Ιαπωνία Χανάμι στην Ιαπωνία

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Εγω που ειμαι απο Θεσσαλονικη,πρεπει να παω αυτοπροσωπως και να το παρω απο τα γραφεια εκει?Μπορω τηλεφωνικα,πχ με καποια καταθεση χρηματων και να στειλω τα στοιχεια διαβατηριου, να το παραγγειλω και να το εχω?
Αν τελικά το πάρεις από εκεί, μπορείς να κάνεις κατάθεση και να στείλεις φωτοτυπία του διαβατηρίου σου και να στο στείλουν ταχυδρομικώς (σόρυ που απαντώ τελείως ετεροχρονισμένα, ας όψεται το καλοκαίρι...)

γνωρισα χθες ενα ζευγαρι γιαπωνεζων και τους τρελλανα στις ερωτησεις για την κουλτουρα τους, τροπο ζωης κλπ κ η κοπελα μου χαρισε την βενταλια της! -μαλλον για να σταματησω να μιλαω:haha:-
:) Ευχαριστώ stellina, για πες κάνα info αν θυμάσαι ψοφάω ν' ακούω...
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
To ζευγάρι που γνώρισα είναι ο Seiji και η Noriko που έμεναν μέχρι πέρσι στο Τόκιο. Ο Seiji δουλεύει σε μεγάλη γνωστή εταιρεία αυτοκινήτων η οποία του πληρώνει στην παρούσα φάση διδακτορικό στο Cambridge - επίσης, σπίτι, γραφείο σε γειτονική πόλη, μεταφορικά, μαθήματα αγγλικών γι αυτόν και τη γυναίκα του κλπ .
Η συζήτηση ξεκίνησε όταν μου εξηγούσε χαρούμενος ότι "εδώ στο Cambridge οι ρυθμοί είναι πολύ πιο χαλαροί, εσείς οι Ευρωπαίοι δεν δουλεύετε τόσο πολύ" και πόσο η γυναίκα του εκτιμάει το φίλο μου, επειδή πιέζει τον άντρα της να γυρίζει νωρίς στο σπίτι.
Η φάση που περνούσε τους τελευταίους μήνες ο Seiji ήταν πολύ πιεσμένη γιατί θα ερχόταν το big boss και θα του παρουσίαζε το project του, προσπαθώντας παράλληλα να το κάνει όσο πιο απλουστευμένο γινόταν "γιατί, αν δεν καταλάβαινε κάτι θα θύμωνε".
Η συζήτηση συνεχίστηκε αναπόφευκτα για το θέμα της ιεραρχίας στον εργασιακό χώρο. Για να μου δώσει ένα πρόσφατο παράδειγμα μου εξήγησε ότι όταν ήρθε τελικά το big boss και το θέμα της παρουσίασης πήγε καλά, και βγήκαν όλοι μαζί για φαγητό, ρώτησε το boss τη Noriko πώς της φαίνεται η ζωή στο Cambridge. Και αυτή απάντησε "μου αρέσει πάρα πολύ η πόλη εδώ, θα ήθελα να κάτσω τουλάχιστον 5 χρόνια!"
"Τότε όλοι στο τραπέζι σοκαριστήκαν, μαζί κι εγώ γιατί δεν το περίμενα αυτό από τη Noriko. Ποτέ δεν εκφράζεις μία επιθυμία σου στο γενικό διευθυντή. Αν θέλεις κάτι θα το πεις στον προϊστάμενό σου, κι αυτός στον δικό του κλπ κλπ Αλλά στην τελική δεν μπορείς να αποφασίσεις πού θα πας ή για πόσο θα κάτσεις, και δεν είναι σωστό να ζητάς κάτι τέτοιο."
Στη συνέχεια συζητούσαμε σχετικά με αυτό που είχα διαβάσει σε έναν ταξιδιωτικό οδηγό και με είχε παραξενέψει, το γεγονός ότι οι Ιαπωνέζοι όταν μιλούν σε κάποιον κοιτάνε στα...παπούτσια τους και όχι στα μάτια του άλλου, ακόμα και αν είναι φίλος τους, διότι θεωρείται αγένεια.
Γενικά παραπονιόντουσαν για το πόσο έχει "αμερικανοποιηθεί" η Ιαπωνία, ότι πλέον τα φαγητά τους, οι ταινίες τους, τα σπίτια τους, έχουν χάσει το παραδοσιακό τους χρώμα και όλα πλέον έχουν δυτικοποιηθεί (όταν τους ανέφερα ότι νόμιζα ότι τρώνε σούσι σχεδόν κάθε μέρα έσκασαν στα γέλια "μια φορά το μήνα το πολύ" απάντησαν;))
Αναφέραμε τη φιλοσοφία γενικά των γυναικών των Ασιατικών χωρών, αυτών που γνωρίζαμε τουλάχιστον στο συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο, ότι μπαίνουν στη διαδικασία να κάνουν καλές σπουδές -στη δεδομένη περίπτωση διδακτορικό στο Cambridge, ενώ το όνειρό τους είναι να παντρευτούν και να σταματήσουν να δουλεύουν, φροντίζοντας τον άντρα τους και τα παιδιά τους.
Στο τέλος -και άσχετο κιόλας- αναφέραμε την καινούρια μόδα με τα τατουαζ -γιαπωνέζικα ιδεογράμματα- λέγοντάς μου ότι επειδή κάποια ιδεογράμματα έχουν ελάχιστες διαφορές μεταξυ τους, την έπαθε ένας γνωστός τους. Νόμιζε ότι χτύπησε τατουάζ με τη φράση "καλή τύχη" ενώ τελικά είχε χτυπήσει "υποφέρω απο αιμορροείδες"!!:haha::rolleyes:
Τα δύο ιδεογράμματα έχουν ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους!!


Αυτά Liz, συγγνώμη για την καθυστέρηση! τώρα το είδα! Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ! ό,τι άλλο θυμηθώ θα σου πω!
 
  • Like
Reactions: liz

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Νόμιζε ότι χτύπησε τατουάζ με τη φράση "καλή τύχη" ενώ τελικά είχε χτυπήσει "υποφέρω απο αιμορροείδες"!!
Όχιιιιιιιιιι!!!:haha:
είχα διαβάσει σε έναν ταξιδιωτικό οδηγό και με είχε παραξενέψει, το γεγονός ότι οι Ιαπωνέζοι όταν μιλούν σε κάποιον κοιτάνε στα...παπούτσια τους και όχι στα μάτια του άλλου, ακόμα και αν είναι φίλος τους, διότι θεωρείται αγένεια.
Το είχα διαβάσει πριν φύγω αλλά τελικά δεν το πολυσυνάντησα στο βαθμό που περίμενα-δεν ξέρω αν έτυχε, αν συνέβη επειδή ήμουν ξένη ή αν γιατί τα άτομα που συναναστρεφόμουν ήταν γύρω στα 20+
όταν τους ανέφερα ότι νόμιζα ότι τρώνε σούσι σχεδόν κάθε μέρα έσκασαν στα γέλια "μια φορά το μήνα το πολύ" απάντησαν;))
Μη νομίζεις κι εγώ πριν πάω την ίδια εντύπωση είχα...
Η συζήτηση συνεχίστηκε αναπόφευκτα για το θέμα της ιεραρχίας στον εργασιακό χώρο.
Είχα γνωρίσει στην Ιαπωνία ένα ζευγάρι Ινδών-αυτοί ζούσαν και εργάζονταν στο Hong Kong και η δουλειά τους είχε σχέση με Η/Υ. Ο Ινδός μου έλεγε πως είχαν θέμα με τους Ιάπωνες υπαλλήλους επειδή δεν ζητούσαν βοήθεια όταν συναντούσαν κάποιο πρόβλημα, γιατί νόμιζαν πως θα τους θεωρούσαν αποτυχημένους (ή κάτι τέτοιο). Μια μέρα τους μάζεψε όλους λέει και τους ξεκαθάρισε πως πρέπει να ξεχάσουν τον τρόπο που δούλευαν ως τότε και να ζητάνε τις συμβουλές του όποτε κολλάνε κάπου για να βγαίνει η δουλειά προ deadline.

Hontο ni arigato για το ποστ!
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
ο οδηγός που σου λέω, τον οποίο μας χάρισαν τα παιδιά, είναι της σειράς
"POINT - AND -SPEAK" phrasebook by Toshiya Econoto, γραμμένο στην αγγλική γλώσσα.
Το μισό βιβλίο έχει λέξεις που μπορείς να χρειαστείς στο ταξίδι σου, και το άλλο μισό, μιλάει για την ιαπωνική κουλτούρα!
 
  • Like
Reactions: liz

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου

fotis.p

Member
Μηνύματα
12
Likes
14
Επειδή το κόστος του rail pass (2 βδομάδες - 350ευρώ) ειναι υψηλό αξίζει; Για το μετρό του Τόκυο ισχύει; Το συστήνεις ή καλλίτερα daily tickets από εκει;
Το αεροδρόμιο στην Φρανκφούρτη είναι κοντά στην πόλη για γρήγορη βόλτα μεταξύ των πτήσεων;
ευχαριστώ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Επειδή το κόστος του rail pass (2 βδομάδες - 350ευρώ) ειναι υψηλό αξίζει; Για το μετρό του Τόκυο ισχύει; Το συστήνεις ή καλλίτερα daily tickets από εκει;
Το αεροδρόμιο στην Φρανκφούρτη είναι κοντά στην πόλη για γρήγορη βόλτα μεταξύ των πτήσεων;
ευχαριστώ

Μέχρι να σου απαντήσουν οι ειδικοί για τα σχετικά με Ιαπωνία ας σου πω εγώ για Φρανκφούρτη..:)
Λοιπόν το αεροδρόμιο είναι πολύ κοντά και παίρνοντας το μετρό είσαι στην πόλη σε κανά 20λεπτο!! Κι εγώ έτσι την είδα δυο φορές, ανάμεσα σε πτήσεις που είχαν διαφορά γύρω στο 4ωρο..
 

silje

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Madrid??? μάλλον..
Earth Citizen

είχα και εγώ την ίδια απορία δηλ. αν προλαβαίνω να πάω Φρανκφούρτη και αν αξίζει κάτι να δεις στην Φρανκφούρτη για 4 ώρες. Αν τελικά το κλείσω το εισητήριο από ότι λεει φθάνει 0825 Φρανκφούρτη και φεύγει 1335 η επόμενη πτήση. Εσύ που το έχεις κάνει τι με συμβουλεύεις? έχεις κάποιο συγκεκριμένο μέρος να προτείνεις?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
είχα και εγώ την ίδια απορία δηλ. αν προλαβαίνω να πάω Φρανκφούρτη και αν αξίζει κάτι να δεις στην Φρανκφούρτη για 4 ώρες. Αν τελικά το κλείσω το εισητήριο από ότι λεει φθάνει 0825 Φρανκφούρτη και φεύγει 1335 η επόμενη πτήση. Εσύ που το έχεις κάνει τι με συμβουλεύεις? έχεις κάποιο συγκεκριμένο μέρος να προτείνεις?

Σίγουρα προλαβαίνεις να πάρεις μια γεύση και θα συνιστούσα μια βόλτα, αρκεί να έχεις κανονίσει από πριν πώς και πού θα κινηθείς ώστε να μη χάσεις πολύτιμο χρόνο! Κάποια βασικά αξιοθέατα (Alte Oper, Romerplatz, Dom) είναι σε κοντινή απόσταση και γενικά περπατιέται εύκολα η πόλη. Εγώ αυτό που έκανα ήταν βόλτα στα παραπάνω, στην εμπορική περιοχή (Zeil), στη Financial District με τους ουρανοξύστες και επίσης ανέβηκα στο Main Tower (έχει εισιτήριο), η ταράτσα του οποίου προσφέρει εκπληκτική θέα της πόλης! Αν πας χειμώνα ενδέχεται να έχει πολύ αέρα και κρύο εκεί πάνω αλλά για μένα αξίζει:D
Για μουσεία δεν ενδιαφέρθηκα, το μόνο που ξέρω είναι ότι κάπου εκεί υπάρχει το σπίτι/μουσείο του Γκαίτε..Κι επίσης αν περάσεις στην απέναντι πλευρά του ποταμού θα έχεις την καλύτερη δυνατή θέα των ουρανοξυστών (όπως και να το κάνουμε είναι το σήμα κατατεθέν!)
Για τη μετακίνηση από/προς αεροδρόμιο μπορείς να δεις κι εδώ:

RMV.DE - Flughafen Frankfurt

Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό, αν θες και κάτι άλλο μου λες ;)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το μουσειο Stadel της Φρανφουρτης ειναι εξαιρετικο και αξιζει μια επισκεψη:
St
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Επειδή το κόστος του rail pass (2 βδομάδες - 350ευρώ) ειναι υψηλό αξίζει; Για το μετρό του Τόκυο ισχύει; Το συστήνεις ή καλλίτερα daily tickets από εκει;
Αυτό εξαρτάται από τα χιλιόμετρα που υπολογίζεις να κάνεις κι από το χρονικό διάστημα για το οποίο θέλεις να το χρησιμοποιήσεις. Αναλυτικές πληροφορίες για τις διαδρομές και τις τιμές εισιτηρίων μπορείς να βρεις εδώ : http://www.japanrail.com/

Για παράδειγμα, εγώ το χρειάστηκα από την ημέρα άφιξής μου και ήξερα στο περίπου ποια μέρη θα επισκεφτώ, οπότε έκρινα πως με συμφέρει το πάσο 2 εβδομάδων. Κάποιος άλλος μπορεί π.χ. να μείνει για 2 βδομάδες συνολικά, να προσγειωθεί Τόκιο, να μείνει εκεί για μια βδομάδα και να βγάλει πάσο μιας εβδομάδας το οποίο θ'αρχίσει να χρησιμοποιεί από την 8η ως την 14η μέρα διαμονής του για τις μετακινήσεις του στη χώρα. Μπορείς να υπολογίσεις πάνω-κάτω ποια μέρη θέλεις να δεις και σε πόσο χρονικό διάστημα και να κρίνεις ανάλογα, αν και το βρίσκω δύσκολο να μη σε συμφέρει τελικά κάποιο από τα JR passes αν θες να δεις πέντε πράγματα και να μη μείνεις μόνο στην πόλη όπου θα προσγειωθείς.

Το JR pass μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για να μετακινηθείς μέσα στις πόλεις, όχι με μετρό, αλλά με τρένο, απλά βρίσκεις ποια γραμμή JR πρέπει να πάρεις για να πας στο μέρος που θέλεις (για κάποια σημεία μπορεί να βολεύει περισσότερο το μετρό) π.χ.για να πας στο πάρκο Ueno με τρένο, παίρνεις τη γραμμή JR Yamanote και κατεβαίνεις στη στάση Ueno, ενώ με μετρό μπορείς να πάρεις είτε τη γραμμή Hibiya, είτε τη Ginza και να κατέβεις πάλι στη στάση Ueno. Τα γράφω λίγο μπερδεμένα, αλλά άπαξ κι έχεις στα χέρια σου τον χάρτη μετρό και τρένου
(μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ http://www.wipiworld.ch/Fotos/Australia%202007/gross/tokyometromapbig.jpg),
όλα τα βρίσκεις εύκολα. Και πάλι υπολογίζεις ποιο από τα 2 μέσα σε βολεύει κάθε φορά κι αποφασίζεις. Εγώ χρησιμοποιούσα κυρίως το μετρό, γιατί είχε στάση ακριβώς δίπλα στο χόστελ μου. Υπήρξαν φορές που έβγαλα πάσο ημέρας γνωρίζοντας πως θα κάνω πολλές διαδρομές κι άλλες που έβγαλα 2-3 φορές απλό εισιτήριο, γιατί επικεντρωνόμουν σε κάποιο μέρος και το ΄κανα ποδαράτο. Ελπίζω να βοήθησα:D
 
Last edited by a moderator:

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ-Καμπότζη
καταπληκτική η ιστορία σου!Θα πάω Ιαπωνία το καλοκαίρι και μου έδωσες πολύ καλές ιδέες αλλά και πληροφορίες!Μπράβο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom