Χανιά,μαγικά όπως παλιά....

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έλα φιλενάδα...Τη συνέχεια περιμένω...;)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340

Είναι πια Παρασκευή πρωί και εμείς πρέπει να ετοιμαστούμε για το Ρέθυμνο!
Τα κινητά αγωνίζονται να μας ξυπνήσουν,εμείς “η στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε”,
από το χτεσινό ξενύχτι...τελικά τα καταφέρνουμε με τη συνδρομή του ντουζ και του καφέ να
πιάσουμε επαφή με την πραγματικότητα.Τρέχοντας βγαίνουμε στο δρόμο και ερχόμαστε αντιμέτωπες με το θεμελιώδες ερώτημα,που έχουμε παρκάρει???η μια λέει από εδώ,η άλλη απο εκεί,η τρίτη διαφωνεί και με τις δύο και εγώ απλά δεν παίρνω θέση!!!καλά είναι σοβαρές???
που να ξέρω εγώ που παρκάραμε???όπου βρήκαμε παρκάραμε!!!
αισθάνομαι πως παίζουμε το παιγνιδάκι: ψάξε,ψάξε,δεν θα το βρεις....
τελικά το βρίσκουμε,είναι ήδη σχεδόν 9 η ώρα το πρωί και σε 10'περίπου θα πρέπει να είμαστε στο
Πανεπιστήμιο του Ρεθύμνου καθισμένες στη θέση μας....χαχα..δεν παίζει!!!
Αρχίζουμε να ψάχνουμε την έξοδο της πόλης και στο πανικό μας ρωτάμε τον 1ο άνθρωπο που βλέπουμε μπροστά μας. Ευγενέστατος αυτός, αρχίζει να μας λέει..θα πάτε απο δω,θα στρίψετε εκεί, θα πιάσετε την τάδε λεωφόρο...μάλλον θα είχαμε πολύ απελπισμένο(ίσως και ηλίθιο )ύφος,
γιατί ξαφνικά σταματάει να μας καθοδηγεί ,φοράει το κράνος που κράταγε τόση ώρα στα χέρια,ανεβαίνει στη μηχανή του και μας λέει:ακολουθήστε με!!:clap::clap:
Ο απο μηχανής Θεός,ολοζώντανος μπροστά μας!!!
Σε 5' μας έχει βγάλει απο την πόλη και σε ¾ της ώρας βρισκόμαστε καθισμένες στις θέσεις μας
(αφού χρειάστηκε να χαμογελάσουμε ένοχα αρκετές φορές και να ζητήσουμε άλλες τόσες συγγνώμη για την καθυστέρηση και την αναστάτωση που κάναμε όχι μόνο με την αργοπορία μας αλλά και με τα κρυφόγελα μας...για όλο το μπάχαλο που προκαλούσαμε 4 τρελλές...
Το μεσημέρι αποφασίζουμε να το περάσουμε στο Ρέθυμνο.Σοφή απόφαση!!
Η πόλη πλημμυρισμένη απο κόσμο!!αισθανθήκαμε σαν να ήταν καλοκαίρι..
Ηπιαμε καφέ ,κάναμε βόλτες στη παλιά πόλη,η οποία είναι μαγευτική,βγάλαμε φωτογραφίες
γελάσαμε πάρα πολύ με όλα...και το απόγευμα πίσω στα Χανιά.
Γρήγορα στο ξενοδοχείο για λίγη χαλάρωση και ανασυγκρότηση και σε 2 ωρίτσες πάλι έξω.
Βόλτα στο λιμάνι για καφε και κους-κους...ε,καταλαβαίνεται τώρα!!
Ο φάρος απεναντί μας ,σιγά-σιγά ο ήλιος χάνεται ,ο φάρος ανάβει ένα -ένα τα φώτα του..
ωχ παιδιά το βλέπω,η μαγεία, μου την έχει στημένη στη γωνία,για άλλη μια φορά...
Χωρίς αστεία μαυγευτική η εικόνα στο λιμάνι των Χανίων και να πέφτει σιγά-σιγά το βράδυ..
wish you were here..καλέ πως μου ήρθε τώρα αυτό???απαπα!!!
Αποφασίζω την επόμενη να κάνω μια βόλτα στη παλιά πόλη και να καταλήξω την ώρα του δειλινού στο λιμάνι με την φωτογραφική μου μηχανή..έχω θέμα!!
Τώρα όμως είναι ώρα για φαγητό και εμείς πεινάμε πολύυυυ!!
Ξέχασα να πω πως στα Χανιά έχουμε κατέβει διαβασμένες και υποψιασμένες απο μέλη της κρητικής παρέας και έτσι ξέρουμε που θα πάμε και τι θα φάμε..και τι θα πιούμε,επίσης!
Παιδιά ευχαριστούμε πολύ,οι επιλογές σας ήταν άριστες!ελπίζουμε κάποια φορά να σας
φιλοξενήσουμε και εμείς ,στην μικρή πατρίδα μας...
Λοιπόν πάμε για φαγητό?πάμε!
Μεζεδοπωλείο “Τα Χάλκινα”,άπαιχτο!!φαγητό,μουσική,ατμόσφαιρα,όλα τέλεια!!!
Ενας λόγος ακόμα για σύντομη επιστροφή στα Χανιά!!
Λοιπόν αν πάτε εκεί μην παραλείψετε να δοκιμάσετε το “απάκι”.θεικό!και αν συνοδευτεί με τσικουδιά.. μεταφέρεσαι στο νησί των λοτοφάγων...
Στην αρχή πίναμε τις τσικουδιές σιγά-σιγά,σαν κρασί..αργότερα ανακαλύψαμε το “άσπρος πάτος”
και του δώσαμε και κατάλαβε...
ευτυχώς το ξενοδοχείο είναι κοντά και έχουμε μάθει τον δρόμο απέξω,αλλιώς...καληνύχτα!!
καληνύχτα είπαμε και εμείς και πριν την τελειώσουμε είχαμε κιόλας αποκοιμηθεί!!
κάτι ήξερε ο θεός Διόνυσος!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να 'σαι καλά anel. Μου θύμισες την πρώτη μας φορά στα Χανιά εκατοντάδες χρόνια πριν!

Θα δώσω και τη δική μου best πρόταση για φαγητό στα Χανιά: Πίτα γύρος με γιαούρτι! Τόσο σούπερ που κάθε φορά που ακούω το όνομα Χανιά είναι το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ANEL
και μην νομίζεις οτι είδες τίποτα απο χανιά!!!
τα καλύτερα σε περιμένουν και είναι αναρίθμητα..
σε κόβω να έρχεσαι δεκάκις στο μέλον!!
φιλιά anel και να μας ξανάρθεις !!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ANEL
και μην νομίζεις οτι είδες τίποτα απο χανιά!!!
τα καλύτερα σε περιμένουν και είναι αναρίθμητα..
σε κόβω να έρχεσαι δεκάκις στο μέλον!!
φιλιά anel και να μας ξανάρθεις !!


ναι,ναι,αυτά τα καλύτερα θέλω να δω!!!!
και εννοείται πως θέλω να έρθω ξανά και ξανά στα Χανιά!
άλλωστε.. κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια, με την πόλη σας!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
που έχουμε παρκάρει???η μια λέει από εδώ,η άλλη απο εκεί,η τρίτη διαφωνεί και με τις δύο και εγώ απλά δεν παίρνω θέση!!!καλά είναι σοβαρές???
4 τρελλές...
:haha:...και μη χειρότερα, σκέτο τρελοκομείο η γυναικοπαρέα, ε?:bleh:

μια χαρά σας βρίσκω...:haha: για πες παρακάτω...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
χαλκινα οντως απιστευτο φαγητο!!!
αλλα εγω αντι για απακι (που το τρωω συνεχεια...και γι'αυτο το λεω) θα ελεγα οτι τα κλαυτερα τους ειναι αλλα!
μανιταρια με παστρουμα,τηγανια,συκωτακια με δεντρολιβανο η' ροσμαρι!!!!
αχ.... κανουμε κατι μεθυσια εκει......απιστευτα!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Το μεσημέρι αποφασίζουμε να το περάσουμε στο Ρέθυμνο.Σοφή απόφαση!!
Η πόλη πλυμμηρισμένη απο κόσμο!!αιστανθήκαμε σαν να ήταν καλοκαίρι..
Ηπιαμε καφέ ,κάναμε βόλτες στη παλιά πόλη,η οποία είναι μαγευτική,βγάλαμε φωτογραφίες
γελάσαμε πάρα πολύ με όλα...και το απόγευμα πίσω στα Χανιά.
Ασε ΑΝΕL αυτη τη μαυροδαφνη ακομα τη περιμενω.....ειχα ετοιμασει τα ρακομελα....για την ανταλαγη που λεγαμε....αλλα με αυτα εμεινα....το ευχαριστο ειναι οτι η πολη μου εχει πιστους οπαδους...:clap::clap:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ασε ΑΝΕL αυτη τη μαυροδαφνη ακομα τη περιμενω.....ειχα ετοιμασει τα ρακομελα....για την ανταλαγη που λεγαμε....αλλα με αυτα εμεινα....το ευχαριστο ειναι οτι η πολη μου εχει πιστους οπαδους...:clap::clap:
άστα!!!και εγώ έμεινα με τη μαυροδάφνη,χικ!!!!:haha:
την χρωστάω!!!!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
την ιστορία μου δεν την τελείωσα,δυστυχώς ακόμα,αλλά ετοίμασα ένα video από την επίσκεψή μας στα Χανιά,που ελπίζω να είναι πιο εύγλωττο και να αποτυπώνει σωστά τα συναισθήματα που μου γέννησε η πόλη...;)

αφιερωμένο ....:p
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ωραια πόλη τα χανιά anel ...αγαπησιάρα και ερωτιάρα.
το βιντεάκι κολάει λίγο..ίσως έχει πρόβλημα το ρημάδι μου..
αυτη την εποχή ειναι όλα τα λεφτά,όπως και το ρέθυμνο!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ναι Renata ωραία πόλη!τυχεροί όσοι είστε εκεί!!οι υπόλοιποι μένουμε με τις φώτο και τα video...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.701
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom