Ινδία Νεπάλ κανεις για ινδια νεπαλ?

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Είχα γράψει παλαιότερα τα εμβόλια που είχα κάνει στην υπηρεσία αυτή και είναι πάνω κάτω αυτά που γράφει ο gmavros. Τότε το σχέδιο ήταν να πάω Ινδία και να μείνω εως 6 μήνες. Στο ίδιο θέμα έχουν γραφτεί πράγματα και για τα χάπια για την ελονοσία που εγώ δεν θα συμβούλευα κανέναν να παρει.

Αντιγράφω μέρος του post μου:
Πριν ξεκινήσω το ταξίδι μου είχα πάει στη νομαρχία στο τμήμα καταπολέμησης ασθενειών (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα) και τους ρώτησα τι εμβόλια πρέπει να κάνω. Ο παθολόγος μου όταν τον είχα ρωτήσει μου είχε πει να μην κάνω τίποτα αλλά είπα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Επειδή τότε είχα σκοπό να ξεκινήσω από Ινδία, οι κοπέλες εκεί, μου είπαν πως πρέπει να κάνω για Κίτρινο Πυρετό (κάνουν όλοι πλέον για να πάρουν το κίτρινο βιβλιάριο), Ηπατίτιδα Α και Β, αντιτετανικό και για πολιομυελίτιδα. Επειδή για Ηπατίτιδα Β ήμουν καλυμμένος, μου κάναν ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ την πρώτη δόση για Ηπατίτιδα Α, για πολιομυελίτιδα και αντιτετανικό (που είναι μαζί και για τη διφθέρα).
Αργότερα στην Ταϊλάνδη έκανα τη δεύτερη δόση για την Ηπατίτιδα Α, όπως επίσης και για τυφοειδή πυρετό και για Ιαπωνική Εγκεφαλίτιδα (2 δόσεις μάλιστα).

Αυτά για την Ιαπωνική Εγκεφαλίτιδα ήταν πεταμένα λεφτά. Η ασθένεια είναι υπερσπάνια και χτυπάει μόνο ντόπιους που κοιμούνται πολύ κοντά στα ζώα τους κτλ. Για τον τυφοειδή, επίσης νομίζω πως ήταν άχρηστο. Πιστεύω πως αυτά που έκανα στην νομαρχία ήταν αρκετά. Αν ξαναέκανα το ταξίδι θα έκανα μόνο αυτά. Αν πήγαινα μόνο για 2-3 βδομάδες, μάλλον δεν θα έκανα κανένα εμβόλιο και φυσικά για χάπια ούτε λόγος. :)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Και αυτό που τελικά έχω να προσθέσω ειναι.
η πιο ασφαλής προφύλαξη δεν ειναι ουτε τα φάρμακα ούτε τα εμβόλια.αυτό που πρέπει ολοι να κατανοήσομε ειναι η πρόληψη.
τίποτα δεν ειναι σίγουρο,και σκεφτείτε οτι μέχρι τώρα συνιστούσαν απαραίτητη την χρήση προφυλακτικού για το AIDS τώρα ακόμα και σε αυτό υπάρχει αναίρεση.
η γνώμη μου ειναι.
να ενημερωθούμε απο σοβαρές ιατρικές πηγές για το κάθε πιθανό νόσημα.
να ξέρομε τον τρόπο μετάδοσης και τον τρόπο αποφυγής του.
ανάλογα με την χώρα που επιλέγομε μιά γρήγορη ενημέρωση για το άν υπάρχει ενδημία,ή επιδημία σε αυτή.τα ποσοστά θανάτου και την αιτία τους.
έτσι και διαβασμένοι θα είμαστε και θα ξέρομε τι να αποφύγομε και πως να προφυλαχτούμε...
τώρα άν παμε γυρεύοντας και πίνομε νερό εκεί που πλένουν τα πόδια τους για να μπούνε στο τζαμί,ή περάσομε απο μιά γάργαρη πηγή και βλακωδώς δοκιμάσομε πόσο γάργαρο είναι,άν μετά απο συναλλαγές χαρτονομισμάτων πάρομε την τσίχλα μας με βρώμικα χέρια,φιλάμε κάποιον που γνωρίσαμε εκεί με γλώσσα, ή κόψομε τις φλέβες μας και ενώσομε το αίμα μας πρός δείγμα αιώνιας φιλίας με κάποιον απο την ουγκάντα, έ !!!! τότε σίγουρα αγοράζομε χωρίς προκαταβολή,την σαλμονέλωση,την γαστρεντερίτιδα,την λεισμανίαση,το ΑΙDS και ότι άλλο γουστάρετε...
αυτά φιλοι μου τα γενικά,και απολαύστε το ταξίδι σας ...
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
rosa, μολις παρακολουθησα αυτο που μου εστειλες. ηταν υπεροχο. ειχα καποιες εικονες, αλλα αυτο ηταν αντιπροσωπευτικοτατο! σε ευχαριστω ιδιαιτερως. ειναι πολυ σημαντικο το οτι ταυτιζεται με αυτο που εχω κατα νου να κανω
αυριο θα παω στην υπηρεσεια που ειναι αρμοδια για τα εμβολια κ ολα αυτα
εχω ακομα πολυ δουλεια για την προετοιμασια, θα μεινω πολυ καιρο εκει περα(3 μηνες) και θα ξεκινησω μονος
οταν θα χρειαστω θα σου ζητησω περισσοτερες λεπτομεριες!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Στη διάθεσή σου, Νικόλα! Στο μεταξύ θα έχει επιστρέψει με νεότερα κι ο gmavro75, και θα μπορέσει να μας πει περισσότερα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Γιατί όχι χάπια ελονοσίας mpiftex? Εγώ στην Αφρική θα χρειαστεί να πάρω...:roll:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
GTS όπως έχω ξαναπεί δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε ειδικός στα θέματα υγείας και γι'αυτό σε καμία περίπτωση δεν λέω πως πρέπει να ακολουθήσουν όλοι αυτά που θα γράψω παρακάτω. Ας ψάξει ο καθένας τους κινδύνους (στην πραγματική τους διάσταση) στην περιοχή που πάει και ας αποφασίσει αν πρέπει να πάρει τα χάπια ή όχι.

Όπως ξέρεις από τα ταξίδια σου στην Ταϊλάνδη υπάρχει μια τεράστια φοβία για την ελονοσία παρ'όλο που οι κίνδυνοι είναι ελάχιστοι και αν ακολουθείς κάποια στοιχειώδη προστασία (αντικουνουπικό, σίτες, κανένα μακριμάνικο που και που) σχεδόν μηδαμινοί κα οι άνθρωποι το ρίχνουν στα χάπια. Και δεν είναι μόνο η Ταϊλάνδη, είναι γενικά η ΝΑ Ασία, η Ινδική χερσόνησος, η Αφρική, η Νότια και Κεντρική Αμερική. Τα χάπια αυτά όμως δεν είναι τίποτα ασπιρίνες, είναι πολύ δυνατά και έχουν διάφορες παρενέργειες όπως ναυτία, θολούρα στα μάτια, ψυχολογικές διαταραχές, αϋπνίες, περίεργα όνειρα, ακόμη και το νευρικό σύστημα επηρεάζουν κάποια από αυτά. Για να πω όλη την αλήθεια βέβαια, υπάρχουν κάποια νεότερα φάρμακα που λένε πως έχουν λιγότερες παρενέργειες. Μιας και προσπαθώ να αποφεύγω τα φάρμακα αν δεν τα χρειάζομαι και μιας και δεν θέλω να περάσω το ταξίδι μου με μελαγχολία, δεν έχω πάρει ποτέ χάπια για την ελονοσία.

Στη δική σου περίπτωση τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα μιας και η Αφρική έχει μεγαλύτερο δείκτη επικινδυνότητας από τις άλλες ηπείρους. Αυτό που προτείνω είναι ανάλογα με τις χώρες και τις περιοχές που θα επισκεφτείς αλλά και το χρόνο που θα μείνεις, να κάνεις έρευνα να δεις αν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος ή κάποια επιδημία.
Μιας και δεν το έχω ψάξει για την Αφρική δεν μπορώ να σου πω τη γνώμη μου. Η αλήθεια είναι πως για χώρα της Αφρική με αυξημένα κρούσματα και εγώ θα τα έπαιρνα. Αλλά εκεί υπάρχει όντως κίνδυνος.Αυτά που έγραψα παραπάνω είναι κυρίως για τη χρήση τους σε χώρες σε περιοχές με απειροελάχιστο κίνδυνο από πανικόβλητους ταξιδιώτες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.264
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα νέα φάρμακα δεν έχουν σχεδόν καμια παρενέργεια, είναι πολύ φτηνά, τα παίρνεις πολύ αραιά και δε χρειάζεται να ξεκινήσεις εβδομάδες πριν και γενικώς είναι πολύ εξελιγμένα. Για περιοχές με πραγματικό κίνδυνο (όπως τον ορίζει ο καθένας μας) μάλλον αξίζουν τον κόπο.

Μιλάω για το ""μαλαρονε"" για να είμαστε συγκεκριμένοι.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Τα νέα φάρμακα δεν έχουν σχεδόν καμια παρενέργεια, είναι πολύ φτηνά, τα παίρνεις πολύ αραιά και δε χρειάζεται να ξεκινήσεις εβδομάδες πριν και γενικώς είναι πολύ εξελιγμένα. Για περιοχές με πραγματικό κίνδυνο (όπως τον ορίζει ο καθένας μας) μάλλον αξίζουν τον κόπο.

Μιλάω για το ""μαλαρονε"" για να είμαστε συγκεκριμένοι.
Βρε καλώς τον!! Να φανταστώ πως είσαι εκτός Κούβας και το έριξες στο internet; Welcome back, ιντερνετικά, όχι γεωγραφικά γιατί δεν έχω ιδέα που μπορεί να γυροβολάς!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
η ελονοσα (malaria) δεν μεταδιδεται μονο απο ενα και μονο παρασιτο αλλα απο 4 διαφορετικα που ενδυμουν σε περιοχες ,ετσι τα φαρμακα δεν ειναι τα ιδια ..καθε παρασιτο εχει και τη δικη του φαρμακευτικη αγωγη...το μονο αρμοδιο γραφειο να γνωριζει στη περιοχη που θα παμε αν υπαρχει το παρασιτο plasmodium h falciparnum, malarie, ovale, ειναι το υγειονομικο και μας λεει ποιο φαρμακο η συνδιασμο φαρμακων θα πρεπει να παρουμε...
Αν τωρα καποιος παει Νεπαλ στα 4000 μετρα δεν ζει εκει το παρασιτο, αλλα δεν θα κανει σταση και στο Δελχι η Κατμαντου η σε χαμηλοτερα μερη? θα κανει..οποτε πρεπει να εχει παρει τη καταλληλη αγωγη...
καλα ταξιδια σε ολους και κυριως ασφαλη.. ταξιδια....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τα νέα φάρμακα δεν έχουν σχεδόν καμια παρενέργεια, είναι πολύ φτηνά, τα παίρνεις πολύ αραιά και δε χρειάζεται να ξεκινήσεις εβδομάδες πριν και γενικώς είναι πολύ εξελιγμένα. Για περιοχές με πραγματικό κίνδυνο (όπως τον ορίζει ο καθένας μας) μάλλον αξίζουν τον κόπο.

Μιλάω για το ""μαλαρονε"" για να είμαστε συγκεκριμένοι.
Οπότε βλέπουμε.....mpiftex, ούτε εμένα μου αρέσουν τα φάρμακα και στη Ταϋλάνδη-Μαλαισία δε πήρα τίποτα...

Καλώς τον Χόρχε...
 

andriangr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
γεια απο χιο!

γεια σου νικο!
μενω κι εγω χιο και ψαχνω παρεα για κανα ταξιδακι αρχες ιουλη
αν θελεις τα λεμε απο κοντα:)
σιμος
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Ορίστε λοιπόν ακόμα μια χρήσιμη πλευρά αυτού του φόρουμ!!! Προβλέπω σύντομα συνάντηση του travelstories στη Χίο!!!

υ.γ. άντε, ένας απ' τους δυο σας να πει χαιρετίσματα στον φίλο μου τον Νίκο Σ., που παίζει 'πρώτο' μπουζουκάκι!!! Και στον Αλέκο Τ., που το ουζάκι του σε στέλνει στα ουράνια!!!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom