Τα καλύτερα diving spots του κόσμου

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.467
Likes
7.926
Vostoc Island

Ονομάζεται και Staver Island και είναι ακατοίκητο κοραλιογενές νησί που ανήκει στο Kiribati. Θεωρείται από τα καλύτερα μέρη για κατάδυση.





note: το έχω ποστάρει και στην "Ονειρεμένη Γαλλική Πολυνησία"
 
Last edited by a moderator:

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
πριν λιγο μου εστειλε ο φιλος και συνδυτης Γιωργος το νεο του βιντεακι.
μπορει φετος να μην παμε διακοπες αλλα βλεποντας τετοια βιντεακια και μαλιστα απο καλους φιλους ειναι μια παρηγορια. :D:D

 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ ωραιο βιντεο georgediver! Απο τα πιο εντυπωσιακα μερη για καταδυση στο Βορνεο! Τυχερος ο φιλος σου που βουτηξε εκει!
Το ευχομαι και σε σενα :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.467
Likes
7.926
Σύμφωνα με το Forbew Traveller ανάμεσα στα 10 καλύτερα diving spots της Καραϊβικής (εκτός από Cayman, Lighthouse Reef Belize, Cozumel, Turks and Caicos τα οποία έχουν αναφερθεί) είναι και τα:



Βοnaire - Venezuela
(αξιολογείται από το PADI στην 2η θέση των αγαπημένων scuba spots)
50 μίλια από τις ακτές της Βενεζουέλας.
Πανέμορφο μέρος για καταδύσεις που μπορείς να βουτήξεις περπατώντας κατευθείαν από την ακτή.
Προσφέρει τις κατάλληλες συνθήκες για diving 24 ώρες το 24ώρο.




Cocos Islands - Costa Rica
(αξιολογείται από το PADI στην 6η θέση των αγαπημένων scuba spots)
300 μίλια από τις ακτές της Κόστα Ρίκα.
Θα δείς δελφίνια, καρχαρίες, μέχρι και φάλαινες.
Ιδανικές συνθήκες για diving από Μάϊο μέχρι Οκτώβριο.




Curacao - Dutch Caribbean
(αξιολογείται από το PADI στην 5η θέση των αγαπημένων scuba spots)
Και εδώ δυνατότητα να κολυμπήσεις με δελφίνια.




Aruba - Dutch Caribbean
Παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς εκεί υπάρχουν πολλά απομεινάρια ναυαγίων.




Bahamas
(αξιολογείται από το PADI στην 8η θέση των αγαπημένων scuba spots).
Πιθανόν να δείς και εδώ δελφίνια και καρχαρίες.
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Πολυ ωραιο βιντεο georgediver! Απο τα πιο εντυπωσιακα μερη για καταδυση στο Βορνεο! Τυχερος ο φιλος σου που βουτηξε εκει!
Το ευχομαι και σε σενα :)
σε ευχαριστω για την ευχη αλλα δεν βλεπω να ξαναπηγαινουμε για βουτια εξωτερικο για αρκετοοοοοοοοοοο καιρο.
εδω με το ζορι καταφερνω να παω να βουτηξω εδω στην κατασταση που ειμαστε.:):)

οσο για τον φιλο μου μην σκας κανει 4-5 τετοια ταξιδια τον χρονο. ειναι η δουλεια του να οργανωνει καταδυτικα ταξιδια και μονο . δουλευει σε μεγαλο ταξιδιωτικο γραφειο .
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
σε ευχαριστω για την ευχη αλλα δεν βλεπω να ξαναπηγαινουμε για βουτια εξωτερικο για αρκετοοοοοοοοοοο καιρο.
εδω με το ζορι καταφερνω να παω να βουτηξω εδω στην κατασταση που ειμαστε.:):)

οσο για τον φιλο μου μην σκας κανει 4-5 τετοια ταξιδια τον χρονο. ειναι η δουλεια του να οργανωνει καταδυτικα ταξιδια και μονο . δουλευει σε μεγαλο ταξιδιωτικο γραφειο .
Πολύ τυχερός ο φίλος σου και γω λέω να πάω Sipadan Δεκέμβριο ή Ιανουάριο είναι καλά τα καταδυτικά εκεί έχει αξιόπιστο εξοπλισμό? Πάντως όποιο και να ναι το πρόβλημα σου εύχομαι να ξαναβουτήξεις σύντομα και σε ζεστά νερά.....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
έχει βουτήξει κανείς στο Ζηνοβία στην Κύπρο? κατεβαίνω την άλλη βδομάδα και λέω να το συνδιάσω αν και νομίζω ότι είναι για advance και όχι open water. ξέρετε κάτι εκ' πείρας?
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
έχει βουτήξει κανείς στο Ζηνοβία στην Κύπρο? κατεβαίνω την άλλη βδομάδα και λέω να το συνδιάσω αν και νομίζω ότι είναι για advance και όχι open water. ξέρετε κάτι εκ' πείρας?
Δεν έχω βουτήξει άλλα επειδή το έχω ψάξει γιατί ήτανε να πάω το Πάσχα άλλα δεν έκατσε έχει βουτιές για όλα τα επίπεδα γιατί είναι τεράστιο...τα καλύτερα πάντως είναι κάτω από τα 35 μέτρα που δεν νομίζω να σε αφήσουν να πας με το open water...το ναυάγιο ανήκει σε ιδιωτική εταιρία η οποία το "νοικιάζει" σε καταδυτικα και οι τιμές είναι τσουχτερούτσικες δεν θυμαμαι να σου πω ακριβώς πάντως μου είχαν φανει πολλά αξίζει πάντως είναι το μεγαλύτερο ναυάγιο στη Μεσόγειο.....καλές μπουρμπουλήθρες αν πας......
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Πάντως όποιο και να ναι το πρόβλημα σου εύχομαι να ξαναβουτήξεις σύντομα και σε ζεστά νερά.....
Αριαδνη δεν εχω κανενα 'προβλημα' που με εμποδιζει να βουτηξω παλι στο εξωτερικο.
Το 'προβλημα' που λες ειναι οι διδυμες κορες μας που αναδυθηκαν στην ζωη μας πριν 20 μερες:D:D
Οποτε τωρα για λιγο καιρο θα αφησουμε τις μπουκαλες και θα πιασουμε τα μπιμπερο και αυτη νομιζω θα ειναι η πιο ομορφη καταδυση στην ζωη μας
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
έχει βουτήξει κανείς στο Ζηνοβία στην Κύπρο? κατεβαίνω την άλλη βδομάδα και λέω να το συνδιάσω αν και νομίζω ότι είναι για advance και όχι open water. ξέρετε κάτι εκ' πείρας?
δεν εχω παει ακομα ζηνοβια.αν εχεις αρκετη πειρα να πας. αν οχι καλυτερα αργοτερα οχι για κανεναν αλλο λογο απλα για να ευχαριστηθεις πιο πολυ την βουτια σου. ειναι σαν κατι φιλους που μολις τελειωσαν το open water πηγαν ερυθρα θαλασσα και αντι να απολαυσουν τον βυθο προσπαθουσαν να ρυθμιζουν την πλευστωτητα τους και την περισσοτερη ωρα ασχολιοντουσαν με τον εξοπλισμο παρα με τον βυθο. ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν εχω παει ακομα ζηνοβια.αν εχεις αρκετη πειρα να πας. αν οχι καλυτερα αργοτερα οχι για κανεναν αλλο λογο απλα για να ευχαριστηθεις πιο πολυ την βουτια σου. ειναι σαν κατι φιλους που μολις τελειωσαν το open water πηγαν ερυθρα θαλασσα και αντι να απολαυσουν τον βυθο προσπαθουσαν να ρυθμιζουν την πλευστωτητα τους και την περισσοτερη ωρα ασχολιοντουσαν με τον εξοπλισμο παρα με τον βυθο. ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω
Μπα, αυτά τα ξεπεράσαμε. απλώς είμαι λίγο κότας! έχω πάει με open έως 25. τα 35 είναι πολλά! γνωρίζετε ναυάγια κατάλληλα για open ανά τον κόσμο?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Μπα, αυτά τα ξεπεράσαμε. απλώς είμαι λίγο κότας! έχω πάει με open έως 25. τα 35 είναι πολλά! γνωρίζετε ναυάγια κατάλληλα για open ανά τον κόσμο?
Στην Ινδονησία πρέπει να υπάρχουν αρκετά ναυάγια του WWII σε προσβάσιμο βάθος....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.405
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom