το ωραιότερο ελληνικο χωριο ειναι......

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
εδω γραφουμε ποιο κατα τη γνωμη μας ειναι το ωραιοτερο ελληνικο χωριο, και γιατι μας εντυπωσιασε περισσοτερο
καλο θα ειναι να ειμαστε αμεροληπτοι και να ψηφιζουμε αντικειμενικα
για να δωσω το καλο παραδειγμα,και τη διαγωγη μου τη κοσμιωτατη,:lol::lol: ενα χωριο που μου αρεσε αρκετα ειναι οι Καστανιες στη Σαμο

μικρα σοκακια με λουλουδια στις αυλες πλακωστροτη παραδοσιακη πλατεια πνιγμενη στο πρασινο,ενα ορεινο χωριο-σαν να εισαι σε αλλη διασταση - αλλα με θεα το απεραντο γαλαζιο του νησιου
μου αρεσαν οι ανθρωποι εκει,προθυμοι να σε κατατοπισουν.......απλοι..χαμογελαστοι....οτι ακριβως θελει ενας ταξιδιωτης...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Προσπαθώντας να κρίνω αντικειμενικά θα πω ότι ένα από τα ομορφότερα χωριά είναι η Καρδαμύλη.Δεν μπορώ να μην αναφέρω όμως και δυο πιο προσωπικές προτιμησεις :
το Λιμένι στη Μάνη και τα χωριά Βιτσα και Μονοδένδρι στην Ηπειρο.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
ωραιο θεμα ξεκινησες ρεθυμνο!!και πραγματικα θαυμαζω την ανωτεροτητα σου να μην αναφερθεις στην κρητη!!!:bleh::bleh::bleh:
λοιπον, ας γραψω και εγω για τα αγαπημενα μου ελληνικα χωρια!!
στην πρωτη θεση βαζω την μακρυνιτσα του πηλιου ή αλλιως το "μπαλκονι του πηλιου"!αυτο το χωριο το αγαπω πολυ!και ας παιδευομαι καθε φορα να κατεβω με τις μποτες μου τα πλακοστρωτα σκαλακια!η θεα και το γλυκο του κουταλιου στο καφενεδακι με αποζημιωνει!!
επομενη "αδυναμια" ειναι η ζαχλωρου καλαβρυτων!!ειναι το υγρο στοιχειο που κανει την διαφορα..ο ηχος απο τα ρυακια που κυλανε πραγματικα με γαληνευει!
θα μου ερθουν κι αλλα σιγουρα στην πορεια οποτε θα επανελθω σιγουρα!!
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Στεμνίτσα!!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Χριστός ραχών στην Ικαρία για την μεγάλη χαλαροτητά του.
αυτο ακριβως θα εγραφα κ εγω...

προσθετω ομως Μικρο & Μεγάλο Πάπιγκο...ετσι...γιατι ειναι ομορφα κ απο εκει πας στην Δρακολιμνη
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Συρράκο και Καλαρρύτες...Αρχοντοχώρια με μοναδική ηπειρώτικη αρχιτεκτονική, ανυπέρβλητη θέα, φοβερά μονοπάτια για περπάτημα, ζουμερά κοψίδια και τσιπουράκι που σε στέλνει στα ουράνια! Αν προσθέσουμε σε όλα αυτά πως είναι ελάχιστα τουριστικά, με χωματόδρομους ιδανικούς για μηχανάδα...ε, τι άλλο να ζητήσει κανείς...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Θα παινέψω τον τόπο μου, τα χωριά της Μάνης μου ασκούν μια ακαταμάχητη γοητεία! Κοίτα, Βάθια, Λάγια, Πάλυρος, Κότρωνας. Ισως να' ναι κι άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα.
Επίσης η Μακρυνίτσα στο Πήλιο είναι υπέροχη και τα Καλύβια Πεζούλας στην λίμνη Πλαστήρα.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Η Καρδαμύλη είναι πράγματι κούκλα -είναι το χωριό μου εκεί κοντά :)- και το λιμένι επίσης αλλά αν έπρεπε ν επιλέξω ένα όμορφο μανιάτικο χωριό, αυτό θα ήτανε η Βάθεια!

Όσο για το Χριστό Ραχών, που σωστά ανέφερε ο Pascal, πραγματικά έχει ατμόσφαιρα και ζωή που δεν τη συναντάς πουθενά αλλού ... όπως και όλο το νησί!

Τέλος έτερα χωριά μαγεία είναι το Συρράκο και οι Καλαρρύτες. Το μόνο κακό είναι ότι δεν είναι... "ζωντανά". Κατά τα άλλα, πραγματική ωδή στην πέτρα!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
ωραιο θεμα ξεκινησες ρεθυμνο!!και πραγματικα θαυμαζω την ανωτεροτητα σου να μην αναφερθεις στην κρητη!!!:bleh::bleh::bleh:


thank you very much ξερω οτι μ΄αγαπανε τα καλλιταρια μου:clap::clap::clap::clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ας ψηφίσω κι εγώ, διαλέγοντας επίσης την Καρδαμύλη, την οποία άλλωστε επισκέπομαι ανελλιπώς εδώ και 15 χρόνια...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ας ψηφίσω κι εγώ, διαλέγοντας επίσης την Καρδαμύλη, την οποία άλλωστε επισκέπτομαι ανελλιπώς εδώ και 15 χρόνια...

Βρε βρε περαση η Καρδαμυλη !!!:clap:
και εγω την επισκεπτομαι καθε χρονο (ευτυχως μου πεφτει και ευκολα ,γιατι μενω Γυθειο )
και ειναι το χωριο που μου ερχεται πρωτο στο νου σαν πιο ομορφο ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom