Νεπάλ Το Νεπάλ, εγώ και ο Γκιούλιβερ!!

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες

Η απόφαση
Τον Ιανουάριο του 2008, αποφασίσαμε ότι θέλουμε αυτήν την φορά να ταξιδέψουμε σε ένα κράτος που θα σου πρόσφερε ασφάλεια, δηλαδή απο άποψη κοινωνικών ή πολιτικών θεμάτων, τουριστικές υποδομές άρτιες, παραλίες, καθαριότητα και κουλτούρα παρόμοια με αυτήν της Ευρώπης. Και μετά από πάρα πολύ σκέψη καταλήξαμε στο προφανές. Αυτό που καλύπτει όλες μας τις ανάγκες βρισκόταν στην Ασία και είχε όνομα Νεπάλ. Βέεεβαια!! Είχε πολιτική σταθερότητα με τόσους αντάρτες στα βουνά, απεργίες που παρέλυαν την χώρα, βομβιστικές ενέργειες κλπ, είχε αμίμιτη αίσθηση καθαριότητας που θα μπορούσε να ανταγωνιστεί μόνο η Ινδία, ανύπαρκτες παραλίες, και όσο για κουλτούρα ποιός θα μπορούσε να αντιτάξει κάτι διαφορετικό στο γεγονός ότι το Νεπάλ θα έπρεπε να βρίσκεται ήδη με το ένα πόδι στην Ευρώπη και να παίρνει μέρος στην Eurovision? Ολα αυτά λοιπόν μας έκαναν να κλείσουμε τα εισιτήρια γρήγορα, γρήγορα γιατί από έμπειρες πηγές μαθαίναμε ότι όλοι οι τουρίστες ειδικά από Ελλάδα , έχουν βάλει στόχο αυτό τον μοναδικό εξωτικό προορισμό.
Και πράξαμε το σωστό. Αφού μετά από ΄μερικές μέρες και αφού είχαμε πρώτα σκάσει για 2 εισιτήρια 1280 ευρώ, οι τιμές κατρακυλήσαν στα Τάρταρα. Ο λόγος ήταν ότι μετά από 5 ημέρες από το κλείσιμο των εισιτηρίων, ο Βασιλιάς της χωράς -μετά από χρόνια πιέσεων από τους κουμουνιστές αντάρτες-, αποφάσισε ότι θέλει να παραδώσει σε αυτούς την εξουσία και να κυρήξει νόμιμες εκλογές στην χώρα (!!!!) Καλά τόσα χρόνια τί έκανε? Εβοσκε γιάκ? Γιατί δεν περίμενε ο χριστιανός να πάμε εμείς το ταξίδι μας και μετά να κυρήξει εκλογές? Τώρα βρήκε? Σε όλη την χώρα ξεσπάν ταραχές, οι καθεστωτικοί μάχονται με τους αντικαθεστωτικούς, εμπρησμοί, δολοφονίες, κατηγορίες νοθείας εκατέρωθεν, βομβιστικές επιθέσεις και οδηγίες από ξένα κράτη <<Μην προσεγγίζετε>>. Σε όλα τα ταξιδιωτικά σαιτ συμβουλές για την πολιτική αστάθεια και εκλογές τον Μαιο με επιτηρητές του ΟΗΕ. Καταλαβαίνετε ότι η τύχη μας χαμογελούσε, μόνο όμως αν είμαστε τίτοτα ανατροπείς από την Σια και θέλαμε να εγκαθιδρύσουμε καμμία μπανανία. Εμείς το μόνο όμως που προσδοκούσαμε ήταν ένα ταξίδι αναψυχής τον Αυγουστο. Στην αρχή είπαμε οκ μέχρι να πάμε θα έχουν σταματήσει όλα , θα έχουν γίνει εκλογές και θα έχει μπει η ΄χώρα σε έννομη τάξη. Αλλά όπως και να το κάνεις ανησυχίες πάντα υπάρχουν. Αποφασίζουμε τον Μάιο να τα ακυρώσουμε και να πάμε σε μια πιό ήρεμη χώρα πχ Σομαλία ή κάτι σε Σουασιλάνδη. Αλλά στο τέλος πριτάνευσε η λογική. Και η λογική επέβαλε ότι <<αφού ρε κακομοίρηδες όπου και να πάτε το ίδιο θα είναι. Ξεχάσατε τα ρεζίλια της Βιέννης? Αρά στο Νεπάλ και πάλι στο Νεπάλ. Ο νόμος του Μέρφυ άλλωστε λειτουργεί σπουδαία παντού και δεν γνωρίζει σύνορα. Και όταν ήρθε η ημέρα ετοιμαστήκαμε και πήραμε μπαγάζια για να οδεύσουμε στα όρη στα άγρια βουνά.....

 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τζαμάικα
καινουρια ιστορία.....Αυτά είναι...

Περιμένουμε αγωνιωδως την συνέχεια... Κάτι μου λέει ότι εμείς σαν αναγνώστες θα γελάσουμε πολύ σε αυτήν την ιστορία.. Τώρα εσύ που τα έζησες δεν ξέρω...χαχαχαχα
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
εκτός από τον Γκιούλιβερ είμαι και εγώ μαζί σας, βρέθηκα στην χώρα έναν χρόνο μετά, οφείλω να ομολογήσω ότι την δική σας γκαντεμιά δεν την έχω. Πάρτε με μαζί σας παρακαλώ, θέλω αντάρτες, θέλω βασιλιάδες, θέλω περιπέτεια:airplane:.
Αλλά αυτό που ποθώ περισσότερο από όλα είναι να ξαναβουτήξω στα καθάρια νερά του Νεπάλ, με τους φοίνικες και την λεπτή άμμο.:snorkel:
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Ωραια!!!:clap::clap:
Ποιος ειναι ο επομενος προορισμος σου ειπες??? Ετσι για να ξερουμε που να μην παμε...:bleh:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Βρε Ιωαννα κι εγω 1 χρονο μετα!! Πως δεν σε ειδα??:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ax βρε ioanna!! Τι τέλεια περιγραφή!! Ειδικά αυτό με τους φοίνικες.. Σ' όλα μέσα έπεσες. Μήπως τελικά να παραδώσουμε τίποτα μαθήματα Γεωγραφίας, έτσι για να μαθαίνουν κάποιοι που αγνοούν? Θα τους κάνουμε και οι δύο ξεφτέρια και θα πηγαίνουν για χειμερινό σκι στην Αλγερία.:haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Βρε Ιωαννα κι εγω 1 χρονο μετα!! Πως δεν σε ειδα??:D
Είμαι σ ί γ ο υ ρ η ότι κάπου θα συναντηθήκαμε αλλά δεν γνωριζόμασταν τότε, για αυτό δεν το θυμόμαστε:bleh:

Θα τους κάνουμε και οι δύο ξεφτέρια και θα πηγαίνουν για χειμερινό σκι στην Αλγερία.:haha::haha::haha:
Γιατί;;; εδώ υπάρχουν άλλοι που πάνε για χειμερινό σκι στο Ντουμπάι, τι μας εμποδίζει εμείς να πάμε για σκι στην Αλγερία, και για καταδύσεις στο Νεπάλ;:p
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Θυμήθηκα, θυμήθηκα!!! Ησουν αυτή που έκανε μπάνιο στο Πασουπατιναθ, δίπλα από τους νεκρούς που καίγαν οι πιστοί!!!! Καλά σε κατάλαβα εγώ!!!!!!:bleh::bleh: Ατιμούτσικο!!!!!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Θυμήθηκα, θυμήθηκα!!! Ησουν αυτή που έκανε μπάνιο στο Πασουπατιναθ, δίπλα από τους νεκρούς που καίγαν οι πιστοί!!!! Καλά σε κατάλαβα εγώ!!!!!!:bleh::bleh: Ατιμούτσικο!!!!!

Μπρρρρρ με ανατρίχιασες :haha::haha:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.677
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Εκεί λοχίες έχει; Ε Ιωάννα; :bleh:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
εκτός από τον Γκιούλιβερ είμαι και εγώ μαζί σας, βρέθηκα στην χώρα έναν χρόνο μετά, οφείλω να ομολογήσω ότι την δική σας γκαντεμιά δεν την έχω.


Η dim kyr είχε την γκαντεμιά αλλά εσύ είχες Βούλα...μην ξεχνιέσαι!!!:haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom