Ρουμανία Τρανσφαγκαρασάν κι άλλες Ρουμάνικες ομορφιές!

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
Περιμένουμε τη συνέχεια!!! (σύντομα όμως...έκλεισα εισιτήρια για Ρουμανία αρχές Απρίλη!!! :cool: )
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Να σε βαρεθούμε? Εμείς θέλουμε να σου ζητήσουμε συνάντηση για να μας δείξεις τα κατατόπια που τόσο καλά ξέρεις, μάλλον εσύ θα μας βαρεθείς :)
Με μεγάλη χαρά!Όποιος έρχεται ας στέλνει μηνυματάκι,θα κάνουμε το
τραβελστορίτικο couchserfing!

Περιμένουμε τη συνέχεια!!! (σύντομα όμως...έκλεισα εισιτήρια για Ρουμανία αρχές Απρίλη!!! :cool: )
Θα προσπαθήσω να τη συνεχίσω σύντομα!
 

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
μετά από ένα διήμερο Βουκουρέστι και roadtrip στη ρουμάνικη εξοχή (με διανυκτερεύσεις σε Σιμπίου, Μπρασόβ και Σιγκισοάρα) ένα έχω να πω....Respect!!! Πολύ όμορφη χώρα!!! Άξιζε...
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
μετά από ένα διήμερο Βουκουρέστι και roadtrip στη ρουμάνικη εξοχή (με διανυκτερεύσεις σε Σιμπίου, Μπρασόβ και Σιγκισοάρα) ένα έχω να πω....Respect!!! Πολύ όμορφη χώρα!!! Άξιζε...
πραγματικα, όταν φυγεις από τις μεγαλες πολεις κ κυκλοφορήσεις στην ενδοχωρα είναι πανέμορφα!!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
μετά από ένα διήμερο Βουκουρέστι και roadtrip στη ρουμάνικη εξοχή (με διανυκτερεύσεις σε Σιμπίου, Μπρασόβ και Σιγκισοάρα) ένα έχω να πω....Respect!!! Πολύ όμορφη χώρα!!! Άξιζε...
Χαίρομαι που πέρασες καλά και σου άρεσε τόσο!Αλήθεια πως σου φάνηκαν οι άνθρωποι;
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Για να κλείσουμε το κομμάτι του Transfagarasan πρέπει να σας πω ότι η πρωτη μας απόπειρα τελη Ιούνη δεν επετεύχθη καθώς ηταν κλειστός από πάγο!Ανοιξε οπως πληροφορηθηκαμε 1 Ιουλίου,οπότε όποιος εχει σκοπό να τον διασχίσει καλό είναι να ενημερωνεται πριν ξεκίνησε για να μην την πατήσει οπως εμεις.Στη συνέχεια αναγκασθήκαμε να παμε απο συνδετικό επαρχιακό δρομο προς Ramnicu Vulcea.Οτι πιο Βουκολικό εχω συναντήσει στη ζωή μου εντός Ευρώπης!Ξεχασμένα χωριά μέσα στα βουνά με φτωχά σπιτάκια,πιτσιρίκια και γέροντες να σπρωχνουν μουλάρια,αγελάδες και άλογα και χωριάτες να σκαυουν τα χωράφια με τις τσάπες.Η Ρουμανία 2 ταχυτητων σε ολο της το μεγαλειο!
View attachment 126428 View attachment 126429

Η δεύτερη φορά που προσπαθήσαμε να διασχισουμε τον περίφημο δρομο ήταν πριν λίγες μέρες και πραγματικά δικαιωθήκαμε και με το παραπάνω!Ίσως η ωραιότερη διαδρομή στην ταξιδιωτική μου ζωή!
Πρωτη στάση Curtea de Arges

View attachment 126430

View attachment 126431

View attachment 126432

Μετά ξεκινάει η άνοδος,σταση στο φράγμα και συνεχιζουμε διπλα στη μεγάλη λιμνη lacul Vidraruκι έπειτα βουνά
View attachment 126433

View attachment 126434

Μετά από 5 περίπου ώρες φτανουμε στην λιμνη Balea lac που όμως βρέχει καταρρακτωδως αφού έχει κατσικωθει ενα μαυρο πυκνο συννεφάκι πανω στις κορφές των Καρπαθιων.Η λιμνη παρ'όλα αυτά πανεμορφη!
View attachment 126435

View attachment 126436

View attachment 126437

Έπειτα αρχίσαμε το κατεβασμα που ομολογουμένως είναι τρομερά εντυπωσιακό!
View attachment 126438

View attachment 126439
View attachment 126442 View attachment 126443
Καταλήξαμε σε ενα μικρό χωριό στις παρυφές των Καρπαθίων,το Dejani όπου γευτήκαμε τη Ρουμάνικη φιλοξενία από την αγαπημένη πια Ρουμάνα φίλη μου Ελένα!
οντως,οδηγώντας εκει,ενώ εισαι στην ευρωπη,νομιζεις ότι γυρισες τον χρονο πισω κ βρέθηκες αρκετες δεκαετιες πισω βλέποντας πως είναι η ζωη στα πανέμορφα χωρια που διασχιζεις...εικονες μιας αλλης εποχης!!!
 

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
Χαίρομαι που πέρασες καλά και σου άρεσε τόσο!Αλήθεια πως σου φάνηκαν οι άνθρωποι;
Σε γενικές γραμμές πολύ καλοί όσον αφορά στην αντιμετώπισή μας ως "τουρίστες"...
Πάντως το θέμα "Ρουμανία" δεν έκλεισε...προβλέπεται και Road Trip No2...(Constanța, Brăila, Δέλτα Δούναβη, Ιάσιο και ......Μολδαβία)
:) :) :)
 

soula.sak

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Εχω διαβασει ολες τις πληροφοριες σου για Ρουμανια και μιας και το ταξιδι μας πλησιαζει σε μια εβδομαδα θελω να μου προτεινεις ενα καλο μερος για φαγητο στην sinaia.Θα ειμαστε κατα τις 9 το βραδυ εκει και μετα το φαγητο θα συνεχισουμε για brasov.Οργανωνω αρκετο καιρο αυτη την εκδρομη και μια τετοια πληροφορια θα μας ηταν αρκετα χρησιμη και θα κερδιζαμε αρκετο χρονο στο ψαξιμο.Ευχαριστω πολυ.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
http://www.lateleferic.ro/
γκουρμέ φαγητό σε λίγο καλτ περιβάλλον.Θεωρείτε ίσως το πιο καλό στη Σινάια.
http://sinaia.tavernasarbului.ro/
πολύ καλό φαγητό,Σερβορουμάνικο,μεγάλες μερίδες ελαφρώς τσιμπημένες τιμές για Ρουμανία.Αν είστε του γλυκού δοκιμάστε οπωσδήποτε κρέπες σε κρέμα κρασιού!Αντίστοιχο εστιατόριο θα βρείτε και στο Βουκουρέστι.
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...x-Sinaia_Prahova_County_Southern_Romania.html
Kλασσική ρουμάνικη κουζίνα,ωραίο περιβάλλον,νορμάλ προς χαμηλές τιμές.Σπεσιαλιτέ η φασολάδα με καπνιστό κρέας μέσα στο ψωμί!
 
Last edited:

soula.sak

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
http://www.lateleferic.ro/index.php/home,γκουρμέ φαγητό σε λίγο καλτ περιβάλλον.Θεωρείτε ίσως το πιο καλό στη Σινάια.
http://sinaia.tavernasarbului.ro/,πολύ καλό φαγητό,Σερβορουμάνικο,μεγάλες μερίδες ελαφρώς τσιμπημένες τιμές για Ρουμανία.Αν είστε του γλυκού δοκιμάστε οπωσδήποτε κρέπες σε κρέμα κρασιού!Αντίστοιχο εστιατόριο θα βρείτε και στο Βουκουρέστι.
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...x-Sinaia_Prahova_County_Southern_Romania.html
Kλασσική ρουμάνικη κουζίνα,ωραίο περιβάλλον,νορμάλ προς χαμηλές τιμές.Σπεσιαλιτέ η φασολάδα με καπνιστό κρέας μέσα στο ψωμί!
Σ'ευχαριστω πολύ villi για την άμεση απάντηση σου .Με βοήθησες αρκετα!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Εχω διαβασει ολες τις πληροφοριες σου για Ρουμανια και μιας και το ταξιδι μας πλησιαζει σε μια εβδομαδα θελω να μου προτεινεις ενα καλο μερος για φαγητο στην sinaia.Θα ειμαστε κατα τις 9 το βραδυ εκει και μετα το φαγητο θα συνεχισουμε για brasov.Οργανωνω αρκετο καιρο αυτη την εκδρομη και μια τετοια πληροφορια θα μας ηταν αρκετα χρησιμη και θα κερδιζαμε αρκετο χρονο στο ψαξιμο.Ευχαριστω πολυ.
Brasov τέλεια. ..να μείνεις στη παλιά πόλη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom