Ιρλανδία γυρος Ιρλανδιας

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιργιζία
Θα συμφωνούσα πως η δυτική Ιρλανδία έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον ως τοπίο. Υπάρχει νοτιοδυτικά μια χερσόνησος, Kerry λέγεται, και εκεί υπάρχει το λεγόμενο "Ring of Kerry" με αξιοθέατα, όπως προχριστιανικές κατοικίες, λίμνες και φανταστική φύση.
Εμείς κάναμε το γύρο της χερσονήσου που βρίσκεται πάνω από το Ring of Kerry. Ξεκινήσαμε από το Killarney, περάσαμε από το -πρώην- ψαροχώρι Dingle, μείναμε στο youth hostel του χωριού Dunquin, κάναμε το γύρω της χερσονήσου και καταλήξαμε στο Tralee. Σε αρκετά σημεία της διαδρομής οι πινακίδες ήταν μόνο στα ιρλανδέζικα!
Η φύση ήταν από τις καλύτερες που έχω δει. Είναι λίγο μακριά από Δουβλίνο, αλλά αξίζει!
 

dolly

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
παιδια σας ευχαριστς παραπολυ οι πληροφοριες σας ειναι πολυ χρησιμες...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μια καλή και φτηνότερη λύση είναι τα Bed & Breakfast, τα οποία τίμησα δεόντως στην Ιρλανδία, όπως και όσες φορές έχω βρεθεί στην Αγγλία. Περιποιημένα, οικογενειακά, πολλές φορές με δικό τους μπάνιο, και τιμή πάνω κάτω γύρω στα 50 το δίκλινο, συμπεριλαμβανομένου πλουσιοπάροχου πρωινού.
Μόνο στο Δουβλίνο και στα Άραν μείναμε σε ξενώνα/ξεν/χείο. Σε όλα τα άλλα μέρη σε Β&Β και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Όντως το πρωϊνό ήταν σπουδαίο, σπιτικό, σαν να μας το είχε ετοιμάσει και σερβίρει η μανούλα! :D

Μάλιστα, στο Galway, η γηραιά κυρία φύλαξε τις αποσκευές μας κατά τη διάρκεια της απουσίας μας στα Άραν παρ'όλο που δεν είχε διαθέσιμο δωμάτιο για τη μέρα που επιστρέφαμε και θα μέναμε αλλού!!!
 

dolly

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Παιδια με πεισατε και τελικα θα κατσω περισσοτερς μερες.. φευγω στις 14 και η αληθεια ακομα δεν εχω τελειωσει το πλανο μου :lol:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πόσες μέρες λές τελικά;
Εμείς μείναμε στο Burlington και κλείσαμε απο booking.com αλλά τότε σ\υνέφερε γιατί είχε βγάλει μια προσφορά 5+2 βράδυα δώρο. Απ'έξω πέρναμε λεωφορείο και ακριβώς απένταντι μας άφηνε στην επιστροφή. Αν μπορούσες να μείνεισ 2 εβδομάδες όπως είπαν κ άλλοι, θα' ταν ιδανικό! Απο εκδρομές πιστεύω αξίζουν και το Giants' Causeway και τα Cliffs of Moher, τι να πώ άλλα τοπία, άλλα σκηνικά, αλλά ειδικά στο πρώτο αν πάτε μονοήμερη, ξεκινάτε πολύυυυ πρωί, γυρνάτε αργά και είστε λίγο πρώματα, οπότε για την επομένη πρέπει να χετε κανονίσει κάτι ''ελαφρύ''. Είχα πάει Απρίλιο και ευτυχώς έβρεξε μόνο 1 μέρα...
 

dolly

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
τελικα θα μεινουμε 8 νυχτες! Περισσοτερο δε μπορω γιατι εχω τις υποχρεωσεις του μεταπτυχιακου! Μαλλον και γω θα μεινω σε bed and breakfast!Θα νοικιασω αμαξι ωστε να χω ανεση και ευκολια στο να τη γυρισω!:D
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Νότια Ιρλανδία τι λέει? Το Cork? Ο καιρός πως είναι εκεί γενικώς?
 

dolly

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Τη παρασκευη γυρισα απο ιρλανδια..καθυστερησαμε λιγο γιατι εγινε αυτο με το ηφαιστειο το οποιο δε πηραμε και χαμπαρι τι γινετε διοτι ειχαμε κλειστα κινητα-κλειστο ραδιο-τηλεοραση- μακρια απο πολιτισμο τελειως. Λιγο πριν φυγουμε το πηραμε πρεφα τυχαια! τεσπα, γυρισαμε ανατολικη δυτικη και νοτια ιρλανδια..δεν εχω προλαβω να γραψω για την ιρλανδια ακομα πως ειναι γιατι με το που γυρισα επρεπ να παραδωσω εργασιες και ακομα παλευω να τις τελειωσω..η αληθεια ειναι οτι το cork δε με ενθουσιασε ιδιαιτερα μια απλη πολη ειναι οπως επισης και το δουβλινο υπηρχαν πολυ ομορφοτερα μερη που χανοσουν μεσα στη φυση που εβελεπες στις ταινιες και ελεγες μα που υπαρχουν σπιτια με τοση τεραστια αποσταση μεταξυ τους..σπιτια μεσα στο δασος. Φοβερο! Ειναι πολυ ομορφα κυριως δυτικα και νοτια!Αλλα παιδες η ζωη απιστευτα ακριβη! φωτια ειδικα στο δουβλινο θελει γερο budget!Εδω εγω μενω Αγγλια και μου φανηκε παμφθηνη η αγγλια σε σχεση με την ιρλανδια!Φοβερη διαφορα! Ο καιρος ηταν σχετικα καλος!βασικα ειχε ψυχρα πιο πολυ απο αγγλια, αφου απο τοτε που γυρισα αγγλια κυκλοφορω με κοντομανικο και φουστα χωρις καλσον παρακαλω! Ειχε κρυο, φοραγα κανονικα παλτο χοντρο αλλα ειχε ηλιο εκτος απο το δουβλινο που χε συννεφια οσο ημασταν!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom