Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
ζηλευω πολυ.....εγω επαθα πορωση με τη τουρκια....εμεινα 20 μερες και θελω να ξαναπαω προς μαυρη θαλασσα και νοτιοανατολικα αυτη τη φορα....
+1 απλά .. παω πρώτη φορά αλλα έχω ενθουσιαστει με τις Τουρκάλες που γνωρισα πέρισυ (στην Ιταλία) και θα με φιλοξενήσουν εκτος απροοπτου.. αν κρινω απο εκεί αναμένεται καλο το ταξίδι!!! Οσο να 'ναι παντως ειναι εξωτερικό δεν γινεται να μην ειναι ωραιο το οτι εισαι καπου διαφορετικα΄....


Υ.Γ. Κανένα προβλημα που ήσασταν Ελληνες οσοι πηγατε αντιμετωπίσατε? Να φοβάμαι τίποτα?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
+1 απλά .. παω πρώτη φορά αλλα έχω ενθουσιαστει με τις Τουρκάλες που γνωρισα πέρισυ (στην Ιταλία) και θα με φιλοξενήσουν εκτος απροοπτου.. αν κρινω απο εκεί αναμένεται καλο το ταξίδι!!! Οσο να 'ναι παντως ειναι εξωτερικό δεν γινεται να μην ειναι ωραιο το οτι εισαι καπου διαφορετικα΄....


Υ.Γ. Κανένα προβλημα που ήσασταν Ελληνες οσοι πηγατε αντιμετωπίσατε? Να φοβάμαι τίποτα?
τι προβλημα καλε? ελεγες γιουνανισταν (ελλαδα ) και χαιρονταν, τουμπες ...ασε που ειμαστε ιδιος λαος, ακομα και τα φαγητα τα ονοματα .....το μονο που ειχαμε λιγο προβλημα και το κρυβαμε εντελως ηταν ο φιλος μου που ειναι κυπριος...αυτο το παραλειπαμε γιατι εκει λιγο ξενερωνουν....και πηγαμε γενικα σε αρκετα μερη...πραγματικα κανενα προβλημα:D
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
τι προβλημα καλε? ελεγες γιουνανισταν (ελλαδα ) και χαιρονταν, τουμπες ...ασε που ειμαστε ιδιος λαος, ακομα και τα φαγητα τα ονοματα .....το μονο που ειχαμε λιγο προβλημα και το κρυβαμε εντελως ηταν ο φιλος μου που ειναι κυπριος...αυτο το παραλειπαμε γιατι εκει λιγο ξενερωνουν....και πηγαμε γενικα σε αρκετα μερη...πραγματικα κανενα προβλημα:D
Βασικά πηγανε γνωστοί μου για αγώνες πριν κανα μηνα και πανω .. και μπηκανε στο γηπεδο μεχρι και γκρίζοι λυκοι..!! οσο να 'ναι μια τρομαρα την εχω!
Το αλλο προβλημα ειναι οτι ταξιδεύω μονος για πρωτη φορα αλλα αυτο πιο πολύ το βλέπω σαν περιπέτεια και δε εχει σχέση με το μερος!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ε μαλλον στο γηπεδο εδω και καποιο ελληνες τα ιδια θα εκαναν... κατα τάλλα δε θα χεις προβλημα πιστευω...
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Μην ανησυχεις-οπως σου ειπαν και τα παιδια πριν- πας ανετα με ταυτοτητα,ειμαι απο Ορεστιαδα,τα συνορα ειναι 16 χιλιομ.απο το σπιτι ...παμε Αδριανουπολη για καφε,που λεει ο λογος..κι οσο για την συμπεριφορα των εκει ανθρωπων,πολυ φιλοξενοι...NO PROBLEM!!!
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Μην ανησυχεις-οπως σου ειπαν και τα παιδια πριν- πας ανετα με ταυτοτητα,ειμαι απο Ορεστιαδα,τα συνορα ειναι 16 χιλιομ.απο το σπιτι ...παμε Αδριανουπολη για καφε,που λεει ο λογος..κι οσο για την συμπεριφορα των εκει ανθρωπων,πολυ φιλοξενοι...NO PROBLEM!!!
ευχαριστώ λοιπόν .. ιδιαίτερα ενθαρυντικες οι απαντησεις ολων!
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μην ανησυχεις-οπως σου ειπαν και τα παιδια πριν- πας ανετα με ταυτοτητα,ειμαι απο Ορεστιαδα,τα συνορα ειναι 16 χιλιομ.απο το σπιτι ...παμε Αδριανουπολη για καφε,που λεει ο λογος..κι οσο για την συμπεριφορα των εκει ανθρωπων,πολυ φιλοξενοι...NO PROBLEM!!!
Ε, καλά ναι, εγώ τα σύνορα από εκεί 2 φορές τα έχω περάσει με τα πόδια....και από εκεί ταξί για Ανδριανούπολη...μια χαρά!
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Ε, καλά ναι, εγώ τα σύνορα από εκεί 2 φορές τα έχω περάσει με τα πόδια....και από εκεί ταξί για Ανδριανούπολη...μια χαρά!
ε αυτό δε το περιμενα!!>..
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ε αυτό δε το περιμενα!!>..
Χαχα...ναι...την πρώτη φορά είχα πάει με τρένο από Ορεστιάδα Σβίλενγκραντ Βουλγαρίας..μετά από ένα τουρ στη Βουλγαρία, πήραμε πούλμαν που μας άφησε στα βουλγαροτουρκικά σύνορα και από εκεί ένα πούλμαν της κακιάς ώρας το οποίο μας πήγε Ανδριανούπολη..από εκεί ταξί για σύνορα και με τα πόδια Καστανιές...
Τη δεύτερη είχα νοικιασμένο αμάξι από Αλεξανδρούπολη, αλλά χωρίς πράσινη κάρτα...πάρκαρα το αμάξι Καστανιές και με τα πόδια πέρασα τα σύνορα...πήρα ταξί, πήγα Ανδριανούπολη, έφαγα, ψώνισα, γύρισα με ταξί και πάλι με τα πόδια Καστανιές..μια χαρά! :D
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Χαχα...ναι...την πρώτη φορά είχα πάει με τρένο από Ορεστιάδα Σβίλενγκραντ Βουλγαρίας..μετά από ένα τουρ στη Βουλγαρία, πήραμε πούλμαν που μας άφησε στα βουλγαροτουρκικά σύνορα και από εκεί ένα πούλμαν της κακιάς ώρας το οποίο μας πήγε Ανδριανούπολη..από εκεί ταξί για σύνορα και με τα πόδια Καστανιές...
Τη δεύτερη είχα νοικιασμένο αμάξι από Αλεξανρούπολη, αλλά χωρίς πράσινη κάρτα...πάρκαρα το αμάξι Καστανιές και με τα πόδια πέρασα τα σύνορα...πήρα ταξί, πήγα Ανδριανούπολη, έφαγα, ψώνισα, γύρισα με ταξί και πάλι με τα πόδια Καστανιές..μια χαρά! :D
αυτααα είναι .. ποση ωρα περπάτημα?? (μηπως συμφερει να το κανω καπως ετσι να γλυτωσω τα λεφτα του τρένου!!) ζεις στο πετσι σου δηλαδη την γειτνίαση!
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
επίσης για βουλγαρία χρειάζεται διαβατήριο ετσι???????
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
επίσης για βουλγαρία χρειάζεται διαβατήριο ετσι???????
Η Βουλγαρία τώρα που μπήκε στην Ε.Ε δεν απαιτεί διαβατήριο, ταυτότητα είναι αρκετή...

Από Καστανιές ο δρόμος είναι κανένα χιλιόμετρο το πολύ για να περάσεις τα σύνορα...για να πας μέχρι εκεί θες τρένο, όπως και μετά τα σύνορα ταξί, εκτός αν θες να περπατήσεις καμιά δεκαριά χιλιόμετρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.410
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom