Ντουμπάι Ταϊλάνδη και εγω στην Ταυλανδη με ολιγον Ντουμπαι..

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Η Ταυλάνδη αγαπητό εξωτικό δεν είναι έτσι που το βλέπεις εσύ.
Η περιγραφή του ταξιδού σου ειναι καλή αλλα καλο θα ειναι να αποφεύγεις να χαρακτηρίσεις έτσι τόσο απλά και επιδερμικά μια χώρα.
Μπορεί να έχει φτωχούς ανθρώπους όπως άλλωσε και καθε χώρα του πλανήτη,όμως σε καμμία περίπτωση δεν ειναι φτωχή χώρα.
Το κράτος αυτό ειναι το τέως βασίλειο του Σιάμ και διατήρησε τα μοναδικά χαρακτηριστικα του πολιτισμού του περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη χώρα της νοτιοανατολικής ασίας.
Απο τις λίγες χώρες που δεν καταπατήθηκε ποτέ απο ευρωπαικές δυνάμεις.
Αρχαίες πόλεις και βουδιστικοί ναοί συνυπάρχουν αρμονικά με παρθένα τροπικά δάση στο βορά και εξωτικές παραλίες στον νότο..
Η ζωή και οι κανόνες ειναι διαφορετικοί σε αυτη την χώρα..
Ακόμα και η Μητρόπολη Βkk μπορεί να τρομάξει με το καυσαέριο την υγρασία και την αποπνιχτική ατμόσφαιρα,όμως ειναι γεμάτη με πολιτιστικούς θησαυρούς!!
Ψυχραιμία λοιπόν..ευτυχώς η ταυλάνδη δεν διακατέχεται απο τον δυτικό τρόπο ζωής , διατηρεί ακόμα την ομορφιά και τους ασυναγώνιστους δικούς της ρυθμούς ζωής,το χαμόγελο των φτωχών κατοίκων της..
Εδω τα παιδια΄δεν παίζουν με πλαστικα παιχνίδια απο το jumbo αλλα με τα λασπόνερα και μπάλα από καρύδες...
Ο οίκτος δεν τους πρέπει σε καμμία περίπτωση..
 

e-xotiko

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
..αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Τα ματια ολων των ανθρωπων δεν ειναι ιδια ,καλη μου ρενατα..

αυτο πρεπει να γνωριζεις μιας και πολυταξιδεμενη εισαι και ανοιχτομυαλη φαινεσαι..

το τι χαρακτηρισμους θα χρησιμοποιησω για να ντυσω την ιστοριουλα μου σε παρακαλω ασε με να τις διαλεξω εγω.
Δεν αμφεβαλλα ποτε για την πολιτιστικη παρακαταθηκη και τον ιστορικο πλουτο αυτης της χωρας και ουτε θα το κανω..
απλα επειδη δεν ειμαι βασιλισσα του περασμενου αιωνα ουτε καν κοινωνιολογος αλλα απλος τουριστας εβλεπα οτι ολοι με κοιτουσαν σαν ωμο δολαριο ,κοιτωντας να με κλεψουν και οχι να μου μιλησουν για την ιστορικη κληρονομια τους..
αυτο εγω το ελω πονηρια.εσυ?
και συγνωμη που στο χαλαω ,αλλα τις λυπαμαι αυτες που για λιγα μπατ ειναι πρωταθλητριες στο πινγκ -πονγκ που παιζεται απο τη μεση και κατω...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Πάντως μέχρι στιγμής πιο πολύ νιώθω ότι διαβάζω ταξιδιωτικό ημερολόγιο και όχι ιστορία...γιατί ενώ στον τίτλο γράφεις "Ταϋλάνδη", ξεπετάς την Μπανγκόκ σε 3 γραμμές, το Πουκέτ το ίδιο, πρακτικές πληροφορίες ελάχιστες (ήταν μία ωραία παραλία που δεν θυμάμαι πως την λένε)......και μέσα σε όλα αυτά, δεν δέχεσαι κουβέντα και σχολιασμό... από την στιγμή που εκθέτεις την "ιστορία" σου καλό είναι να μην τα παίρνεις με τις γνώμες που θα εκφράσουν τα άλλα μέλη! Τι κάθομαι και λέω τώρα, ε? Αφού θα μου απαντήσεις και μένα να μην "ζορίζομαι"...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Τα ματια ολων των ανθρωπων δεν ειναι ιδια ,καλη μου ρενατα..

αυτο πρεπει να γνωριζεις μιας και πολυταξιδεμενη εισαι και ανοιχτομυαλη φαινεσαι..

το τι χαρακτηρισμους θα χρησιμοποιησω για να ντυσω την ιστοριουλα μου σε παρακαλω ασε με να τις διαλεξω εγω.
Δεν αμφεβαλλα ποτε για την πολιτιστικη παρακαταθηκη και τον ιστορικο πλουτο αυτης της χωρας και ουτε θα το κανω..
απλα επειδη δεν ειμαι βασιλισσα του περασμενου αιωνα ουτε καν κοινωνιολογος αλλα απλος τουριστας εβλεπα οτι ολοι με κοιτουσαν σαν ωμο δολαριο ,κοιτωντας να με κλεψουν και οχι να μου μιλησουν για την ιστορικη κληρονομια τους..
αυτο εγω το ελω πονηρια.εσυ?
και συγνωμη που στο χαλαω ,αλλα τις λυπαμαι αυτες που για λιγα μπατ ειναι πρωταθλητριες στο πινγκ -πονγκ που παιζεται απο τη μεση και κατω...
Ξεκόλα απο το.. τουρίστρια κατ ανάγκην..
Φόρεσε μάτια πραγματικού ταξιδευτή και μετά συζητάμε..προς το παρόν σημειώνω off line!
 

e-xotiko

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
..αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Αγαπητε variοathens ,η φραση 'μην ζοριζεσαι' εχει μανα την ρενατα κι οχι εμενα ..
Εγω απλα απαντω οτι καθολου δεν ζοριζομαι αφου πηγαινω διακοπες...να διαβαζεις καλυτερα την επομενη φορα..
Α!!και δεν νομιζω οτι αφιερωσα μονο 2 γραμμες για την ΒΚΚ.αλλα 2 παραγραφους..
μια χαρα σχολιασμο δεχομαι ,απλα δεν μπορω να μου επιβαλλει ο αλλοσ να δω με τα ματια του..δεν δεχομαι να γινω χαλιφης στη θεση του χαλιφη.. ουτε ταξιδευτης ,θελω ,ουτε τιποτα ..
ρενατα μου ,
τουριστας θελω που πηγαινω ,βλεπω ,και κρινω .σας ευχαριστω πολυ !
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Αγαπητε variοathens ,η φραση 'μην ζοριζεσαι' εχει μανα την ρενατα κι οχι εμενα ..
Εγω απλα απαντω οτι καθολου δεν ζοριζομαι αφου πηγαινω διακοπες...να διαβαζεις καλυτερα την επομενη φορα..
Α!!και δεν νομιζω οτι αφιερωσα μονο 2 γραμμες για την ΒΚΚ.αλλα 2 παραγραφους..
μια χαρα σχολιασμο δεχομαι ,απλα δεν μπορω να μου επιβαλλει ο αλλοσ να δω με τα ματια του..δεν δεχομαι να γινω χαλιφης στη θεση του χαλιφη.. ουτε ταξιδευτης ,θελω ,ουτε τιποτα ..
ρενατα μου ,
τουριστας θελω που πηγαινω ,βλεπω ,και κρινω .σας ευχαριστω πολυ !
Λατρεύω τις υποδείξεις! Με κάνουν καλύτερη! Α και που είσαι... εσύ που διαβάζεις καλά, δεν είμαι αγαπητός, αλλά αγαπητή! Σε ευχαριστώ!
 

e-xotiko

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
..αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
δεν εψαξα κουκλα να δω τι φυλλο εισαι ! το υπεθεσα.
καλα?
φιλες ?( οπως στο δημοτικο ,χαχα χα χα )
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τα πράγματα με την Ταυλάνδη είναι μάλλον λίγο παρεξημένα.
Φυσικά και ισχύει ότι οι πατέρες της οικογενείας χαίρονται όταν οι σύζυγοι γεννάνε κόρες αφού θα αποτελέσουν για αυτούς με την ενηληκίωσή τους -ή και μη- όχι μόνο μια πρόσθετη πηγή εσόδων , αλλά και το έναυσμα της ανόδου στην υπόληψη της τοπικής τους κοινωνίας , όσο παράδοξο και να ακούγεται αυτό στα αυτιά των δυτικών.

Αλλωστε υπάρχει και σχετική παροιμία "αυτός έχει κόρη στην Μπανγκοκ" για να υποδηλώσει ακριβώς αυτή την προνομιακή μεταχείρηση που έχουν οι πατέρες των κορών αυτών.
Πολύ συνηθισμένο οι πατέρες οι ίδιοι να στέλνουν τα κορίτσια τους στην πρωτεύουσα να εργαστούν σε επιχειρήσεις μασάζ, μπαρ κλπ ενώ οι ίδιοι απολαμβάνουν τα ωφέλη απο τις δραστηριότητές τους είτε οικονομικής φύσης είτε κοινωνικής αναβάθμισης, αφού δεν είναι σπάνιο να καταλαμβάνουν μετά την έναρξη των επιχειρήσεων των παιδιών τους
προνόμια όπως δήμαρχος του χωριού, συμβουλάτορας, άνθρωπος γενικά που ο λόγος του έχει αξία κλπ

Αυτό ισχύει διότι η θρησκεία των ανθρώπων αυτών -και κατ'΄επέκταση η κοινωνία- δεν βλέπει την πορνεία ως κάτι ανήθικο ή ανυπόλυπτο. Είναι φυσικό κομμάτι της ζωής και δεν ποινικοποιείται. Οι εργαζόμενες σε αυτόν τον χώρο θεωρούνται μέρος του συνόλου και δεν παραγκωνίζονται, ούτε θεωρούνται πολίτες β' κατηγορίας.
Αυτό που πρεσβεύει η κοσμοθεωρία τους είναι απλά ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να χρησιμοποιήσει το σώμα του όπως αυτός επιθυμεί, αρκεί να μην βλάπτει τον άλλο. Δύσκολο στο να το κατανοήσει κάποιος με χριστιανική παιδεία, αλλά δυστηχώς ή ευτυχώς αυτό ισχύει.

Τώρα όσο αφορά την φτώχεια ή την ανέχεια σε πραγματικούς αριθμούς δεν είναι τόσο άσχημη η κατάσταση, υπάρχουν πολύ περισσότερο φτωχές χώρες στην Ευρώπη και όχι μόνο αυτό , αλλά η Ταυλάνδη αποτελεί οικονομική και στρατιωτική δύναμη στην Ινδοκίνα, σταθερή αξία, και χώρα αναφοράς στην περιοχή.
Αλλά και εδώ για να γίνει κατανοητό γιατί πράγμα μιλάμε πρέπει να ανάγουμε το θέμα στο κοινωνικό θρησκευτικό πλαίσιο για να μπορέσουμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα στην πρακτική μορφή του.
Σε κάποιον που προέρχεται απο μια υπερκαταναλωτική κοινωνία ασφαλώς με την πρώτη ματιά φαίνεται ότι οι άνθρωποι είναι φτωχοί. Αλλά το ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί είναι ποιές ανάγκες θεωρούν οι άνθρωποι ότι πρέπει να καλύπτονται για να θεωρηθούν οικονομικά ανεπαρκείς ή μη.

Και εδώ βέβαια η απάντηση είναι ότι άλλες ανάγκες έχει ένας καλοθρεμμένος δυτικός , άλλα προτυπα, και άλλες απαιτήσεις από
έναν Ταυλανδό ο οποίος θεωρεί εαυτόν οικονομικά καλλυμένο έαν εξασφαλίζει χρόνο για ψυχαγωγία (πχ πηγαίνουν σε πάρκα με την οικογένεια τους για πικ νικ), ένα σπιτικό (ας βάζει και νερά, οι κάτοικοι αυτών των χωρών είναι συνηθισμένοι στα ποτάμια που πλημμυρίζουν και το θεωρούν μέρος της καθημερινότητάς τους), ημερήσια σίτιση και
πνευματική ηρεμία . Αγαθά τα οποία σίγουρα ενώ καλύπτουν τους Ταυλανδούς και τους καθιστούν ευτυχισμένους, σίγουρα δεν θεωρούνται στοιχεία ευμάρειας για τους δυτικούς.
Αρα απλά το ερώτημα Φτωχοί ή Πλούσιοι απαντιέται όχι αν αναλυθεί με τα
δικά μας κριτήρια, αλλά όταν χρησιμοποιηθουν ως βάση ανάλυσης τα
θρησκευτικοκοινωνικά status των εκάστοτε κοινωνιών.

Exotiko συγγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο και για την άκομψη παρέμβαση μου, απλά θεώρησα ότι για να μην υπάρχουν κενά, καλό θα ήταν να μπουν κάποιες διευκρινήσεις.
Μακάρι να μην σε πρόσβαλλα. Ούτως ή άλλως αυτή είναι η τελείως υποκειμενική μου άποψη.
Εσύ συνέχισε να γράφεις (μου αρέσει πολύ το κείμενό σου και θεωρώ ότι έχεις δίκιο στο ότι δεν πρέπει όλα να αρέσουν σε όλους) και εγώ θα συνεχίζω να σε διαβάζω...

Αν μπορείς βάλε και φωτογραφίες, θα χαρώ πολύ να τις δω....
 

e-xotiko

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
..αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
kαλημερα dimk ,
σε ευχαριστω για το ομορφο αρθρο και τις πολυ χρησιμες πληροφοριες σου σχετικα με την χωρα που επισκεφτηκα !!
ομολογω δεν γνωριζα αυτα για την κοινωνικη θεση κλπ
αν κ λιγο μεγαλο ,το διαβασα με μιαν ανασα..
θασυνεχισω να γραφω ,οταν μου ερθει ,μαλλον απο δευτερα ,διοτι στα σκ μου δεν αφιερωνω χρονο στο pc..
 

e-xotiko

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
..αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Το ξενοδοχειο το οποιο ειχαμε κλεισει απο το πουκετ ,πολυ ομορφο ,μεσα στη ζουγκλα σχεδον.
Μας βαζουνε σε ενα μπανγκαλοου με 2 μονα κρεβατια ,κανουμε τον απαραιητο πλεον τσαμπουκα -ηρεμα και πολιτισμενα - και μας αλλαζουνε σε ενα αλλο δωματιο με τεραστιο διπλο κρεβατι .( αξιζει να σημειωθει εδω οτι τα κρεβατια ειναι παααρα πλυ μεγαλα ,μου κανε εντυπωση αυτο )
Και βγαινουμε για μπανιο και γνωριμια με το νησακι ..
Κατευθυνομαστε προς την πισω παραλια ,στην διαδρομη εννοειται παραπολλα τουριστικα και πολλα σκουμπα diving centers ,ειναι πολυ δημοφιλη και τα εχουν ευρωπαιοι ,πολλα εστιατορια με διεθνεις κουζινες -κυριως ευρωπαικες - ,τατουαζαδικα και κλασικα μασαζ...
Η παραλια πολυ ομορφη και γραφικη με τις βαρκουλες μεσα και τα πολυ περιποιημενα beach bar ,αλλα το νερο δυστυχως φολα. Να εξηγησω..
Ειχε ενα πρασινωπο χρωμα που απο εξω εκανε τελειο ,αλλα μεσα με το εμπαινες δεν ηταν διαυγες ,ηταν θολο και δεν ξερω αν ηταν εξαιτιας της πολυ κινησης ,απο τις βαρκες κλπ ,η απλα ετσι ηταν το νερο εκει..

Τελος παντων ,του δωσαμε και καταλαβε ,μειναμε μεχρι που βραδιασε στην παραλια ..
Μετα απαραιτητα φρουτο -σεικ των 60 μπατ=1,2 ευρω

Μετα επιστροφη στο ξενοδοχειο μπανιο κ βουρ για φαγητο κ ποτο..
Να αναφερω σε αυτο το σημειο οτι στο πι-πι ντον την συγκεκριμενη περιοδο τελη οκτ-αρχες νοε ειχε μονο νεους..οι περισσοτεροι ευρωπαιοι αγγλοι κ γαλλοι κυριως αλλα και ισπανοι και λιγοι ασιατες..δεν εβλεπες πχ ανω τον 40 ανθρωπο να κινειται στο νησι..
Διαλεξαμε για δειπνο ενα νορβηγικο ,ηταν οκ ,και μετα πηγαμε για ποτο σε ενα απο τα beachbar της πισω παραλιας..ειχε σοου με φωτιες -ειναι πολυ δημοφιλες - καθως και halloween party καθως ηταν το σαββατο της αποκριας για τους δυτικους.ειχε fun.

Μεσα στα στενα του χωριου κοντοσταθηκαμε και ειδαμε σε ενα μπαρ εναν αγωνα μποξ κανονικο (ειναι επισης πολυ δημοφιλες στην ταυλανδη )αναμεσα σε γυναικες ( !!!) ,ειχε αρκετα μεγαλο ακροατηριο θα ελεγα ,και δειχνανε να το διασκεδαζουν

η πρωτη μερα μας στα πι-πι τελειωνε ..
την επομενη μερα χασαμε το πρωινο γιατι ειχαμε ωρα ελλαδος και με την αλλαγη κατεβηκαμε στο μπουφε στις 11..Τελικα βγηκαμε εξω οπου την παλεψαμε για ενα αξιοπρεπες καπουτσινο ..
ειχε αρχισει να ψιλοβρεχει κανοντας εννοειται ζεστη,οποτε μετα απο μερικες βολτες και ενα μασαζ ,καπου κοντα στο λιμανι ανακαλυψαμε τον θησαυρο της εστιασης σε αυτο το νησακι .ειναι ενα ντοπιος ( ο soda ) με τεντες κλπ ,αυτος λοιπον μιλαει τα καλυτερα αγγλικα που εχω ακουσει απο ταυλανδο εννοειται ,και το φαγητο του ηταν μια αποκαλυψη .φαγαμε τοπικα ,κοτοπουλο με πρασινο καρι,παντ ται ,και ενα σωρο αλλα ,μας φανηκαν πολυ καλα.
το μαγαζι του λεγεται thank you και το αφιερωνει σε ολους ,σε φιλους κλπ ,που τον στηριξαν να ανοιξει αυτο το εστιατοριο ,γιατι ηταν θυμα του τσουναμι και χαρη στον βουδα κλπ ,τα καταφερε ..σου δινει και ενα αλμπουμ να δεις σχετικο με το τσουναμι και εκει παθαινεις ολικο break down ..
εχοντας απολαυσει και με το παραπανω τις νοστιμιες του ντοπιου αρχοντα της γευσης,και μετα απο τις καθοδηγησεις του για το τι μπορουμε να κανουμε μια βροχερη μερα στον τοπο του ,ξεκινησαμε για το view point ..ε ,ρε και δωστου να ανεβαινουμε σκαλια ,και μονοπατια μεσα στην ζουγκλα ,και παλι σκαλια ,και παλι μονοπατια ...μετα απο καμμια 40 λεπτα ( αργη ) αναβαση ,φτανουμε σε ενα σημειο ,απο οπου εχουν τραβηχτει και οι περισσοτερες φωτο που απεικονιζουν το νησι..
ειναι ονειρικο ..η θεα κυριολεκτικα σου κοβει την ανασα.εχει κατι τεραστιες πετρες που καθεσαι και ρεμβαζεις..
αξιζει πολυ ο κοπος ,εχει κι ενα υποτυπωδες καφε- ηπιαμε και το κατιτις μας για να ξαποστασουμε και μετα καταβαση ..
στο τελευταιο κομματι της καταβασης - πριν μπεις καλα καλα στο χωριο εχει μερικα φανταστικα παραδοσιακα σπιτακια μεσα στη ζουγκλα σχεδον ,φτηνα ,που αν ξαναπηγαινα ,εκει θα διαλεγα να μενω ....μεσα στις μπανανιες με αιωρες ...αχ ,η τελεια χαλαρωση ... εν τω μεταξυ ειχαμε γινει μουσκεμα στον ιδρωτα απο το ζορι της περιπετειας μα οποτε κ γυρναμε στο ξενοδοχειο για ανα συγκροτηση ...
βγαινουμε να τσιμπησουμε κατι ελαφρυ -το οποιο ποτε δεν αποφασισαμε τι θα ητανε και μετα ποτο στα μπιτς μπαρ εννοειται...
πινουμε κανα 2 τοπικες μπυρες ( πολυ καλες ) και βολταρουμε στην παραλια ,οπου συμβαινει το απολυτο..εκει που ειμαστε πανω στην ακτη βλεπουμε ενα μεγαλο κομματι μεσα στη θαλασα πιο ανοιχτοχρωμο ...και αναρωτιομαστε τις πρωτες στιγμες τι μπορει να εναι αυτο ...λιγα δευτερο λεπτα μας πηρε για να καταλαβουμε πως εχει υποχωρησει η θαλασσα ,πως ωσπου να πας εκει περπατας καμια 50 αρια μετρα και το νερο ειναι ως τον αστραγαλο.. πηγαμε λοιπον εκιε μετις μπυρες μας και ειχαμε μια μοναδικη θεα της παραλιας μετα φωτακια και τις φωτιες ..ηταν πολυ ιδιαθτερα ,δεν σε ενοχλουσε η μουσικη ,τα εβλεπες ολα σαν ταινια... ενοειται οτι χορευαμα και καναμε διαφορα χαζα στο νησι μας ,γραψαμε στην αμμο το ονομα του και τους ιδιοκτητες και αλλα τετοια γραφικα...
περασαμε πολυ ομορφα και γυρισαμε για υπνο στο ξενοδοχειο..
το επομενο πρωι -ειχε ερθει η δευτερα - πηραμε το καραβακι για το πουκετ ,εχοντας χορτασει εικονες απο το πανεμορφο πι-πι ντον...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Διαλεξαμε για δειπνο ενα νορβηγικο ,ηταν οκ
Υπάρχει εστιατόριο με νορβηγική κουζίνα στο Πουκέτ (εννοώ με την παραδοσιακή εκδοχή της νορβηγικής κουζίνας)?
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ όμορφες και ειδυλλιακές εικόνες μας περιγράφεις από το πι πι ντον! Thank you! Ονειρεύτηκα εξωτικές αμμουδιές, τροπικά δάση και απίστευτα χρώματα παντού!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom