Τα καλύτερα diving spots του κόσμου

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καταπληκτικα τα βιντεο :clap: υπεροχα χρωματα! Δεν διαφερει και πολυ απο το Μπελιζ..μονο που στο Μπελιζ ηταν λιιιγο πιο εντυπωσιακος ο βυθος και επισης αυτα τα εβλεπες και με τη μασκα σου χωρις να χρειαστει να καταδυθεις..Εκει George συμβαινει το ιδιο? Μπορει κανεις με μια μασκα να δει το ιδιο ομορφα τοπια με αυτα που ειδες εσυ στην καταδυση σου?
Σκεφτομαι ενα ταξιδι αστραπη στην Ερυθρα εν καιρω :roll:
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
δεν εχω παει μπελιζ για να συγκρινω. σιγουρα στην ερυθρα μπορεις να δεις παρα πολλα απλα κανοντας snorkeling. καμια σχεση με αυτα που βλεπεις και ζεις ομως κανοντας αυτονομη καταδυση. πραγματικα δεν μπορεις να φανταστεις τι ειδα και εζησα στον βυθο της ερυθρας στο συγκεκριμενο ταξιδι. απο πολυ απλες μεχρι και πολυ δυσκολες βουτιες με πολυ δυνατα ρευματα. καναμε σε μια βδομαδα 18 βουτιες με ομορφοτερες τις νυχτερινες φυσικα.ενα ταξιδι γεματο εικονες και ολες οι εικονες ενα ταξιδι.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Tο ονειρο καθε θαλασσιου βιολογου αλλα και απλου δυτη , μοιαζει πολυ με τους υφαλους των cayos Cochinos - Cochino grande,Cochino pequeno - και μια συλλογη απο κοραλιογενη νησακια στα ανοιχτα της Ονδουρας. Προστατευομενη περιοχη και το λιγοτερο "ενοχλημενο" οικοσυστημα των Bay islands. οι υφαλοι αποτελουν τη συνεχεια αυτων του Μπελιζ και συνεπως ειναι κομματι του 2ου μεγαλυτερου κοραλιογενους υφαλου στον κοσμο.
Σιγουρα πρεπει να συμπεριληφθει στα καλυτερα μερη για καταδυση.
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Sharm el Sheih.
Πολύ οργανωμένο τουριστικό θέρετρο,με τουλαχιστον 50 σχολές καταδύσεων και πάνω απο 300 σκάφη να οργώνουν τις γύρω θάλασσες προς τέρψιν των fun των καταδύσεων...Αν συνδυαστεί με sinai μπορεί να αποτελέσει ένα μέτριο κοντινό προορισμό.
Δέν πήγα για καταδύσεις αλλα το συμπεριέλαβα σε ταξίδι μου απο περιέργεια..
δεν μου είπε απολύτως τίποτα,μόνο απόλαυσα τις βόλτες με ένα καταδυτικό σκάφος οπου επιδόθηκα στο ακίνδυνο σπόρ μπανιστηριού με μάσκα και βατραχοπέδιλα ή αλιώς snorkerling..
Το τεχνητό θέρετρο,με ξενοδοχεία πολυτελείας,δρόμους και μαγαζιά,γεμάτο με ρώσους νεόπλουτους που η κοιλιά τους κόντευε να σπάσει απο το φαγητό και το ποτό.όλοι συνοδευόταν με δίμετρες καλλονές απο top model και πάνω!!
Το σημείο που με ξεφόρτωσε το κάτασπρο σκάφος,ήταν μία ώρα μακρυά απο το λιμάνι όπου ξεκινήσαμε..Ηταν ένα ρηχό σχετικά σημείο γεμάτο με σπάνια κοράλια και θαλάσσιο πλούτο..πραγματικά τα νερά ήταν πεντακάθαρα και ζεστά,έτσι χάζεψα τριγύρω πάντα με το φόβο μην με σκουντήσει κανένα τέρας της θάλασσας...
Στο σημείο εκκίνησης επικρατούσε οργασμός απο νέους που φορούσαν στολές,αμέτρητες μπουκάλες οξυγόνου,καταδυτικός εξοπλισμός,και κάθε σκάφος μόλις συγκέντρωνε τους προπληρωμένους πελάτες του,απέπλεε προς διατάραξη του ήρεμου και σκοτεινου βυθού των γύρω θαλασσών!!
Τι να πώ !! τα μέρη αυτά μπορεί να τα αξιολογήσουν αυτοί που αρέσκονται στις καταδύσεις..θεωρώ ότι ένα ταξίδι μέχρι εκεί ίσως αξίζει μονο για αυτο..γιατί κατά τα άλλα......
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Επίσης μιά ακόμα άποψη του καταδυτικού θέρετρου..μιά απο τις πίτες που έχω φάει και εγώ στην ζωή μου...!!!:cool:
 

Attachments

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Στο σημείο εκκίνησης επικρατούσε οργασμός απο νέους που φορούσαν στολές,αμέτρητες μπουκάλες οξυγόνου,

μια μικρη διορθωση.... μπουκαλες με αερα σαν αυτο που αναπνεουμε απλα πιο καθαρο και σε πιεση 200 bar περιπου.
αν αναπνευσεις καθαρο οξυγονο απο -7μετρα και κατω θα γινεις καρβουνο.
αυτο απλα για να μην διμιουργουνται λαθος εντυπωσεις:D:D:D

οσο για το τερας της θαλασσας που φοβασαι μην σε σκουντήσει ενα θα σου πω.. για μενα μεγαλυτερο τερας απο τον ανθρωπο δεν υπαρχει
 
Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Η Γρενάδα (Grenada) είναι μια μικρή νησιωιτική χώρα (187η στην παγκόσμια κατάταξη), που αποτελείται από το νησί της Γρενάδα και ακόμα έξι μικρότερα νησιά, στο νοτιοανατολικό τμήμα της Καραϊβικής, βορειοανατολικά της Βενεζουέλας.

Ο Jason de Caires Taylor γεννήθηκε το 1974 από πατέρα Εγγλέζο και μητέρα από τη Γουιάνα. Έζησε σε Ευρώπη, Ασία και Καραϊβική και σπούδασε στο Camberwell College of Arts του Λονδίνου. Εκτός των άλλων, είναι εκπαιδευτής καταδύσεων με 14 χρόνια καταδυτική πείρα σε όλον τον κόσμο. Τον Μάιο του 2006 έγινε παγκόσμια γνωστός για τη δημιουργία του πρώτου υποθαλάσσιου πάρκου γλυπτών, ποντίζοντας τα έργα του στο βυθό της Γρενάδα. Στόχος του η δημιουργία τεχνητών υφάλων που θα έδιναν ζωή στη θαλάσσια χλωρίδα και πανίδα, όπως και η προσέλκυση ενδιαφέροντος σε ζητήματα περιβαλλοντικής ευαισθησίας. Κατά την άποψή του, η ανθρώπινη επέμβαση στο περιβάλλον μας μπορεί να είναι θετική και εποικοδομητική.
Απολαύστε τον...



 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Rosa η Γρεναδα ειναι απο τα αγαπημενα μου νησια λογω των υποβρυχιων γλυπτων αλλα και του εργοστασιου σοκολατας :clap:. Το υποβρυχιο παρκο το εχω αναφερει σε ξεχωριστο θεμα εδω: http://www.travelstories.gr/%EA%E5%...EF-%F0%DC%F1%EA%EF-%E3%EB%F5%F0%F4%FE%ED.html Ανεβασαμε και το ιδιο βιντεο απ'οτι βλεπω :lol: Εντυπωσιακο οντως!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Rosa η Γρεναδα ειναι απο τα αγαπημενα μου νησια λογω των υποβρυχιων γλυπτων αλλα και του εργοστασιου σοκολατας :clap:. Το υποβρυχιο παρκο το εχω αναφερει σε ξεχωριστο θεμα εδω: http://www.travelstories.gr/%EA%E5%...EF-%F0%DC%F1%EA%EF-%E3%EB%F5%F0%F4%FE%ED.html Ανεβασαμε και το ιδιο βιντεο απ'οτι βλεπω :lol: Εντυπωσιακο οντως!
Δεν το είχα δει, Ζωή μου...Το ανακάλυψα τυχαία πριν από λίγο, και μου έκλεψε την καρδιά...Και μόνο για χάρη του, αξίζει να πάρει το δίπλωμα κανείς...
(Μόλις έβαλα τη Γρενάδα πολύ ψηλά στη λίστα των προορισμών μου!:D)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι εχεις δικιο οτι και μονο γι'αυτο αξιζει μια καταδυση. Ευτυχως ειναι ευκολα προσβασιμα και ορατα με βαρκα με γυαλινο πατο αλλα και με απλο σνορκελ αφου ειναι στα 7 μετρα βαθος και τα νερα ειναι ιδιαιτερα διαυγη.
Σνορκελ στο υποβρυχιο μουσειο , σνορκελ στη σοκολατα - τα δυο ονειρα της ζωης μου :clap: Καταπληκτικο νησακι :p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom