Φαράγγι του Βίκου (Βοϊδομάτης)

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Ενα μέρος που θέλω απεγνωσμένα να επισκευθώ είναι το φαράγγι του Βίκου και συνεπώς τον ποταμό Βοϊδομάτη. Το τοπίο το βρίσκω ονειρικό υπέροχο και προς το παρον στην ζωή μου δεν έχω δει κάτι πιο όμορφο -εξ αποστάσεως-.

Ο ποταμός Βοϊδομάτης με τα πεντακάθαρα παγωμένα νερά
του πηγάζει από το φαράγγι του Βίκου και συναντάει τον
ποταμό Αώο στον κάμπο της Κόνιτσας. Είναι ένα από τα
λίγα ποτάμια που το νερό τους είναι πόσιμο, επομένως
όποιος διψάσει μετά από έναν περίπατο στις όχθες του
δεν έχει παρά να σκύψει στο ποτάμι και να ξεδιψάσει.
Τα γαλάζια νερά του έχουν σταθερή θερμοκρασία 4C όλο
το χρόνο, αλλά σίγουρα αξίζει σαν εμπειρία να τολμήσετε μια
βουτιά μόνο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες βέβαια κι αφού
το έχετε προηγουμένως σκεφτεί καλά! Μπορείτε να
περπατήσετε στα μονοπάτια που υπάρχουν στις όχθες του,
τα οποία είναι πνιγμένα στα πλατάνια και να απολαύσετε την
πρωτόγνωρη φυσική ομορφιά και το τοπίο που σε κάποια
σημεία συμπληρώνεται και από πέτρινα παραδοσιακά γεφύρια.

Οποιος γουστάρει να πάμε μαζί με τα χαράς! Εγώ παρέα θέλω τίποτα άλλο. Οι κολλητοί μου δυστυχώς όσο γα**τα παιδιά κι αν είναι δεν γουστάρουν ταξιδάκια και βόλτες. :(
Βιντεάκια δεν βρίκα καλά οπότε δεν ανεβάζω, τσεκάρετε μόνο κάτι ωραίες φωτογραφίες:


aadonios.files.wordpress.com_2008_05_voidomatis.jpg

awww.dilofo.com_Photos_Images_18.jpg
ak.kazantzoglou.dpgr.gr_wallpapers_images_dr_mad_boidomatis2.jpg
aremali.files.wordpress.com_2007_09_boidomatis1r.jpg
awww.dpgr.gr_wallpapers_images_maria_kalogior_Re_exposure_20of_20DSC00064.jpg
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Φωτογραφίες πώς ανεβάζω ρε γα**το; δεν μπορώ. Αυτές εδώ θέλω να βαλω:
Ξ’ΞΏΟŠΞ΄ΞΏΞΌΞ¬Ο„Ξ·Ο‚ (Φαράγγι Ξ’Ξ―ΞΊΞΏΟ…) – MySpace-Blog von ΔημΞ?τρης ΞšΟŒΞΌΞ½ΞΏΟ‚: |
Αμα είναι πείτε πώς να το κάνω ή ας τις ανεβάσει κάποιος άλλος σε ένα post του.
Το έκανα αλλιώς, αφήστε. Άπολάυστε!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Πριν ένα μήνα ήμουν σ' αυτά τα μέρη!Ήταν πανέμορφα!Έκανα ένα γενικό τουρ στο Ν. Ιωαννίνων!Στα Ζαγοροχώρια και στην Κόνιτσα είχε φοβερή φύση!Τα νερά του Βοϊδομάτη είναι όντως γαλαζοπράσινα, όπως φαίνονται στη φωτογραφία.Και καταπαγωμένα-πάνω από 1 λεπτό δεν μπορείς να έχεις το πόδι σου μέσα!Βέβαια άλλο να τα βλέπεις από κοντά και άλλο από τη φωτογραφία!Τα πέτρινα γεφύρια που υπάρχουν στην περιοχή του Ζαγορίου και της Κόνιτσας είναι πανέμορφα και αναρωτιέσαι πως τα έχτισαν οι άνθρωποι!Κοντά στην Κόνιτσα, στο χωριό Κλειδωνιά, υπάρχει μία επιχείρηση με διάφορα σπορ, ράφτιγκ, βόλτα με αλογάκια περιπάτου. Εγώ προτίμησα το τελευταίο και κάναμε βόλτα πάνω σε κάτι υπέροχα, ήμερα άλογα μέσα σε καταπράσινα τοπία με πλατάνια κοντά στον ποταμό Βοϊδομάτη!Πήρα πολύ ωραίες φωτογραφίες από την περιοχή που θα προσπαθήσω να ανεβάσω στο site!Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες με ρωτάς!Είχα μελετήσει πολύ πριν ξεκινήσω!
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Πριν ένα μήνα ήμουν σ' αυτά τα μέρη!Ήταν πανέμορφα!Έκανα ένα γενικό τουρ στο Ν. Ιωαννίνων!Στα Ζαγοροχώρια και στην Κόνιτσα είχε φοβερή φύση!Τα νερά του Βοϊδομάτη είναι όντως γαλαζοπράσινα, όπως φαίνονται στη φωτογραφία.Και καταπαγωμένα-πάνω από 1 λεπτό δεν μπορείς να έχεις το πόδι σου μέσα!Βέβαια άλλο να τα βλέπεις από κοντά και άλλο από τη φωτογραφία!Τα πέτρινα γεφύρια που υπάρχουν στην περιοχή του Ζαγορίου και της Κόνιτσας είναι πανέμορφα και αναρωτιέσαι πως τα έχτισαν οι άνθρωποι!Κοντά στην Κόνιτσα, στο χωριό Κλειδωνιά, υπάρχει μία επιχείρηση με διάφορα σπορ, ράφτιγκ, βόλτα με αλογάκια περιπάτου. Εγώ προτίμησα το τελευταίο και κάναμε βόλτα πάνω σε κάτι υπέροχα, ήμερα άλογα μέσα σε καταπράσινα τοπία με πλατάνια κοντά στον ποταμό Βοϊδομάτη!Πήρα πολύ ωραίες φωτογραφίες από την περιοχή που θα προσπαθήσω να ανεβάσω στο site!Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες με ρωτάς!Είχα μελετήσει πολύ πριν ξεκινήσω!
Ναι ε? Με εδιαφέρει το πού έμεινες και το πώς ήταν το κλήμα (υγρό, κρύο κτλπ.). Επίσης αν έχεις όρεξη πες μου ότι άλλες πληροφορίες εχεις, γενικά παρουσιάσέ μου την μελέτη που έκανες, θα το ήθελα πολύ!
 

constadia

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ-ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
η περιοχή είναι όντως πανέμορφη. σε προειδοποιώ όμως ότι αν είναι να κολυμπήσεις στο ποτάμι θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος. σου κόβεται η ανάσα μουδιάζει το σώμα και το μόνο που θέλεις είναι πηδήσεις έξω από το νερό. αξίζει όμως τον κόπο για όλα
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ειχαμε πάει για ράφτινγκ στο Βοιδομάτη, είχαμε μείνει στην Κόνιτσα και ήταν φθινόπωρο. Εκπληκτικά χρώματα, ησυχία, , γλυκός καιρός, τι άλλο να θέλει κανείς?
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Ειχαμε πάει για ράφτινγκ στο Βοιδομάτη, είχαμε μείνει στην Κόνιτσα και ήταν φθινόπωρο. Εκπληκτικά χρώματα, ησυχία, , γλυκός καιρός, τι άλλο να θέλει κανείς?
:clap:Ετσι.
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
οταν με το καλο πας,σου προτεινω μην αποφασισεις να μεινεις στο μεγαλο Παπιγκο (οπως οι περισσοτεροι) πριν δεις το μικρο!
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
οταν με το καλο πας,σου προτεινω μην αποφασισεις να μεινεις στο μεγαλο Παπιγκο (οπως οι περισσοτεροι) πριν δεις το μικρο!
Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα το έχω υπόψιν μου.
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Για μένα είναι από τις ωραιότερες περιοχές στην Ελλάδα. Έχω πάει πολλές φορές τα τελευταια 15 χρόνια.Όλες οι εποχές είναι πανέμορφες. Τα Ζαγόρια είναι μια ζωγραφιά. Κάθε δρόμος σε βγάζει και σε ένα υπέροχο γεφύρι, σε ένα όμορφο χωριό. Μια από τις αγαπημένες μου φωτο είναι από εκεί. Δυστυχώς δεν είναι ψηφιακή για να σας την δείξω.
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Για μένα είναι από τις ωραιότερες περιοχές στην Ελλάδα. Έχω πάει πολλές φορές τα τελευταια 15 χρόνια.Όλες οι εποχές είναι πανέμορφες. Τα Ζαγόρια είναι μια ζωγραφιά. Κάθε δρόμος σε βγάζει και σε ένα υπέροχο γεφύρι, σε ένα όμορφο χωριό. Μια από τις αγαπημένες μου φωτο είναι από εκεί. Δυστυχώς δεν είναι ψηφιακή για να σας την δείξω.
Scanάρησέ την.
Το κακό είναι ότι άμα κάθε φορά που ψάχνω πληροφορίες για μία περιοχή όπως τώρα με τα Ζαγοροχώρια βλέπω και άλλα παραπλήσια μέρη και μετά ψάχνω και αυτά και μετά βλέπω και άλλα... και καταλήγω από φαράγγια της Ηπείρου να χαζεύω νησιά του Αιγαίου και το αντίστροφο. Δύσκολο πράγμα να σου αρέσουν τα ταξίδια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom