Τα καλύτερα diving spots του κόσμου

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
awww.in2life.gr_dm_pictures_grand_turk_Dolphin460x200_58057_r52QR0.jpg


Phuket, Ταϊλάνδη

Δεν έχει τυχαία χαρακτηριστεί «το μαργαριτάρι του νότου». Το Phuket είναι από τα μέρη εκείνα που πρέπει να τα δεις για να πιστέψεις ότι υπάρχουν. Αλλιώς, είσαι αιώνια καταδικασμένος να κοιτάς στις φωτογραφίες το χρώμα των νερών του και να σκέφτεσαι “Photoshop”.
Kαλα τα λεει το αρθρο,και για τη συγκεκριμενη περιοχη θα μπορουσε να πει πολλα περισσοτερα.
Μονο που οποιος απο δω μεσα ζητησει πληροφοριες το Πουκετ θαβετε κανονικα απο την πλειοψηφια,-σαν το Ντουμπαι ενα πραμα-.
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στούς βυθούς ολης της γης
varioAthens ανοιξες πολυ ομορφο θεμα. θα ηθελα παρα πολυ να εχω βουτηξει σε ολα τα πνεμορφα αυτα μερη αλλα δυστυχως εχω βουτηξει μονο ερυθρα και μαλτα. το ονειρο μου ειναι να ταξιδεψω σε ολους αυτους τους ονειρικους βυθους. ο ελληνικος βυθος φυσικα καμια μα καμια σχεση δεν εχει με αυτους που εγραψες αλλα εχει και αυτος τις ομορφιες του.(χαλκιδικη-ζακυνθος-σαντορινη-κυθηρα-μηλος -κρητη) και οχι μονο .
τι να πω .... καθε βυθος εχει την ομορφια του αλλα μεσα στα ματια του μυαλου μου ειναι κολημενες οι εικονες απο την ερυθρα που ειχα παει τελευταια το 2007 και συγκεκριμενα η βουτια στην θαλασσα παρεα με 70-80 δελφινια να παισουν μαζι μας. αν καταφερω και ερθω σε καμια συγκεντρωση σας θα σας φερω το dvd απο αυτο το ταξιδι. ειναι ονειρικο.
Αυτα ... Αντε με πορωσατε παλι βραδιατικα...........:):)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.785
varioAthens ανοιξες πολυ ομορφο θεμα. θα ηθελα παρα πολυ να εχω βουτηξει σε ολα τα πνεμορφα αυτα μερη αλλα δυστυχως εχω βουτηξει μονο ερυθρα και μαλτα. το ονειρο μου ειναι να ταξιδεψω σε ολους αυτους τους ονειρικους βυθους. ο ελληνικος βυθος φυσικα καμια μα καμια σχεση δεν εχει με αυτους που εγραψες αλλα εχει και αυτος τις ομορφιες του.(χαλκιδικη-ζακυνθος-σαντορινη-κυθηρα-μηλος -κρητη) και οχι μονο .
τι να πω .... καθε βυθος εχει την ομορφια του αλλα μεσα στα ματια του μυαλου μου ειναι κολημενες οι εικονες απο την ερυθρα που ειχα παει τελευταια το 2007 και συγκεκριμενα η βουτια στην θαλασσα παρεα με 70-80 δελφινια να παισουν μαζι μας. αν καταφερω και ερθω σε καμια συγκεντρωση σας θα σας φερω το dvd απο αυτο το ταξιδι. ειναι ονειρικο.
Αυτα ... Αντε με πορωσατε παλι βραδιατικα...........:):)
Για Μάλτα δεν έχω ξανακούσει... Για πες!!!
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στούς βυθούς ολης της γης
Για Μάλτα δεν έχω ξανακούσει... Για πες!!!

ειναι ο κλασικος μεσογειακος βυθος.εμεις πηγαμε εκει για καταδυσεις σε ναυαγια. εχει παρα πολλα. πολλα απο αυτα τεχνιτα. αντι να τα παρατησουν οπου βρουν να σαπιζουν οπως στο ελλαντα..:mad: ,,, τα βυθιζουν σε σημεια ευκολοπροσβασιμα σε δυτες ανοιγοντας ετσι τις πορτες στον καταδυτικο τουρισμο. η μαλτα εχει παρα πολυ λιγο πληθυσμο αλλα εχει πολυ περισσοτερα καταδυτικα κεντρα απο την ελλαδα.
η μαλτα γενικα πιστευω ειναι καταδυτικος προορισμος περισσοτερο για ναυαγια.
μακαρι να ειχα χρονο να γραψω καποια στιγμη για τις καταδυσεις μου στην ερυθρα και μαλτα .ισως καποτε τα καταφερω.

εχω link με μερικες φωτο απο τα ταξιδια αυτα στην υπογραφη μου. νομιζω οτι σε αυτο το θεμα οι εικονες ειναι αυτες που εχουν σημασια
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.785
ειναι ο κλασικος μεσογειακος βυθος.εμεις πηγαμε εκει για καταδυσεις σε ναυαγια. εχει παρα πολλα. πολλα απο αυτα τεχνιτα. αντι να τα παρατησουν οπου βρουν να σαπιζουν οπως στο ελλαντα..:mad: ,,, τα βυθιζουν σε σημεια ευκολοπροσβασιμα σε δυτες ανοιγοντας ετσι τις πορτες στον καταδυτικο τουρισμο. η μαλτα εχει παρα πολυ λιγο πληθυσμο αλλα εχει πολυ περισσοτερα καταδυτικα κεντρα απο την ελλαδα.
η μαλτα γενικα πιστευω ειναι καταδυτικος προορισμος περισσοτερο για ναυαγια.
μακαρι να ειχα χρονο να γραψω καποια στιγμη για τις καταδυσεις μου στην ερυθρα και μαλτα .ισως καποτε τα καταφερω.

εχω link με μερικες φωτο απο τα ταξιδια αυτα στην υπογραφη μου. νομιζω οτι σε αυτο το θεμα οι εικονες ειναι αυτες που εχουν σημασια
Πολύ ενδιαφέρον! :)
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
θα διαφωνήσω με το Ras Mohamed στην Ερυθρά. Υπερεκτιμημένο. Είχα κάνει snorkeling και δεν έλεγε και πολλά. Το reef ακριβώς στο ξενοδοχείο ήταν πολύ καλύτερο. Επίσης, πολύ καλό σημείο, πάντα στην ερυθρά, είναι νοτιότερα στο Marsa Alam, σε μια συγκεκριμένη παραλία, στην οποία πέρα από εκπληκτικό reef, έχει χελώνες και dugong. Εγώ, δυστηχώς, το dugong δεν το είδα, αλλά η καλή μου που κάνει καταδύσεις, ξετρελλάθηκε μαζί του!!!!
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στούς βυθούς ολης της γης
θα διαφωνήσω με το Ras Mohamed στην Ερυθρά. Υπερεκτιμημένο. Είχα κάνει snorkeling και δεν έλεγε και πολλά. Το reef ακριβώς στο ξενοδοχείο ήταν πολύ καλύτερο. Επίσης, πολύ καλό σημείο, πάντα στην ερυθρά, είναι νοτιότερα στο Marsa Alam, σε μια συγκεκριμένη παραλία, στην οποία πέρα από εκπληκτικό reef, έχει χελώνες και dugong. Εγώ, δυστηχώς, το dugong δεν το είδα, αλλά η καλή μου που κάνει καταδύσεις, ξετρελλάθηκε μαζί του!!!!
το 2007 ειχαμε παει marsa alam και απο εκει φυγαμε με σκαφος για μια βδομαδα ακομα νοτιοτερα στα st john's reefs. πιστευω απο τα καλυτερα μερη για καταδυση στην ερυθρα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ενας λογος -ισως ο πιο σοβαρος - που θελω να παω Αιγυπτο ειναι για την Ερυθρα θαλασσα! Εχω ακουσει τα καλυτερα και ευτυχως που ειναι κοντα μας και ευκολα προσβασιμη περιοχη :cool:.

Αυτο με τα ναυαγια που λες george γινεται κατα κορον στην καραιβικη , υπαρχει μαλιστα και η περιοχη wreck city στην Statia , απο τα καλυτερα diving spot.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Απο τα μερη που εχω παει η ιδια εκτος απο το Μπελιζ εχω να αναφερω:
Ταυλανδη: Οχι το Πουκετ που αναφερεται ετσι γενικα και αοριστα , αλλα λιγο βορειοτερα τα νησια Σιμιλαν (παγκοσμιως γνωστα).

Μεξικο: υφαλος Παλανκαρ στο Κοζουμελ. Οταν πηγα εγω , ειχε χτυπηθει απο τον τυφωνα Βιλμα και καποιο κομματι στα ρηχα ηταν σε κακη κατασταση. Βουτηξα βορεια του υφαλου με μασκα και επαθα πλακα απο τη διαυγεια του νερου τους ιπποκαμπους και τους αστεριες στην καταλευκη αμμο γυρω απο τα υποβρυχια αγαλματα. Σκεψου πως θα ηταν τα κοραλια πριν τον τυφωνα!

Φιλιππινες: ο παραδεισος του δυτη! Με 400 ειδη κοραλλιων και 1000 ειδη ψαριων , θαλασσια φιδια μεχρι φαλαινοκαρχαριες και αμετρητα dive sites. Nα αναφερω το Wall of death :roll: νοτια στο Σεμπου οπου το μηνα που πηγα εγω αρχιζε η μεταναστευση στο σημειο mantas και φαλαινοκαρχαριων και ειναι μονο για εμπειρους δυτες.
Εγω περιοριστηκα σε πιο ευκολα σημεια και με τη μασκουλα μου και δεν εχω παραπονο..κατι ειδα :snorkel::D
awww.starfish.ch_photos_thumbnail_fishes_Fische_pipefishes_Seeabcdb3de5316aec95efb652b16070e59.jpg
awww.starfish.ch_Fotos_thumbnail_sponge_Schwamm_Xestospongia_testudinaria1.jpg




 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
το 2007 ειχαμε παει marsa alam και απο εκει φυγαμε με σκαφος για μια βδομαδα ακομα νοτιοτερα στα st john's reefs. πιστευω απο τα καλυτερα μερη για καταδυση στην ερυθρα.
Ενδιαφέρον. George, OK, εσείς είχατε πάει σε liveaboard trip, αλλά έχει να μείνεις κάπου στη στεριά ή είναι κάπου στο θεό?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.785
...κι άλλα diving spots

Μαλαισία - Θάλασσα Σελέμπες
Καταδυόμενοι στο Sipadan γύρω από το Mabul και Kapalai είναι σίγουρα ένας από τους πλουσιότερους υποβρύχιους προορισμούς σε θαλάσσια πανίδα και χλωρίδα του κόσμου. Εδώ μπορείτε να θαυμάσετε το σπάνιο μανταρινόψαρο, θαλάσσια σαλιγκάρια, θαλάσσιους ιππόκαμπους και το ψάρι ψαράς Angler Fishes. Επίσης μπορείτε να καταδυθείτε στο νησί Sipadan, εδώ κάθε βουτιά σας εξασφαλίζει συνάντηση με θαλάσσιες χελώνες και υφαλοκαρχαρίες, καθώς και πανέμορφα απότομα τοιχώματα και κοραλλιογενείς κήπους.
Βορειοδυτικά του Kota Kinabalu, ξεπροβάλλει από την νότια Κινεζική θάλασσα το πεταλόμορφο υφαλλοειδές νησιωτικό σύμπλεγμα Layang Layang. Με διάμετρο 14 τετραγωνικών χιλιομέτρων τα γύρω νησιά προεξέχουν της επιφανείας της θάλασσας, μετά ένα βάθος 2000 μέτρων του γύρω ωκεανού. Το 1985, η Μαλαισιακή ομοσπονδιακή κυβέρνηση δημιούργησε μία έκταση 50 στρεμμάτων νησί σε ένα τμήμα του ύφαλου. Κατόπιν ευρέως γνωστό στους κατοίκους της ανατολικής Μαλαισίας ως Terumbu Layang Layang, η οι ρηχοί ύφαλοι Swallow's Reef, οι οποίοι μετονομάστηκαν σήμερα ως νησί Layang Layang.


 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.785
Τα νησιά Rocky & Zabargad

Απέναντι από το Ras Banas στις Αιγυπτιακές ακτές, εκεί πού ξεκινούν τα βόρεια σύνορα του Σουδάν, βρίσκουμε το μυστηριώδες νησί Zabargad το μεγαλύτερο νησί της περιοχής. Φημισμένο από την Ρωμαϊκή εποχή. Το Zabargad σήμερα έχει ένα καινούργιο όνομα εκείνο που το βάπτισαν ως ο παράδεισος των δυτών. Οι συμπαγείς ύφαλοι εδώ είναι καλυμμένοι από κήπους κοραλλιών οι οποίοι βυθίζονται βαθύτερα δημιουργώντας κοραλλιογενή μπαλκόνια γύρω από κάθε ύφαλο. Το κρυστάλλινο καθαρό νερό και οι παρθένοι ύφαλοι εξασφαλίζουν το ιδανικό περιβάλλον για υποβρύχιες φωτογραφίσεις.
Μέρα και νύχτα εδώ θα συναντήσεις μια πληθώρα θαλάσσιας πανίδας και χλωρίδα σε τεράστιο αριθμό χρωμάτων. Η έντονη κινητικότητα των ψαριών που κινούνται ανάμεσα στους ύφαλους σε αφήνουν τόσο έκπληκτο που θα ήθελες να συνεχίσεις την κατάδυση για ώρες. Το παλιό βυθιζόμενο ναυάγιο με την τρομακτική μορφή του στη Zabargad συνδράμει στο σημείο αυτό και συντελεί ώστε να γίνεται η διαδρομή αυτή τόσο φαντασμαγορική. Συγκρίνοντας την πλούσια ομορφιά των εδώ σπαρμένων ύφαλων καθιστούν την περιοχή μοναδική από άποψη καταδυτικής ομορφιάς.


Μόλις 15 ναυτικά λεπτά μακριά από τον Zabargad Θα βρεθείς στο Rocky Island. Μπορεί να εκτείνεται μικρό πάνω από την επιφάνεια του νερού, αλλά τεράστιο κάτω από αυτό. Τα συμπαγή τοιχώματα του ύφαλου αυτού εκτείνονται προς του βυθό για εκατοντάδες μέτρα. Το νησί αυτό είναι περικυκλωμένο από πανέμορφους κοραλλιογενείς κήπους και σπηλιές, οι οποίοι τροφοδοζούνται από τα ισχυρά θαλάσσια ρεύματα που κουβαλάνε την τροφική αλυσίδα που χρειάζονται αυτοί οι κοραλλιογενείς κήποι τριγύρω από το Rocky Island.
Ένας από τους κυριάρχους λόγους να καταδυθεί κανείς εδώ είναι η παρουσία καρχαριών. Ένα μεγάλο κοπάδι από γκρίζους καρχαρίες συχνάζουν γύρω από τα απότομα τοιχώματα του Rocky. Τους βλέπεις να δεσπόζουν στην περιοχή υποσχόμενοι μοναδικές στιγμές για φωτογράφηση. Στην δυτική πλευρά του νησιού θα συναντήσεις δε σφυροκέφαλους καρχαρίες και πολλά δελφίνια.



 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom