Τουρκία βοηθεια για κωνσταντινουπολη

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Θα ηθελα σε παρακαλω αν δεν σας κανει κοπο λιγες πληροφοριες για το ταξιδι στην Κων/πολη. Σκεφτομαι να ταξιδεψω το καλοκαιρι με αυτοκινητο. Η γνωμη σας γενικα ποια ειναι για τα εξης:
- ειναι επικινδυνα (κλοπες, κλπ.)?
- ειναι προσβασιμη η Πολη για ΑΜΕΑ (μουσεια, αγορες, εστιατορια, κλπ.)? βλεπεις εχω το προνομιο να ειμαι σε αναπηρικο αμαξιδιο!...
- χρειαζεται διαβατηριο ή η νεα ταυτοτητα ειναι αρκετη?
- θελει βιζα?
- τρεις διανυκτερευσεις στην Πολη ειναι αρκετες ή όχι?
- συναλλαγμα παιρνω απο δω, ή εκει??
- διπλωμα αυτοκινητου κανει το ροζ με ελληνικα ή θελω διεθνες??

Τελος, εχω και δυο παιδακια 7 και 9. χρειαζεται κατι ιδιαιτερο?

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
βασικά εγώ δεν είχα πάει με αυτοκίνητο οπότε δεν ξέρω σίγουρα αλλά δεν θεωρώ ότι είναι επικίνδυνο.
Οσον αφορά τη πρόσβαση για ΑΜΕΑ οσο θυμάμαι τουλάχιστον, υπήρχε μια μέση κατάσταση δλδ στα περισσότερα αξιοθέατα θα υπάρχει πρόσβαση αλλά όχι ίσως σε όλους του χώρους. Δηλαδή Αγία Σοφία θα μπορείς να μπεις στο ισόγειο σίγουρα στο 2ο όροφο δεν νομίζω όμως. Στην αγορά θα μπορείς να πας μια χαρά από ότι θυμάμαι και στα εστιατόρια.
Εγώ είχα πάει με διαβατήριο αλλά είχα διαβάσει ότι δεν χρειάζεται, τώρα αν πας οδικώς δεν ξέρω ακριβώς τι χρειάζεται καλυτερα να πάρεις τηλέφωνο στο προξενείο να είσαι σίγουρος.
εγώ θα πρότεινα να μείνεις 4 νύχτες για να έχεις και λίγο πιο χαλαρό χρόνο για αγορές αλλά τα βασικά αξιοθέατα τα βλέπεις σε 3-4 μέρες. Αν σκοπεύεις να μετακινείσαι με αυτοκίνητο μέσα στην πολη απλά να είσαι προετοιμασμένος ότι θα έχει αρκετή κίνηση.
Συνάλλαγμα αν θέλεις πάρε λίγα να έχεις από εδώ αλλά έχει εκεί παντού περίπτερα που συμφέρει καλύτερα οικονομικά.
Τέλος όσον αφορά τα παιδιά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να προσέξεις κάτι ιδιαίτερο. Ε εγώ έχω ανοσία μάλλον αλλά ίσως πρέπει να προσέξεις λίγο τα καυτερά πιάτα με τον κιμά?? εγώ υπερβολές τα βρίσκω βέβαια αυτά από την άλλη δεν εχω παιδιά για να ξέρω αν τα πειράζει το βαρύ φαγητό κλπ.
αυτά...:D



- θελει βιζα?
- τρεις διανυκτερευσεις στην Πολη ειναι αρκετες ή όχι?
- συναλλαγμα παιρνω απο δω, ή εκει??
- διπλωμα αυτοκινητου κανει το ροζ με ελληνικα ή θελω διεθνες??

Τελος, εχω και δυο παιδακια 7 και 9. χρειαζεται κατι ιδιαιτερο?

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας![/QUOTE]
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
1. Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος κίνδυνος και οι τουριστικές περιοχές έχουν καλή φύλαξη (κάμερες κλπ). Το αμάξι σε πάρκιν (Autopark) περισσότερο για τον φόβο χτυπήματος-γρατζουνίσματος όχι κλοπής. Υπάρχουν άφθονα.

2. Δυστυχώς λίγα τουριστικά αξιοθέατα είναι προσβάσιμα αλλά στα κυριότερα υπάρχουν ξύλινες ράμπες ή βοηθούν οι υπάλληλοι. Χειρότερη είναι η κατάσταση με τις τουαλέτες – των καταστημάτων (εστιατόρια κλπ) είναι κυρίως σε πατάρια.
Από αγορές ο πεζόδρομος Istiklal στην περιοχή Beyoglu με τα γύρω στενά για αγορές, εστιατόρια και βραδινή έξοδο είναι κατάλληλος και θα είναι βολικότερο για σένα να μείνεις σε ξενοδοχείο εκείνης της περιοχής .
3. Δεν είναι απαραίτητο το διαβατήριο αρκεί η νέα ταυτότητα.

4. Δεν χρειάζεται βίζα. 5. Αρκετές για να επισκεφθείς τα κυριότερα. Διάβασε σχετικά στο κεφάλαιο «Ταξιδιωτικοί οδηγοί» Τα τουριστικά πρακτορεία που κάνουν τριήμερα επισκέπτονται απαρεγκλίτως : Αγ. Σοφία, Τοπκαπί, Γαλάζιο τέμενος, Πατριαρχείο, Ανάκτορα Ντολμάμπαχτσε και Σκεπαστή αγορά.

6. Συνάλλαγμα θα πάρεις εκεί από ανταλλακτήρια. Παντού δέχονται και ευρώ αλλά χάνεις λίγο στην ισοτιμία ιδίως στα μικροποσά.

7. Το ροζ δίπλωμα είναι αρκετό. Αυτό που είναι απολύτως απαραίτητο είναι η διεθνής ασφάλεια (πράσινη κάρτα).

8. Προσοχή στους πεζόδρομους που κυκλοφορούν τραμ.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
να συμπληρωσω οτι θα ειναι δυσκολα με το αμαξιδιο και να κυκλοφωρησεις στα πεζοδρομια ,τουλαχιστον οταν ειχα παει το 2007 δεν ειχαν καμμια προβλεψη για ΑΜΕΑ.
4 μερες ειναι το ελαχιστο νομιζω ,ειναι μεγαλη η πολη και πολλα τα αξιοθεατα.
πολλα μαγαζια ειδικα τα τουριστικα θα παρουν και ευρω
για το συναλλαγμα ψαξε λιγο τα ανταλακτηρια ,μακρυτερα απο το κεντρο εχει καλυτερες τιμες που αξιζει να το ψαξεις
αυτο με τις τουαλετες που ειπε ο φιλος παραπανω ειναι σχεδον κανονας :(
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Η επικινδυνότητα στο αυτοκίνητο έγκειται στον τρόπο οδήγησης των υπολοίπων...σου έρχονται από παντού,και κινούνται προς κάθε κατεύθυνση!!!
Επίσης,παρά τις αναρίθμητες ταμπέλες,ένα gps θα το ψιλοχρειαστείς.
 

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
σας ευχαριστω ολους!
παρα πολυ χρησιμα και διαφωτιστικα αυτα που ειπατε.
με τουαλετα δεν υπαρχει προβλημα - υπαρχουν λυσεις ;)
αυτο που με ανησυχει ειναι αυτο που ειπατε για τα αξιοθεατα. δηλ. για να δω τα απαραιτητα (Αγ. Σοφία, Τοπκαπί, Γαλάζιο τέμενος, Πατριαρχείο, Ανάκτορα Ντολμάμπαχτσε και Σκεπαστή αγορά) έστω μερικως θα υπαρξει προβλημα?

και παλι ευχαριστω
 

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Η επικινδυνότητα στο αυτοκίνητο έγκειται στον τρόπο οδήγησης των υπολοίπων...σου έρχονται από παντού,και κινούνται προς κάθε κατεύθυνση!!!
Επίσης,παρά τις αναρίθμητες ταμπέλες,ένα gps θα το ψιλοχρειαστείς.
gps εχω και πολυ καλο! no problem :) αλλωστε στη γεωγραφια ημουν παντα πολυ καλος!

οσον αφορα την οδηγηση... εχεις οδηγησει στο Παρισι (ιδιαιτερα στην αψιδα του θριαμβου)???

αν το εχεις κανει αυτο θα καταλαβεις οτι εμεις εδω (και ισως οι τουρκοι) ειμαστε ... παρθενες!! :p
 

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
ενα θεματακι ακομα...
με τα αγγλικα υπαρχει προβλημα? μιλαω για τα βασικα, ανταλλακτηρια, εστιατορια, μουσεια???
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
gps εχω και πολυ καλο! no problem :) αλλωστε στη γεωγραφια ημουν παντα πολυ καλος!

οσον αφορα την οδηγηση... εχεις οδηγησει στο Παρισι (ιδιαιτερα στην αψιδα του θριαμβου)???


Εδώ να με συγχωρέσεις αλλά έχω ένσταση...στο Παρίσι δεν είδα ποτέ να κινούνται σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας,αντίθετα στο ρεύμα,ή να παραβιάζουν το κόκκινο για το τίποτα :roll:
 

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
@mcelk

ξενοδοχειο εχω βρει το Booking.com: Albatros Premier Hotel, Istanbul, Τουρκία - 189 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! με 440 ευρω για 4διανυκτ. και 4 ατομα με πρωινο. Ειναι καλη περιοχη? απο το χαρτη μου φαινονται ολα κοντα...

επισης, ειναι καλυτερα να προγραμματισω να ειμαι σαββατοκυριακο ή μεσοβδομαδα (για κινηση στους δρομους)? λεμε για 1η εβδομαδα Αυγουστου...
thanks!
 

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
gps εχω και πολυ καλο! no problem :) αλλωστε στη γεωγραφια ημουν παντα πολυ καλος!

οσον αφορα την οδηγηση... εχεις οδηγησει στο Παρισι (ιδιαιτερα στην αψιδα του θριαμβου)???


Εδώ να με συγχωρέσεις αλλά έχω ένσταση...στο Παρίσι δεν είδα ποτέ να κινούνται σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας,αντίθετα στο ρεύμα,ή να παραβιάζουν το κόκκινο για το τίποτα :roll:
ενταξει, εχεις δικιο! αλλα οι γαλλοι οδηγανε σαν τρελλοι! χμ, και οι ιταλοι θα ελεγα...
anyway αυτο νομιζω ειναι το λιγοτερο...
κανω λαθος??
:cool:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
H περιοχή του ξενοδοχείου είναι πολύ βολική και όμορφη, αλλά να είστε προετοιμασμένοι για ανηφοριά προς τα αξιοθέατα.
Για συνάλλαγμα συμφέρει πολύ περισσότερο η ανάληψη με κάρτα από ΑΤΜ.
Τον Αύγουστο η κίνηση είναι λίγο μειωμένη σε σχέση με άλλες εποχές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom