Κατάρ Μπαχρέιν Χώρες των δύο ημερών (Μπαχρέιν- Κατάρ)

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...

Καλώς ή κακώς, έχουμε μαζευτεί εδώ μέσα και κάτι μοιραζόμαστε. Ένα πάθος, μια κοινή κατεύθυνση, μια επίφαση καλοπέρασης (για τους κριτές μας). Τα ταξίδια.
Γι’ αυτό λοιπόν κυρίες και κύριοι εσείς, όλοι εμείς θέλουμε να ταξιδέψουμε σε όλες τις χώρες του κόσμου. Πάντα πρέπει να χαιρόμαστε όταν περπατάμε πρώτη φορά σε μια χώρα. Έστω για ένα βράδυ να δούμε, να βαθμολογήσουμε, να ερωτευτούμε ή να καταβαραθρώσουμε προορισμούς.

Ένα βράδυ. Στην Μανάμα.

Γιατί να γράψει ο οποιοσδήποτε χριστιανός (και μη) ταξ. ιστορία από την δίωρη παραμονή του σε μια χώρα:
1. γιατί έχω δεσμευτεί να μοιραστώ τις εμπειρίες μου από την πτήση της Gulf air (όσο άτσαλος ή ατάλαντος κι ας φανώ)
2. γιατί, προπονημένος απ’ την Γκάνα, κατακερματίζω την κάθε εικόνα για να βγάλω τα δικά μου πορίσματα (του κώλ.. μπορεί, πορίσματα δε)
3. γιατί δεν υπάρχουν πολλές περιγραφές στο forum
4. γιατί η Μανάμα, γιατί το Μπαχρείν μου έδωσε ό,τι ήθελα να δω και να γνωρίσω εντός δίωρου. Άρα κομμένες οι γαστρονομικές ανησυχίες, τα ψώνια των κατάλληλων σουβενίρ και τα σούρτα φέρτα στους ναούς της πόλης. Απλές εικόνες. πάμε από το 1 όμως:

Μπόλικη καθυστέρηση. Ας είναι. Δεν κυνηγούσα το φως της ημέρας. Στις 19:00 που θα προσγειωνόμουν κανονικά, το σκοτάδι θα είχε ήδη πέσει στο Μπαχρέιν. 15:00 προγραμματισμένη η τετράωρη πτήση, 16:30 απογειωνόμαστε καθώς μας φόρτωσαν 30 επιβάτες με τελικό προορισμό Ταϊλάνδη που πετάχτηκαν κακήν κακώς από την Thai λόγω μεταφοράς φορείου.
Μέχρι να βρεθώ στην τελευταία θέση του χρυσού πουλιού, με χαιρετήσανε εγκάρδια 4 αεροσυνοδοί. (μια Ταϊλανδέζα, μια Κινέζα, μια Μαυρούλα και μια κοπέλα από Υεμένη). Οι θέσεις είναι κάπως στενές και συνοδεύονται από μαξιλαράκι. Το αεροπλάνο (μη με ρωτάτε τον τύπο δεν έχω ιδέα) είναι καινούριο (έτσι έμαθα από την …γνωριμία του ταξιδιού), το πρόγραμμα διασκέδασης περιλαμβάνει 3-4 screenshots από κάθε μεγάλο προορισμό της Gulf και στην συνέχεια ταινία. Το φαγητό περιέχει γνωστές και τυποποιημένες γεύσεις με ποικιλία όμως (κοτόπουλο, μοσχάρι ή vegetarian). Φαγητό, σαλάτα, γλυκό, ψωμί, κρακεράκια, βούτυρο και τυράκι. Καθ’ όλη την διάρκεια της πτήσης οι αεροσυνοδοί πηγαινοέρχονται προσφέροντας ό,τι ζητάγαμε πάντα χαμογελαστές. Και γιατί να μην είναι όταν ανήκουν στον πιο ανθρώπινο στόλο πληρώματος του Κόλπου. Οι συνάδελφοί τους στην Qatar π.χ., περνάνε των παθών τους τον τάραχο με αποτέλεσμα πέντε από αυτές να αυτοκτονήσουν τα τελευταία χρόνια.

Αεροδρόμιο, checked, Visa, checked.

Με την βίζα των 10 ευρώ στην τσέπη, μπαίνω στο πρώτο διαθέσιμο ταξί. Το ξενοδοχείο με έχει προϊδεάσει. 5 με 6 BD (κάπου 10 με 12 ευρώ). Αυτό γράφει και το ταξίμετρο όταν φτάνουμε μέσα από διάφορα στενά στον προορισμό. Seven μου λέει, Nam του απαντώ (Ναι) καθώς, χώρια από το περδικάκι, έχω και μια σφοδρή αλλεργία στα παζάρια. Το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι τριάστερο και πολυόροφο. (Όλο το booking το έλεγε για το Oriental Palace Hotel ότι είναι αδύνατον να το βρείτε, είναι χωμένο στα στενά. Να μια απόδειξη των πιθανών μπουρδολογιών που μπορεί να κουτουλήσουμε σε ανάλογες σελίδες. Από το Friday Mosque που δεσπόζει στο κέντρο της πόλης, ίσια πάνω και στο τέλος του δρόμου αριστερά. That’s it.) Ο Ινδός ρεσεψιονίστ τώρα πρέπει να είχε κληρονομήσει την γραβάτα και το σακάκι του από τον τρίτο προπάππου του κάπου στα 1750μ.Χ (ή μπορεί να του τα πήρανε μετά βίας για να εξηγηθούν κάποια από τα μπαλώματα). Κατά τ’ άλλα ευγενέστατος. Το ξενοδοχείο, έ, εντάξει, ήταν ξεκάθαρα αυτό που πολύ επιτυχημένα ονομάζεται εδώ μέσα ως «ξόφλα». Το δωμάτιο όμως καθαρό, ευρύχωρο και με δυνατό κλιματιστικό. Και για να κλείσω με το κεφάλαιο «ξενοδοχείο» έχω να δηλώσω ότι κοιμήθηκα άριστα επάνω στις σανίδες (πιθανολογώ ότι υπήρχε και στρώμα αλλά δεν το έλεγξα) και κανένας περίεργος (ηδονικός) ήχος δεν με ενόχλησε! Στο τριάστερο ξενοδοχείο μου, το πάμφθηνο τριάστερο ξενοδοχείο που διάλεξα στην Μανάμα, τίποτα δεν διέκοψε τον ελαφρύ μου ύπνο! Τώρα αν είχα κλείσει σε κανένα Hilton,, δεν ξέρω τι θα γινότανε (για όσους δεν το πιάσανε,…. έρχεται η απάντηση… έρχεται….)

 

Attachments

Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
αχ αγαπημενες αραβικες μου χωρες... ποσο θα μου λειψετε......
Δηλαδη σκας απο τη ζεστη εκει περα παιδι μου??
Η γνωριμια του ταξιδιου σου ηταν γενους θηλυκου??:D
ΝΟμιζω οτι εκανες την ωραιοτερη περιγραφη ξοφλοχοτελ..
Ελπιζω να μην μεινεις μονο σε αυτο το ποστ , θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για το Μπαχρειν:roll:

ΥΓ (καλα εισαι ο 2ος ανθρωπος που γνωριζω που ειναι αλλεργικος στο περδικακι.. ο 1ος ειναι η αδερφη μου!)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Στου Μπαχρέιν τα ξενοδοχεία κυκλοφορούν συνέχεια ξανθιές δίμετρες ανατολικού τύπου τροτέζες.....το βρήκα Σπύρο μου?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Στου Μπαχρέιν τα ξενοδοχεία κυκλοφορούν συνέχεια ξανθιές δίμετρες ανατολικού τύπου τροτέζες.....το βρήκα Σπύρο μου?
εσυ τελικά εκτός απο πονηρός εισαι και μαρτυριάρης .....:haha:

Σπύρε μην ακούς τις σειρήνες του ανατολικού μπλόκ ...γραψτα όλα για τη Αραβία

ΥΓ (καλα εισαι ο 2ος ανθρωπος που γνωριζω που ειναι αλλεργικος στο περδικακι.. ο 1ος ειναι η αδερφη μου!)
Υπάρχει και 3η στην λίστα για το περδικάκι Λίτσα η κυρία μου και φίλη σου :haha:.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
και κανένας περίεργος (ηδονικός) ήχος δεν με ενόχλησε! Στο τριάστερο ξενοδοχείο μου, το πάμφθηνο τριάστερο ξενοδοχείο που διάλεξα στην Μανάμα, τίποτα δεν διέκοψε τον ελαφρύ μου ύπνο! Τώρα αν είχα κλείσει σε κανένα Hilton,, δεν ξέρω τι θα γινότανε (για όσους δεν το πιάσανε,…. έρχεται η απάντηση… έρχεται….)
γκούχου... γκούχου.....

υγ H απάντηση άργησε , γιατί πολύ απλά.... τώρα το είδα! οσο για το ότι δεν άκουσες τίποτα, έχει την εξήγησή του.... αλλά δεν μπορώ όπως καταλαβαίνεις να την γράψω!!!
Πονηρούλη θείο Σπύρο....
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ ωραία εισαγωγή με πολλά υποσχόμενη συνέχεια!:) Είμαστε στη Μανάμα λοιπόν...Και αναμένουμε...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Οτι στο παζαρεμα εχεις αλλεργια το ξεραμε, απο Λιβανο μερια, αλλα για το περδικακι, χμ καινουριο φρουτο ειναι!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Ωραία όλα αυτά αλλά δεν πάμε πάρα κάτω τώρα; πιάστηκα καθισμένη στο σκαμνάκι μου να περιμένω τόση ώρα.
Αυτά περί ύπνου πολύ με εξιτάρουν.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
:haha::haha: πρωι πρωι!!!!!:haha::haha:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υποσαχάρια Αφρική
τελικά όλοι με το σύνθημα "δώσε τσόντα στο λαό"...
ντροπή σας!!!
δεν είστε σαν κι εμένα... :innocent:

Υ.Γ.: για λέγε λέγε...
με όλες τις λεπτομέρειες παρακαλώ!
:haha: :haha: :haha: :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom