Γερμανία Πολωνία βερολινο σε συνδιασμο με Ποζναν(Πολωνια)

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
καλησπερα, ειναι το πρωτο μου θεμα που θετω κι εγω μιας και ειμαι σχετικα καινουρια:D
το πασχα εχω κλεισει 21-26 να παω βερολινο
θελω ομως να το συνδιασω και με Πολωνια , γι αυτο σκεφτηακα οτι η καλυτερη επιλογη ειναι Ποζναν που βρισκεται στη μιση αποσταση απο Βαρσοβια.
Ξερει κανεις πληροφοριες?????
και αν η Πολωνια θελει διαβατηριο γιατι της συνταξιδωτισας εχει ληξει
ευχαριστωωωω:roll:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Ταυτότητα καλή μου χρειάζεται

όσο γα το Ποζναν, θα σου πω αύριο μιας κ είμαι τόσο drunk από την επισκέψη της Ουκρανίας :roll:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ντρανκ απο την επισκεψη της ουκρανιας ή της ουκρανιδας ????
ακους νινα? με ταυτοτητα πας , πολωνια θα παμε !!!!!!
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή,Αυστραλία
Καμία καλύτερη πρόταση για συνδυασμό δεν υπάρχει;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Aν έβρισκες φτηνά εισιτήρια με AB (που δε θα βρεις πασχαλιάτικα), η πανέμορφη Κρακοβία είναι μία ώρα δρόμος ...
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
κρακοβια ποσες μερες χρειαζεται για να την ευχαριστηθεις και να κανεις τις εξορμησεις προς αουσβιτς και τα αλατορυχεια..?
ειναι μεγαλη πολη? (οχι απο πλευρας πληθυσμου, αλλα απο το ποσο «μαζεμενη» ειναι)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ninu παμε κρακοβια ρε, τελος
θελω να δω και το Αουσβιτς
θα βρουμε ενα γρηγορο βραδυνο τραινο
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
θελω ομως να το συνδιασω και με Πολωνια , γι αυτο σκεφτηακα οτι η καλυτερη επιλογη ειναι Ποζναν που βρισκεται στη μιση αποσταση απο Βαρσοβια.
Ξερει κανεις πληροφοριες?????
Συμπαθητικούλι είναι το Πόζναν αλλά όχι κάτι φοβερό, υπάρχουν ωραιότερες πόλεις στην Πολωνία...Κρακοβία που αναφέρθηκε είναι υπέροχη-αν κ πέφτει πιο μακριά-και επίσης αξίζει το Wroclaw αλλά δεν ξέρω τι σύνδεση έχει με Βερολίνο (επίσης πιο μακριά σε σχέση με Πόζναν).

κρακοβια ποσες μερες χρειαζεται για να την ευχαριστηθεις και να κανεις τις εξορμησεις προς αουσβιτς και τα αλατορυχεια..?
ειναι μεγαλη πολη? (οχι απο πλευρας πληθυσμου, αλλα απο το ποσο «μαζεμενη» ειναι)

Είναι αρκετά "μαζεμένη" (Θανάση ξεμέθυσες;; Καλά δεν τα λέω;!!)...Νομίζω 4 μέρες είναι το ελάχιστο για να δεις όλα αυτά που λες και να πάρεις καλή γεύση από την πόλη!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
γι αυτο σκεφτηακα οτι η καλυτερη επιλογη ειναι Ποζναν που βρισκεται στη μιση αποσταση απο Βαρσοβια.
Ξερει κανεις πληροφοριες?????
Εμείς αυτό το κάναμε το 1993. Πήγαμε με αυτοκίνητο μέχρι Βερολίνο, το αφήσαμε εκεί (τότε κλέβανε πάρα πολύ στην Πολωνία) και πήραμε το τραίνο για Πόζναν. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να έκανε τρισήμισυ με τέσσερις ώρες. Μείναμε 3 βράδυα (καθαρές 2 μέρες).
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ωραια, για πες μας εντυπωσεις απο Poznan , babaduma
:lol:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ωραια, για πες μας εντυπωσεις απο Poznan , babaduma
:lol:
Ε, τώρα τι να σας πω. Τότε ήταν ακόμη στην αρχή της νέας κατάστασης. Τώρα η Πολωνία είναι στην EU, έχουν γίνει πολλές αλλαγές σ' όλες αυτές τις χώρες, πολλές πόλεις έχουν αλλάξει εντελώς πρόσωπο.

Εμείς είχαμε πάει για επαγγελματικούς λόγους, οπότε λίγα πράγματα είδαμε τριγύρω. Εκείνο που θυμάμαι είναι η μεγάλη όμορφη πλατεία με ενδιαφέροντα κτίρια γύρω-γύρω (κάτι σαν Πράγα αλλά στο πιο "κλειστό"), έναν εντυπωσιακό καθεδρικό ναό στη μέση κι ένα απίστευτης ασχήμιας "μπλόκι"/μουσείο για κάποια "εργατικά κατορθώματα" (ή, δεν ξέρω κι εγώ τι είδους "επαναστατικό") κολλητό δίπλα σ' αυτόν που χαλούσε όλη την εικόνα. Ήταν τόσο τραγική η εικόνα που χαράχτηκε ανεξίτηλα στη μνήμη μου.

Ωστόσο, δε νομίζω ότι αυτή η εικόνα πρέπει ν' αποτελέσει κριτήριο για το αν θα πάει κανείς ή όχι. Άσε που μπορεί και να τό'χουν γκρεμίσει το έκτρωμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom