EgyptAir Χρέωση επιπλέον αποσκευών σε αεροπορικές

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Επειδή έχω βρεθεί σε δύσκολη θέση με υπέρβαρο και έχω πληρώσει κιλό σαν χρυσό,βοηθητικό θεωρώ αυτό το πόστ οπου θα αναφέρομε ποσο κοστίζει ανα αεροπορική εταιρεία οτι παραπανίσιο κουβαλάμε εκτός απο το επιτρεπόμενο βάρος!
Πρέπει να ειμαστε προσεκτικοι και να υπολογίζομε αν αυτό που φέρνομε στην πατρίδα αξίζει τον κόπο και τα χρήματα που θα μας ζητήσουν στο εκάστοτε αεροδρόμιο..
Εν όψει ταξιδιού μου στην ουγκάντα αν κάποιος γνωρίζει το κόστος του επιπλέον κιλού με την egypt air παρακαλώ ας ενημερώσει..
Υποθέτω οτι θα υπάρχει διαφορά κοστολόγησης αναλογως το αεροδρόμιο και την χώρα.
Δηλαδή η χρέωση ειναι στάνταρ? ή ειναι διαφορετική απο ελλάδα και άλλη απο την όποια χώρα επιστροφής στην ελλάδα!
Ελπίζω οι συμφορουμίτες να παραθέσουν χρήσιμες και έγκυρες πληροφορίες για το θέμα αυτο, ώστε να ταξιδεύουμε με επίγνωση για την οποια οικονομική επιβάρυνση μπορεί να αντιμετωπίσουμε την τελευταία στιγμή...
Ευχαριστω.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
fitziano παντα αγρυπνος !!
δεν μου μένει παρα΄να τηλεφωνήσω στην εταιρεία και να πληροφορηθώ.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλά θα κάνεις. Γενικά πάντως ισχύει το ακόλουθο.

Depending on your final destination Excess baggage shall be charged for per kilogram at the rate of 1.5% of the normal direct adult one-way economy class fare.

Οπότε πάρε τηλέφωνο...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
fitzi έκανες το θαύμα σου!!
το τηλ στην ελλαδα για πληρορίες της egypt ειναι το (210) 9212818.
απο την προθυμία της κοπέλας κατάλαβα οτι θα τα παμε πολύ καλά!!
η απάντηση ήταν.
23 κιλά για μια αποσκευή
7 κιλά για χειραποσκευή αν ειναι και 8 δεν πειράζει αλλα άν ειναι 10 πειράζει...
αν τώρα θέλομε μια παραπάνω αποσκευή που θα ειναι έως 23 κιλά αυτο χρεώνεται με το κομμάτι..
οπως με πληροφόρησε η εταιρεία έχει καταργήσει το extra κοστος ανα κιλό και έχει ορίσει μια επιπλέον αποσκευή που θα στοιχίζει 60 ευρώ!
Αυτο το υιοθετούν σιγά σιγά όλες οι αεροπορικές εταιρείες οπως είπε και νομίζω οτι αυτο συμφέρει σίγουρα τον ταξιδιώτη πολύ περισσότερο απο το να πληρώνει πολλα χρήματα ανα κιλό..
Η πληροφορία αφορά την ελλάδα.δεν γνωρίζει ποσο χρεωνουν απο αλλα αεροδρόμια.
Αρα λοιπόν οσον αφορά την egypt air,γνωρίζομε σαφώς οτι,
Ενα άτομο δικαιούται,
23 κιλα αποσκευή
7 κιλά χειραποσκευή
και πληρώνει 60 ευρώ για μια επιπλέον αποσκευή γύρω στα 23 κιλά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πρόσεξε το "Excess baggage shall be charged for per kilogram at the rate of 1.5% of the normal direct adult one-way economy class fare", μπορεί να αναφέρεται στο ΥΥ fare για τη συγκεκριμένη διαδρομή κι όχι σε μια φυσιολογική τιμή εισητιρίου. Το YY είναι λίγο ακριβότερο από το πιο flexible εισιτήριο που υπάρχει....
Εν συντομία: Πάρε τους τηλέφωνο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ακουσα και την συμβουλή του πολυταξιδεμένου taver.
ξαναπήρα τηλέφωνο και μου επιβεβαίωσαν οτι.οι παραπάνω τιμές αφορούν την οικονομική θέση με οτι τιμή και να έχει κοπεί το εισιτήριο..
μια επιπλέον πληροφορία που απέσπασα.
για τρίτη επιπλέον αποσκευή κοστίζει 95 ευρώ.
ξαναλέμε λοιπόν
η μια αποσκευή δωρεάν 23 κιλά.
η δεύτερη επιπλέον 60 ευρώ
η τρίτη επιπλέον 95 ευρώ.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.716
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ακουσα και την συμβουλή του πολυταξιδεμένου taver.
ξαναπήρα τηλέφωνο και μου επιβεβαίωσαν οτι.οι παραπάνω τιμές αφορούν την οικονομική θέση με οτι τιμή και να έχει κοπεί το εισιτήριο..
μια επιπλέον πληροφορία που απέσπασα.
για τρίτη επιπλέον αποσκευή κοστίζει 95 ευρώ.
ξαναλέμε λοιπόν
η μια αποσκευή δωρεάν 23 κιλά.
η δεύτερη επιπλέον 60 ευρώ
η τρίτη επιπλέον 95 ευρώ.
..γιαυτο και εγω θα τιγκαρω φαρμακα το μαυρο μπαουλο στα 60 ευρω και την αλλη τσαντα θα τη παρει καποιος αλλος να δωσουμε παλι 60 ?;)αλλα αν ειναι πανω απο 23 κιλα το μπαουλο τι θα πληρωσω ? με το κιλο η το καμματι?:shock:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
..γιαυτο και εγω θα τιγκαρω φαρμακα το μαυρο μπαουλο στα 60 ευρω και την αλλη τσαντα θα τη παρει καποιος αλλος να δωσουμε παλι 60 ?;)αλλα αν ειναι πανω απο 23 κιλα το μπαουλο τι θα πληρωσω ? με το κιλο η το καμματι?:shock:
κανόνισε το μπαούλο να ειναι το πολύ 25
για τα υπόλοιπα θα τα μοιραστούμε σαν χειραποσκευή.
όμως!!
αν ειναι υγρά φάρμακα δεν τα παίρνομε στην καμπίνα.
τα νυστέρια σου και τα ψαλίδια σου θα στα κατασχουν,:D
για αυτό να το κανονίσουμε πρίν, να τα χώσομε στις αποσκευες..
εγω ειμαι φούλ γιατί φόρτωσα φαρμακα αμπου κλπ,
συν τα παξιμαδάκια που θα χώσω και την σκυλοτροφή..:bleh:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.716
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Tωρα μπαουλο και 25 κιλα?δσκολο!!!!! τα νστερια ειναι στο τοπο τους...θα σου στειλω και τη λιμουζινα της οργανωσης να σε παρει απο το σπιτι :bleh: τιποτα άλλο?:clap::haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Tωρα μπαουλο και 25 κιλα?δσκολο!!!!! τα νστερια ειναι στο τοπο τους...θα σου στειλω και τη λιμουζινα της οργανωσης να σε παρει απο το σπιτι :bleh: τιποτα άλλο?:clap::haha:
οχι ειμαι έτοιμη!
ταφτιαξα ολα κρυφά απο την φανή γιατί τα καταλαβαίνει όλα!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom