Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

Μηνύματα
66
Likes
25
Αλλαξαν τα δεδομένα? Η μου φαίνεται???

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους μας.
Σε πρόσφατο ταξίδι μου πριν 10 μέρες με τη ryanair από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη με επιστροφή, διαπίστωσα με έκπληξη κάποια πράγματα.
α) Σχεδόν όλοι οι επιβάτες (ίσως ήμουν και ο μοναδικός, που δεν το έκανε) είχαν μαζί τους ως χειραποσκευή τις βαλίτσες τους. Οι οποίες σαφώς και ξεπερνούσαν κατά πολύ τις προβλεπόμενες διαστάσεις. σε τέτοιο σημείο μάλιστα, ώστε κάποιες από αυτές να μην χωράνε καν στα ντουλαπάκια των χειραποσκευών μέσα στο αεροσκάφος. Και βέβαια από τον τρόπο που τις έσερναν οι ιδιοκτήτες τους, ξεπερνούσαν κατά πολύ το επιτρεπόμενο βάρος. Καμία αποσκευή δεν ζυγίστηκε και από κανέναν επιβάτη δε ζητήθηκε να την τοποθετήσει στην ειδική θήκη που υπάρχει. Τι γίνεται? τις αφήνουν όλες ελεύθερες τώρα?
β) Το δεύτερο που παρατήρησα και κατά το κλείσιμο του εισιτηρίου και κατά το τσεκ ιν, είναι ότι δεν μου ζήτησε πουθενά να ορίσω την ηλικία μου. Δεν καταχώρησα ημερομηνία γέννησης, δεν καταχώρησα πουθενά διαβατήριο η ταυτότητα και παρόλα αυτά μου επέτρεψε και να κλείσω κανονικά το εισιτήριο και να κάνω τσεκ ιν και να το εκτυπώσω. Και βέβαια στον έλεγχο δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Στο εισιτήριο επάνω γραφόταν μόνο το όνομα και κανένα άλλο στοιχείο.
Εχει γίνει πιο χαλαρή η εταιρεία μετά από τόσα και τόσα που της καταλογίζουν ορισμένοι, ή εμένα μου φάνηκε???
 
Last edited by a moderator:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Για τις χειραποσκευές το παρατήρησα κι εγώ, αλλά πιθανόν να είναι λίγο πιο ελαστικοί στις εσωτερικές πτήσεις. Εξάλλου ανέκαθεν στα ελληνικά αεροδρόμια τα πράγματα είναι πιο χαλαρά σε σχέση π.χ. με κάποιο αεροδρόμιο της Γερμανίας.
Αυτό για την ηλικία και τον αριθμό ταυτότητας/διαβατηρίου πώς δε σου το ζήτησε? Πριν λίγες μέρες πάντως τα ζητούσαν κανονικά, σίγουρα δεν κάνεις κάποιο λάθος? (χωρίς ίχνος αμφισβήτησης, απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο). Στους κανονισμούς της Ryanair αναγράφεται κανονικα ότι: Τα στοιχεία που περιλαμβάνονται στα ταξιδιωτικά έγγραφα όλων των επιβατών θα πρέπει να καταχωρηθούν κατά τη διαδικασία ηλεκτρονικού ελέγχου εισιτηρίου ( http://www.ryanair.com/gr/terms-and-conditions/regulations-traveldocumentation/ )
 

sofia evan

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βερολινο, πραγα
καλησπέρα σας!! θα ταξιδέψω πρώτη φορα με ryanair σε λιγες μερες! εχω διαβασει ηδη τα σχολια σχετικα με τις βαλιτσες,την αποσταση αεροδρομιου-πολης κτλπ.... το μονο που θελω να μαθω ειναι αν πληρει τους κανονες ασφαλειας που πρεπει να τηρουν ολες οι αεροπορικες. (λιγο χαζη ερωτηση,αλλα μια φοβια με τα αεροπλανα την εχω) ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Η πτησεις προς Ρωμη, φτανουν γενικα στην ωρα τους? Που μπορω να δω ποσες καθυστερησεις κανουν και ποσο διαρκουν?
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
εχω ταξιδεψει πολλες φορες με τη ryan. Μεχρι στιγμης δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα, ευτυχως.:airplane:
 

sofia evan

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βερολινο, πραγα
σε ευχαριστω πολυ!! :) γιατι ακουω διαφορα,τοσο θετικα οσο και αρνητικα! εμενα με ενδιαφερει μονο το καμματι της ασφαλειας,απο κει και περα τα υπολοιπα δεν με ενοχλουν . τουλαχιστον για πτησεις 1-2 ωρων
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
σε ευχαριστω πολυ!! :) γιατι ακουω διαφορα,τοσο θετικα οσο και αρνητικα! εμενα με ενδιαφερει μονο το καμματι της ασφαλειας,απο κει και περα τα υπολοιπα δεν με ενοχλουν . τουλαχιστον για πτησεις 1-2 ωρων
εχεις ακουσει για κανενα αεροπλανο της ryanair να εχει πεσει??.. :p μια χαρα ειναι...φροντισε να παρεις νερακι ισως και κανενα σαντουιτσακι μαζι σου...και μην φοβάσαι καθολου..τα τελευταια 3 χρονια εχω πεταξει καμμια 30 αρια φορες...και σε καμμια δεν υπηρχε προβλημα..ουτε καν καθυστέρηση.. Μην ξεχασεις να κανεις τσεκ-ιν και να εκτυπωσεις το boarding..πριν πας στο αεροδρομιο...καλο ταξιδι!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ολα τα αεροπλανα μπορουν να πεσουν. Και η airasia ηταν παρθενα απο ατυχηματα, αλλα να που επεσε κι εκει αεροπλανο.
Η ryan ειναι φυσικα ασφαλης, οσο και οι αλλες ευρωπαικες εταιριες.
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
εκλεισα μονοημερο, πιο πολυ για το χαβαλε, δρομολογιο 10.05-11.00 και επιστροφη 18.10. ποση ωρα πριν προτινετε να παρω το λεωφορειο απο την ρωμη προς το αεροδρομιο? το δρομολογιο 16.30-17.15 του λεωφορειου αρκει?
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.237
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom