Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα ταξιδιώτες!!!!είμαστε τρια κοριτσια και ετοιμαζομαστε να κλεισουμε για 15 αυγουστο στα χανια...το προβλημα ειναι οτι ειμαστε νεοι οδηγοι και λεμε να μην παρουμε αμαξι...αξιζει να τριγυρισουμε στο παλιο λιμανι και να κανουμε μια ημερισια εκδρομη με κτελ στο ελαφονησι????
πιστευουμε οτι θα ειναι και πολυ ωραια λογω ημερων...επιπλεων για βραδινες εξοδους πιο μακρια απο την παλια χωρα λεμε να παιρνουμε ταξι!!!
Εδώ θα βρεις όλα όσα αξίζει να επισκεφτείς
http://www.e-ktel.com/2-uncategorised/69-xania
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλησπέρα ταξιδιώτες!!!!είμαστε τρια κοριτσια και ετοιμαζομαστε να κλεισουμε για 15 αυγουστο στα χανια...το προβλημα ειναι οτι ειμαστε νεοι οδηγοι και λεμε να μην παρουμε αμαξι...αξιζει να τριγυρισουμε στο παλιο λιμανι και να κανουμε μια ημερισια εκδρομη με κτελ στο ελαφονησι????
πιστευουμε οτι θα ειναι και πολυ ωραια λογω ημερων...επιπλεων για βραδινες εξοδους πιο μακρια απο την παλια χωρα λεμε να παιρνουμε ταξι!!!
Δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα, ιδιαίτερα αν είναι η πρώτη σας φορά στη περιοχή και δεν θα καθίσετε πολλές μέρες. Στα περισσότερα σημεία ενδιαφέροντος έχετε πρόσβαση με το κτελ. Για βράδυ και η διασκέδαση στην πόλη είναι σε πολύ καλό επίπεδο.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Κι εμένα η γνώμη μου είναι,αναλογως βέβαια και τις μέρες που θα εχετε στην διάθεση σας, ότι με το κτελ αλλά και με ταξί μια χαρά θα κάνετε την δουλεία σας
 

ilias1982

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλησπερα παιδια, κατεβαινω στα χανια 19 ιουλιου με 26 ιουλιου ποια σημαντικα σημεια προλαβαινω να δω θα νοικιασω αυτοκινητο , επισης που ειναι καλυτερα να μεινω?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
καλησπερα παιδια, κατεβαινω στα χανια 19 ιουλιου με 26 ιουλιου ποια σημαντικα σημεια προλαβαινω να δω θα νοικιασω αυτοκινητο , επισης που ειναι καλυτερα να μεινω?
εξαρταται απο τι ειδους διακοπες θελεις να κανεις>> ερημια η κοσμοσυρροη? παντως μπορεις να τα συνδιασεις και τα δυο αν εχει αυτοκινητο αλλα περιορισου μονο στο νομο χανιων..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
και τα δυο θα ηθελα
Μια προταση φτανεις χανια μένεις 2 μερες χανια βλεπεις τη πολη πας Σεινταν Μειντανι, βλεπεις τα χωρια Αποκορωνα και την επομενη πας Φαλασερνα η ελεφονησι και τα δυο σε μια μερα δεν γινεται..Για νυχτερινη ζωη στο Μυλο Πλατανια αλλα και στο λιμανι της πολης, Παλλας, Ναμα, στο κλειδι στη Σπλαντζια ( δεν εχει θεα ) με το κοκτειλ ''Βεγγελης''η στο Μποεμ. Για φηγητο Γλωσσιτσες, αρισμαρι. 64 μεζεδοσχολειο , ταμαμ, χρυσοστομο, για καφε στο Νεωριο Μορο με ωραια θεα και αν σου αρεσουν τα γλυκα στη κουκουβαγια στους ταφους βενιζελου αλλα εχει πολυ φασσαρια..
τη αλλη μερα πας Σφακια αφηνεις το αυτοκινητο και πας λουτρο και αγια Ρουμελη μενεις σε ενα απο τα δυο οπου βρεις .Απο το Λουτρο με βαρκα περνας στα Μαρμαρα απαιχτη παραλια..τη επομενη βραδυ γυρνας και πάλι Χανια Τα επομενα που θα δεις παντα νοτια ειναι η Σουγια μενεις 2 βραδια και απο εκει πας Παλαιοχωρα οπου μπορεις να μεινεις να δεις Γιαλυσκαρι, Κριο Ανυδροι και παιρνεις το δρομο επιστροφης για Χανια. Τη επομενη μερα κανεις ενα τουρ με καραβι στη Γραμβουσα.. αυτα κυριως ειναι τα μερη που αξιζει κατ εμε να δεις οχι απαραιτητα με αυτη τη σειρα αλλα κανονιζεις εσυ, ιδιως αν θες να περασεις τη Σαμαρια τοτε το κομματι στα Σφακια τροποποειται αλλιως. Σαμαρια-Αγια Ρουμελη, Λουτρο Σφακια και με λεωφορειο γυρνας στα Χανια..
 

ilias1982

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
βρηκα ενα δωματιο στα χανια και για τις εφτα μερες απο εκει με αυτοκινητο βγαινουν αυτα τα μερη που μου προτεινεις? και για την σαμαρια γιατι μου λες για κτελ ενω θα εχω αυτοκινητο?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
βρηκα ενα δωματιο στα χανια και για τις εφτα μερες απο εκει με αυτοκινητο βγαινουν αυτα τα μερη που μου προτεινεις? και για την σαμαρια γιατι μου λες για κτελ ενω θα εχω αυτοκινητο?
γιατι θα πας με το αυτοκινητο σου 9 δεν το προτεινω)η με το ΚΤΕΛστο Ομαλο απο οπου θα παρεις το φαραγγι που θα σε βγαλει Αγια Ρουμελη και μετα με καραβακι πας Σφακια απο οπου θα παρεις αναγκαστικα λεωφορειο να γυρισεις χανια, Τωρα αν εχεις αφησει το αυτοκινητο στο Ομαλο θα πρεπει να παρεις λεωφορειο ( αν υπαρχει εκεινη την ωρα δρομολογιο)να πας Ομαλο να το παρεις γιαυτο ειναι καλυτερα να πας με λεωφορειο ΚΤΕΛ Χανια- Ομαλο
Με βαση τα Χανια οκ βγαινει το προγραμμα . να ξερεις Χανια Παλιοχωρα 75 χιλιομετρα
Χανια -ελαφονησι 76 χιλιομετρα
χανια Σφακια 81 χιλιομετρα
 

ilias1982

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
δηλαδη εκει στον ομαλο ξεκιναει το φαραγγι? εχει εισοδο εκει? και ποση ωρα περπατας μεχρι την αγια ρουμελη? το καραβι για τουρ στην γραμβουσα απο που το περνεις?

να νοικιασω αυτοκινητο η απο χανια μπορω να παω παντου με το κτελ?
ειναι ανετα η θα γινετε πανικος εκεινες τις ημερες?
 
Last edited by a moderator:

Iasonas1983

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Χαιρετιζω την παρέα απο την Κυπρο. Λοιπον 28/6, σε τρεις μέρες δηλαδή πετάμε για Χανιά για μια βδομάδα. θα μένουμε κέντρο αλλα εχουμε αυτοκίνητο για όλη την βδομάδα. 4 μεγάλοι και μια μικρούλα, 2 χρονών. έχετε καμια γενική συμβουλή να δώσετε; Θάλασσα, φαγητο, ποτάκι; Απο τις "μακρινές" μαλλον θα πάμε μόνο ελαφονήσι και Φαλασαρνα γιατι Μπαλο μαλλον θα δυσκολευτουμε με τη μικρή. Φαγητο για την ημερησια εκδρομη στο ελαφονησι τι προτείνετε;
Μεχρι τωρα ξεχωρισα γενικα:

1)ΠΑΛΛΑΣ
2)ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ
3)ΤΑΜΑΜ
4)ΓΛΩΣΣΙΤΣΕΣ
5)ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
6)ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
7)ΙΟΡΦΔΑΝΗΣ ΓΙΑ ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ
8)ΣΧΑΡΑ ΨΩΜΑΚΙ
9) ΓΙΑ ΕΛΑΦΟΝΗΣΙ δεν ξερω. Ειδα ΓΙΑΛΗΤΕΣ και ΓΛΥΚΕΡΙΑ αλλα δεν καταλαβα που ειναι ακριβως.
10) καμια παραδοσιακη ταβερνα με κρητικη μουσικη σε κανενα χωριουδακι λιγο εξω απο τα χανια εχετε να προτεινετε;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
 

fraoulitsa_el

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
Κρήτη
Καλημέρα Ιάσονα! Εγώ θα απαντήσω μόνο για το 10 και θα αφήσω τους ειδήμονες του forum να σχολιάσουν τα υπόλοιπα. Στο Θέρισο να πάτε, όμορφο χωριό με πολλές ταβέρνες, εμείς ήμασταν τυχεροί γιατί πετύχαμε και πανηγύρι. Η διαδρομή είναι μέσα στο φαράγγι και είναι πανέμορφη. Να περάσετε τέλεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom