Αυστρία Γαλλία Ιταλία Ολλανδία οδικως ιταλια αυστρια γαλλια ολλανδια

giamara

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
γεια σε ολους ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα πληροφοριες πασης φυσεως για μια εκδρομη με αυτοκινητο μεσω ιταλιας 20 περπου ημερων με διανυχτερευσεις σε τυρολο αλσατια στρασβουργο παρισι
αμστερνταμ ειναι η πρωτη φορα που αποφασιζουμε
κατι τετοιο
ευχριστω
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.361
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Bλέπω ότι δε σου έχει απαντήσει κανείς ενώ έχουν συμπληρωθεί 24 ώρες, και πρόκειται για ένα θέμα που πιάνει τόσο ευρύ φάσμα που όλοι κάτι θα έχουν να πουν.
Ωστόσο, υποψιάζομαι ότι το γενικόλογο της ερώτησής σου είναι η αιτία που δεν έχεις λάβει καμία μεχρι στιγμής απάντηση.
Γι'αυτό καλό θα ήταν να διευκρινίσεις λίγο, τί ειδους πληροφορίες θέλεις να πάρεις.
πλάνο ; ξενοδοχεία ; κανονισμούς ; πόλεις ; μουσεία ; αξιοθέατα ;
Είναι πολύ ενδιαφέρον το ταξίδι αυτό και τα οδικά γενικά είναι αδυναμία μου.
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Συμφωνώ απολυτα με το προηγουμενο κειμενο.
Ενα τετοιο ταξιδι, θελει πολύ μεγάλη οργάνωση, να καθορίσεις π.χ. την διαδρομή, τις πόλεις που θέλεις να επισκευθεις, τι θελεις να δεις και αφου καταλήξεις, ρωτα για περισσότερες λεπτομέρειες και σίγουρα θα πάρεις τις απαντησεις που θες.
Προσωπικά την διαδρομή αυτη, την εχω κάνει αρκετές φορές και μέσω Γαλλίας - Λουξεμβουργου και μέσω Γερμανίας και εχω σαν πρωτη ενημέρωση να σου πω, οτι ειναι μια φανταστική εμπειρεία, ειδικά αν κάποιος την κάνει για πρώτη φορά!
Αντε, καλό κουράγιο !!:bleh:
 

giamara

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
κα τ αρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
εχω βγαλει ενα γενικο πλανο διαδρομης ανκονα διανυχτερευσεις[3] innsbrug η στη λιμνη klinger [achensee]επισκεψη salzburg μετα περιοχη otzal διαμονη 2]ημερες
μετα αλσατια colmar strasburgo διανυχτερευσεις [3]
εισοδος σε παρισι διαμονη [5] ημερες εδω υπαρχουν γνωστοι για ξεναγηση κτλ
απο παρισι ολλανδια amsterdam διαμονη [3] ημερες
θα ηθελα προτασεις διαμονης περιοχες η χωρια που θα πρεπει να δω οπωσδηποτε κυριως μας ενδιαφερει το φυσικο τοπιο ποταμια λιμνες
δεκτη προταση για διαμονη [2] ημερων που μας απομενουν
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.361
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
εγω έχω κανει σε δεκα μερες οδικος το εξης : Θεσσαλονικη-Ανκόνα- Γένοβα - Νικαια- Καννες-Μονακο-Παρίσι
Νομιζω πως το Σαλσμπουργκ και το Ινσμπρουκ σε βγαζουν εκτος χαρτη. Η' θα πορευτεις βορειοανατολικα : Ιταλια - Γαλλια - Λουξεμβουργο - Βελγιο - Ελβετια
ή βόρεια : Ιταλια - Ελβετια - Αυστριακο τυρολο - Βαυαρια (Μοναχο κλπ )
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
κα τ αρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
εχω βγαλει ενα γενικο πλανο διαδρομης ανκονα διανυχτερευσεις[3] innsbrug η στη λιμνη klinger [achensee]επισκεψη salzburg μετα περιοχη otzal διαμονη 2]ημερες
μετα αλσατια colmar strasburgo διανυχτερευσεις [3]
εισοδος σε παρισι διαμονη [5] ημερες εδω υπαρχουν γνωστοι για ξεναγηση κτλ
απο παρισι ολλανδια amsterdam διαμονη [3] ημερες
θα ηθελα προτασεις διαμονης περιοχες η χωρια που θα πρεπει να δω οπωσδηποτε κυριως μας ενδιαφερει το φυσικο τοπιο ποταμια λιμνες
δεκτη προταση για διαμονη [2] ημερων που μας απομενουν
για να δουμε αν καταλαβα καλα....έχεις βαλει 16 διανυκτερευσεις και σου μενουν αλλες δυο....και δυο ακομα στο καραβι βγαινουν εικοσι ...σωστα μεχρι εδω?
οι σταθμοι- διανυκετρευσεις που έχεις βαλει ειναι μονο για να πας μεχρι το αμστερνταμ?και μετα γυριζοντας θα βαλεις μονο δυο ?πολύ λιγο δεν ειναι?δεν ξερω αν έχεις συμβουλευτει το viamichelin αλλα νομιζω οτι θα σε βοηθησει να διαλεξεις τους σταθμους του ταξιδιου σου λαμβανοντας υπ'οψιν και τις χιλιομερτικες αποστασεις....
 

giamara

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
κοιτωντας την αποσταση απο amsterdam ancona ειναι 1500 θα το χωρισουμε στις δυο μερες που μας απομενουν αλλωστε οδηγει και η συζυγος δεν μας ενοχλουν τα χιλιομετρα εχουμε κανει τη διδρομη αθηνα ορμενιο μονοημερα γυρω στα 1000 διαβαζοντας ομως το πολυ αξιολογο φορουμ τα δικα μας οδικα δεδομενα ειναι πολυ πισω απο την ευρωπη οποτε λεμε να το διασκεδασουμε αν δε μπορεσουμε λογω κοπωσης εχουμε καποιες μερες αδειας ακομα δε μας στενευουν τοσο πολυ τα χρονικα ορια
τωρα οσον αφορα innsbruck salzburg που ανεφερε πιο πανω η fenia 42 θα θελαμε να τα δουμε εστω επιδερμικα
και παλι ευχαριστω εκεινους που ασχολουνται
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.361
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλο σας ταξιδι τοτε ! Να μας γραψεις ιστορια οταν γυρισεις !
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
νομιζω οτι το πλανο σας ειναι μια χαρα ετσι οπως το εχετε σκεφτει..
ταιριαζουν αρκετα..
τωρα η επιστροφη δε νομιζω να σας ενδιαφερει καιπολυ στο που θα μεινετε γιατι αφου θα οδηγατε ολη μερα φανταζομαι οτι θα θελετε ενα σταθμο απλα για ενα υπνο και ξεκουραση
δε νομιζω οτι θα εχετε το κουραγιο να δειτι κ το μερος, οποτε δικια μου αποψη ειναι να βρειτε κατι οικονομικο και πανω στο δρομο σας
Υ.Γ. για επιμερους πληροφοριες για τυρολο, ινσμπρουκ , σαλτσμπουργκ, αμστερνταμ ρωτηστε
καλο σας ταξιδι!!
 

giamara

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
φυσικα και θα γραψω εντυπωσεις διαδρομες κτλ
επισης προτασεις για διαμονη δεκτες για innsbruck salzburg amsterdam με εμφαση στην εξοχη που να μπορουμε να μετακινηθουμε με συγκοινωνια επισης τι δε πρεπει
να χασουμε με τιποτα
 

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Βόρειο Σέλας
Giamara ελπίζω να μην σε πειράζει να μπω "σφήνα" στο θέμα σου. Οργανώνουμε και εμείς ταξίδι οδικώς στην Ευρώπη για τον Ιούνιο αλλά με την διάφορα ότι εμείς πιθανολογούμε για: αεροπορικώς Μιλάνο εκεί νοικιάζουμε αμάξι και συνεχίζουμε οδικώς για Ζυρίχη - Παρίσι -Άμστερνταμ και επιστροφή αεροπορικώς Αθήνα. Διανυκτέρευση μία μέρα Μιλάνο (ή λίμνη Como) 1 μέρα Ζυρίχη 1 μέρα κάπου ενδιάμεσα Ζυρίχη-Παρίσι 2-3 μέρες Παρίσι ίσως μία μέρα στην Γαλλική πόλη Lille και 1-2 μέρες Άμστερνταμ

Μία και είμαι Newbie τόσο στην παρέα σας όσο και στα ταξίδια χρειάζομαι βοήθεια από τους πιο έμπειρους αν έχουν να προτείνουν κάποια διαδρομή που πρέπει "οπωσδήποτε" να ακολουθήσουμε ή κάποιο μικρό μέρος- χωρίο στο "διάβα" μας που πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε στάση ή γενικά κάποιο tip που θα μας φανεί χρήσιμο. Επιμέρους threads για τις μεγάλες πόλεις που θα επισκεφτούμε τα έχω ήδη "ξεκοκαλίσει".

Επίσης ψάχνω εταιρία ενοικιάσεις αυτοκινήτων που να μπορώ να νοικιάσω αμάξι Ιταλία και να το αφήσω Ολλανδία

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή και φίλε Giamara μην μας ξεχάσεις περιμένουμε τις εντυπώσεις σου
 
Last edited by a moderator:

giamara

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
καθε αλλο δε με ενοχλει
οσον αφορα εντυπωσεις σιγουρα θα γραψω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.694
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom