Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μαλλον τον Ιουλιο θα επισκευτω και εγω τα Χανια!!! Και βεβαια στην Μηλια θα παω σιγουρα καθως φαινεται ομορφο χωριο και ενδιαφερον.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μαλλον τον Ιουλιο θα επισκευτω και εγω τα Χανια!!! Και βεβαια στην Μηλια θα παω σιγουρα καθως φαινεται ομορφο χωριο και ενδιαφερον.

O.K manoli κερναμε ρακομελλο στο Ρεθυμνο...τη Μηλια σου τη συνιστω σιγουρα θα σου αρεσει...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ετοιμασε και αγκιναρες και σου ερχομαι!!! ;)

Nα πω οτι δεν χαιρομαι που θα ερθεις :clap::clap::clap:???? ψεμματα θα ειναι....και τα αποφευγω.τα ψεμματα....ακομα και τα κατα συνθηκη....

Ιουλιο θα ερθει και η varsa λεω να κανουμε μια μινι συναντηση Κρητων και μη.. ετσι για να σκασουνε απο τη ζηλεια τους μερικοι.....

Αν σε ενδιαφερει η Μηλια ρωτησε απο τωρα...για ενα σ/κ καλα ειναι μετα....τα νευρα μου φιογκακια......πολυ ηρεμια πεφτει.....
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Nα πω οτι δεν χαιρομαι που θα ερθεις :clap::clap::clap:???? ψεμματα θα ειναι....και τα αποφευγω.τα ψεμματα....ακομα και τα κατα συνθηκη....

Ιουλιο θα ερθει και η varsa λεω να κανουμε μια μινι συναντηση Κρητων και μη.. ετσι για να σκασουνε απο τη ζηλεια τους μερικοι.....

Αν σε ενδιαφερει η Μηλια ρωτησε απο τωρα...για ενα σ/κ καλα ειναι μετα....τα νευρα μου φιογκακια......πολυ ηρεμια πεφτει.....
Και επειδη θα πρεπει να κανεις και ετοιμασιες...:bleh: σε ενημερωνω οτι απο 17 εως 26 Ιουλιου θα βρισκομαι Χανια και βεβαια θα σε επισκευτω!!! Και ευχαριστως να γινει μια μινι συναντηση με οποιους επιθυμουν να δωσουν το παρον!!! Τα εισιτηρια τα εκλεισα κιολας!!! Ψαχνω για διαμονη αν και ειδα υπαρχουν πολλα και βεβαια μεχρι το απογευμα θα το εχω κλεισει και αυτο!!! Καθως αναχωρω για Καναδα και θελω να εχω κλεισει με το θεμα ΄΄καλοκαιρινες διακοπες΄΄ ;)
Για Μηλια θα παω για φαγητο καθως η πολυ ησυχια με χαλαει....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σ
Απο συνορα Ρεθυμνου- χανιων σου προτεινω τη λιμνη Κουρνά,ειναι τεχνιτη μπορεις να κανεις το γυρω της λιμνης με θαλασσιο ποδηλατο και να δοκιμασεις κρητικη κουζινα σε πολυ καλες τιμες.
Φυσικότατη είναι η λίμνη....

Εν πάσει περιπτώση, δεν είδα κανείς να προτείνει το φοβερό εστιατόριο "Αυλή" στο Ρεθυμνο. Είναι λίγο τσιμπιμένο (λογικά επίπεδα), αλλά είναι από τα καλύτερα που έχω φάει στην Ελλάδα.
Βρήκα κι ενα link για να πάρετε μια ιδέα:
Ξ•ΟƒΟ„ΞΉΞ±Ο„ΟŒΟΞΉΞΏ - ΑυλΞ? - Ξ•ΟƒΟ„ΞΉΞ±Ο„ΟŒΟΞΉΞΏ - Αέθυμνο - Παλιά Πόλη - Αέθυμνο - Ξ?οπικΞ? ΕλληνικΞ?

Επίσης, στο Ακρωτήρι (Χανιά), το επίσης φοβερό "Νυκτερίδα" (Restaurant NYXTERIDA.... since 1933).

Επίσης, τα παν κι άλλοι αλλά να υπερθεματίσω κι εγώ. Εμπειρίες που απλά δε χάνονται στη Δυτική Κρήτη (πλην πόλεων):
- Φαγητό στο Θέρισσο
- Φαγητό αναμεσα σε τρεχούμενα νερα, πλατάνια κλπ στην Αργυρούπολη.
- Φαγητό στο χωριό Άνω Σταλός (λίγο έξω από τα Χανιά).
- Καφέ / Γλυκό στις Νύμφες ή την Κουκουβάγια, κοντά στους τάφους των Βενιζέλων στο Ακρωτήρι
- Εκδρομή στο Μπάλο
- Μπάνιο στα Φαλάσαρνα και στο Ελαφονήσι (ολοήμερες εκδρομές)
- Φαράγγι Σαμαριάς (αλλά με μωρό το ξεχνάτε εντελώς αυτό).
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Φυσικότατη είναι η λίμνη....

Εν πάσει περιπτώση, δεν είδα κανείς να προτείνει το φοβερό εστιατόριο "Αυλή" στο Ρεθυμνο. Είναι λίγο τσιμπιμένο (λογικά επίπεδα), αλλά είναι από τα καλύτερα που έχω φάει στην Ελλάδα.
Βρήκα κι ενα link για να πάρετε μια ιδέα:
Ξ�Ο�Ο�ΞΉΞ±Ο�Ο�Ο�ΞΉΞΏ - Ξ�Ο�Ξ»Ξ� - Ξ�Ο�Ο�ΞΉΞ±Ο�Ο�Ο�ΞΉΞΏ - Ξ‘Ξ*ΞΈΟ�ΞΌΞ½ΞΏ - Ξ*αλιά Ξ*Ο�λη - Ξ‘Ξ*ΞΈΟ�ΞΌΞ½ΞΏ - Ξ?ΞΏΟ�ΞΉΞΊΞ� Ξ�λληνικΞ�

Επίσης, στο Ακρωτήρι (Χανιά), το επίσης φοβερό "Νυκτερίδα" (Restaurant NYXTERIDA.... since 1933).

Επίσης, τα παν κι άλλοι αλλά να υπερθεματίσω κι εγώ. Εμπειρίες που απλά δε χάνονται στη Δυτική Κρήτη (πλην πόλεων):
- Φαγητό στο Θέρισσο
- Φαγητό αναμεσα σε τρεχούμενα νερα, πλατάνια κλπ στην Αργυρούπολη.
- Φαγητό στο χωριό Άνω Σταλός (λίγο έξω από τα Χανιά).
- Καφέ / Γλυκό στις Νύμφες ή την Κουκουβάγια, κοντά στους τάφους των Βενιζέλων στο Ακρωτήρι
- Εκδρομή στο Μπάλο
- Μπάνιο στα Φαλάσαρνα και στο Ελαφονήσι (ολοήμερες εκδρομές)
- Φαράγγι Σαμαριάς (αλλά με μωρό το ξεχνάτε εντελώς αυτό).

taver που εισαι και σε χασαμε?????
Για την Αυλη σε ενημερωνω οτι το περιβαλλον της ιδιως μεσα, ειναι οτι καλλιτερο εχω δει σε πετρα και διακοσμηση....αλλα την τελευταια φορα που πηγα ( το μενου το ξερω απεξω ρωτα με οτι θελεις ) η τιμη που πληρωσαμε δεν δικαιολογησε καθολου τη ποιοτητα του φαγητου......
Εχω κανει παραμονη Πρωτοχρονιας εκει με φοβερη οργανωση και φαγητο, αλλα η τελευταια φορα με απογοητευσε.....
Καταπληκτικες ειναι οι σουιτες που νοικιαζει αλλα με 180 ευρω την πιο οικονομικη.....

Την Αργυρουπολη την προτεινα εχω γραψει αρκετα,στο Σταλο.....αρκετα τουριστικο μερος μονο η ταβερνα Μαria's εχει πολυ καλο φαγητο, και στο Θερισο οχι ολες οι ταβερνες....
τωρα στο φαραγγι και στο μπαλο που να τρεχει με το μωρο....αλλωστε εχω δωσει λινκ του Μπαλου στο τοπικ Οι πιο sexy παραλιες......

Για τη Νυχτεριδα που εγραψες....ασε καλλιτερα μονο θεα....μη και πας ποτε για φαγητο αν θελεις αναλυση θα σου στειλω pm......

Εγω θα προτεινω για φαγητο στη πολη των Χανιων το ΑΚΡΟΓΙΑΛΙ στη Νεα Χωρα...πεντακαθαρο πολυ καλο φαγητο και διπλα στη θαλασσα...διπλα ακριβως ειναι και το Αγκιστρι επισης καλο....

Αν και στη Κρητη ζω τα τελευταια 4 χρονια οτι γραφω να ξερεις οτι ειναι ψαγμενο....

Να προτεινουμε τιποτα απο Μεσσαρα???? τι λες???? θα την εσταλνα Βοτομο στο Ζαρό αλλα λιγο μακρια της πεφτει...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
μ' όλα αυτα που διαβαζω, ζηλευω και θελω να ξαναπάω κρήτη! :p

taver που εισαι και σε χασαμε?????
Για την Αυλη σε ενημερωνω οτι το περιβαλλον της ιδιως μεσα, ειναι οτι καλλιτερο εχω δει σε πετρα και διακοσμηση....αλλα την τελευταια φορα που πηγα ( το μενου το ξερω απεξω ρωτα με οτι θελεις ) η τιμη που πληρωσαμε δεν δικαιολογησε καθολου τη ποιοτητα του φαγητου......
Εχω κανει παραμονη Πρωτοχρονιας εκει με φοβερη οργανωση και φαγητο, αλλα η τελευταια φορα με απογοητευσε.....
Καταπληκτικες ειναι οι σουιτες που νοικιαζει αλλα με 180 ευρω την πιο οικονομικη.....
δηλαδή πόσο πάει το μαλλί για να φάει κάποιος σ' αυτή την αυλή? :cool:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Εχει γευσεις ψαγμενες,ενα παντρεμα κρητικης και φουζιον κουζινας αλλα θα υπολογισεις γυρω στα 25-30 ευρω το ατομο σε νορμαλ κατασταση το τοπ πιατο για μενα ειναι χοιρινο με δαμασκηνα, και κοτοπουλο με ροδοπεταλα....
Ειναι μακαρονια σε σχημα ροδοπεταλου που παραγονται στο Ηρακλειο, σε οικογενειακη μοναδα λεγονται melko και ειναι τα παλια ζυμαρικα που εφτιαχναν οι γιαγιαδες μας....καθε συσκευασια σου δινει και συνταγες...στην Αθηνα υπαρχουν σε ολα τα μαγαζια με κρητικα προιοντα......και επισης η σαλατα Αυλη ειναι καλη με σος απο μπαλσαμικο,μελι, λαδι, και αν καταλαβα καλα πρεπει να εχει μουσταρδα ντιζον μεσα.....
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
πολύ ενδιαφέρον ακούγεται! (ασε που μου βαλες ιδέα τώρα, να ψάξω αυτά τα ζυμαρικά στην αθήνα :rolleyes:) tnx rethimno! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom