Ημερησιες εκδρομες

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Ημερήσιες εκδρομές που πήγα και τις συνιστώ ανεπιφύλακτα είναι:
1.Λίμνη Δόξα-Μονή Αγίου Γεωργίου Φενεού(νομός Κορινθίας)
2.Λίμνη Τσιβλού-Ζαρούχλα(νομός Αχα'ί'ας)
3.Καλάβρυτα-Ζαχλωρού-Αγία Λαύρα-Μέγα Σπήλαιο(νομός Αχα'ί'ας)
4.Μυκήνες-Κεφαλάρι Άργους-Ναύπλιο
5.Μουσείο Υδροκίνησης-Δημητσάνα-Βαλτεσινίκο(νομός Αρκαδίας)
6.Μονή Προδρόμου-Μονή Φιλοσόφου-Στεμνίτσα Δημητσάνα(νομός Αρκαδίας)
7.Αίγινα
8.Σαλαμίνα(πήγα από Πέραμα, επέστρεψα από Μεγάλο Πεύκο)
9.Λουτράκι-Λίμνη Βουλιαγμένη-Περαχώρα
10.Μονή Σαγματά-Ύπατο Θηβών(το καλύτερο φαγητό που έχω φάει ποτέ και πάμφθηνο)(νομός Βοιωτίας)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Ημερήσιες εκδρομές που πήγα και τις συνιστώ ανεπιφύλακτα είναι:
1.Λίμνη Δόξα-Μονή Αγίου Γεωργίου Φενεού(νομός Κορινθίας)
2.Λίμνη Τσιβλού-Ζαρούχλα(νομός Αχα'ί'ας)
3.Καλάβρυτα-Ζαχλωρού-Αγία Λαύρα-Μέγα Σπήλαιο(νομός Αχα'ί'ας)
4.Μυκήνες-Κεφαλάρι Άργους-Ναύπλιο
5.Μουσείο Υδροκίνησης-Δημητσάνα-Βαλτεσινίκο(νομός Αρκαδίας)
6.Μονή Προδρόμου-Μονή Φιλοσόφου-Στεμνίτσα Δημητσάνα(νομός Αρκαδίας)
7.Αίγινα
8.Σαλαμίνα(πήγα από Πέραμα, επέστρεψα από Μεγάλο Πεύκο)
9.Λουτράκι-Λίμνη Βουλιαγμένη-Περαχώρα
10.Μονή Σαγματά-Ύπατο Θηβών(το καλύτερο φαγητό που έχω φάει ποτέ και πάμφθηνο)(νομός Βοιωτίας)
σε ποιες απο αυτές έχεις πάει με πρακτορείο? Για δώσε κι άλλες πληροφορίες για το τελευταίο.....
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
σε ποιες απο αυτές έχεις πάει με πρακτορείο? Για δώσε κι άλλες πληροφορίες για το τελευταίο.....
Αυτές τις εκδρομές έχω πάει με ι.χ. αυτοκίνητο.Έχω αγοράσει καλούς αναλυτικούς χάρτες από εκδόσεις ROAD και ΑΝΑΒΑΣΗ οπότε δε χάνεσαι πουθενά.Το Ύπατο Θηβών είναι ένα μικρό χωριό ακριβώς απέναντι από τη Θήβα.Από Αθήνα προς Θήβα στρίβεις στην πρώτη έξοδο για
Θήβα και ακολουθείς τον παράδρομο για 6-7 χλμ. που σε οδηγεί στο χωριό.
Πάνω από το χωριό σε απόσταση 5 χλμ. βατό χωματόδρομο(πας και με συμβατικό ι.χ. σιγά σιγά) είναι η ιερά μονή Σαγματά που πίστεψέ με αξίζει να επισκεφθείς.Στην κεντρική πλατεία του Ύπατου έχει ένα καφενείο-εστιατόριο που δεν έχει μεγάλη ποικιλία φαγητού αλλά φτιάχνει φανταστική μοσχαρίσια και χοιρινή μπριζόλα,χοντρό(προβατίνα) στα κάρβουνα να γλείφεις τα δάκτυλά σου,λουκάνικο και πατάτες τηγανιτές κομμένες στο χέρι και τηγανισμένες επιτόπου.Τρώνε γύρω στα 5 άτομα του σκασμού και πληρώνεις 60 ευρώ.:D:D
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Αυτές τις εκδρομές έχω πάει με ι.χ. αυτοκίνητο.Έχω αγοράσει καλούς αναλυτικούς χάρτες από εκδόσεις ROAD και ΑΝΑΒΑΣΗ οπότε δε χάνεσαι πουθενά.Το Ύπατο Θηβών είναι ένα μικρό χωριό ακριβώς απέναντι από τη Θήβα.Από Αθήνα προς Θήβα στρίβεις στην πρώτη έξοδο για
Θήβα και ακολουθείς τον παράδρομο για 6-7 χλμ. που σε οδηγεί στο χωριό.
Πάνω από το χωριό σε απόσταση 5 χλμ. βατό χωματόδρομο(πας και με συμβατικό ι.χ. σιγά σιγά) είναι η ιερά μονή Σαγματά που πίστεψέ με αξίζει να επισκεφθείς.Στην κεντρική πλατεία του Ύπατου έχει ένα καφενείο-εστιατόριο που δεν έχει μεγάλη ποικιλία φαγητού αλλά φτιάχνει φανταστική μοσχαρίσια και χοιρινή μπριζόλα,χοντρό(προβατίνα) στα κάρβουνα να γλείφεις τα δάκτυλά σου,λουκάνικο και πατάτες τηγανιτές κομμένες στο χέρι και τηγανισμένες επιτόπου.Τρώνε γύρω στα 5 άτομα του σκασμού και πληρώνεις 60 ευρώ.:D:D
μη μου λες τετοια και μ ανοιγεις την ορεξη!!!!!!!!!!ειναι περισσοτερο φθινοπωρινή εκδρομή θεωρείς ή ενδείκνυται και για καλοκαιράκι? Τα υπόλοιπα νόμιζα ότι τα είχες επισκεφθεί με πρακτορείο γιατι τα περισσοτερα αποτελουν ημερησιες εκδρομές πρακτορείων!Ποση ωρα από Αθήνα είναι η συνολική διαδρομη για την εκδρομη της θηβας που προτεινεις?
 
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξέρει
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Η Κέα ή αλλιώς Τζιά η οποία είναι μόνο μια ώρα από την Λαύριο με το πλοίο είναι μια ωραία λύση για μια καλοκαιρινή μονοήμερη εκδρομή! Ειδικά αν πάρεις και το αυτοκίνητο θα έχεις πρόσβαση σε πολύ όμορφες παραλίες! Ίσως και μια διανυκτέρευση να ήταν ιδανική !!
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
μη μου λες τετοια και μ ανοιγεις την ορεξη!!!!!!!!!!ειναι περισσοτερο φθινοπωρινή εκδρομή θεωρείς ή ενδείκνυται και για καλοκαιράκι? Τα υπόλοιπα νόμιζα ότι τα είχες επισκεφθεί με πρακτορείο γιατι τα περισσοτερα αποτελουν ημερησιες εκδρομές πρακτορείων!Ποση ωρα από Αθήνα είναι η συνολική διαδρομη για την εκδρομη της θηβας που προτεινεις?
Φυσικά και ενδείκνειται για καλοκαίρι.Το Ύπατο είναι 1 ώρα και 10 λεπτά από Αθήνα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Η Κέα ή αλλιώς Τζιά η οποία είναι μόνο μια ώρα από την Λαύριο με το πλοίο είναι μια ωραία λύση για μια καλοκαιρινή μονοήμερη εκδρομή! Ειδικά αν πάρεις και το αυτοκίνητο θα έχεις πρόσβαση σε πολύ όμορφες παραλίες! Ίσως και μια διανυκτέρευση να ήταν ιδανική !!
μωρε, ωραια είναι η Τζια (μάλλον), αλλά με τοσα που θες να πας και να'ρθεις και αμαξι μαζι, ασε, πάω 3μερο Άνδρο!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Ροζα η εκδρομη Κοστα-Σπετσες προσφερεται για μονοημερη ?Επαρκει ο χρονος ?
Αν θες ποσταρε κ το ονομα του πρακτορειου που κανει αυτες τις ημερησιες .
Καποιες δικες μου προτασεις τωρα:
Για χειμωνα (αλλα κ καλοκαιρι γιατι ειναι δροσερα) Γκουρα κ Λιμνη Φενεου.
Ζαρουχλα κ λιμνη Τσιβλου.
Τρικαλα Κορινθιας.
Λουτρακι -Λιμνη Ηραιου
Ψαθα-Αλεποχωρι
Κιατο -Ξυλοκαστρο
προτιμας αλεποχωρι ή πορτο γερμενο?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ενταξει και τα 2 δεν ειναι για να πεφτεις ξερος ...το Γερμενο ειναι πιο πρασινο,..αλλα μου φανηκε πιο στριμοκολιασμενο κτηριακα ...το Αλεποχωρι ειναι πιο απλωτο...εχει κοντα κ την Ψαθα που εχει πολλες επιλογες για καφε ....νομιζω τελικα μου αρεσει λιγο περισσοτερο το Αλεποχωρι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Θα συμφωνήσω.Κανένα απο τα δυο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.Αν έπρεπε να διαλέξω μάλλον Αλεποχώρι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom