Ινδία Νεπάλ κανεις για ινδια νεπαλ?

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
ok! Ειδαμε τις φωτο :) και μας ανοιξες την ορεξη για τα καλα :lol: περιμενουμε ιστορια με λεπτομερειες τωρα :clap:
Την άνοιξε ήδη και γερά μάλιστα, δες στις ταξιδιωτικές ιστορίες!!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μολις επικοινωνησα με το γραφειο ταξιδιωτικης ιατρικης και μου ειπαν οτι για Ινδια περιοχη Ρατζασταν,Βαρανασι,Αγκρα και Νεπαλ φτανουν μοναχα τα εμβολια διφθεριτιδας τετανου και χαπια για την ελονοσια. Τα τελευταια ειναι 2 τυπου ή τα εβδομαδιαια ή τα malaron που ειναι καθημερινα... Παρενεργειες στα πρωτα υπαρχουν οταν καποιος εχει καρδιολογικα η ψυχολογικα προβληματα.Φαινοτανε πολυ πληροφορημενη η κυρια με την οποια μιλησα και μου ειπε οτι για πολυομελιτιδα και ηπατητιδα Α και τυφοειδη πυρετο δεν χρειαζονται.
Αυτα ειναι για παραπανω παραμονη και αν εχεις σκοπο να εισαι σε "ασχημες" γενικως συνθηκες...
Με προσοχη στα βασικα που ξερουμε ολοι-φρουτα,νερο-δεβ υπαρχει προβλημα.
Οποιος εχει πληροφοριες πανω στο θεμα,ας γραψει γιατι υπαρχει αγχος στην παρεα γιαυτο..:shock:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μολις επικοινωνησα με το γραφειο ταξιδιωτικης ιατρικης και μου ειπαν οτι :shock:
Ti να πώ παιδιά...τα έχομε ξαναπεί για τα εμβόλια..χωρίς να παρω κανένα στον λαιμό μου..
το 2004 πήγα στην ινδία -νεπάλ.κανένας δεν έκανε τίποτα και κανένα εμβόλιο.θεωρώ οτι εμβόλια πρέπει να κάνετε μόνο και εάν.
πλένεστε με τον λαό στον γάγγη ποταμό καθε πρωί.
τρώτε με απλυτα χέρια παρέα με τους ινδούς στα κιόσκια τους.
κοιμάστε αγκαλιά με τις ιερές αγελάδες και τις φιλάτε στο στόμα για καληνύχτα.
πίνετε νερό απο οπουδήποτε αναβλύζει νερό(οχετοί,αυλάκια,και τουαλέτες)
φάτε απο την λάσπη του ιερού ποταμού που απαλάσει απο τις αμαρτίες.
κυλιστείτε στα περιττώματα των ζώων στο βαρανάσι,τον δρόμο που οδηγεί στον Γάγγη....
άν δεν κάνετε τίποτα απο τα παραπάνω,δεν τρώτε αβραστα λαχανικά,και πίνετε μόνο εμφιαλωμένο νερό,δεν πρόκειται να πάθετε απολύτως τίποτα!!
το καλύτερο εμβόλιο είναι να πλένετε συχνά τα χέρια σας με σαπούνι και νερό,ή στην ανάγκη με τα γνωστα υγρά απολυμαντικά μαντηλάκια...:cool:
αυτά και καλό ταξίδι να έχετε!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Renata πηγες μονη η με γκρουπ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.116
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom