Ιταλία ιταλια με πλοιο

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
φιλε μου που εχεις και ιταλικη σημαια εγω μενω στην ιταλια απο το 1995,πηγαινοερχομαι στην γειτονικη ελβετια με τρενο και κανενας δεν μου ζητησε τιποτα,δεν εχουμε αστυνομοκρατια
Άλλο αν σου ζήτησε, και άλλο αν έχει δικαίωμα να σου ζητήσει.
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
το κλεινω εδω αυτο το θεμα απλα θα στειλω ενα μαιλ στην αρμοδια επιτροπη της ε.ε ωστε να ελεγξει τις παραβασεις που σημειωνονται στο νεο λιμανι της πατρας οπου γινονται κανονονικοτατοι εξονυχιστικοι διασυνοριακοι ελεγχοι,δεν εχω προβλημα και να βγουμε ακομα απο την σενγκεν απλα η παραβατικοτητα με ενοχλει
αυτα και παντα φιλικα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
nettare said:
το κλεινω εδω αυτο το θεμα απλα θα στειλω ενα μαιλ στην αρμοδια επιτροπη της ε.ε ωστε να ελεγξει τις παραβασεις που σημειωνονται στο νεο λιμανι της πατρας οπου γινονται κανονονικοτατοι εξονυχιστικοι διασυνοριακοι ελεγχοι,δεν εχω προβλημα και να βγουμε ακομα απο την σενγκεν απλα η παραβατικοτητα με ενοχλει
αυτα και παντα φιλικα
σιγα τους ελεγχους. γινεται οτι προβλεπεται απο τους κανονισμους ασφαλειας. οι ιδιοι και στην ιταλικη πλευρα. να διαβασεις καλα τη συνθηκη πριν στειλεις μειλ. Ολοι υποκεινται σε ελεγχο. οι πολιτες Σενγκεν σε ενα μινιμουμ ελεγχο.
http://europa.eu/legislation_summar...t_of_persons_asylum_immigration/l14514_it.htm
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Πάντως οι Ελληνικές αρχές, και όχι μόνο στην Πάτρα, κατηγορούνται για το ακριβώς αντίθετο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Defkalion said:
Ε αυτό είπα κι'εγώ :)
ναι,το ξερω...ηταν ρητορικο το ερωτημα..δεν απευθυνοταν σε σενα η απαντηση..γι αυτο κ το λινκ στα ιταλικα ισως να γινεται καλυτερα αντιληπτο στο φιλο μας, κατοικο Ιταλιας.
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
το λινκ αυτο στα ιταλικα μιλαει για δειγματοληπτικους και οχι συστηματικους ελεγχους
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Να πω την αλήθεια και μένα με ενοχλεί ο συστηματικός, σχεδόν συνοριακός, έλεγχος που γίνεται στην Πάτρα και την Ηγουμενίτσα αλλά όπως και να το κάνουμε είναι απολύτως συμβατός με τη συνθήκη Schengen. Και ναι... αν το επιβάλουν λόγοι ασφαλείας (όπως στην περίπτωση Πάτρας/Ηγουμενίτσας) η ελληνική αστυνομία έχει το δικαίωμα να σταματάει τους πάντες... πχ στα Τέμπη και να ελέγχει την ταυτότητά τους. Γι' αυτό και κανονικά πρέπει να κουβαλάς μαζί σου ταυτότητα όπου και να βρίσκεσαι, ακόμη και εντός Ελλάδας.

Μην ξεχνάς ότι υποχρεωτικός εξονυχιστικός έλεγχος ταυτότητας γίνεται και σε όλα τα αεροπορικά ταξίδια, είτε εσωτερικού, είτε μεταξύ χωρών Schengen και σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται διασυνοριακός.
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
στα αεροδρομια γινεται εξωνυχιστικος ελεγχος ασφαλειας οταν περνας απο τις ακτινες αλλα δεν γινεται ελεγχος ταυτοτητας στις πτησεις σενγκεν,εαν παρω το καραβι για κερκυρα θα μου ζητησει αστυνομικος καποιο εγγραφο?προφανως οχι,οταν παω στην ιταλια γιατι το κανουν?αρα εχουμε καταπατηση της συνθηκης σενγκεν
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Μα πώς έχουμε καταπάτηση της συνθήκης όταν η ίδια η συνθήκη προβλέπει για λόγους ασφάλειας να γίνονται έλεγχοι;

Και στα αεροπορικά ταξίδια ασφαλώς έχουμε ΚΑΙ έλεγχο ταυτότητας από τις αεροπορικές εταιρείας οι οποίες μάλιστα είναι υποχρεωμένες να αναφέρουν στις αρχές οποιαδήποτε περίπτωση επιβάτη ο οποίος δεν πληροί της προϋποθέσεις ώστε να βρίσκεται στη ζώνη Schengen. Πχ αν πας στο boarding μια εταιρείας και δεν έχεις τα απαραίτητα έγγραφα που απαιτείται ώστε να βρίσκεσαι νομίμως στη ζώνη Schengen, η αεροπορική εταιρεία σε παραδίδει στις αρχές. Είναι κανονικότατος έλεγχος ταυτότητας.
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
προβλεπεται για ενα μικρο χρονικο διαστημα και για λογους εθνικης ασφαλειας να μην εφαρμοζεται η συνθηκη σενγκεν σε ολη την χωρα και οχι καπου επιλεγμενα,στα αεροδρομια την ταυτοτητα την ελεγχουν σεκιουριτι ετσι οπως ακριβως οριζει η συνθηκη οχι αστυνομικοι οπως γινεται στην πατρα,εγω παντως μια φορα προχωρησα στην καταγγελια με ενα μαιλ μου στην αρμοδια επιτροπη της ε.ε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom