γουστάρετε Λακωνία;;;;;;

nautilos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Και ναι βρέθηκα στη Λακωνία!!!πόσο τη σνόμπαρα θεέ μου!μα γιατί;;ε να κάποια ερωτική αποτυχία πριν πολλά χρόνια(η ικαταγωγή του από εκεί), με είχε κάνει να μη θέλω να τη δω ούτε ζωγραφιστή!!!!πίστευα ότι η Ελλάδα είναι μόνο τα νησιά και η βόρειος Ελλάδα.Και όμως έκανα λάθος!Από που να ξεκινήσω;;;από την ιστορία της;αρχαία Σπάρτη, αρχαίος Μυστράς....μια μαγεία..ο Λεωνίδας, ο Παλαιολόγος με υποδέχτηκαν θερμά, δεν ξέρω γιατί...τόπος καταπράσινος, διαδρομές ονειρεμένες, φαγητό καταπληκτικό ,διαμονή μοναδική...στο Μυστρά, MystrasInn, καταπληκτικός παραδοσιακός ξενώνας!!!Γύθειο, Γερολιμένας, Μάνη, Μονεμβάσια, Ελαφόνησος(αχ ελαφόνησος....γιατί λένε ότι είναι για μικρές πολύ μικρές ηλικίες;;;λάθος!)το καλύτερο camping εκεί, η καλύτερη παρέα, η καλύτερη θάλασσα, η καλύτερη ατμόσφαιρα!!!!!!!!!!και μετά τη θάλασσα βουνό...Ταΰγετος!!!!ξενώνες αξεπέραστης αισθητικής ομορφιάς(www.faris.gr),δραστηριότητες όπως ορεινή ποδηλασία , πεζοπορία(http://www.laconias-gi.gr)τι άλλο να θυμηθώ;παιδιά η χώρα μας είναι μαγευτική..έχω ταξιδέψει κάμποσο στο εξωτερικό, όχι τίποτα σπουδαίο βέβαια αλλά την Ελλάδα δεν την αλλάζω.Και είναι ψέμμα ότι είναι ακριβή....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Ο Ταΰγετος κάηκε. η διαδρομή Σπάρτη-Καλαμάτα ΉΤΑΝΕ πανέμορφη. τώρα ότι όλοι είμαστε εθισμένοι με τις νησιωτικές παραλίες και δεν βλέπουμε καθόλου τις ηπειρωτικές, είναι αλήθεια. από την άλλη σνομπάρεται κάπως η Πελοπόννησος και τουριστικά. δε θα 'πρεπε. εγώ από την άλλη, λατρεύω την Αργολίδα
 
Last edited by a moderator:

nautilos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
H Αργολίδα πανέμορφη όντως, αλλά Ο Ταύγετος δεν κάηκε.Πήγα σε πολλά μέρη στο βουνό.Εννοείται πως τα νησιά είναι καλοκαιρινό όνειρο και ανάγκη κάθε Έλληνα, απλά εμένα μου φάνηκε κάτι το διαφορετικό αυτές οι τρεις εβδομάδες μου εκεί, ίσως γιατί ή
ταν εντελώς διαφορετικές από τις κοινότυπες διακοπές των νησιών....εκτός ελαχίστων πια...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.432
Likes
7.807
Συμφωνώ απόλυτα για Λακωνία!!! Μαγευτική!!!
Βέβαια η Μονεμβασιά είναι ακριβή αλλά στα υπόλοιπα οι τιμές είναι νορμάλ!
Η ηπειρωτική Ελλάδα έχει απίθανες παραλίες και μιας και για 2η χρονιά κάνω μποϊκοτάζ στα ακτοπλοϊκά :haha: έχω αρχίσει να τις ανακαλύπτω σιγά-σιγά και πραγματικά εντυπωσιάζομαι!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Nautilos γράψε μας αναλυτικά πού πήγες, τι έκανες, πού έκατσες! Η Λακωνία είναι καταπληκτική και, ευτυχώς, όχι αλλοιωμένη από τον τουρισμό!
Βέβαια για τις τιμές των εστιατορίων και των ξενώνων από Αρεόπολη και κάτω δεν κάνω σχόλια... Μπρρρ...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
χαιρομαι που σου αρεσε η Λακωνια ...
Εμενα μου αρεσει τοσο πολυ ,που επελεξα να μενω εδω μονιμα ...
Γραψε μας πιο αναλυτικα ,που εμεινες κτλ
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Και βέβαια μη ξεχνάμε και το σπήλαιο Διρού που είναι στην Λακωνία

(Τώρα για τις φωτιές, παραθέτω το άρθρο από την ελληνική Wikipedia) “Από το νομό Λακωνίας ξεκίνησε το καταστροφικό και κατά πολλούς συντονισμένο έργο των πυρκαγιών. Το αρχικό σημείο της εκδήλωσης της φωτιάς ήταν η Αρεόπολη, ενώ γρήγορα επεκτάθηκε και σε κορυφές του Ταΰγετου. Τα χωριά Λάγα, Καρβέλι, Αράχωβα, Αρτεμησία, Οίτυλο κατακάηκαν, ενώ εμφανίστηκαν παράλληλα εστίες πυρκαγιών σε διαφορετικά σημεία του νομού όπως η Καλλιθέα, η Αγριανή, οικισμοί που βρίσκονται στο όρος Πάρνωνας, το Γεράκι, το Γύθειο, αλλά και το Γερολυμένα, τον Πύργο Διρού και την Κοκάλα. Η φωτιά πίσω της άφησε 6 νεκρούς στη Αρεόπολη.”

Φίλε nautilus είχα την ατυχία να είμαι Καλαμάτα εκείνη την περίοδο και έβλεπα την φωτιά πάνω στο βουνό. Τρόμος! Δεν θέλω να ξεχάσω αυτές τις βαναυσότητες ενάντια της ελληνικής φύσης, συγχωρέστε με αν γίνομαι λίγο βαρύς…
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Kalspiros καλά κάνεις και επισημαίνεις τα κακώς κείμενο γιατί ότι κάηκε στη συγκεκριμένη πειροχή δεν πρόκειται να ξαναφυτρώσει. Με λίγα λόγια καταδικάζεται ο τόπος σε ερημοποίηση. Κι αν δεν το βλέπουμε τώρα, θα το νιώσουμε στο πετσί μας τα επόμενα χρόνια. Κρίμα...:evil:
 

nautilos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Αναμφισβήτητα δεν ξεχνάει κανείς τι έγινε, το μέγεθος της φυσικής καταστροφής, τα ανθρώπινα θύματα και ούτε είναι ωραίο να συμπεριφερόμαστε σαν αδαείς μποροστά σε τέτοιου είδους ανυπολόγιστες ζημιές.Παρόλα αυτά αν μας μείνει η πρόταση στο μυαλό "Ο Ταύγετος Κάηκε, "τότε ζήτω που καήκαμε!!!Τον ταξιδεύουμε, τον αφουγκραζόμαστε,τον περπατάμε, αυτόν όπως και άλλα τόσα βουνά και περιοχές τις Ελλάδας που επληγήθησαν κατά αυτό τον τρόπο και συνάμα προσπαθούμε όχι να ξεχάσουμε τι έγινε αλλά να ξαναζωντανέψουμε αν μπορούμε αυτά που κάηκαν!!!αυτή για μένα είναι στάση ζωής συνάμα με μια έντονη περιβαλλοντική συνείδηση που πρέπει να εμπλέει όλους μας.Και πράγματι στην εκδρομή μου είδα ευτυχώς πολύ, μα πολύ φύση και έφυγα με την ευχή να συνεχίσει να υπάρχει!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Συμφωνώ.
Χαίρομαι που είδες αναζωογονημένη φύση. Χαίρομαι να συμβάλουμε όλοι ώστε να μην επαναλαμβάνονται τέτοιες φρικτές εικόνες. «Ο Ταΰγετος (όμως) κάηκε». Η αλήθεια μέσα στην ωμότητα της και (προς Θεού) όχι στην παραίτηση της. Στην κριτική αυτής της πρότασης ελλοχεύει η ηθελημένη κριτική μου στην αναζήτηση των κινήτρων (όσο γνωστών κι αν είναι) πίσω από την πράξη. «Ο Ταΰγετος κάηκε» στις συνειδήσεις των εμπρηστών και των... νομοθετών! Έργον εξετελέσθη! Γιούπι στην οικοπεδοποίηση!! Όχι φίλε μου, δεν παραιτούμαι για το δάσος αλλά με έχουν κουράσει κάποια κακά μυαλά… that’s all! γι'αυτό «Τους το πετάω στα μούτρα! Τον κάψατε!! Κάηκε και αυτός!»
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Και ναι βρέθηκα στη Λακωνία!!!πόσο τη σνόμπαρα θεέ μου!μα γιατί;;ε να κάποια ερωτική αποτυχία πριν πολλά χρόνια(η ικαταγωγή του από εκεί), με είχε κάνει να μη θέλω να τη δω ούτε ζωγραφιστή!!!!πίστευα ότι η Ελλάδα είναι μόνο τα νησιά και η βόρειος Ελλάδα.Και όμως έκανα λάθος!Από που να ξεκινήσω;;;από την ιστορία της;αρχαία Σπάρτη, αρχαίος Μυστράς....μια μαγεία..ο Λεωνίδας, ο Παλαιολόγος με υποδέχτηκαν θερμά, δεν ξέρω γιατί...τόπος καταπράσινος, διαδρομές ονειρεμένες, φαγητό καταπληκτικό ,διαμονή μοναδική...στο Μυστρά!!!Γύθειο, Γερολιμένας, Μάνη, Μονεμβάσια, Ελαφόνησος(αχ ελαφόνησος....γιατί λένε ότι είναι για μικρές πολύ μικρές ηλικίες;;;λάθος!)το καλύτερο camping εκεί, η καλύτερη παρέα, η καλύτερη θάλασσα, η καλύτερη ατμόσφαιρα!!!!!!!!!!και μετά τη θάλασσα βουνό...Ταΰγετος!!!!ξενώνες αξεπέραστης αισθητικής ομορφιάς(www.faris.gr),δραστηριότητες όπως ορεινή ποδηλασία , πεζοπορία(http://www.laconias-gi.gr)τι άλλο να θυμηθώ;παιδιά η χώρα μας είναι μαγευτική..έχω ταξιδέψει κάμποσο στο εξωτερικό, όχι τίποτα σπουδαίο βέβαια αλλά την Ελλάδα δεν την αλλάζω.Και είναι ψέμμα ότι είναι ακριβή....
Ναυτιλε αν εισαι απο Λακωνια εισαι πολυ τυχερος ,τον λατρευω αυτον τον τοπο,κυριως το κομματι της Μανης.Το βραχωδες,ανυδρο κι ανεμοδαρμενο τοπιο της,οι μοναδικοι παραδοσιακοι οικισμοι απο πυργοσπιτα,πετρινα σοκακια και μαχαλαδες(καποιοι πυργοι εχουν υψος 25 μ και οι τοιχοι τους 1μ παχος)και η θαλασσα γυρω της που την κοιτας και περιμενεις να φανει το πειρατικο!Ακομα και οι κατοικοι(οσοι εχουν απομεινει)ανεμοδαρμενοι και πετρινοι μοιαζουν!Σπουδαιος τοπος,ιστορια,λαογραφια,μυθος και πραγματικοτητα ενα.Ολα μου αρεσουν στη μανη ακομα και τα τοπονυμια:Γερολιμενας,λιμενι,Οιτυλο(μικρο αλγερι τα παλια χρονια),Καραβοστασι,Δρυαλος και αλλα.γοητευτικο τοπιο και το ακροτηριο Ταιναρο,το "ακροδαχτυλο" της μανης με τις σπηλιες του και την πυλη του Αδη.την μανη ειναι τυχεροι οσοι προλαβαν να την γνωρισουν πριν την επιδρομη των εργολαβων και αλλων συγχρονων...τερατων.πιστευω η πληρης "εξαφανιση" της ειναι θεμα χρονου.
 

nautilos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
οχι, δεν είμαι αλλά συμφωνώ μαζί σου!!δυστυχώς είναι αραιοκατοικημένος ο νομός αν και έχει να δώσει πολλά!παιδιά, η ζωή είναι οπουδήποτε αλλού εκτός της Αθήνας!!!τρέξτεεεεεεε.............
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom