Αγκίστρι Αγκιστρι - tips και αποριες

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Επειδή διαβάζω για γκρεμούς και σκεφτόμαστε να πάμε με ποδηλατο. Ποιες παραλίες είναι προσβάσιμες με ποδηλατο?
κοιτα, πιστευω οτι οταν φθανεις στην παραλια , θα κατεβαινεις και θα συνεχιζεις με τα ποδια! ολες οσες ειδα ειναι προσβασιμες!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
ολες οι διαδρομες ειναι υπεροχες στο αγκιστρι ...ειναι το αγαπημενο μου νησι παροτι θεσσαλονικιος ...πρωτη φορα πηγα το 1980 και απο τοτε πηγα αρκετες φορες .εχει ωραιες παραλιες .θυμαμαι τις ατελειωτες ωρες που περπατουσα με τα ποδια σε ολο το νησι .η μυρωδια απο το πευκοδασος ηταν ολα τα λεφτα στην διαδρομη απο το μεγαλοχωρι εως τα λιμεναρια
θα σας πω και μια τοποθεσια για μπανιο.ειναι απο τα λιμεναρια πισω ,,κατεβαινεις με τα ποδια .εχει πολυ βαθια νερα και ειναι μονο για βουτιες .μαριζα εαν θυμαμαι καλα λενε την τοποθεσια αυτη .
ωραια εμπειρια θεωρω την επισκεψη στο νησι τον δεκεμβριο στην γιορτη του αγιου νικολαου στα λιμεναρια ..
θα ηθελα πολυ να ειμουν εκει τωρα .......
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
κοιτα, πιστευω οτι οταν φθανεις στην παραλια , θα κατεβαινεις και θα συνεχιζεις με τα ποδια! ολες οσες ειδα ειναι προσβασιμες!
Βασικά εννοω αν κατεβαίνει το ποδηλατο μέχρι κατω (εστω και αν το πάρω στα χέρια) ή πρέπει να κατέβω πχ από τίποτα βραχάκια οπότε είναι αδύνατον?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Βασικά εννοω αν κατεβαίνει το ποδηλατο μέχρι κατω (εστω και αν το πάρω στα χέρια) ή πρέπει να κατέβω πχ από τίποτα βραχάκια οπότε είναι αδύνατον?
οχι, σε οσες πηγα εγω κατεβαινει ανετα!
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει τα εξής: Χωρίς προσωπικό μέσο μεταφοράς παλεύεται το Αγκίστρι για 2-3 μέρες; Μιλάω για 2 μετακινήσεις την ημέρα από το κατάλυμμα όπου θα διαμένω προς κάποια παραλία και η επιστροφή. Επομένως αν είναι να στριμοχτώ για 10λεπτά τη μέρα δε χάλασε ο κόσμος. Επίσης, η νυχτερινή ζωή και γενικά πράγματα να κάνεις βρίσκονται στη Σκάλα ή στο Μύλο; Και επιπλέον από ποιά περιοχή από τις δύο είναι πιο εύκολα προσβάσιμες οι παραλίες του νησιού με το κτελ; Θέλω δηλαδή διαμονή κάπου όπου θα υπάρχει ζωή το βράδυ και θα περνάει το λεωφορείο προς τις παραλίες. Τέλος, στη Σκάλα και στο Μύλο οι παραλίες είναι καλές για μπάνιο; Διάβασα ότι υπάρχουν λιμάνια εκεί και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι καθαρές.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει τα εξής: Χωρίς προσωπικό μέσο μεταφοράς παλεύεται το Αγκίστρι για 2-3 μέρες; Μιλάω για 2 μετακινήσεις την ημέρα από το κατάλυμμα όπου θα διαμένω προς κάποια παραλία και η επιστροφή. Επομένως αν είναι να στριμοχτώ για 10λεπτά τη μέρα δε χάλασε ο κόσμος. Επίσης, η νυχτερινή ζωή και γενικά πράγματα να κάνεις βρίσκονται στη Σκάλα ή στο Μύλο; Και επιπλέον από ποιά περιοχή από τις δύο είναι πιο εύκολα προσβάσιμες οι παραλίες του νησιού με το κτελ; Θέλω δηλαδή διαμονή κάπου όπου θα υπάρχει ζωή το βράδυ και θα περνάει το λεωφορείο προς τις παραλίες. Τέλος, στη Σκάλα και στο Μύλο οι παραλίες είναι καλές για μπάνιο; Διάβασα ότι υπάρχουν λιμάνια εκεί και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι καθαρές.
μπορεις απλα να προτιμησεις να μεινεις κοντα στην παραλια. Δε μπορω να σου πω οτι συνιστω τις μετακινησεις με ΚΤΕΛ. Εγω απλα δε θα το ξαναχρησιμοποιησω ποτε στη ζωη μου. Το τρενακι ειναι παλευτο. Δεν ειναι θεμα οτι θα στριμωχτεις 10΄. Σου λεω, το τρενο περνουσε στις 12 , δε χωραγαμε και μας ειπε 'παιδια, εσεις με το επομενο, στις 15:00'! Το διανοεισαι? Παντως μπορεις να μεινεις καπου κοντα στο λιμανι, που εχει και τα περισσοτερα μαγαζακια και να πηγαινεις Δραγωνερα με το τρενακι ή .....περπατωντας.
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Σε ποιό από τα δύο λιμάνια όμως; Σκάλα ή Μεγαλοχώρι; Σε ένα από αυτά τα δύο θα μείνω αλλά σε ποιό; Θέλω αυτό που συνδυάζει τα περισσότερα και έχει κοντά ωραία παραλία.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Σε ποιό από τα δύο λιμάνια όμως; Σκάλα ή Μεγαλοχώρι; Σε ένα από αυτά τα δύο θα μείνω αλλά σε ποιό; Θέλω αυτό που συνδυάζει τα περισσότερα και έχει κοντά ωραία παραλία.
τωρα σωθηκες:). Νομιζω στη Σκαλα. Εκει που δενουν τα πλοια απο Πειραια......
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
λοιπον ας ριξω και εγω τις εμπειριες μου απο αγκιστρι που εχω παει αμετρητες φορες και το λατρευω.κ να προσπαθησω ν απαντησω και σε καποια θεματα που τεθηκαν παραπανω.λοιπον εγω για διαμονη προτεινω σκαλα ωστε να εισαι διπλα στην τοπ παραλια του νομου αττικης χαλικιαδα.απτη σκαλα δεν εισαι διπλα σε καμια παραλια εισαι ακριβως στη μεση απ ολες.οποτε σκαλα,ετσι ουτε εχεις αγχος για λεωφορειακι κτλ,απλα βαζεις μαγιο περπατας ενα τεταρτακι μεστο δασος κ εφτασες χαλικιαδα.η καταβαση για καποιον που παει πρωτη φορα ισως φανει δυσκολη αλλα τελικα ειναι παιχνιδακι.με ποδηλατο λιγο δυσκολο να φτασεις εκει,εκτος κ αν κανεις μεστο δασος αλλα ακομα κ αν φτασεις το ποδηλατο θα το αφησεις πανω δεν κατεβαινει ουτε στα χερια.να εχετε ομπρελα γιατι σκια στη χαλικιαδα δεν παιζει.επισης η παραλια στη σκαλα δεν ειναι κακη για ενα απογευματινο μπανιο κ παγωτακι αφου ολα τα μαγαζια ειναι κοντα.επισης αξιζει εστω μια φορα να επισκεφτειτε δραγωνερα η απονησο(αν κ για μενα η χαλικιαδα ειναι ανωτερη),μπορειτε ειτε με το λεωφορειακη(αν ειναι κυριακη καλυτερα οχι) ειτε να πατε δραγωνερα με ποδηλατο,η αποσταση παλευεται.εμενα που μου αρεσει και το τρεξιμο ειχα παει τζοκιν ως τη δραγονερα απογευματακι.γενικα το νησι ειναι μικρο εχει πολλα πευκα κ ισιους δρομους και προσφερεται για ποδηλατο και τρεξιμο.ιουλιο αυγουστο προτιμηστε το καθημερινες,σκ ψιλοβουλιαζει.η σκαλα εχει αρκετα μαγαζακια για ολα τα γουστα,μεχρι κ βραδιες καραοκε γινονται οποτε να βαρεθειτε δυσκολο.αυτα,αν εχετε καποια αλλη απορια ελευθερα
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
στην τεταρτη γραμμη εννοω απτους μυλους δεν εισαι κοντα σε καμια παραλια
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Διάβασα πάντως ότι ο Μύλος είναι η πρωτεύουσα του νησιού και έχει όλη τη νυχτερινή ζωή και πολλές ταβέρνες, μπαράκια κλπ...αυτά τα έχει και η Σκάλα σε ικανοποιητικό βαθμό; Δηλαδή όχι 3 ταβέρνες και μια καφετέρια...Θέλω ένα μέρος που το βράδυ θα μπορείς να βγεις βόλτα στο λιμάνι όπως συνηθίζεται στα νησιά...
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
δεν τα χω μετρησει αλλα η σκαλα κατα τη γνωμη μου εχει πιο πολλες επιλογες για διασκεδαση και φαγητο τουλαχιστον για νεολαια.εχει 2-3σουβλατζιδικα,πιτσαρια,σιγουρα 5-6 καφετεριες που γινονται σαν μπαρ μετα και διοργανωνουν ολο ειδικες βραδιες ειτε με live ειτε karaoke και πολλες ταβερνες.το καραβι εξαλου στη σκαλα σταματαει,το δελφινι ειναι στους μυλους.παντως λιμανι για βολτα οπως το φανταζεσαι σαν νησιου μην περιμενεις να δεις και τα 2 πιο πολυ με χωρια μοιαζουν.για 2-3 βραδια και με παρεα δεν θα βαρεθεις το αντιθετο
 
  • Like
Reactions: mac

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom