Χανιά

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
ρωτησα τον ξαδερφο-ξενοδοχο-ξεναγο πως και δεν εχουμε φαει μπουγατσα απο τον ιορδανη και μου ειπε οτι ενω ηταν καταπληκτικη η μπουγατσα η υπαλληλος ηταν τοσο αγενεσταστη που λεει παλι καλα που δεν εφαγε και ξυλο μαζι με τη μπουγατσα.

ειχατε προσεξει εσεις κατι αντιστοιχο?
 

sisy

Member
Μηνύματα
59
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Δεν ξέρω για τον Ιορδάνη που βρίσκεται μέσα στα Χανιά, αλλά ο Ιορδάνης που είναι στο λιμάνι της Σούδας έχει εξαιρετική μπουγάτσα και από service μια χαρά (εκτός κι αν φτάσεις πρωί πρωί από Πειραιά, που δεν βρίσκεις τραπέζι, αλλά και αν βρεις πρέπει να περιμένεις υπομονετικά....αξίζει τον κόπο όμως)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δεν ξέρω για τον Ιορδάνη που βρίσκεται μέσα στα Χανιά, αλλά ο Ιορδάνης που είναι στο λιμάνι της Σούδας έχει εξαιρετική μπουγάτσα και από service μια χαρά (εκτός κι αν φτάσεις πρωί πρωί από Πειραιά, που δεν βρίσκεις τραπέζι, αλλά και αν βρεις πρέπει να περιμένεις υπομονετικά....αξίζει τον κόπο όμως)
Ολα τα μαγαζια Ιορδανης τα εχει ο ιδιος.Απλα πανε καλα οι δουλειες και ανοιγει κι αλλα.
Ετσι για την ιστορια το πρωτο ηταν και ειναι απεναντι απο την αγορα,στο κεντρο.:D
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Μήπως γνωρίζετε κάποιο καλά οργανωμένο camping στα Χανιά;
 

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
Βλέπω ξέρεις αρκετά από Χανιά, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις; Θα κατεβώ Κρήτη στο αεροδρόμιο των Χανίων και επειδή το ξενοδοχείο είναι στο Ρέθυμνο σκεφτόμουν να κατέβω με το ΚΤΕΛ μέχρι εκεί. Όμως δεν μπορώ να βρώ κάπου συγκεκριμένες πληροφορίες σχετικά με το που είναι οι στάσεις του ΚΤΕΛ, μου είπαν ότι δεν περνάει μπροστά από το αεροδρόμιο κι ότι θα πρέπει να πάρω λεωφορείο για να πάω μέχρι εκεί. Μήπως ξέρεις κάποιο site με καλές πληροφορίες, γιατί το επίσημο site του ΚΤΕΛ Κρήτης δεν είναι και πολύ κατατοπιστικό.
Ευχαριστώ
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Ειμαι απο Χανια και μένω στα Χανια! Οποτε ρωτατε οτι θελετε κι αν ξερω θα απανταω κι αν δεν ξερω θα ρωτησω να μαθω!
Να σας πληροφορισω μονο ,οτι το γρηγορο πλοιο Helenic εχει βγει απο τα Χανια εδω και περιπου 4 με 6 μηνες. Θα βαλει η ΑΝΕΚ ενα πλοιο γρηγορο βραδυνο κι ενα πρωινο, με καλες τιμες , και προσφορες για τα αυτοκινητα και τα μηχανακια. Αλλά θα ισχυει προς το παρον μονο για τα ΠΣΚ.
Τωρα λεωφορειο απο το αεροδρομιο κατ ευθειαν για Ρεθυμνο δεν υπαρχει. Πρεπει να κατεβεις στο κεντρο των Χανιων στο Κτελ. Μπορεις να πας με ταξι , γενικα δεν εχει αλλη επικοινωνια το αεροδρομιο.Εκει φευγει λεωφορειο αναλογα την εποχη καθε μια ή καθε μιση ωρα. Εαν φτασεις πολυ νωρις στο Κτελ κι εχεις χρονο να περιμενεις, μπορεις να φας μπουγατσα που προαναφερατε στου Ιορδανη , που ειναι απεναντι.
Αλλά υπαρχει και πλοιο απο Πειραια για Ρεθυμνο, κατ ευθυειαν αν κι οχι καθημερινα προς το παρων.
Campig οργανωμενο εχει στα Νωπιγια τρια τεταρτα με αυτοκινητο και απο εθνικη οδο , απο τα Χανια. Σχετικη ερημια, δεν εχει νυκτερινη διασκεδαση,αλλά ειναι κοντα στα φαλασερνα Καστελι.
Οτι αλλο θελετε ρωτηστε.
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
τελικα θα συμπληρωσω μονος μου κατι:

στην παλια πολη, στην αριστερη πλευρα της μητροπολης όπως κοιτατε την προσοψη, υπαρχει μια πολυ γευστικη gelateria.δε θυμαμαι το ονομα αλλα οι χανιωτες την ξερουν ως "ο ιταλος". παγωτο στη φλωρεντια δεν εχω φαει για να συγκρινω, αλλα εγω το βρηκα αρκετα νοστιμο
:clap:Σωστα αναφερεις, το παγωτατζιδικο το εχουν Ιταλοι απο την Βενετια. Ειναι σουπερ!!!!
Γνησιο ιταλικο παγωτο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εχει κατι σαν beach bar, καντινες θα ελεγα καλυτερα. ειναι τεραστια παραλια οποτε και πολυ κοσμο αριθμητικα να εχει, απλωνεται και δε νιωθεις ο ενας πανω στον αλλο, εκτος και αν πας αρχες αυγουστου που γινεται ενα απο τα μεγαλυτερα beach-party στην ευρωπη. φετος μαζευτηκαν περιπου 7000 ατομα!!! παντως ειναι πολυ καλα οργανωμενα party. εχουν ασθενοφορο και ναυαγωσωστες για παν ενδεχομενο, και απειρο φαγητο και αλκοολ. και εννοειται οτι την αλλη μερα μαζευουν oλα τα σκουπιδια (ευτυχως)
μπράβο λευτέρη!!!!!!!!!!
τα ειπες όλα .εγώ που ζώ και στα χανιά δεν θα έλεγα και τίποτα παραπάνω.
όσο για τα πανηγύρια ,με προσοχή ...εγώ τα έχω κόψει .να λείπει το βήσινο ...το δικό μου το όπλο δεν το χρησιμοποιώ -το κατάργησα ...
να εισαι πάντα καλά
χαίρομαι να γράφουν καλά πράγματα για την πολη μου .να ξανάρθεις .:cool:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Xαιρετω τις πιο πανω συμπατριωτισες μου Τινα και Ρενατα.
Ευγενια θα συμφωνησω με την Τινα,πρεπει να παρεις ταξι απο αεροδρομιο
για την πολη των Χανιων,θα κατεβεις στο κτελ,που ειναι στην πλατεια 1866 στο ξενοδοχειο σαμαρια διπλα.Απο κει φευγει καθε ωρα λεωφορειο για ρεθυμνο και ηρακλειο.Φευγει τις μισες ωρες δηλ.-6.30 - 7.30 -8.30 κλπ.
Κανει αρκετες στασεις στην διαδρομη,και μεχρι το ρεθυμνο κανει περιπου 1 ωρα να φτασει.Το εισητηριο κοστιζει 6 ευρω.
Σχετικα για καμπινγκ δεν εχω ιδεα,νομιζω οτι υπαρχει ενα στην Αγ Μαρινα.
2 και σημερα για την πατριδα.:clap::clap:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Τα παρακάτω κάμπινγκ από τον επίσημο οδηγό της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ιδιοκτητών Κάμπινγκ.
http://www.campingmithimna.com
http://www.campingkissamos.gr
http://www.eurocampings.pl/pl/europie/grecja/kreta/camping-grammeno-116733/
http://www.camping-chania.gr/greek/location.php
http://www.campingnopigia.gr/
http://www.crete.tournet.gr/Camping_Paleochora-sm-8985-en.jsp

Πριν πολλά πολλά χρόνια είχα μείνει στο Αγία Μαρίνα στην ομώνυμη θέση έξω από τα Χανιά. .
http://travel.diadiktyo.net/agia-marina-camping/ (εκτός του παραπάνω οδηγού)
Πιθανά υπάρχουν και άλλα

Φιλιά στην όμορφη πατρίδα κι ας μην κατεβαίνω συχνά
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Λοιπον ρωτησα και εμαθα, οτι υπαρχει ενα καμπιγκ πολυ κοντα στα Χανιά , στους Αγ.Αποστολους. Ειναι κοντα στην θαλασσα , κοντα στα Χανια(κανενα τεταρτακι) και στην Αγ.Μαρινα , Πλατανια (παλι γυρω στο τεταρτακι αλλά χωρις την κινηση του Αυγουστου)οπου ειναι ολη η νυχτερινη ζωη το καλοκαιρι. Μαλιστα νοικιαζει και τροχοσπιτα. Θα μαθω ονομα και τηλεφωνο και θα σας ενημερωσω.
Τωρα οσον αφορα το καμπιγκ που αναφερατε στην Αγ, Μαρινα εχει κλεισει εδω και χρονια και εχει γινει μπιτς μπαρ ¨OCAIANOS .
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
ΟΚ το βρηκα, το καμπιγκ , ονομαζεται CAMPING CHANIA και ο ιδιοκτητης ειναι ο Τσισμενακης μιχαηλ με τηλεφωνο, 2821031138.
Ειναι στους Αγιους Αποστολους Χανίων, 73100
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom