Ηνωμένο Βασίλειο Ταυτότητα/Διαβατήριο στη Μ. Βρετανία...

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Πήγα το καλοκαίρι με ταυτότητα του 2006, επίσης χωρίς πρόβλημα. Μη μου βάζετε ιδέες και πετάω σε λίγες μέρες...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
πετάς κανονικά με ταυτότητα. δε υπάρχει κανένα πρόβλημα. τελος
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
με συγχωρειτε...ετσι απο περιεργεια
η ταυτοτητα "νεου τυπου¨δεν ειναι αυτη που ξεκινησε πριν μερικα χρονια που ειχε λατινικου χαρακτηρηες;;;
απο τοτε δηλαδη εχουμε και "ακομα πιο νεου" τυπου;;;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
με συγχωρειτε...ετσι απο περιεργεια
η ταυτοτητα "νεου τυπου¨δεν ειναι αυτη που ξεκινησε πριν μερικα χρονια που ειχε λατινικου χαρακτηρηες;;;
απο τοτε δηλαδη εχουμε και "ακομα πιο νεου" τυπου;;;
Υποθέτω οτι κάποιοι αναφέρονται στο αν τα στοιχεία είναι χειρόγραφα ή μηχανογραφημένα.Εμένα η ταυτότητα είναι με λατινικούς χαρακτήρες γραμμένους με στυλό.Βλέπω ότι τώρα είναι μηχανογραφημένα τα στοιχεία σε άλλες ταυτότητες.Ωστόσο έχω ταξιδέψει χωρίς πρόβλημα με αυτήν την ταυτότητα σε αρκετές ευρωπαικές χώρες και Τουρκία.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Όντως, όταν ξεκίνησε η έκδοση ταυτοτήτων "νέου τύπου" (γραφή του ονόματος και με λατινικούς χαρακτήρες, μη καταγραφή προσωπικών δεδομένων -θρήσκευμα, οικογενειακή κατάσταση) τα δεδομένα ήταν χειρόγραφα. Εδώ και λίγα χρόνια τα δεδομένα στις νέες ταυτότητες καταγράφονται μηχανογραφημένα.

Δεν παίζει κανένα μα κανένα ρόλο αν η ταυτότητα "νέου τύπου" είναι χειρόγραφη ή μηχανογραφημένη. Προσωπικά ταξίδεψα και στο Ηνωμένο Βασίλειο και στην Τουρκία με χειρόγραφη ταυτότητα "νέου τύπου" χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα.
 

hary53

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ερωτησούλα... είχα ακούσει κάτι πριν από λίγους μήνες για αλλαγή της νομοθεσίας στην Αγγλία όσον αφορά τους επισκέπτες και ειδικά τους Έλληνες. Δεν είχα δώσει βάση τότε :| Τώρα ετοιμαζόμαστε για ταξιδάκι στο Λονδίνο. Μήπως ξέρει κάποιος, μπορούμε να πάμε απλά με την ταυτότητα μας με λατινικούς χαρακτήρες όπως στην υπόλοιπη Ευρώπη ή χρειάζεται και κάτι άλλο?
κάνοντας αναζήτηση βρικα αυτό αλλά δεν βοηθά για Αγγλία EU - Travel documents for EU nationals - Your Europe
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
μπορείς με απλή ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες
 

thomi00

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερικααααα!!
καλησπερα.μια ερωτηση θελω να κανω.θα ταξιδεψω με τον αντρα μου στν ιταλια την επομενη εδομαδα.ειναι αστυνομικος και μολις εχθεσ μαθαμε οτι χρειαζεται διαβατηριο.εχυμε κλεισει τα εισιτηρια με στοιχεια στησ αστυνμικης ταυτοτητας.εχουμε παει πολλες φορες εξωτερικο μονο με την ταυτοτητα.τι πρεπει να κανουμε με τα εισιτηρια?διαβατηριο εχει βγαλει.με ραιαν ταξιδευουμε!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Με ταυτότητες θα είστε οκ στην Ιταλία : )!
 

Nikitasch

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο!!
Γεία σας, έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στις 30 Ιουνίου για Λονδίνο. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με αστυνομική ταυτότητα εάν υπερισχύσει το Brexit;; Να βγάλω καλύτερα ένα διαβατήριο;; Ευχαριστώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Γεία σας, έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στις 30 Ιουνίου για Λονδίνο. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με αστυνομική ταυτότητα εάν υπερισχύσει το Brexit;; Να βγάλω καλύτερα ένα διαβατήριο;; Ευχαριστώ.
Δεν νομίζω μέσα σε μια εβδομάδα(από το δημοψήφισμα) να προλάβουν να αλλάξουν όλα...Αν έχεις σκοπό να κάνεις και αλλά ταξίδια βγάλε διαβατήριο.Μόλις προλαβαίνεις ως τις 30/6 που φεύγεις.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Σύμφωνα με τις πιο μετριοπαθείς εκτιμήσεις, σε περίπτωση Brexit θα χρειαστούν ίσως και χρόνια για να ολοκληρωθεί η αποχώρηση της Βρετανίας από την Ε.Ε. Κάποιοι μιλούν ακόμη και μια δεκαετία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom