Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

Southampton

Member
Μηνύματα
26
Likes
31
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω κλείσει για 5 μέρες στα Χανιά τέλος Αυγούστου.
Έχω διαβάσει τα περισσότερα εδώ και ειλικρινά μπράβο κι ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες για ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα.
Έχεις κανείς να προτείνει κάτι;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω κλείσει για 5 μέρες στα Χανιά τέλος Αυγούστου.
Έχω διαβάσει τα περισσότερα εδώ και ειλικρινά μπράβο κι ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες για ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα.
Έχεις κανείς να προτείνει κάτι;
eco car rental το βρισκω αρκετα φτηνο , δεν εχουν γραφεια στο αεροδρομιο αλλα μπορουν να σου φερουν το αυτοκινητο οπου θελεις, εχουν γραφεια Αγια Μαρινα και μεσα στη πολη αλλα υπαρχουν και αλλες εταιρειες Hertz/ AVIS/ bUGET/EUROPCAR...
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Καλημερα σε ολους,

Ηθελα παρακαλω να ρωτήσω τι προτεινετε απο παραλιες στα Χανια για μεγαλη οικογενεια που θα υπαρχει και μωρο.
απο Φαλασαρνα, Μπαλος και Ελαφονησι υπαρχει καποια που να θελει πολυ δρομο με τα ποδια για να φτασεις?..
Εκτος απο αυτες τι αλλες παραλιες προτεινετε? ειτε κοντινες απο την πολη των χανίων ειτε πιο μακρινες
Φαλάσαρνα και Ελαφονήσι ειναι μια χαρά με παιδια. Εγω πήγα με δυο παιδια ηλικίας 3 και 5 ετών και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου. Τον Μπαλο δεν θα σου τον πρότεινα γιατι θέλει περπάτημα.
 

sonia1620

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα.... Θα επισκεφτώ τα Χανιά την Παρασκευή για 8 μέρες με τον φίλο μου,θα έχουμε αμαξι.θα μείνουμε στο καλάμακι Electra hotel το γνωρίζει κανείς; Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε Μπάλο...( δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα αν πάμε με το καραβάκι)Ελαφονήσι-κέδρο δάσος,παραλία του Στέφανου,Φαλάσαρνα( αυτές οι παραλίες ειναι οργανωμένες; ) μπορείτε να μου προτείνετε καμία παραλία οργανωμένη κοντά στα Χανιά;η χρυσή αξίζει να την επισκεφτείς;
 

Southampton

Member
Μηνύματα
26
Likes
31
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις για το αυτοκίνητο.

Και μία ερώτηση για τον Μπάλο που από ότι είδα εχουν κάνει κι αρκετοί :D
Σε περίπτωση που πάμε με αυτοκίνητο ο ποδαρόδρομος μετά είναι απλά μεγάλος σε απόσταση ή είναι και απότομος κ επικίνδυνος; Δηλαδή μία έγκυος στον 6ο μήνα τον κάνει; :D
Ουσιαστικά ο λόγος που θα προτιμούσαμε το αυτοκίνητο κι όχι το καραβάκι είναι ότι με το αυτοκίνητο θα μπορούσαμε να φύγουμε ότι ώρα θέλουμε ενώ με το καραβάκι θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι το απόγευμα.

Επίσης σε κάποιες φωτογραφίες και βίντεο είδα ομπρέλες και ξαπλώστρες. Όταν τον είχα επισκεφθεί πρίν από καμία 10 χρόνια δεν θυμάμαι να είχε κάτι τέτοιο. Τώρα πως είναι η κατάσταση;

Και για να βάλω κι εγώ το μικρό μου λιθαράκι σας παραθέτω σε μορφή λίστας μέρη τα οποία έχουν προταθεί στο τόπικ σε μορφή λίστας. Ελπίζω κάποιοι να το βρουν ενδιαφέρον κι ακόμη περισσότεροι να συμπληρώσουν κι άλλα σε αυτή. Ευχαριστώ.

Χανιά

Καφές - Γλυκό- Παγωτό

Περιοχή Κουμ Καπι

Πυξίδα
Ελληνικόν
Αναδρομή

Παλιό Λιμάνι

Θέα
Άρωμα

Κουκουβάγια - Δίπλα στους τάφους των Βενιζέλων - Γλυκό ζουμερό κέικ σοκολάτας
Νύμφες - Δίπλα στους τάφους των Βενιζέλων

Delizia Gelato - Ενετικό Λιμάνι

Φαγητό

Καρνάγιο - Παλιό Λιμάνι
Μαχαλάς - Κουμ Καπί
Πειναλέων - Κουμ Καπι
Άσωτος Υιος - Κουμ Καπι
Χαλκινα - Παλιά Πόλη
Λεβέντης - Στάλος
Αντάρτης - Θερισό
Ταμαμ - Παλιά Πόλη ***
Μύλος του Κερατά - Πλατανιάς
Σχολιό - Άνυδροι
Καπεταν Βασίλης - Φαλασαρνα
Ψυχρό Πηγάδι -
Βρύσες
Ριζίτικο - Τζιτζιφέ
Αργυρούπολη
Ακρογυάλι - Νέα Χώρα δίπλα στην Θάλασσα
Πηγάδι του τούρκου - Χανιά
Κονάκι - Παλιό Λιμάνι Οδός Κονδυλάκη
Δροσουλίτες - Αρμενοι Αποκωρωνου
Μετερίζι - Θέρισο
Κεφάλι - Έλαφος γυρνώντας απο ελαφονησι, στο Ελαφος, πολυ καλο, λιγο μετα το παρκινγκ, αριστερα στην στροφη. σε φυσικο ισκιο...

Μπάνιο

Αγιοι Απόστολοι
Γραμβούσα - Μπάλος Με καραβάκι από Κίσσαμο
Φαλάσαρνα
Ελαφονήσι
Μονή Πρέβελης
Παλαιοχώρα
Από Χώρα Σφακίων καραβάκι για παραλίες Γλυκά Νερά και Λουτρό


Αγορές

Δανδράκης - Παξιμάδια - Ψωμί - Ελ.Βενιζέλου
Παξιμάδια - Δανδράκης
Μυζήθρα - Γραβιέρα - Σύγκλινα Αθητάκης
Τοπόλια - Παξιμάδι μαλακό με κανέλα από τον φούρνο\
Γεωργιούπολη - Ξυλόφουρνος

Άλλα μέρη

Πλατεία Αγ.Μάρκου για θέα της Παλιάς Πόλης

Λίμνη Κουρνά

Χωριό Θέρισος για ωραία διαδρομή + φαγητό

Χρυσοσκαλιτισα μοναστήρι πρίν το Ελαφονησι

Μηλιά - Στη διαδρομη μεταξυ Καστελλι(Κισσαμος) και Ελαφονησι,κοντα στο χωριο Βλατος

Κούμος για καφέ


Αυτοκίνητο

bestcars-rental.gr
eco rentals

Parking

Αριστερά από τον φάρο
 

dimitrova

Member
Μηνύματα
29
Likes
7
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις για το αυτοκίνητο.

Και μία ερώτηση για τον Μπάλο που από ότι είδα εχουν κάνει κι αρκετοί :D
Σε περίπτωση που πάμε με αυτοκίνητο ο ποδαρόδρομος μετά είναι απλά μεγάλος σε απόσταση ή είναι και απότομος κ επικίνδυνος; Δηλαδή μία έγκυος στον 6ο μήνα τον κάνει; :D
Ουσιαστικά ο λόγος που θα προτιμούσαμε το αυτοκίνητο κι όχι το καραβάκι είναι ότι με το αυτοκίνητο θα μπορούσαμε να φύγουμε ότι ώρα θέλουμε ενώ με το καραβάκι θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι το απόγευμα.

Επίσης σε κάποιες φωτογραφίες και βίντεο είδα ομπρέλες και ξαπλώστρες. Όταν τον είχα επισκεφθεί πρίν από καμία 10 χρόνια δεν θυμάμαι να είχε κάτι τέτοιο. Τώρα πως είναι η κατάσταση;

Και για να βάλω κι εγώ το μικρό μου λιθαράκι σας παραθέτω σε μορφή λίστας μέρη τα οποία έχουν προταθεί στο τόπικ σε μορφή λίστας. Ελπίζω κάποιοι να το βρουν ενδιαφέρον κι ακόμη περισσότεροι να συμπληρώσουν κι άλλα σε αυτή. Ευχαριστώ.

Χανιά

Καφές - Γλυκό- Παγωτό

Περιοχή Κουμ Καπι

Πυξίδα
Ελληνικόν
Αναδρομή

Παλιό Λιμάνι

Θέα
Άρωμα

Κουκουβάγια - Δίπλα στους τάφους των Βενιζέλων - Γλυκό ζουμερό κέικ σοκολάτας
Νύμφες - Δίπλα στους τάφους των Βενιζέλων

Delizia Gelato - Ενετικό Λιμάνι

Φαγητό

Καρνάγιο - Παλιό Λιμάνι
Μαχαλάς - Κουμ Καπί
Πειναλέων - Κουμ Καπι
Άσωτος Υιος - Κουμ Καπι
Χαλκινα - Παλιά Πόλη
Λεβέντης - Στάλος
Αντάρτης - Θερισό
Ταμαμ - Παλιά Πόλη ***
Μύλος του Κερατά - Πλατανιάς
Σχολιό - Άνυδροι
Καπεταν Βασίλης - Φαλασαρνα
Ψυχρό Πηγάδι -
Βρύσες
Ριζίτικο - Τζιτζιφέ
Αργυρούπολη
Ακρογυάλι - Νέα Χώρα δίπλα στην Θάλασσα
Πηγάδι του τούρκου - Χανιά
Κονάκι - Παλιό Λιμάνι Οδός Κονδυλάκη
Δροσουλίτες - Αρμενοι Αποκωρωνου
Μετερίζι - Θέρισο
Κεφάλι - Έλαφος γυρνώντας απο ελαφονησι, στο Ελαφος, πολυ καλο, λιγο μετα το παρκινγκ, αριστερα στην στροφη. σε φυσικο ισκιο...

Μπάνιο

Αγιοι Απόστολοι
Γραμβούσα - Μπάλος Με καραβάκι από Κίσσαμο
Φαλάσαρνα
Ελαφονήσι
Μονή Πρέβελης
Παλαιοχώρα
Από Χώρα Σφακίων καραβάκι για παραλίες Γλυκά Νερά και Λουτρό


Αγορές

Δανδράκης - Παξιμάδια - Ψωμί - Ελ.Βενιζέλου
Παξιμάδια - Δανδράκης
Μυζήθρα - Γραβιέρα - Σύγκλινα Αθητάκης
Τοπόλια - Παξιμάδι μαλακό με κανέλα από τον φούρνο\
Γεωργιούπολη - Ξυλόφουρνος

Άλλα μέρη

Πλατεία Αγ.Μάρκου για θέα της Παλιάς Πόλης

Λίμνη Κουρνά

Χωριό Θέρισος για ωραία διαδρομή + φαγητό

Χρυσοσκαλιτισα μοναστήρι πρίν το Ελαφονησι

Μηλιά - Στη διαδρομη μεταξυ Καστελλι(Κισσαμος) και Ελαφονησι,κοντα στο χωριο Βλατος

Κούμος για καφέ


Αυτοκίνητο

bestcars-rental.gr
eco rentals

Parking

Αριστερά από τον φάρο
Στο παρκινγ εισαι μεσα. Αυτοκινητο νοικιαζουμε δευτερη χρονια απο την Bestcars-rental.gr. Επισης καλες παραλιες ειναι η Γεωργουπολη (στο δρομο για το Ρεθυμνο) και το Μαραθι (λιγο εξω απο το αεροδρομιο).Καλα φαγαμε και στο Ενετικο (πισω απο το Lucia)
 

sonia1620

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Λουτράκι και τα beach bar της Αγ. Μαρίνας και του Πλατανιά
Λουτράκι και τα beach bar της Αγ. Μαρίνας και του Πλατανιά
Σε ευχαριςτω Πολύ...Στη χρυσή αξίζει να παω μονοήμερο;σκέφτομαι και για μονοήμερο νότιο Ρέθυμνο εκεί καμία παραλία καλή ;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Στη χρυσή αξίζει να παω μονοήμερο;σκέφτομαι και για μονοήμερο νότιο Ρέθυμνο εκεί καμία παραλία καλή ;
Για να πας στη Χρυσή πρέπει να οδηγησετε μέχρι την Ιεράπετρα 236 χλμ περίπου 3,5 ώρες!!! Αν πιστεύεις ότι αξίζει εγώ δεν λέω τίποτε παραπάνω.

Από εκεί και πέρα μην αντιμετωπίζεις την Κρήτη σαν ένα νησί δεν είναι, είναι τέσσερα μην πω οχτώ (Βορράς και Νότος) ενωμένα. Απόλαυσε τον πανέμορφο νομό Χανίων και στο Ρέθυμνο πας του χρόνου γιατί και του χρόνου Κρήτη θα θες να πας να μου το θυμηθείς.

Αν σου περισσέψει χρόνος από τις παραπάνω επιλογές σου, προτείνω την περιοχή των Σφακίων, έχει τρεις παραλίες όνειρο: Λουτρό, Αγ. Ρουμέλη και Ορθή Άμμο..... (Googlare να δεις φώτο θα ξετρελαθείς!!!)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις για το αυτοκίνητο.

Πηγάδι του τούρκου - Χανιά
Κονάκι - Παλιό Λιμάνι Οδός Κονδυλάκη
εδω και χρονια δεν υπαρχει πια στη Κονδυλακη, εχει μεταφερθει στη ακρωτηρίου λιγο πριν τους ταφους Βενιζελων και λειτουργει μονο με γαμους-βαφτισια και γιορτες...στη Κονδυλακη μπορει να ειναι αλλο εστιατορειο αλλα οχι το Κονακι....
 
Last edited by a moderator:

tania.pets

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,
έχω διαβάσει σχεδόν όλα όσα πολύ εύστοχα γράψατε και συγχωρέστε με αν έπρεπε να έχω ήδη πάρω τις απαντήσεις σε αυτά που θα ρωτήσω.
Σκέφτομαι να επισκευτώ το νομό Χανίων τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη για μία εβδομάδα περίπου.
Θα νοικιάσω αυτοκίνητο, δε με ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή, ούτε κραυγαλαία τουριστικά μέρη. Οι παραλίες επίσης δεν είναι το πρώτο μου μέλημα και με έχετε καλύψει ήδη.
Με ενδιαφέρει περισσότερο να δω τη ζωή των ντόπιων, να γυρίσω χωριά, βουνά, να ζήσω την ατμόσφαιρα.
Αναρρωτιέμαι, πού είναι καλύτερα να μείνω. Εντός Χανίων, ή κάπου αλλού;
Θα είμαι μόνη μου, δε θα προτιμούσα κάτι ιδιαίτερα απομονωμένο, αλλά δε μου αρέσει η πολυκοσμία. Αυτό που ρωτώ κυρίως είναι κατά πού είναι πρακτικότερο να μείνεις, ώστε να κινηθείς σε διάφορα μέρη.
Ευχαριστώ θερμά.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα,
έχω διαβάσει σχεδόν όλα όσα πολύ εύστοχα γράψατε και συγχωρέστε με αν έπρεπε να έχω ήδη πάρω τις απαντήσεις σε αυτά που θα ρωτήσω.
Σκέφτομαι να επισκευτώ το νομό Χανίων τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη για μία εβδομάδα περίπου.
Θα νοικιάσω αυτοκίνητο, δε με ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή, ούτε κραυγαλαία τουριστικά μέρη. Οι παραλίες επίσης δεν είναι το πρώτο μου μέλημα και με έχετε καλύψει ήδη.
Με ενδιαφέρει περισσότερο να δω τη ζωή των ντόπιων, να γυρίσω χωριά, βουνά, να ζήσω την ατμόσφαιρα.
Αναρρωτιέμαι, πού είναι καλύτερα να μείνω. Εντός Χανίων, ή κάπου αλλού;
Θα είμαι μόνη μου, δε θα προτιμούσα κάτι ιδιαίτερα απομονωμένο, αλλά δε μου αρέσει η πολυκοσμία. Αυτό που ρωτώ κυρίως είναι κατά πού είναι πρακτικότερο να μείνεις, ώστε να κινηθείς σε διάφορα μέρη.
Ευχαριστώ θερμά.
καλως να ελθεις λοιπον.. υπαρχουν στο Βαμο πολλα ενοικιαζομενα σπιτια απο οπου μπορεις να επισκεφτεις πολλα γραφικα χωρια απο εκει, επισης στα Πεμόνια , στα Κοντοπουλα οπου μπορεις να δεις τα βουνα πανω στο Λουλο, στη Σπηλια επισης απο οπου μπορεις να δεις τα χωρια της εκει περιοχηςπχ Βουβες, Σπηλια ,Μαραθοκεφαλα..κτλ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom