Ημερησιες εκδρομες

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κοιτώντας πολύ γρήγορα τα προγράμματα των πρακτορείων βλέπω ότι σχεδόν σε κάθε ημερήσια έχει τρυπώσει και μια μονή ή μια εκκλησιά. Άρα τις γιαγιάδες δεν της γλιτώνεις με το τίποτα. :bleh:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Κοιτώντας πολύ γρήγορα τα προγράμματα των πρακτορείων βλέπω ότι σχεδόν σε κάθε ημερήσια έχει τρυπώσει και μια μονή ή μια εκκλησιά. Άρα τις γιαγιάδες δεν της γλιτώνεις με το τίποτα. :bleh:
Ναι, στο 99% έτσι είναι, κι εγώ το παρατήρησα! :D Πολύ συγκεκριμένες με ενέπνευσαν! :)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Κοιτώντας πολύ γρήγορα τα προγράμματα των πρακτορείων βλέπω ότι σχεδόν σε κάθε ημερήσια έχει τρυπώσει και μια μονή ή μια εκκλησιά. Άρα τις γιαγιάδες δεν της γλιτώνεις με το τίποτα. :bleh:
χαχα, ναι ισχυει!
 

AngelaAlex

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Λουτρακι... Σε 1 ωρα το πολύ εισαι εκει...
Ναυπλιο
Ακρατα
Αγαπημενο Αγκιστρι!!!!!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
σας αναφερω 3 εκδρομες που γινονται στις 10 του μηνος να με βοηθησετε στην επιλογη μου:

1.Γυρος Ζηρειας, Λιμνη Δοξα, Εβροστινη

2.Καρυστος, Μαρμάρι

3.Ναυπλιο, Τολο.

Κλεινω προς την 3η. Βεβαια εκει εχω ηδη παει, στις αλλες δυο οχι.

Τι λετε?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
προσφατα πληροφορηθηκα οτι υπαρχει ενα συμπαθεστατο καμπινγκ εντος Αττικης , καταλληλο για συντομες αποδρασεις!

Το καμπινγκ αυτο βρισκεται στο Αλεποχωρι, ειναι σχετικό φθηνό για το είδος του (υπολογιζω 2 ατομα, σκηνη κ αμαξι στα 15 ευρω) και μου φανηκε καλη ιδεα. Θα το επισκεφθω Δευτερα μετα τη δουλεια και θα φυγω Τριτη.

Ελπιζω να αξιζει τον κοπο!

Το εχει επισκεφθει κανεις να πει εντυπωσεις?
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με καλή παρέα:παντού
Αυτές τις εκδρομές έχω πάει με ι.χ. αυτοκίνητο.Έχω αγοράσει καλούς αναλυτικούς χάρτες από εκδόσεις ROAD και ΑΝΑΒΑΣΗ οπότε δε χάνεσαι πουθενά.Το Ύπατο Θηβών είναι ένα μικρό χωριό ακριβώς απέναντι από τη Θήβα.Από Αθήνα προς Θήβα στρίβεις στην πρώτη έξοδο για
Θήβα και ακολουθείς τον παράδρομο για 6-7 χλμ. που σε οδηγεί στο χωριό.
Πάνω από το χωριό σε απόσταση 5 χλμ. βατό χωματόδρομο(πας και με συμβατικό ι.χ. σιγά σιγά) είναι η ιερά μονή Σαγματά που πίστεψέ με αξίζει να επισκεφθείς.Στην κεντρική πλατεία του Ύπατου έχει ένα καφενείο-εστιατόριο που δεν έχει μεγάλη ποικιλία φαγητού αλλά φτιάχνει φανταστική μοσχαρίσια και χοιρινή μπριζόλα,χοντρό(προβατίνα) στα κάρβουνα να γλείφεις τα δάκτυλά σου,λουκάνικο και πατάτες τηγανιτές κομμένες στο χέρι και τηγανισμένες επιτόπου.Τρώνε γύρω στα 5 άτομα του σκασμού και πληρώνεις 60 ευρώ.:D:D
Σημερα εκανα την διαδρομη Αθηνα -Υπατο - Μονη Σαγματα - Χαλκιδα και πισω.
α. Η Μονη Σαγματα το κατι αλλο, αξιζει η επισκεψη (τυχερος εαν πεσεις πανω και σε λειτουργια).
β. Η Μονη Σαγματα απεχει απο το χωριο 5km αλλα μαντεψτε.......ολα ανηφορικα (μαχαιρι η ανηφορα) και χωματοδρομος.... αλλα αποζημιωνει και με το παραπανω αυτο που θα δεις φθανοντας στην κορυφη του βουνου.
γ. Στην κεντρική πλατεία του Ύπατου οτι μαγαζι υπηρχε ηταν κλειστο (καθημερινη)... οποτε.... υπαρχει λογος για να ξαναεπισκεφθουμε την Μονη καποια απο τις επομενες Κυριακες.
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Καλησπέρα!

Κυριακή 24/4 θα πάμε μονοήμερη στις Μυκήνες, θα είμαστε 18 άτομα...Ποιο μέρος προτείνετε να επισκεφθούμε για φαγητό και καφέ αφού τελειώσουμε απο τον αρχαιολογικό?Σκέφτομαι να κλείσουμε τηλεφωνικά κάπου για φαγητό γιατί θα είμαστε λαός!Θα ξεκινήσουμε απο Αθήνα νωρίς το πρωί και υπολογίζουμε να έχουμε τελειώσει απο τον αρχαιλογικό κατα τις 2-3 το μεσημέρι.Νοικιάσαμε 2 βανάκια 9θέσια τα οποία θα πρέπει να τα επιστρέψουμε 8 το βράδυ, άρα ψάχνουμε για κάτι κοντινό εκεί στα μέρη λόγο περιορισμένου χρόνου!
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με καλή παρέα:παντού
Off topic πληροφορια..... Στο Μετόχι του Παναγίου Τάφου στην Πλάκα βρίσκεται μέχρι και τέλος του Μαιου η εικόνα της Παναγίας της Ιεροσολυμίτισσας.... Για οσους (και εγω ειμαι ενας απο αυτους) δεν είχαν την τυχη να πάνε στον Πανάγιο τάφο στα Ιεροσόλυμα είναι μια καλή ευκαιρία να την δουν από κοντά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom