Ουγγαρία Φαγητο στη Βουδαπεστη!

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
αλήθεια πιο απο αυτά έχει ωραίο εξωτερικό χώρο
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω το Kiskakukk και το Paprika νομίζω δεν διαθέτουν εξωτερικούς χώρους εκτός και δε θυμάμαι καλά.Το Menza ο εξωτερικός του χώρος είναι σε πεζοδρόμιο μαζί με άλλα μαγαζιά, εγώ προσωπικά δεν κάθισα ούτε μέσα οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά και πολύ ωραίο έναν χώρο πάνω σε πεζοδρόμιο με άλλα μαγαζιά δίπλα δεν τον λες...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Έτσι, έτσι, όλοι στα ίδια να πηγαίνετε, μην μπείτε στον κόπο ν' ανακαλύψετε και τίποτα καινούργιο από μόνοι σας!
Βρε Baba μην γκρινιάζεις κι εγώ μαζί σου είμαι αλλά ξέρεις πως λειτουργούν τα forum...
(πάντως εγώ λίαν συντόμως θα σε χρειαστώ σε κάτι...:D)
Κι εγώ πριν πάω όλο για το Fatal διάβαζα ε το είδα και έφριξα και δεν κάθισα...Τώρα τα άλλα μας τα πρότειναν εκεί καλά ήταν...Πάντως κοντά στο Menza για όποιον ενδιαφέρεται είχε πάρει το μάτι μου ένα πολύ χαριτωμένο M Etterem το έλεγαν αλλά ήμασταν σκασμένοι και δεν το δοκιμάσαμε.Επίσης πολύ ήθελα να δοκιμάσω ένα εβραικό μαγειρείο Kadar το έλεγαν αλλά πάλι δεν βόλεψαν οι ώρες κλείνει μετά το μεσημέρι....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Βρε Baba μην γκρινιάζεις
Δεν γκρινιάζω, απλά απογοητεύομαι όταν βλέπω όλους να τρέχουν σε συγκεκριμένα μαγαζιά (άσχετο αν κάποια απ' αυτά είναι σχετικά καλά) όπου, κατά τεκμήριο, οι περισσότεροι θαμώνες θα είναι τουρίστες με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα του φαγητού ή το σέρβις (όπως πολλοί διαμαρτύρονται). Για σκέψου λίγο: Πόσα από τα καλά εστιατόρια ή ταβέρνες της Αθήνας ή της Θεσ/νίκης βρίσκονται στο Σύνταγμα ή την Πλατεία Αριστοτέλους και σύγκρινε επίσης τον κόσμο που συναντάς στα μεν και στα δε. Από κει και πέρα, περί ορέξεως...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Η αλήθεια είναι αυτή δυστυχώς αλλά σκέψου οτι ίσως κάποιοι να ταξιδεύουν πρώτη φορά ή να μην έχουν τη διάθεση να ψάξουν πολύ το θέμα του φαγητού (μέγα λάθος για μένα...). Πάντως για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα το Kisakkuk όταν είχα πάει είχε ντόπιους (μπορεί και να έτυχε) και για μένα οπωσδήποτε μεσημεριανό στη σκεπαστή αγορά τροφίμων μαζί με άφθονη Dreher.
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αναζήτηση νέων μαγαζιών έρχεται όταν πας σε ένα μέρος για 2η ή 3η φορά. Όταν πας για πρώτη φορά για 3-4 μέρες τι να πρωτο κοιτάξεις ; να προσανατολιστείς ;τα αξιοθέατα που παίζει να μην προλάβεις να τα δεις όλα ; ή να τα αφήσεις όλα αυτά και να αρχίσεις να κάνεις έρευνα αγοράς των εστιατορίων; Οι περισσότεροι που ρωτάνε τέτοιες πληροφορίες είναι άτομα που πάνε για πρώτη φορά σε μια χώρα.
μετά βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να το παίξεις μάγκας και εξερευνητής και να μπεις όπου σου κάτσει που αυτό μπορεί να σημαίνει να φύγεις δυσαρεστημένος..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
μετά βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να το παίξεις μάγκας και εξερευνητής και να μπεις όπου σου κάτσει που αυτό μπορεί να σημαίνει να φύγεις δυσαρεστημένος..
καταρχήν μάγκας δε είμαι, άλλα πάντα έτσι κάνω. Πάω πάντα σε εστιατόρια (μερικές φορές και απλά μικρά), με την μυρωδιά τους, τιμές και ανάλογα που θα βρίσκομαι και την κουραση μου. Στο Λβιβ και στην Βουδαπέστη έχω φάει σε καταπληκτικά εστιατόρια -5 αστέρων με ελάχιστα λεφτά άλλα τεράστιες μερίδες. Ο τρόπος για να τα βρεις είναι ή να ρωτίσεις έναν ντόπιο ή να πας με την αίσθηση σου.

Η ουσία του ταξιδιού πάντα είναι να μην σταθείς κάπου τυχερός. Αυτό θα σε κάνει ποιο προσεχτικό στην επόμενη επιλογή σου. Το καλύτερο μέρος για φαί στην Βουδαπέστη είναι η αγορά για μένα, δε έχω φάει καλύτερο λέτσο από ότι εκεί
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Εγώ στο Kiskakukk είχα κλείσει μέσω e-mail γιατί ήθελα και τραπέζι καπνιστών και παρόλα αυτά περιμέναμε λιγάκι. Στο Paprika είχαμε πάρει τηλέφωνο αν θυμάμαι 2-3 ώρες πριν για τον ίδιο λόγο αλλά μάλλον θα βρίσκαμε ούτως ή άλλως γιατί πήγαμε αργά κατά τις 10.
Πως σου φάνηκαν αυτά τα δύο; Kiskakukk kai Paprika;
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Πάω πάντα σε εστιατόρια (μερικές φορές και απλά μικρά), με την μυρωδιά τους, τιμές και ανάλογα που θα βρίσκομαι και την κουραση μου. Στο Λβιβ και στην Βουδαπέστη έχω φάει σε καταπληκτικά εστιατόρια -5 αστέρων με ελάχιστα λεφτά άλλα τεράστιες μερίδες. Ο τρόπος για να τα βρεις είναι ή να ρωτίσεις έναν ντόπιο ή να πας με την αίσθηση σου.

Η ουσία του ταξιδιού πάντα είναι να μην σταθείς κάπου τυχερός. Αυτό θα σε κάνει ποιο προσεχτικό στην επόμενη επιλογή σου. Το καλύτερο μέρος για φαί στην Βουδαπέστη είναι η αγορά για μένα, δε έχω φάει καλύτερο λέτσο από ότι εκεί
Συμφωνώ απόλυτα! Άλλωστε τα γούστα και τα χρήματα που διαθέτει ο καθένας είναι διαφορετικά! Εγώ για παράδειγμα ακολούθησα δύο φορές τις προτάσεις από το forum όταν πήγα τελαυταία φορά Ρώμη, αν και έχω πάει πάρα πολλές φορές και ήταν χάλια. Τελείως τουριστικά και καθόλου καλά. Απλά καλό είναι να έχεις ένα "μπούσουλα" αν πας κάπου για πρώτη φορά..
Πάντως θα ήθελα να πρότεινες κάποιο εστιατόριο -ειδικά τα 5 αστέρων που αναφέρεις- καθώς την άλλη βδομάδα φεύγω και εγώ για Βουδαπέστη. Άλλωστε το να ευχαριστείς τον ουρανίσκο σου σε κάθε χώρα (είτε με τοπική κουζίνα είτε με καφέ) είναι ότι καλύτερο!!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Πως σου φάνηκαν αυτά τα δύο; Kiskakukk kai Paprika;
Το Kiskakukk είχε πιο εκλεπτυσμένο φαγητό, ωραίο κόσμο και μουσική. Το Paprika είχε πιο κλασσικό ουγγρικό φαγητό, τεράστιες μερίδες και φορτωμένη διακόσμηση και στα δύο όμως πέρασα πολύ ωραία αλλά αν έπρεπε να επιλέξω ένα νομίζω οτι το πρώτο ήταν πιο κοντά στις προσωπικές μου γευστικές προτιμήσεις. Πάντως για πιο νεανικό χώρο και για πιο πειραγμένη κουζίνα θα πρότεινα και το Koleves φοβερή πάπια με χουρμάδες και καραμελωμένα παντζάρια με κατσικίσιο τυρί...:bleh:, ξεφεύγει από τη βαριά ουγγρική κουζίνα και έχει εβραικές επιρροές και μαζεύει κατά κύριο λόγο ντόπιο νέο κόσμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom