Τα καλύτερα diving spots του κόσμου

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στούς βυθούς ολης της γης
γνωρίζετε ναυάγια κατάλληλα για open ανά τον κόσμο?
γιατι να ξενιτευτεις για ναυαγια?? εχουμε και στη ελλαδα αρκετα .
αν θελεις να πας εξωτερικο για καταδυσεις σε ναυαγια θα σου προτεινα ΜΑΛΤΑ. εχω παει και ηταν τελεια. παρα μα παρα πολλα ναυαγια πολυ 'τουριστικα' αλλα και ομορφα. μικρα βαθη και καθαρα νερα. ειναι και αρκετα πιο οικονομικα απο καθε αλλου.αξιζει πολυ. να πας
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρνεο
Μάλτα είναι πολύ στημένα τα ναυάγια αλλά οι βουτιές είναι παιδική χαρά.....έχει και ένα πράγμα που το λένε BLue Hole αλλά μην φανταστείς....το καλό είναι ότι είναι φτηνά......
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Μπα αφήστε τις τρύπες! και μόνο που είδα την τρύπα στην Βουλιαγμένη, ένιωσα πολύ άβολα! Πάντως θα την βάλω την Μάλτα στον χάρτη για επίσκεψη. να σας προτείνω κι εγώ από την πλευρά μου μια βουτιά που μου άρεσαι ιδιαίτερα. ξεκινάει από το ξενοδοχείο merambellos στον Άγιο Νικόλαο. πας με βάρκα. τον έχουν μάθει τον dive master τα ψάρια και μαζεύονται σε κάθε βουτιά. ήταν και η πρώτη φορά που είδα σαλάχι και τόσο μεγάλους ροφούς. βέβαια, εντάξει, είμαι φρέσκος. δεν έχω επισκεφτεί πολλά μέρη!
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρνεο
Μπα αφήστε τις τρύπες! και μόνο που είδα την τρύπα στην Βουλιαγμένη, ένιωσα πολύ άβολα! Πάντως θα την βάλω την Μάλτα στον χάρτη για επίσκεψη. να σας προτείνω κι εγώ από την πλευρά μου μια βουτιά που μου άρεσαι ιδιαίτερα. ξεκινάει από το ξενοδοχείο merambellos στον Άγιο Νικόλαο. πας με βάρκα. τον έχουν μάθει τον dive master τα ψάρια και μαζεύονται σε κάθε βουτιά. ήταν και η πρώτη φορά που είδα σαλάχι και τόσο μεγάλους ροφούς. βέβαια, εντάξει, είμαι φρέσκος. δεν έχω επισκεφτεί πολλά μέρη!
¨΄ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ Blue Hole στην Μάλτα είναι χαλαρή και γω έχω κλειστοφοβία και μπήκα χωρίς πρόβλημα οπότε μην αγχώνεσαι αν χρειαστεις οτιδήποτε για Μάλτα στείλε να σε βοηθήσω άμα μπορώ...καλή ακούγετε η βουτιά που λες για πάρα πολλά ψάρια μπορείς να βάλεις στο πρόγράμμα και τα νησάκια Medes στην Costa Brava έξω από την Βαρκελώνη είναι μία προστάτευόμενη θαλασσία περιοχή που σκουντάς τους ροφούς και τα συναγρίδια για να περάσεις έχει και πολλές γοργονίες....είναι καλός συνδιασμός με ταξιδάκι Βαρκελώνη.....μόνο εγώ το παθαίνω άλλα άμα μιλάω για ταξίδια και κάθομαι στο γραφείο αισθάνομαι να με πλακώνουν οι τοιχοι?????:(............
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Μπά εμένα μου αρέσουν οι τοίχοι! αυτοί δίνουν αξία στην εκάστοτε φυγή! σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στούς βυθούς ολης της γης
Μάλτα είναι πολύ στημένα τα ναυάγια αλλά οι βουτιές είναι παιδική χαρά.....έχει και ένα πράγμα που το λένε BLue Hole αλλά μην φανταστείς....το καλό είναι ότι είναι φτηνά......

εχεις δικιο για το οτι ειναι στημενα τα ναυαγια αλλα και τι με αυτο?. δεν παυει να ειναι ομορφες βουτιες και πολυ ευκολες για νεους δυτες.ειναι αρκετα οικονομικο πακετο.εμεις ειχαμε μαζευτει 13 φιλοι δυτες-δυτριες το 2004 πηγαμε καναμε 4 βουτιες και μας αρεσαν πολυ. σιγουρα υπαρχουν και πολυ ομορφοτερα μερη για βουτιες αλλα δεν ειναι ευκολο για πολλους να πανε λογο του οτι ειναι πολυ ακριβοτερα
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρνεο
εχεις δικιο για το οτι ειναι στημενα τα ναυαγια αλλα και τι με αυτο?. δεν παυει να ειναι ομορφες βουτιες και πολυ ευκολες για νεους δυτες.ειναι αρκετα οικονομικο πακετο.εμεις ειχαμε μαζευτει 13 φιλοι δυτες-δυτριες το 2004 πηγαμε καναμε 4 βουτιες και μας αρεσαν πολυ. σιγουρα υπαρχουν και πολυ ομορφοτερα μερη για βουτιες αλλα δεν ειναι ευκολο για πολλους να πανε λογο του οτι ειναι πολυ ακριβοτερα

Δεν διαφωνώ μαζί σου και γω με μεγάλη παρέα πήγα πέρσυ και πέρασα σούπερ απλά από τις φώτο που είχα δει περίμενα κάτι άλλο και η Padi έδινε πολλά αστέρια σε κάποιές βουτιές και περιμενα κάτι πιο συναρπαστικό.....:cool:.......
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στούς βυθούς ολης της γης
Δεν διαφωνώ μαζί σου και γω με μεγάλη παρέα πήγα πέρσυ και πέρασα σούπερ απλά από τις φώτο που είχα δει περίμενα κάτι άλλο και η Padi έδινε πολλά αστέρια σε κάποιές βουτιές και περιμενα κάτι πιο συναρπαστικό.....:cool:.......
αυτο που ειπες για βουτιες παιδικη χαρα για μενα δεν ειναι σωστο να το λες.απο την στιγμη που καταδυθεις τιποτα δεν ειναι παιδικη χαρα. απλα καποιες βουτιες ειναι χαλαρες και καποιες απαιτουνε μεγαλυτερη οργανωση και προσοχη.
για εναν που εχει βουτηξει στην ελλαδα και μονο η μαλτα θα του φανει super. για εναν που εχει βουτηξει σε βυθους παραδεισενιους η μαλτα θα του φανει χαλαρη. καθε μερος εχει την ομορφια του.
οσο για την padi αν και ειμαι και εγω padi ασε να βαζει αυτη τα αστερια οπου θελει. εχει τους ''λογους'' της. εμεις να βουταμε και να περναμε καλα.
ολα αυτα ειναι απλα η γνωμη μου και τιποτα αλλο.
σε ποια ναυαγια βουτηξες???
εμεις σστο rosi-imperial eagle-um el faroud και φυσικα blue hole
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρνεο
αυτο που ειπες για βουτιες παιδικη χαρα για μενα δεν ειναι σωστο να το λες.απο την στιγμη που καταδυθεις τιποτα δεν ειναι παιδικη χαρα. απλα καποιες βουτιες ειναι χαλαρες και καποιες απαιτουνε μεγαλυτερη οργανωση και προσοχη.
για εναν που εχει βουτηξει στην ελλαδα και μονο η μαλτα θα του φανει super. για εναν που εχει βουτηξει σε βυθους παραδεισενιους η μαλτα θα του φανει χαλαρη. καθε μερος εχει την ομορφια του.
οσο για την padi αν και ειμαι και εγω padi ασε να βαζει αυτη τα αστερια οπου θελει. εχει τους ''λογους'' της. εμεις να βουταμε και να περναμε καλα.
ολα αυτα ειναι απλα η γνωμη μου και τιποτα αλλο.
σε ποια ναυαγια βουτηξες???
εμεις σστο rosi-imperial eagle-um el faroud και φυσικα blue hole
Βούτηξα Rozi-R29(ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς)-El Faroud-Blue hole-Coral Cave.
Δεν νομίζω ότι διαφωνω κάπου μαζί σου ίσως παρεξηγησές την έκφραση "παιδική χαρά" σε κάθε κατάδυση πρέπει να αποδίδουμε το 120% της προσοχής μας γιατί η ιστορία έχει δείξει ότι τα ατυχήματα συμβαίνουν σε "παιδικές χαρές".....:rolleyes:.....
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στούς βυθούς ολης της γης
Βούτηξα Rozi-R29(ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς)-El Faroud-Blue hole-Coral Cave.
Δεν νομίζω ότι διαφωνω κάπου μαζί σου ίσως παρεξηγησές την έκφραση "παιδική χαρά" σε κάθε κατάδυση πρέπει να αποδίδουμε το 120% της προσοχής μας γιατί η ιστορία έχει δείξει ότι τα ατυχήματα συμβαίνουν σε "παιδικές χαρές".....:rolleyes:.....
οχι βρε Αριαδνη δεν παρεξηγησα κατι. απλα μην δινουμε λαθος εντυπωσεις σε ανθρωπους που δεν ειναι σχετικοι με την καταδυση.
οσο για τα ατυχηματα και εγω συμφωνω οτι τα περισσοτερα εχουν γινει σε πολυ χαλαρες καταδυσεις για εναν και μονο λογο.... γιατι ειναι χαλαρες

αντε καλο καταδυτικο χειμωνα να εχουμε:D:D:D
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρνεο
οχι βρε Αριαδνη δεν παρεξηγησα κατι. απλα μην δινουμε λαθος εντυπωσεις σε ανθρωπους που δεν ειναι σχετικοι με την καταδυση.
οσο για τα ατυχηματα και εγω συμφωνω οτι τα περισσοτερα εχουν γινει σε πολυ χαλαρες καταδυσεις για εναν και μονο λογο.... γιατι ειναι χαλαρες

αντε καλο καταδυτικο χειμωνα να εχουμε:D:D:D
:rolleyes::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::p:p:p:p:bleh::bleh::bleh::bleh::clap::clap::clap::clap::clap::rolleyes:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.784
ναυάγια ανά τον κόσμο

Μιας και έγινε σχετική αναφορά στο τόπικ και πιο πολύ για να απολαύσουμε φωτογραφικό υλικό, ιδού μερικά ναυάγια ανά τον κόσμο:


Αίγυπτος - SS Thistlegorm


Αυστραλία - SS Yongala


Σουδάν - Umbria


Νέα Ζηλανδία - Rainbow Warrior


Vanuatu - SS President Coolidge
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom