Καναδάς Τορόντο, Καναδάς

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία

Ως νέο μέλος του travelstories, θα επιχειρήσω να γράψω και εγω την πρώτη μου ταξιδωτική ιστορία. Επέλεξα το Τορόντο, γιατι πραγματικά την αγάπησα πολύ αυτη την πολη, και θεωρώ ότι ο Καναδάς θα πρεπει να μπει οπωσδήποτε στο ημερολόγιο του κάθε ταξιδιωτη.

Το αποφάσισα ξαφνικά! Θέλω να παω στο Τορόντο. Με το γιο μου φυσικά ο οποιος ήταν τότε 4 και δεν υπηρχε περιπτωση να το αφήσω,ειδικά αφου δεν πηγαινε σχολειο ακόμα. Η αδερφη μου δουλευε ακόμα τοτε σε τουριστικο γραφειο, η Ολυμπιακή πετουσε τότε απευθείας για Τορόντο (εχουμε και μια αδυναμία στην Ολυμπιακή) οποτε θα εισητηρια κλειστηκαν γρηγορα και οικονομικά. Μετρουσα τις μερες. Ταξιδευα πρωτομαγια, με την πρωτη πρωινη απο Χανια, και στη συνέχεια στις 9 απο Αθήνα για Τορόντο. Την προηγουμενη του ταξιδιου και ενω ήμουν ακομα στη δουλεια με παιρνει τηλεφωνο η αδερφη μου και μου λεει..¨η Ολυμπιακη λογω απεργιας ακύρωσε την πρωτη πρωινη και θα εκτελεσει ενα δρομολογιο ανα προορισμο!' τι κανουμε τωρα? Κυριολεκτικα τα πηρα στο κρανιο! Φευγω απο τη δουλεια και παω στο γραφειο της Ολυμπιακης στα Χανια, βρισκω την διευθυντρια και της ειπα ότι επρεπε να ταξιδεψω για Καναδα οπωσδηποτε. Δειχνοντας την γνωστη αδιαφορία μου ειπε ότι θα μου αλλαζε το εισητηριο για 3 μερες μετα. Δεν υπηρχε τετοια περιπτωση! Μετα απο φασαρία ξαφνικά βρεθηκαν θέσεις στην απογευματινη πτηση της 30 Απριλίου και φυσικά μου τακτοποιησαν και διαμονη-διατροφη- μεταφορες στην Αθηνα. Με λιγη καλη θεληση και πολύ φασαρια ολα γινονται...;)

Και να'μαστε στο αεροπλανο! Πολύ καλη πτηση μισογεματο το αεροπλανο καθότι Μαιος, καλο το φαγητο, σχετικά ησυχος ο μικρος, μια σταση 15 λεπτων στο Μοντρεαλ και φτασαμε στο Τοροντο μισή ωρα νωριτερα!! Οι υπαλληλοι του αεροδρομίου πολύ εξυπηρετικοι, με βοηθησαν με τις αποσκευες (4 βαλιτσες και μια χειραποσκευη- ήταν πριν αλλαξει το όριο σε μια βαλιτσα ανα άτομο) ο ελεγχος ταχυτατος το αεροδρομιο πεντακάθαρο και με πολύ κινητικότητα!

Φτασαμε σπιτι, ξεκουραστηκαμε και την επομενη ξυπνησαμε όλο ενεργεια! Ο καιρος καλος για την εποχη ειχε 15 βαθμους και λιακαδα. Ξεκινησαμε για την πρωτη βολτα με τα ξαδερφια μου και τα παιδια μας. Downtown Τοροντο. Γεματο ουρανοξυστες αρκετη κινηση αλλα περπατας στο δρομο και αισθάνεσαι ασφαλης. Το μετρο μας κατεβασε στην Dundas Square επισκεφτηκαμε το Eaton Center το οποιο βεβαια έχει αγοράσει πλεον η Sears αλλα η ονομασια παραμενει. Περπατησαμε πολύ εκεινη την ημερα κουραστηκαμε αλλα άξιζε.

Στο Τορόντο εκατσα τρεις εβδομάδες. Και επειδη δεν θυμαμαι ακριβως την σειρα με την οποια ειδαμε τα αξιοθεατα θα σας τα περιγραφω ένα ενα...

Και ξεκινάω με το CN Tower, το αλλοτε ψηλοτερο κτηριο στον κόσμο. Μπήκαμε μέσα, περασαμε απο έλεγχο για να μπορέσουμε να ανεβουμε επανω και η θεα μας αποζημίωσε για την αναμονη. Ηταν καταπληκτική! Το πρωτο επιπεδο του πυργου εχει δυο εστιατορια ένα casual και ένα για πιο επισημο δείπνο. Είχαμε κλεισει τραπεζι στο 360o το πιο επισημο και μεχρι να παμε ειχε νυχτωσει αλλα ηταν καθαρη βραδια και το φωτισμενο Τοροντο ελαμπε! Το εστιατοριο λεγεται έτσι γιατι όλος ο οροφος γυρναει γυρω γυρω 360 μοιρες. Φαγαμε δειπνο τριων πιατων και πληρωσαμε 8 άτομα 550 δολάρια που για το ειδος του εστιατοριου ηταν πολύ καλα. Ο μαιτρ ήταν Ελληνας και μας εδωσε πάσο να ερθουμε ξανα και την επομενη μερα το πρωι για να θαυμασουμε τη θεα και την ημερα. Ετσι και εγινε μονο που για κακή μας τυχη ήταν συννεφια και εβρεχε και δεν ειδαμε πολλά πραγματα. Στα 345 περιπου μετρα ειμασταν πάνω απο τα συννεφα! Ανεβήκαμε και στο πιο ΄ψηλο sky pod στα 450 μετρα έτσι για να πουμε ότι το κάναμε! Να προσθεσω ότι ο πυργος ειναι ομορφα φωτισμενος τη νύχτα.
Θα συνεχισω...
 

Attachments

Last edited by a moderator:
Μηνύματα
36
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
όμορφη η ιστορία σου! περιμένουμε την συνέχεια!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Και συνεχίζω..

Απο τα πιο εντωπωσιακά μερη που επισκεφτηκαμε ηταν οι καταρρακτες του Νιαγαρα. Σιγουρα δεν χρειαζεται να πω πολλά για το θαυμα αυτο της φυσης. Ξεκινήσαμε νωρις για να φτασουμε στους καταρρακτες και μετα απο μιαμιση περιπου ωρα και αλλο ενα τεταρτο να βρουμε να παρκαρουμε πλησιασαμε τους καταρρακτες. Πραγματικά δεν το πιστευα, μα που βρισκεται τοσο νερο??? Σε ορισμενα σημεία πεταγοταν νερο μέχρι και εκει που στεκόμασταν. Βγαλαμε μερικες φωτογραφιες, και μετα κατευθυνθήκαμε προς το σημειο όπου παιρνεις το καραβακι για μια βαρκαδα, το θρυλικό πλεον "maid of the mist". Βγαλαμε εισητηρια, φορεσαμε τα αδιαβροχα που μας εδωσαν και περιμεναμε τη σειρα μας για να μπουμε στο καραβακι. H βολτα αξιζε τον κοπο, πλησιάσαμε αρκετα κοντα και το θεαμα ηταν καταπληκτικο! Μετα τη βολτα ειχε ηδη μεσημεριασει οποτε αποφασισαμε να φαμε στο Planet Hollywood. Παρκάραμε στο παρκινγκ εξω απο το εστιατοριο μπηκαμε μεσα όπου και το πρωτο πραγμα που βλεπεις ειναι το καταστημα με τα σουβενιρ, με αρκετα τσουχτερες τιμες. Το εστιατοριο αυτο καθεαυτο μου αρεσε πολυ γιατι μεσα εβλεπες αντικειμενα που εχουν χρησιμοποιηθει σε ταινιες. Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ηταν η μηχανη του Wesley Snipes απο το Blade η οποια κρεμοταν στο ταβανι!! Το φαγητο ήταν απλα καλο δεν ξετρελαθηκα κιολας. Μετα καναμε μια βολτα με το αυτοκινητο στην περιοχη γυρω απο τους καταρρακτες η οποια ειναι τοσο τουριστικη που κατανταει κιτς. Πηραμε τον δρομο της επιστροφης και περασαμε απο την ιστορικη πολη Niagara on the Lake, η οποια ηταν φοβερα γραφικη, νομιζω ότι ανετα θα μπορουσα να ζησω εκει αν εξαιρεσουμε το πολυ κρυο που κανει το χειμωνα. Η πολη αυτη βρισκεται κατα μηκος του ποταμου Νιαγαρα, εχει απιστευτο πρασινο, πολλα μνημεια, όμορφα μαγαζακια και καφε. Τωρα βεβαια δεν θυμαμαι αν πριν ή μετα πηγαμε στο butterfly conservatory ενα ας το πουμε παρατηρητηριο πεταλουδων οπου γινεται αναπαραγωγη και εκτροφη πεταλουδων μεσα σε ενα πανεμορφο παρκο. Καναμε μια γρηγορη βολτα μεσα στο θερμοκήπιο θαυμασαμε τις πεταλουδες, και πηραμε τον δρομο της επιστροφης. Μια κουραστική αλλά γεματη απο εμπειριες μερα και για τους μικρους και για τους μεγαλους!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Φιλοι μου αν κουραζω η μακρυγορω σε σημειο που κατανταει ενοχλητικο παρακαλω να μου το πειτε...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Το ιδιο ταξιδι , ενα μηνα καναδα και λιγο Νεα υορκη ηταν το πρωτο μου ταξιδι μικρη με τους γονεις μου...Δε μακρυγορεις εδω μας αρεσουν οι λεπτομερειες!!! καλη συνεχεια
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η αφήγησή σου! Δεν μας κουράζεις καθόλου! Το αντίθετο μάλιστα! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Σας ευχαριστω πολύ...

Παρόλο που δεν ειμαι και πολύ φίλος με τους ζωολογικούς κήπους αν και βεβαίως αγαπαω τα ζωα (και μεγαλωσα με ζωάκια), επισκεφτήκαμε και δυο ξεχωριστα παρκα. Το ενα απο αυτα λεγεται African Lion Safari και βρισκεται στο Cambridge. Πρόκειται για ενα πολύ μεγαλο παρκο στο οποιο φιλοξενουνται και ζωα υπο εξαφανιση. Αυτο που το κάνει ξεχωριστο ειναι ότι μπορεις να τα θαυμασεις απο κοντα μεσα απο το αυτοκίνητο σου! Αυτο κάναμε και εμεις! Μπηκαμε μέσα στο παρκο με το αυτοκινητο μας πάντα με δική μας ευθυνη για τυχον ζημιες και ξεκινήσαμε την αυτο-ξεναγηση μας. Ήταν καταπληκτικό το γεγονός ότι τα περισσότερα ζωα πλησίαζαν πάρα πολύ το αμάξι μας. Τα μαιμουδάκια χοροπηδουσαν πανω στην οροφη, μας κοίταζαν απο τα τζάμια, οι ζεβρες μας εγλυφαν το τζαμι, και ειχαμε ενθουσιαστει! Θαυμάσαμε τα λιοντάρια!! Βεβαια σε όλη τη διαρκεια της διαδρομής ειχαμε την υποχρεωση να εχουμε τα τζαμια κλειστα ειδαλλως αν τα ανοιγαμε θα μας απομακρυναν απο την περιοχη. Και φυσικά ακολουθούσαν παντα φυλακες. Θα προσπαθησω να ανεβασω και μερικες φωτογραφιες! Μετα το τελος της διαδρομής αυτης, παρακολουθήσαμε και δυο σοου, το ένα με τους ελεφαντες να παιζουν ποδοσφαιρο και το άλλο με αγώνες αετών! Ειναι απιστευτο ποσο εξυπνα ειναι αυτα τα ζωα, ειδικά απο τους ελεφαντες δεν το περιμενα! Έπειτα κάναμε το γυρο της λιμνης μέσα σε τρενακι που ειχαν φτιαξει γυρω απο αυτην και όποιος ήθελε εκανε και βαρκαδα αλλα εμεις προτιμήσαμε να φάμε στο εστιατοριο-φαστ φουντ που ειχε εκει. Δεν παρελειψα να αγοράσω και τα απαραιτητα σουβενιρ, μπλουζακια με ζωάκια και καπελα -ζωάκια (εγω το θυμα παντα) :) !

To άλλο πάρκο ειναι ο Ζωολογικός Κήπος του Τορόντο. Ειναι τεράστιος πραγματικά έχει πεντακόσια ειδη και πανω απο 5000 ζωα, ειναι απο τους μεγαλύτερους στον κόσμο. Πολύ περπατημα. Με το που μπαινεις μεσα μπορεις να παρεις και καρότσια για τα παιδια για να μην κουραστουν ή μαλλον να τα βαλεις μεσα όταν κουραστουν! Η αλήθεια ειναι ότι δεν τον ειδαμε όλο γιατί ειναι τοσο μεγάλος, καταφεραμε να δουμε τις τεσσερις απο τις εξι γεωγραφικές περιοχες στις οποιες ειναι χωρισμενος. Γενικά ο κήπος ήταν πεντακάθαρος, τα ζωα ζουσαν σε όσο το δυνατον πιο ρεαλιστικά για αυτα περιβαλλον και ειναι το ιδανικο μερος για μια όμορφη μερα με την οικογενεια σου. Επισης υπαρχει εστιατοριο μέσα στο οποιο γινόταν χαμος. Εμεις φτασαμε περιπου στις 10 και μισή και φυγαμε στις 4 και ακόμα ερχοταν κόσμος!

Σημείωση... σε πολλά απο τα αξιοθέατα στον Καναδα οι υπαλληλοι αεροπορικών εταιριών εχουν εκπτωση που φτανει και το 75%.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
και συνεχίζω...

ξυπνήσαμε νωρίς το πρωι, να φαμε πρωινο, να ετοιμάσουμε τα παιδιά (ήταν και τεσσερα ζιζάνια ζωή να'χουνε) και να πάμε νωρίς στο μουσειο. Καποιοι ακούνε μουσειο και βαριουνται μονο στο ακουσμα της λεξης. Εγω πάλι τα λατρευω! Έπιλεξαμε να παμε στο Royal Ontario Museum και να ξεκινήσουμε νωρις γιατι ξεραμε ότι θα φάμε όλη την μερα εκει. Εκ πρωτης όψεως το μουσείο, ειναι επιβλητικο και ταυτοχρονα μοντερνο, η νεα εισοδος όπως μου ειπαν ονομάζεται "The Crystal" ειναι το μοντερνο κομμάτι ένος παλιου κτηριου και κατασκευαστηκε το 2007, προκαλώντας αντιδράσεις,και χαραχτηριστηκε απο πολλούς αποκρουστικο. Εμένα παντως μου άρεσε. Ξεκινήσαμε την περιήγηση απο τον τομέα που ενδιέφερε περισσοτερο τα παιδιά αυτον της φυσικής ιστορίας. Τα εκθέματα με τους δεινόσαυρους ήταν το λιγοτερο εντυπωσιακά για μένα και κοιταζωντας τα ανατριχιαζα στην ιδέα ότι καποια απο τα κοκαλα που εβλεπα ήταν αληθινά! Πραγματικά μου αρεσαν πάρα πολυ και μειναμε πολυ ωρα σε αυτον τον τομεα. Ειχαν επισης εγκαταστησει σε καποια σημεία κομπιουτερ με διαδραστικες δραστηριότητες για βιντεακια σχετικά με την ιστορία και τη ζωή των δεινοσαυρων. Φευγοντας απο εκει, μπηκαμε στην "σπηλια με τις νυχτεριδες, ειδαμε τα εκθεματα των πουλιών εξίσου ενδιαφέροντα. Κάναμε μια σταση για "δυνάμεις" στο food studio και συνεχισαμε βλεποντας και τις άλλες συλλογες. Για να μη σας κουράζω τα σημαντικοτερα κατα την άποψη μου ήταν τα εκθέματα του Αιγυπτιακού πολιτισμου και περισσότερο η μουμια, τα Ελληνικά φυσικά απο την Αρχαική και Ελληνιστική περίοδο τα οποια δεν χορταινεις ποτε να βλεπεις, έπιπλα και κουστουμια απο κάθε σχεδόν αιώνα της ιστορίας αυτου του πλανήτη. Επειτα κάναμε μια βολτα απο το καταστημα με τα αναμνηστικά, πηρα μάσκες-Φαραω(πολύ αστείες), για τον μικρό πηρα ένα βιβλιο με δεινόσαυρους και το κλασικο πλεον t-shirt-σουβενιρ;). Γενικά το ROM πρεπει να συμπεριληφθει οπωσδηποτε στο προγραμμα καθε επισκεπτη, γιατι πραγματικα αξίζει τον κόπο και τον χρονο.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ενδιαφέρουσα περιγραφή !:)
Πότε έγινε το ταξίδι ?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Ευχαριστω Pandora! Το ταξίδι έγινε τον Μαίο του 2008 και ειναι το μεγαλύτερο σε διάρκεια που έχω κάνει και το πιο αγαπημένο!

Ένα άλλο μέρος που λατρεψα και ζηλεψα πολύ γιατι στην Ελλάδα δεν προκειται ΠΟΤΕ να έχουμε κατι παρόμοιο (όχι γιατι ειναι ακατορθωτο να φτιαχτει αλλα γιατι ΠΟΤΕ δεν θα ενδιαφερθει κανεις να φτιαξει) ειναι το Ontario Science Center. Ένα κέντρο επιστημών-μουσειο με πρωτοποριακό σχεδιασμό τοσο εξωτερικα όσο και εσωτερικά, ενα τεράστιο κτήριο προσιτο σε όλες τις ηλικίες. Όταν μπηκαμε μέσα δεν ξέραμε πραγματικα απο που να ξεκινήσουμε. Σκεφτηκαμε να δουμε καποια πραγματα που ενδιαφέρουν μονο τους μεγάλους εως οτου βαρεθουν τα παιδιά οποτε και θα πηγαιναμε σε τομεις που αφορουσαν τα παιδια. Σοφή σκεψη, δεν ξερω ποιος τη σκέφτηκε αλλά μας βολεψε μια χαρα ;). To κέντρο χωριζεται σε πτερυγες σε πτερυγες και επιπεδα και εμεις ξεκινήσαμε απο την πτερυγα σχετικά με το ανθρώπινο σωμα, τον τροπο σκέψης και επικοινωνίας των ανθρώπων και συνεχίσαμε στην πτερυγα φυσικής ιστορίας. Μου εκανε ιδιαίτερη εντυπωση ένας προσομοιωτής τυφώνα και λατρεψα την πτερυγα αστρονομίας. Μετα ηρθε η σειρα των παιδιών οποτε πηγαμε στο kispark τον τομέα αφιερωμενο στα μικρα παιδιά όπου και μπορουν να παιξουν με το νερο φορώντας αδιάβροχα για να μη βρεξουν τα ρουχα τους, να μπουν σε ενα σουπερ μαρκετ και να αγορασουν πραγματα μαθαινοντας τι σημαινει "αγοραζω", να κατασκευασουν πραγματα με διαφορα υλικά να παιξουν διαφορα μουσικά όργανα κτλ. Μπορω να γραφω ώρες. Αφου τα πηραμε με το ζορι απο κει, παρακολουθησαμε ενα ντοκυμαντερ σε ενα Imax σινεμα, πραγμα που δεν ειχα ξανακανει και εντυπωσιάστηκα! Το ντοκυμαντερ ειχε θεμα τον βυθο της θαλασσας και την συμπεριφορα των ψαριων και το παρακολουθουσα λες και ημουνα και εγω μεσα στο νερο. Μου αρεσε πολυ. Σιγουρα θα παω ξανα τον Ιουνιο και ανυπομονω να δω τι καινουρια εκθεματα θα εχουν! Πρεπει επισης αναφερω ότι σε πολλα΄σημεια του κεντρου υπαρχει αντισηπτικό για οποιον θελει να απολυμανει τα χερια του μια και παρα πολλά εκθεματα ειναι interacive και όσο να΄ναι τα πιανουν πολλά χερια!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Μαρία πολύ ενδιαφέρον το ταξίδι σου! Σε διαβάζω με μεγάλη ευχαρίστηση και ανυπομονησία για το επόμενο κομμάτι!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom