1. Εκπτώσεις Aegean για όλους τους προορισμούς του εξωτερικού! Δείτε ΕΔΩ
  2. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάιο / Ιούνιο / Ιούλιο 2011! Κάντε κλικ εδώ!

Ηνωμένο Βασίλειο ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος georgiapa1985, στις 20 Απριλίου 2011.

1. georgiapa1985

georgiapa1985 New Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΣΚΩΤΙΑ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΕΣΑ ΜΑΙΟΥ ΣΤΗΝ ΣΚΩΤΙΑ (ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ) ΜΕΣΩ ΛΟΝΔΙΝΟΥ ΜΕ RΥΑΝAIR ΚΑΙ ΕΑSYJET ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ, ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΗΝ. ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΩΣ ΣΕΓΚΕΝ ΟΠΟΤΕ ΖΗΤΟΥΝ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΤΟΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ (ΜΕ ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ) ΑΡΚΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ, ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΤΗΣΗ ( RYANAIR ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΤΗΣΗ ΛΟΝΔΙΝΟ- ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ (EASYJET)? ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ?

Υ.Γ. ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ CAPS LOCK ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΦΑΛΑΙΑ...

2. Μοιραστείτε τη σελίδα

3. _antonis_

_antonis_ Member

Πολύ καλό!! :D
    Καλώς ήρθες!
    Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...Πρίν 2 χρόνια πήγα Ιρλανδία με παλιά ταυτότητα, ούτε καν λατινικούς χαρακτήρες...
    Θα σου πούν βέβαια αυτοί που είναι 100% σίγουροι, αλλά μην αγχώνεσαι άδικα απο τώρα. Και να μη γίνεται, ρπολαβαίνεις να βγάλεις διαβατήριο, πληρώνοντας το αντίτιμο... :rolleyes:

georgiapa1985 likes this.
  4. nera_gr

nera_gr Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ρώμη!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Κεντρική Αφρική
    Καλωσόρισες.
    Αντιγράφω από το EU - Documents you need - for EU nationals - Your Europe

You must still show a valid ID card or passport when travelling to or from Bulgaria, Cyprus, Ireland, Romania and the United Kingdom. Though part of the EU, these countries do not belong to the passport-free Schengen area.

(Please note that the only valid ID is the one delivered by national authorities. Driving licences, post, bank or tax cards are not accepted as valid travel documents or proof of identity.)

Με άλλα λόγια, από τη στιγμή που είσαι πολίτης της ΕΕ χρειάζεται να επιδείξεις δελτίο ταυτότητας ή διαβατήριο. Το δελτίο ταυτότητας αρκεί.
    Για την εσωτερική πτήση δες εδώ:

Domestic/Republic of Ireland travel

* A valid passport
    * An expired passport (can be used on domestic flights for up to two years after expiry)
    * Valid photographic EU or Swiss national identity card
    * Valid photographic driving licence
    * Valid armed forces identity card

Συγγνώμη που τα ποστάρω στα αγγλικά, αλλά δεν έχω χρόνο να μεταφράσω.

5. georgiapa1985

georgiapa1985 New Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΣΚΩΤΙΑ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
    ΑΧ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΑΤΕ ΤΗ ΜΕΡΑ.......!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ....!!!

6. _antonis_

_antonis_ Member

Ότι να'ναι, για την Ιρλανδία. Εγώ ταξίδεψα με απαρχαιομένη ταυτότητα... Όχι σε εσωτερική πτήση. Σωστά κατάλαβα; Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

7. taver

taver Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παρίσι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Είναι Ευρωπαϊκή Ένωση κι αυτό είναι που έχει τη σημασία. Ανεξάρτητα από Schengen ή όχι, ταξιδεύεις μόνο με ταυτότητα.

8. maltakias

maltakias Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Όπου λάχει
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού
    Μη το λες.Ξέρω έναν εδώ μέσα που προσπαθεί να βγάλει διαβατήριο τέσσερις μήνες τώρα.:shock:

9. _antonis_

_antonis_ Member

Πόσο; :shock: Ούτε στην Κάρπαθο δεν κάνουν τόσο καιρό!!!

10. maltakias

maltakias Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Όπου λάχει
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού
    Η αλήθεια είναι ότι βρισκόταν λίγο πιο μακριά απ'την Κάρπαθο αλλά και Αθήνα που ήρθε,προκοπή δεν είδε...

11. liopyr

liopyr Administrator

georgiapa1985,

Μέχρι να ..ξεκολλήσει το CAPS LOCK σου, μπορείς να γράφεις κρατώντας πατημένο το πλήκτρο Shift.

Το επόμενο caps message θα διαγραφεί.

:cool:

12. prod21

prod21 Member

Δεν χρειάζεται διαβατήριο, η ταυτότητα αρκεί. Σε περίπτωση ενοικίασης αυτοκινήτου όμως καλό θα ήταν να είναι με λατινικούς χαρακτήρες το δίπλωμα, για να μην έχεις πρόβλημα.

13. Takis-Gwgw

Takis-Gwgw New Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ψαχνομαστε...
    Συγνωμη για το offtopic αλλα στο site της Ryanair δεν βρισκω δρομολογιο για Λονδινο.Απο Βολο φευγει?

Μοιραστείτε τη σελίδα