Αγκίστρι Αγκιστρι - tips και αποριες

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αστυπαλαια
Για μενα must στο αγκιστρι απο παραλιες ειναι μονο η χαλικιαδα κ για αυτη παω παντα! Κ οι αλλες ομως δεν ειναι ασχημες (δεν ανεφερες κ την απονησο) κ γενικα αγκιστρι αξιζει μια εκδρομη,πολυ χαλαρωτικο νησι.
Liopyr συμφωνω απολυτα για τις αποψεις σου περι γυμνισμου,ακουγονται λογικες σε ολους αλλα εγω ενιωσα την αναγκη να το αναφερω γιατι πολυ που θεωρουν κατι λογικο κ ηθικο,οταν ειναι για το παιδι τους το σκεφτονται διπλα και πραττουν διαφορετικα. Κακως κατ εμε..
Πιθανον να μπορεσετε με τις μηχανες να διασχισετε το δασος γιατι εχει κατι μονοπατακια αλλα ποιος ο λογος να διαταραξετε κ την ησυχια των κατασκηνωτων εκει? τις παρκαρετε στην αρχη του δασους κ περπατατε 5 λεπτα. γενικα εχει αρκετες σκηνες εκει δεν ξερω αν θα βρειτε ευκολα σημειο να στησετε, ποσο μαλλον να ειστε μακρια απο αλλους,κ ειστε κ 6 απ οτι λες!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
μα τι γινεται??ολοι αγκιστρι θα παμε??

επειδη ετοιμάζομαι κι εγω για πσκ εκεί, έχω δύο ερωτήσεις..

α)κανένα μπαράκι για χαλαρό ποτάκι το βράδυ θα βρούμε στη σκάλα ή ειναι εντελώς νέκρα?

β) επειδή έχω να κάνω ποδήλατο κάμποσα χρόνια, σκέφτομαι να το επιχειρήσω όμως στο αγκίστρι, οι δρόμοι πως ειναι?εχει ανηφόρες-κατηφόρες?
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αστυπαλαια
Ελα τωρα που γυρναει, εχω παρει φορα κ απανταω σε ολους!
α) μπαρακια εχει για ποτακι κ ειναι αρκετα ωραια κ μερικα εχουν κ τραπεζακια πολυ κοντα στη θαλασσα οποτε μην ανησυχεις. Σου συστηνω επισης να δοκιμασεις τιποτα απο τη πιτσαρια, αν ρωτησηεις θα σου πουν που ειναι (ειδικα σαλατες η ζυμαρικα)
β) το αγκιστρι προσφερεται για ποδηλατο αφου εχει ωραιες διαδρομες κ τα αυτοκινητα ειναι ελαχιστα,η διαδρομη σκαλα-μυλοι ειναι απολυτη ευθεια, αν θες να συνεχισεις προς δραγονερα εχει λιγο κατηφορα-ανηφορα αλλα νορμαλ πραγματα. Εγω προτιμω το τρεξιμο, καποια στιγμη θελω να παρω κ ποδηλατο εκει (κ εγω εχω να κανω αρκετα χρονια)
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχει συμβεί σε κάποιον αυτό που αντιμετώπισα εγώ προσπαθώντας να κλείσω από τώρα ένα δωμάτιο για μετά τον 15Αυγουστο. Υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις που μου είπαν ευθέως ότι από τώρα δεν κλείνουμε δωμάτια για τον Αύγουστο και άλλες που μέσα σε δευτερόλεπτα είχαν ελέξγει τη διαθεσιμότητα και φυσικά η απάντηση ήταν αρνητική, πως δεν έχουν. Άλλοι πάλι έλεγαν ότι είναι κλεισμένοι φουλ και να πάρω από βδομάδα μήπως υπάρξει ακύρωση ή το χειρότερο να πάρω 10 μέρες πριν κι αν έχουν θα μου κλείσουν, γιατί καθώς έχουν λίγα δωμάτια δεν τα κλείνουν από τώρα. Τέτοια στάση τη χαρακτηρίζω επιεικώς απαράδεκτη σε τέτοιους καιρούς μάλιστα. Τι λογική είναι αυτή; Συμβαίνει γενικά αυτό στο νησί; Γιατί το κάνουν αυτό;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχει συμβεί σε κάποιον αυτό που αντιμετώπισα εγώ προσπαθώντας να κλείσω από τώρα ένα δωμάτιο για μετά τον 15Αυγουστο. Υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις που μου είπαν ευθέως ότι από τώρα δεν κλείνουμε δωμάτια για τον Αύγουστο και άλλες που μέσα σε δευτερόλεπτα είχαν ελέξγει τη διαθεσιμότητα και φυσικά η απάντηση ήταν αρνητική, πως δεν έχουν. Άλλοι πάλι έλεγαν ότι είναι κλεισμένοι φουλ και να πάρω από βδομάδα μήπως υπάρξει ακύρωση ή το χειρότερο να πάρω 10 μέρες πριν κι αν έχουν θα μου κλείσουν, γιατί καθώς έχουν λίγα δωμάτια δεν τα κλείνουν από τώρα. Τέτοια στάση τη χαρακτηρίζω επιεικώς απαράδεκτη σε τέτοιους καιρούς μάλιστα. Τι λογική είναι αυτή; Συμβαίνει γενικά αυτό στο νησί; Γιατί το κάνουν αυτό;
Την αντιμετώπισα κ εγω αυτη τη στάση..κ μάλιστα προσπαθώντας να κλείσω για 2 βδομαδες μετα..
πολλοι μου παν "πάρε μας 2-3 μερες πριν έρθεις"..
ειναι πραγματικα απαράδεκτο..
εν τέλει μια γιαγιά μου άνοιξε τα μάτια: "αυτη τη στιγμη εχω διαθεσιμότητα παιδι μου..αλλα δεν μπορώ να σου κλεισω..πάρε με την κυριακή να σου πω..μήπως βρεθεί κανείς που να θέλει για εβδομαδα κι οχι για σουκου..μην φοβασαι οτι δεν θα βρεις πιο μετά..ειναι αδειο το νησι, εχουμε παθει ολοι μεγαλη ζημια"..:shock: στο τσακ κρατηθηκα να μην της απαντησω..

αν θες πάντως, μιας κ έχω πάρει ένα σωρό τηλεφωνα, ευχαρίστως να σου προτείνω ορισμένους που ειχαν κατά την γνώμη μου πιο νορμάλ αντιμετώπιση..
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Την αντιμετώπισα κ εγω αυτη τη στάση..κ μάλιστα προσπαθώντας να κλείσω για 2 βδομαδες μετα..
πολλοι μου παν "πάρε μας 2-3 μερες πριν έρθεις"..
ειναι πραγματικα απαράδεκτο..
εν τέλει μια γιαγιά μου άνοιξε τα μάτια: "αυτη τη στιγμη εχω διαθεσιμότητα παιδι μου..αλλα δεν μπορώ να σου κλεισω..πάρε με την κυριακή να σου πω..μήπως βρεθεί κανείς που να θέλει για εβδομαδα κι οχι για σουκου..μην φοβασαι οτι δεν θα βρεις πιο μετά..ειναι αδειο το νησι, εχουμε παθει ολοι μεγαλη ζημια"..:shock: στο τσακ κρατηθηκα να μην της απαντησω..

αν θες πάντως, μιας κ έχω πάρει ένα σωρό τηλεφωνα, ευχαρίστως να σου προτείνω ορισμένους που ειχαν κατά την γνώμη μου πιο νορμάλ αντιμετώπιση..
Και γω πήρα ένα σωρό τηλέφωνα και μου έκανε εντύπωση που σχεδόν οι μισοί μου είπαν ή ότι δεν έχουν, είναι κλεισμένοι και μάλιστα χωρίς καν να ψάξουν ένα λεπτό για τα μάτια του κόσμου, ή ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα. Εν τέλει βρήκα μερικά κυρίως πιο μεγάλα ξενοδοχεία τα οποία κλείνουν από τώρα. Μια κυρία όταν της είπα ότι δε μπορώ να περιμένω να κλείσω τελευταία στιγμή μου είπε υπάρχουν πολλά μεγάλα ξενοδοχεία κι αυτά κλείνουν από τώρα επειδή έχουν πολλά δωμάτια. Τι στάση!!! Απορώ. Αν θέλεις πάντως θα με ενδιέφερε να μου πεις τι καλό έχεις βρει.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Να πω κι εγώ την πικρή μου εμπειρία από την αναζήτηση δωματίων χτες και σήμερα..Όντως οι περισσότεροι μου ζητούσαν να καλέσω από Δευτέρα, γιατί "δεν ήξεραν ακόμα αν θα έχουν δωμάτιο για το επόμενο σαββατοκύριακο"! Απαράδεκτο..

Ένα ξενοδοχείο μάλιστα συνεχώς μου ζητούσε να πάρω σε μισή ώρα, γιατί δεν είχε έρθει η υπεύθυνη. Όταν τελικά μίλησα, μου λέει πάρτε από Δευτέρα. Της λέω λοιπόν "συγγνώμη, σας έχω πάρει 3 φορές από το πρωί και δεν ξέρετε αν έχετε δωμάτια;" Και τι μου ανταπάντησε;; "Αν δεν σας αρέσει, να μην ξαναπάρετε"!
Πολύ κρίμα που δεν μπορώ να γράψω το όνομά του, τους αξίζει να μην πατήσει κανείς..
Εντελώς αντεπαγγελματική συμπεριφορά, ειδικά στην περίοδο που διανύουμε..Αίσχος!
Τα είπα και ξεθύμανα. :bleh:
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Να πω κι εγώ την πικρή μου εμπειρία από την αναζήτηση δωματίων χτες και σήμερα..Όντως οι περισσότεροι μου ζητούσαν να καλέσω από Δευτέρα, γιατί "δεν ήξεραν ακόμα αν θα έχουν δωμάτιο για το επόμενο σαββατοκύριακο"! Απαράδεκτο..

Ένα ξενοδοχείο μάλιστα συνεχώς μου ζητούσε να πάρω σε μισή ώρα, γιατί δεν είχε έρθει η υπεύθυνη. Όταν τελικά μίλησα, μου λέει πάρτε από Δευτέρα. Της λέω λοιπόν "συγγνώμη, σας έχω πάρει 3 φορές από το πρωί και δεν ξέρετε αν έχετε δωμάτια;" Και τι μου ανταπάντησε;; "Αν δεν σας αρέσει, να μην ξαναπάρετε"!
Πολύ κρίμα που δεν μπορώ να γράψω το όνομά του, τους αξίζει να μην πατήσει κανείς..
Εντελώς αντεπαγγελματική συμπεριφορά, ειδικά στην περίοδο που διανύουμε..Αίσχος!
Τα είπα και ξεθύμανα. :bleh:
Μήπως μιλάς για ένα ξενοδοχείο που έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες; Γιατί και γω σε ένα που πήρα μου έλεγαν συνέχεια να πάρω αργότερα. Έχω όμως μια απορία, γιατί να μην επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα ξενοδοχείων από τα οποία είμαστε κατά κάποιον τρόπο δυσαρεστημένοι, και επιτρέπεται να προτείνουμε ονομαστικά άλλα καταλύμματα; Τους αξίζει όχι μόνο να μην πατήσει κανείς αλλά να τους τα κλείσουν!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
οργανωμένο κάμπινγκ στο νησί παιδιά υπάρχει;;)
επίσης,επειδή διάβασα όλο το τόπικ αλλά άκρη δεν έβγαλα,τελικά το νησί το γυρνάει κανείς με ανθρώπινο τρόπο;
θέλω να πω...αν δεν υπάρχει μέσο μεταφοράς στην παρέα,μπορούμε είτε νοικιάζοντας ποδήλατα ή αμάξι είτε με οτοστόπ να μετακινηθούμε;
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αστυπαλαια
Πραγματικα απαραδεκτο αυτο που διαβαζω παραπανω οτι γινεται με τα δωματια! Εγω εχω 2 χρονια να μεινω εκει σε δωματια γιατι τελευταια παω παντα αυθημερον,αλλα πριν 2 χρονια δεν ηταν ετσι. Επαιρνες κ εβρισκες εκτος αν επαιρνες πεμπτη πχ για το σβκρκο εκεινο! Φανταζομαι οτι πολλοι εχουν ανακαλυψει το αγκιστρι τελευταια κ το επισκεπτονται ολο κ περισσοτεροι Αθηναιοι κ ετσι οι ιδιοκτητες αφου ειναι σιγουροι οτι σκ θα ναι γεματα τα δωματια προσπαθουν κ για καλυτερες μπισνες εβδομαδιαιες.
Μικρη τσοπανα οργανωμενο καμπινκ δεν υπαρχει στο νησι. Κ ναι μπορεις να το γυρισεις ειτε με το λεωφορειο η το τρενακι,ειτε με ποδηλατα αν εισαι αθλητικος τυπος. Αυτοκινητα δεν ξερω αν νοικιαζουν γιατι γενικα δεν κυκλοφορουν πολλα στο νησι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Να πω κι εγώ την πικρή μου εμπειρία από την αναζήτηση δωματίων χτες και σήμερα..Όντως οι περισσότεροι μου ζητούσαν να καλέσω από Δευτέρα, γιατί "δεν ήξεραν ακόμα αν θα έχουν δωμάτιο για το επόμενο σαββατοκύριακο"! Απαράδεκτο..

Ένα ξενοδοχείο μάλιστα συνεχώς μου ζητούσε να πάρω σε μισή ώρα, γιατί δεν είχε έρθει η υπεύθυνη. Όταν τελικά μίλησα, μου λέει πάρτε από Δευτέρα. Της λέω λοιπόν "συγγνώμη, σας έχω πάρει 3 φορές από το πρωί και δεν ξέρετε αν έχετε δωμάτια;" Και τι μου ανταπάντησε;; "Αν δεν σας αρέσει, να μην ξαναπάρετε"!
Πολύ κρίμα που δεν μπορώ να γράψω το όνομά του, τους αξίζει να μην πατήσει κανείς..
Εντελώς αντεπαγγελματική συμπεριφορά, ειδικά στην περίοδο που διανύουμε..Αίσχος!
Τα είπα και ξεθύμανα. :bleh:
Αφού η προσωπική επικοινωνία είναι εις βάρος του τουρίστα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον απρόσωπο τρόπο μέσω booking. Έχει αρκετές επιλογές σε δωμάτια.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Αφού η προσωπική επικοινωνία είναι εις βάρος του τουρίστα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον απρόσωπο τρόπο μέσω booking. Έχει αρκετές επιλογές σε δωμάτια.
Αν εννοείς το booking.com είχε ελάχιστες επιλογές για Αγκίστρι.. Αν εννοείς γενικότερα το booking μέσω της ιστοσελίδας και όχι την τηλεφωνική επικοινωνία, όταν πρόκειται για Ελλάδα, εγώ τουλάχιστον, προτιμώ το τηλέφωνο γιατί μπορείς να καταλάβεις από το πόσο ευγενικός είναι ο άλλος την προσοχή που δίνει στον πελάτη, να πάρεις άμεσα διευκρινιστικές πληροφορίες κτλ.. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom