Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071

Το πρόβλημα θα το αντιμετωπίσει όταν θα πρέπει να επιστρέψει πίσω γιατί λογικά στο ελληνικό αεροδρόμιο δεν θα καταλαβαίνουν ντιπ για ντιπ τούρκικα και θα του ζητούν διαβατήριο (βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πως εμείς είναι δυνατόν να ταξιδεύουμε προς την Τουρκία με ταυτότητα και γιατί όχι και οι Τούρκοι με τη δική τους).

Κάνε και ένα τηλέφωνο στην τούρκικη πρεσβεία για να δεις πως μπορεί να επιστρέψει πίσω σε περίπτωση που δεν καταφέρει στο ενδιάμεσο διάστημα να εκδόσει διαβατήριο.
Τζάμπα θα χαραμισει χρονο... Οι τουρκοι θελουν διαβατήριο και βιζα για να μπουν στην Ελλαδα και οι ελεγχοι ειναι πολυ αυστηροι... Και οι διατυπωσεις για να βγαλεις βιζα ειναι επισης χρονοβορες (απαιτειται και γραπτή προσκληση απο ελληνα υπηκοο για να εκδοθει η βιζα σε τουρκο) και συν τοις αλλοις ειναι και ακριβη. Αρα και να ηταν σε ισχυ το τουρκικο διαβατηριο παλι δε θα μπορουσε να πεταξει γιατι δεν ειχε βιζα..
Δυσκολη περιπτωση μου φαινεται και πραγματικα νομιζω -χωρις να θελω να απογοητευσω - οτι θα ειναι πολυ δυσκολο να επιβιβασθει τελικα στο αεροπλανο με αυτο το εισιτήριο...

Αυτο που θα έκανα ειναι να δω αν υπαρχει διαθεσιμοτητα και καλη τιμη σαν last minute για αλλη θεση στο ίδιο αεροπλάνο και να εξέδιδα ενα καινουριο, και μετα θα ακυρωνα το παλιο πληρώνοντας το cancellation fee... Η αν μπορει με καποιο μικρο κοστος να γινει ακυρωση και εκδοση στο νεο ονομα στο εκδοτηρια τη στιγμη πριν της πτησης....

Και κατι αλλο... Οι εταιρειες (η κοπελα μου πεταξε με eticket το περασμενο Σ/Κ ΑΤΗ-IST-ΑΤΗ με THY, όχι με Ολυμπιακη) ζητάνε πλέον αν εχει γινει ηλεκτρονικη κρατηση και πληρωμη με πιστωτικη, διαβατήριο ΚΑΙ την πιστωτικη κάρτα η οποια πρεπει να ειναι εκδοθεισα στο ονομα του επιβατη...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τζάμπα θα χαραμισει χρονο... Οι τουρκοι θελουν διαβατήριο και βιζα για να μπουν στην Ελλαδα και οι ελεγχοι ειναι πολυ αυστηροι... Και οι διατυπωσεις για να βγαλεις βιζα ειναι επισης χρονοβορες (απαιτειται και γραπτή προσκληση απο ελληνα υπηκοο για να εκδοθει η βιζα σε τουρκο).
Δυσκολη περιπτωση μου φαινεται και πραγματικα νομιζω -χωρις να θελω να απογοητευσω - οτι θα ειναι πολυ δυσκολο να επιβιβασθει τελικα στο αεροπλανο με αυτο το εισιτήριο...
Ε, τότε έτσι κι αλλιώς δεν θα ταξίδευε αν είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με την τούρκικη πρεσβεία και σε συνδυασμό με την Ολυμπιακή να βρείς μια λύση.
 

kaiti81panos

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Λοιπόν, η πρώτη πτήση είναι από Κωνσταντινούπολη απ' ότι κατάλαβα.
Εκεί το πιθανότερο είναι ότι θα μπορέσει να περάσει τον έλεγχο και να επιβιβαστεί στην πτήση με την ταυτότητά του.

Το πρόβλημα θα το αντιμετωπίσει όταν θα πρέπει να επιστρέψει πίσω γιατί λογικά στο ελληνικό αεροδρόμιο δεν θα καταλαβαίνουν ντιπ για ντιπ τούρκικα και θα του ζητούν διαβατήριο (βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πως εμείς είναι δυνατόν να ταξιδεύουμε προς την Τουρκία με ταυτότητα και γιατί όχι και οι Τούρκοι με τη δική τους).

Κάνε και ένα τηλέφωνο στην τούρκικη πρεσβεία για να δεις πως μπορεί να επιστρέψει πίσω σε περίπτωση που δεν καταφέρει στο ενδιάμεσο διάστημα να εκδόσει διαβατήριο.

Καλό ξέμπλεγμα!
Έχεις απόλυτο δίκιο όμως σ'αυτό που λές! Πρέπει να ρωτήσω! Υποχρεωτικά όλοι οι Τούρκοι πήραν καινούριου τύπου ταυτότητες, τα πάντα είναι στα λατινικά και μηχανογραφημένα όχι με το χέρι. λογικά είναι συμφωνία μου είπανε ανάμεσα στις δύο χώρες (Ελλάδα - Τουρκία), ειδική μάλιστα! Όντως τη δική μας πώς την καταλαβαίνουν και τη δέχονται?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ίσως με μια βεβαίωση από τη Βουλγάρικη πρεσβεία ότι το όνομα αυτό είναι εναλλακτικό όνομα που ανήκει στο ίδιο πρόσωπο?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
(βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πως εμείς είναι δυνατόν να ταξιδεύουμε προς την Τουρκία με ταυτότητα και γιατί όχι και οι Τούρκοι με τη δική τους).
Έτερον εκάτερον. Και οι Αμερικάνοι μπαίνουν χωρίς βίζα στην Ελλάδα. Δεν είναι αμοιβαίες αυτές οι συμφωνίες. Απλά να διευκρινήσουμε ότι οι Τούρκοι περνώντας τα σύνορα ΔΕ μπαίνουν (μόνο) στην Ελλάδα. Μπαίνουν στη ζώνη Σέγκεν (δηλαδή είναι σαν να έχουν μπει σε οποιαδήποτε από τις χώρες που εφαρμόζουν τη συνθήκη).
 

kaiti81panos

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Τζάμπα θα χαραμισει χρονο... Οι τουρκοι θελουν διαβατήριο και βιζα για να μπουν στην Ελλαδα και οι ελεγχοι ειναι πολυ αυστηροι... Και οι διατυπωσεις για να βγαλεις βιζα ειναι επισης χρονοβορες (απαιτειται και γραπτή προσκληση απο ελληνα υπηκοο για να εκδοθει η βιζα σε τουρκο) και συν τοις αλλοις ειναι και ακριβη. Αρα και να ηταν σε ισχυ το τουρκικο διαβατηριο παλι δε θα μπορουσε να πεταξει γιατι δεν ειχε βιζα..
Δυσκολη περιπτωση μου φαινεται και πραγματικα νομιζω -χωρις να θελω να απογοητευσω - οτι θα ειναι πολυ δυσκολο να επιβιβασθει τελικα στο αεροπλανο με αυτο το εισιτήριο...

Αυτο που θα έκανα ειναι να δω αν υπαρχει διαθεσιμοτητα και καλη τιμη σαν last minute για αλλη θεση στο ίδιο αεροπλάνο και να εξέδιδα ενα καινουριο, και μετα θα ακυρωνα το παλιο πληρώνοντας το cancellation fee... Η αν μπορει με καποιο μικρο κοστος να γινει ακυρωση και εκδοση στο νεο ονομα στο εκδοτηρια τη στιγμη πριν της πτησης....

Και κατι αλλο... Οι εταιρειες (η κοπελα μου πεταξε με eticket το περασμενο Σ/Κ ΑΤΗ-IST-ΑΤΗ με THY, όχι με Ολυμπιακη) ζητάνε πλέον αν εχει γινει ηλεκτρονικη κρατηση και πληρωμη με πιστωτικη, διαβατήριο ΚΑΙ την πιστωτικη κάρτα η οποια πρεπει να ειναι εκδοθεισα στο ονομα του επιβατη...
Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε παράξενο, αλλά από τη Ma....r (ταξιωτικό γραφείο) μου είπανε όταν ρώτησα αν χρειάζεται να τους δώσω κάποιο αριθμό διαβατηρίου ή ταυτότητας μου είπανε πώς δε χρειάζεται κάτι μόνο με το όνομα!!!!!!!!!!!
Δεν ξέρω ίσω να ισχύει και γι'αυτούς κάτι ανάλογο τί να πω! Είμαι Κων/πολίτισια γέννημα θρέμμα αλλά Ελληνίδα, λόγω πατριαρχείου και το ότι γεννήθηκα εκεί κατέχω δύο υπηκοότητες αλλά με το ίδιο ακριβώς ονοματεπώνυμο τουλάχιστον!
Είναι για επαγγελματικό λόγο και το εισητήριο το πλήρωσα εγώ από αυτά που κυριολεκτικά δε μου περίσσευαν.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μην απογοητεύεσαι! Όλα έχουν τη λύση τους!
Επέμενε περισσότερο με την Ολυμπιακή!
Μπορεί αύριο να πέσεις σε διαφορετικό υπάλληλο που θα σε εξυπηρετήσει με το αζημίωτο φυσικά.
 

kaiti81panos

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Μην απογοητεύεσαι! Όλα έχουν τη λύση τους!
Επέμενε περισσότερο με την Ολυμπιακή!
Μπορεί αύριο να πέσεις σε διαφορετικό υπάλληλο που θα σε εξυπηρετήσει με το αζημίωτο φυσικά.
Μάλλον αυτό θα κάνω γιατί το εισητήριο δεν επιστρέφεται απλά μπορεί μονάχα να αλλάξει ημερομηνία!!!!!!!!! Να ρωτήσω κάτι? Δεν έπρεπε το γραφείο να μου πει αν χρειάζονται χαρτιά ή όχι για ταυτοποίηση προσώπου????
 

kaiti81panos

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Τζάμπα θα χαραμισει χρονο... Οι τουρκοι θελουν διαβατήριο και βιζα για να μπουν στην Ελλαδα και οι ελεγχοι ειναι πολυ αυστηροι... Και οι διατυπωσεις για να βγαλεις βιζα ειναι επισης χρονοβορες (απαιτειται και γραπτή προσκληση απο ελληνα υπηκοο για να εκδοθει η βιζα σε τουρκο) και συν τοις αλλοις ειναι και ακριβη. Αρα και να ηταν σε ισχυ το τουρκικο διαβατηριο παλι δε θα μπορουσε να πεταξει γιατι δεν ειχε βιζα..
Δυσκολη περιπτωση μου φαινεται και πραγματικα νομιζω -χωρις να θελω να απογοητευσω - οτι θα ειναι πολυ δυσκολο να επιβιβασθει τελικα στο αεροπλανο με αυτο το εισιτήριο...

Αυτο που θα έκανα ειναι να δω αν υπαρχει διαθεσιμοτητα και καλη τιμη σαν last minute για αλλη θεση στο ίδιο αεροπλάνο και να εξέδιδα ενα καινουριο, και μετα θα ακυρωνα το παλιο πληρώνοντας το cancellation fee... Η αν μπορει με καποιο μικρο κοστος να γινει ακυρωση και εκδοση στο νεο ονομα στο εκδοτηρια τη στιγμη πριν της πτησης....

Και κατι αλλο... Οι εταιρειες (η κοπελα μου πεταξε με eticket το περασμενο Σ/Κ ΑΤΗ-IST-ΑΤΗ με THY, όχι με Ολυμπιακη) ζητάνε πλέον αν εχει γινει ηλεκτρονικη κρατηση και πληρωμη με πιστωτικη, διαβατήριο ΚΑΙ την πιστωτικη κάρτα η οποια πρεπει να ειναι εκδοθεισα στο ονομα του επιβατη...
Εγώ πλήρωσα σε τραπεζικό λογαριασμό με το όνομα μου, αλλά δε μου είπανε τίποτα για διαπιστευτήρια και μου έκανε εντύπωση καθώς είχα κλείσει για την μητέρα μου πέρισυ και μου είχαν ζητήσει τα πάντα εκτός από την πιστωτική που ήταν στο όνομα μου αλλά εδώ τίποτα. Λες να είναι η βλακεία του γραφείου??? Τί θα κάνω δεν ξέρω, προσπαθώ να βρώ το νούμερο της πρεσβείας!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Εγώ πλήρωσα σε τραπεζικό λογαριασμό με το όνομα μου, αλλά δε μου είπανε τίποτα για διαπιστευτήρια και μου έκανε εντύπωση καθώς είχα κλείσει για την μητέρα μου πέρισυ και μου είχαν ζητήσει τα πάντα εκτός από την πιστωτική που ήταν στο όνομα μου αλλά εδώ τίποτα. Λες να είναι η βλακεία του γραφείου??? Τί θα κάνω δεν ξέρω, προσπαθώ να βρώ το νούμερο της πρεσβείας!
Αν η υπάλληλος του γραφείου γνώριζε όσα και εγώ για την είσοδο των Τούρκων πολιτών στην Ελλάδα δηλαδή τίποτα, ήταν απολύτως λογικό να μην σου ζητήσει χαρτιά, διαπιστευτήρια, κτλ!
 

kaiti81panos

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Αν η υπάλληλος του γραφείου γνώριζε όσα και εγώ για την είσοδο των Τούρκων πολιτών στην Ελλάδα δηλαδή τίποτα, ήταν απολύτως λογικό να μην σου ζητήσει χαρτιά, διαπιστευτήρια, κτλ!
Τα έχω παίξει!!!!!!!!!! Η Ολυμπιακή αρνείται να αλλάξει το όνομα τουλάχιστον, αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!!:mad: Παιδιά υποτίθεται ότι είναι e-ticket και βάση των data base τους θα έπρεπε να είναι εφικτό αυτό! Πρέπει μου λένε να πάω από κάποιο κεντρικό γραφείο της Ολυμπιακής!!!!!! Πού έχει γραφεία έχει κανέις καμία ιδέα???? Σχεδόν θα ικετέψω στο τέλος στα γόνατα!!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Τα έχω παίξει!!!!!!!!!! Η Ολυμπιακή αρνείται να αλλάξει το όνομα τουλάχιστον, αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!!:mad: Παιδιά υποτίθεται ότι είναι e-ticket και βάση των data base τους θα έπρεπε να είναι εφικτό αυτό! Πρέπει μου λένε να πάω από κάποιο κεντρικό γραφείο της Ολυμπιακής!!!!!! Πού έχει γραφεία έχει κανέις καμία ιδέα???? Σχεδόν θα ικετέψω στο τέλος στα γόνατα!!!!
στην οδό Φιλελλήνων στο συνταγμα....υπηρχαν γραφεία...τώρα αν εκλεισαν...δεν ξερω..
γιατι δεν ρωτας στο 210 9666666 ποιο ειναι το κοντινοτερο σε σενα γραφείο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom