περιεργα ηθη και εθιμα απο ολο τον κοσμο

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
λοιπον μετα απο το ταξιδι μου στην κινα ειχα την ιδεα να ανφερθω σε αυτο το θεμα μια που εμαθα και ειδα αρκετα περιεργα.
περιμενουν το πρωτο σαββατοκυριακο της ανοιξης πουθα ανθισουν οι αμυγδαλιες και βγαινουν στα παρκα καθονται κατω απο αυτες και περιμενουν να φυσηξει αερας να πεσει καποιο λουλουδι και να κανουν μια ευχη...
μια χρονια που εκανε λαθος η αντιστοιχη εμμυ και δεν ειδοποιησε εγιναν μεγαλες διαμαρτυριες και βγηκε δημοσια και ζητησε συγνωμη...
επισης υπαρχει εθιμο τα μωρα να εχουν σχισμενο το παντελονι τους μπρος και πισω για να μην χρειαζεται να αγοραζουν παμπερς..μαλιστα τα πουλανε ετσι ετοιμα και το σχισιμο ειναι με σιριτι.
οταν μια κοπελα θελει αντρικη παρεα αφηνει στο μπαρ το κουτι με τα τσιγαρα της ανοιχτο και ενα τσιγαρο να προεξεχει..αυτι σημαινει ειμαι ανοιχτη σε νεες γνωριμιες...
επισης αναλογα με το που φορα το δαχτυλιδι στο χερι κατι σημαινει
στο προ τελευταιο αν θυμαμαι καλα ειμαι δεσμευμενη στο κεντρικο παντρεμενη στο δεικτη θελω σχεση στον αντιχειρα, θελω σχεση αλλα εχω και μεγαλες απαιτησεις...λυπαμαι στο μικρο δεν θυμαμαι...αυτα για αρχη..περιμενω συμμετοχες
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
οταν μια κοπελα θελει αντρικη παρεα αφηνει στο μπαρ το κουτι με τα τσιγαρα της ανοιχτο και ενα τσιγαρο να προεξεχει
Έξυπνο και συμβολικό !! ... Προχωρημένες οι Κινέζες ...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.962
Τέλειο θέμα!!! Μπράβο!:clap:

Αυτό που μου έκανε εντύπωση φέτος στην Ταϋλάνδη είναι ότι κάποιοι έμποροι στα υπάιθρια παζάρια με το που αγοράζαμε κάτι και τους δίναμε τα χρήματα, αυτοί τα φιλούσαν και τα ακουμπούσαν (σα χάδι) πάνω στο εμπόρευμά τους.
Όταν κάποια στιγμή ρωτήσαμε κάποιον τι σημαίνει αυτό μας είπε ότι προφανώς ήμαστε οι πρώτοι που αγοράσαμε εκείνη την ημέρα και θεωρώντας γούρι τα χρήματα που πήραν από εμάς ήθελαν φιλώντας τα και ακουμπώντας τα πάνω στο υπόλοιπο εμπόρευμά τους να μεταφέρουν την καλοτυχία και τη θετική ενέργεια!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εχω διαβάσει κάπου,ότι στην Ινδία,στον Χρυσο Ναο,τη .....''Μέκκα'' των Ινδών,οι πιστοί πλησιάζουν τα δέντρα και τα ακουμπουν με δέος πιστεύοντας έτσι ότι θα πάρουν δύναμη και τη θετική τους ενέργεια!
 

xrisa21

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολύ ενδιαφέρον θέμα...:clap:
Οι Κινέζοι θεωρούν αγένεια να ανοίξεις δώρο μπροστά στο άτομο που στο έφερε..Μάλιστα, μία γνωστή μου Κινέζα, όταν ήταν μικρή είχε τολμήσει να ανοίξει κάτι σοκολάτες που της είχαν φέρει συγγενείς της, μπροστά τους. Η μαμά της, λοιπόν, για να την τιμωρήσει που την προσέβαλε κατά αυτόν τον τρόπο, την άφησε 2 μέρες νηστική!!!!!:shock:
Επίσης, στην Κίνα τα νιόπαντρα ζευγάρια κρεμάνε στο δωμάτιό τους ή στην εξώπορτα του σπιτιού τους(παλαιότερα) δύο κόκκινες κορδέλες που έχουν πάνω το ιδεόγραμμα 喜(xi) που σημαίνει τύχη..Για να είναι πάντα οι δυο τους τυχεροί...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στην Τουρκια δένουν κουρελάκια σε κλαδια δένδρων σε τοποθεσίες θρησκευτικές οι σε αρχαιολογικούς χώρους προκειμένου να εκπληρωθούν οι ευχές τους.
Φωτογραφία από δένδρο με κουρελάκια στον αρχαιολογικό χώρο της Περγάμου.
 

Attachments

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ακουστε ενα εθιμο που θυμηθηκα απο βορεια καμποτζη
3 μερες πριν το γαμο ενος ζευγαριου παιρνουν την νυφη την ντυνουν με κουρελια και την κυλουν στη λασπη και σε αυτη την κατασταση την πανε στο γαμπρο ο οποιος οταν την δει πρεπει να πει εισαι κουκλα σε αγαπω 3 φορες....εθιμο με εντονες παραμετρους αν και πια απο οτι μας ειπαν δεν γινεται πια...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
MEN 24 -

δεν αφορά βέβαια ήθη και έθιμα αλλά είναι οι 10 πιό προσβλητικές χειρονομιες του πλανητη .Για να ξέρετε που θα πρέπει να αποφύγετε τι....Εντύπωση μου έκανε το νούμερο 8 και το 5 που η αντιστοιχες χειρονομίες στη χώρα μας έχεουν θετική έννοια
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.962
MEN 24 -

δεν αφορά βέβαια ήθη και έθιμα αλλά είναι οι 10 πιό προσβλητικές χειρονομιες του πλανητη .Για να ξέρετε που θα πρέπει να αποφύγετε τι....Εντύπωση μου έκανε το νούμερο 8 και το 5 που η αντιστοιχες χειρονομίες στη χώρα μας έχεουν θετική έννοια
Καλέ ξεχάσανε τη μούντζα για την Ελλάδα...:lol:
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Έξυπνο και συμβολικό !! ... Προχωρημένες οι Κινέζες ...
Μη χαίρεσαι φίλε. Με τις γυναίκες ποτέ δεν βγάζεις άκρη. Ότι και να κάνεις πάλι εσύ θα φταις. Ας έχουν κώδικα τσιγάρου, κώδικα δαχτυλιδιού ήοτιδήποτε άλλο.
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Όσον αφορά το νούμερο 3, η σημασία του εξαρτάται από το που βλέπει η ράχη της παλάμης. Αν η ράχη της παλάμης είναι στραμμένη προς το πρόσωπο εκείνου που κάνει τη χειρονομία (οπότε οι άλλοι βλέπουν τα λυγισμένα δάχτυλα) τότε έχουμε το σήμα της νίκης. Στο μυαλό μου έχω μια φωτογραφία του Γουΐνστον Τσώτστιλ να κάνει αυτή τη χειρονομία.

Τη βρήκα (λίγο μικρή ρε γμτ).


Η χειρονομία αυτή ανάποδα (ώστε τα λυγισμένα δάχτυλα να βλέπουν το πρόσωπο εκείνου που την κάνει και η ράχη της παλάμης να βλέπει τους άλλους) είναι υβριστική. Οι βρετανοί της θεωρούν κάτι σαν το κ*λ*δάχτυλο.

Αυτή η υβριστική χειρονομία (το βρετανικό κ*λ*δάχτυλο) έχει μεσαιωνική προέλευση, τότε που ήταν σε πόλεμο οι βρετανοί με τους γάλλους. Όταν συλλάμβαναν κάποιο βρετανό τοξότη του κόβανε τα συγκεκριμένα δάχτυλα ώστε να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει τόξο ξανά. Όταν κάποιος τοξότης κατόρθωνε να δραπετεύσει τους έκανε αυτή τη χειρονομία (με πρόθεση ειρωνείας), δείχνοντας του ότι γλύτωσε τα δάχτυλα του.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
λιθουανια λετονια
εδω τα ζευγαρια παιρνουν κλειδαριες χαραζουν επανω τα ονοματα τους και πανε κατ κλεινουν την κλειδαρια σε μια γεφυρα και ετσι κλειδωνουν την αγαπη τους..
μαλιστα στο κεντρικο παρκο στη Ρηγα εχουν το δικο τους γεφυρακι οι νιοπαντροι αποκλειστικα και μετα η νυφη πετα το κλειδι στο ποταμι..ξερετε αν σας λειπει κανενα κλειδι που θα βρειτε ποικιλια...
στη λιθουανια οι ανυπαντρες γυναικες κρατουν στο ονομα τους μια καταληξη κατι σαν ινικ νομιζω που διχνει οτι δεν εχουν παντρευτει ποτε..μαλιστα αυτη την καταληξη εχει και η προεδρος τους που επισης ειναι ελευθερη 50αρα περιπου
στην εσθονια βαζουν τις μελουσες νυφες να πλυνουν μια κουκλα γιοα να δουνε αν μπορουν να μεγαλωσουν παιδι..
στ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom