Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Καλησπέρα σας . Ψαχνω μερες κατι εγκυρο ωστε να μαθω αν χρειάζεται διαβατήριο για να παω τουρκια ή απλα νεα ταυτότητα. Και γενικά τι συνθηκες ισχύουν.. Η βοηθειά σας θα ητανε πολύτιμη! Ευχαριστω!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.580
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Η νέα ταυτότητα αρκεί. Με τι μέσον θα ταξιδέψεις ;
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
θα δειξει!! θα μαθω στη πορεια.. παντως ή λεωφορείο ή τρένο! οτι ειναι πιο φθηνο!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.580
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Τότε είναι Ο.Κ. η νέα ταυτότητα. Μόνο στην περίπτωση που πας με Ι.Χ. είναι προτιμότερο το διαβατήριο γιατί απλουστεύται η διαδικασία με την είσοδο του αυτοκινήτου - όχι ότι δεν μπορείς να περάσης πάλι μόνο με την ταυτότητα δηλ.
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Τότε είναι Ο.Κ. η νέα ταυτότητα. Μόνο στην περίπτωση που πας με Ι.Χ. είναι προτιμότερο το διαβατήριο γιατί απλουστεύται η διαδικασία με την είσοδο του αυτοκινήτου - όχι ότι δεν μπορείς να περάσης πάλι μόνο με την ταυτότητα δηλ.
Βασικά για μηχανή ξέρω οτι θελει μια πρασινη κάρτα αλλα αφου θα πάω μονος δε το κόβω να παω με μηχανη (ειμαι και ψιλοπαράνομος εδω π τα λεμε) .. Εχεις παει Τουρκια να υποθέσω δε μου το λες ετσι??!! γιατι εχω ακούσει αυτες τις μέρες πααααρα πολλα...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.580
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
3 φορές τις τελευταίες 15 μέρες και θα είμαι πάλι Κων/πολη αύριο. Δεν μπορώ να αντισταθώ στο μπακλαβά.:rolleyes:
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
3 φορές τις τελευταίες 15 μέρες και θα είμαι πάλι Κων/πολη αύριο.
οκιες τοτε!!!( οκ στον πληθυντικο)... σχεδιάζω Αθήνα - Θεσσαλονίκη (επι τη ευκαιρία αγωνα Αρη - Boca ) και ύστερα να παω Πολη για 2-3 μερες . Ύστερα να κατεβω Αϊβαλη να περάσω Μυτιλήνη που υπάρχει σπίτι για διακοπές! ελπίζω να μου βγεί..

υ.γ. Ελπίζω να μη κουράζω με τα προσωπικά μου σχέδια!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Oπως ηδη αναφερθηκε μονο νε ταυτοτητα χρειαζεσαι, πηγα πριν 10 μηνες...το τρενο στοιχιζει γυρω στα 90 πηγαιενλα αλλα εγω το βρισκω πιο ανετο,καθως κοιμασαι σε δικλινες κουκετες. αν παρεις τρενο παρε φαι και νερο, δε θυμαμαι να ειχε κυλικειο και οτι ειχε σε ενα κουτι εκανε πανακριβα...το λεωφορειο δε ξερω τιμη αλλα μαλλον κανει λιγοτρη ωρα και ειναι πολυ καλο επισης...
αν θες να ταξιδεψεις μες τη τουρκια κτελ οπωσδηποτε , το τρενο δεν εχει πολυ εκταση αλλωστε, με καλυτερες εταιρειες Varan, Kamil Koc, Metro, Pamukalle και αλλες.... και γενικα οι οι παραπανω εταιρειες που ταξιδεψα εγω ειναι σκαλες ανωτερες απο ελληνικα κτελ...
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
Καλησπέρα,μπορείς και με τα δύο εκτός άν είσαι αστυνομικός,στρατιωτικός,λιμενικός,ναυτικός, και λοιπών σωμάτων ασφαλείας οπότε χρειάζεσαι απαραίτητα διαβατήριο.Η γνώμη μου είναι να έχεις διαβατήριο.Καλό ταξίδι και καλό μπακλαβά!! :D
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
3 φορές τις τελευταίες 15 μέρες και θα είμαι πάλι Κων/πολη αύριο. Δεν μπορώ να αντισταθώ στο μπακλαβά.:rolleyes:
ζηλευω πολυ.....εγω επαθα πορωση με τη τουρκια....εμεινα 20 μερες και θελω να ξαναπαω προς μαυρη θαλασσα και νοτιοανατολικα αυτη τη φορα....
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
εκτός άν είσαι αστυνομικός,στρατιωτικός,λιμενικός,ναυτικός, και λοιπών σωμάτων ασφαλείας οπότε χρειάζεσαι απαραίτητα διαβατήριο.!! :D
Μακριά απο εμάς αυτά!!.. Θα έβγαζα διαβατηριο αλλα λυπάμαι τα 90 ευρω (πολλα δεν ειναι?) και την διαδικασία ..... Παντως φοβαμαι τη ταυτότητα μου γιατι ειναι τσαλακωμένη κάπως...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
και ξεχασα το βασικοτερο...στη σελιδα turkeytravelplanner.com θα βρεις δρομολογια και εταιρειες λεωφορειων για να φτασεις Αιβαλι! απο κει η Μυτιληνη θα ναι ευκολη

μη φοβασαι και μενα τσαλακωμενη ηταν η ταυτοτητα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom