φοβος για τα αεροπλανα

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και να μην παραλείψουμε τα κενά αέρος,που είναι ίσως από τους βασικούς παράγοντες που προκαλούν φόβο σε αεροταξιδιώτες όπως και ναυτίες,εμετούς κλπ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Οι όποιοι φόβοι έχουμε γενικώς τους ξεπερνούμε αντιμετωπίζοντάς τους εφόσον είναι ψυχολογικό και όχι κάποια ασθένεια...απο ψυχολογία έχω μεσάνυχτα αλλά μιλάω απο προσωπική πείρα (όχι για τις πτήσεις)....Δεν ξέρω πως θα μπορούσε να το κάνει ο καθένας αλλά ξέρω ότι γίνεται...

Και όσο για τα κενά αέρος, όπως έχουμε συνηθίσει να λέμε (δεν υπάρχουν κενά αλλά καθοδικά ρεύματα, αν υπήρχε κενό ο αέρας θα το αναπλήρωνε αμέσως), και τα τραντάγματα πέστε ότι τρέχετε με το αμάξι και μετά απο μια ανηφόρα έρχεται απότομη κατηφόρα η ότι περνάτε σε κακοτράχαλο δρόμο με τρύπες και εξογκόματα με μεγάλη ταχύτητα...:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν συνηθίζω να πέφτω σε λακούβες ενός+ μέτρου.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μάλλον είσαι κάπου λάθος εδώ.
Αν κρατήσω τους δείκτες επιτάχυνσης που ανέφερε ο North,δεν χρειάζεσαι καμιά Ferrari για να "γράψεις" 0-100 σε 10'' και 0-200 σε 25''.
Κι ένα γρήγορο hatchback αρκεί.

Ναι,αν οδηγεί κάτι μικρό ή αδύναμο (και δεν έχει μπει ποτέ σε γρήγορο αμάξι) τότε όντως δεν έχει νοιώσει πως είναι κάτι ανάλογο.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Επειδη έχω κι εγω μεγάλο θέμα με τα αυτιά να σου πω ότι στο αεροπλάνο νοιώθω ακριβώς όπως στο μετρό, μου βουλώνουν αλλά δε με ενοχλούν πάρα πολύ. Μασάω τσίχλα σε προσγείωση-απογείωση και καραμέλα κατά την πτήση. Επίσης λίγες μέρες πριν κάνω συχνά εισπνοές με κορτιζονούχο σπρευ (αυτο για τις αλλεργιες, αλλά μου το προτεινε γιατρος) για να 'ανοιξει' το αναπνευστικο.

Μην κάτσεις δίπλα σε παράθυρο και αν τυχει, μην κοιτάξεις έξω (επίσης κάθε φορά που κλείνω το παραθυράκι οι αεροσυναδοι μού λενε να το ανοιξω και δεν ξερω για τι). Φροντισε εκεινη τη μερα να μην πιεις καφε και να μη φας γλυκο. Μπορει να ακουγεται βλακεια , αλλά εχω παρατηρησει οτι η ζαχαρη φερνει υπερενταση. Επισης, πες οχι στο τσαι και στον καφε που θα σου προσφερουν μεσα. Εχουν καφεινη και επιδρουν αρνητικα στα ευαισθητα ατομα.

Δε συνιστω σαν αρχη μία πολυ κοντινη πτηση (π.χ. Αθηνα- Ηρακλειο) γιατι μολις περασεις το αγχος της απογειωσης θα εχεις αμεσως αυτο της προσγειωσης. Καλυτερα μια διαδρομη συντομη , αλλά 'αρκετη' όπως Αθήνα- Ρωμη.

Στην απογείωση αυτό που θα αισθανθεις είναι η γρηγορη επιταχυνση πριν από αυτην - ειναι θορυβωδης - και ενα αποτομο ανεβασμα μολις γινει που θυμιζει καποια μοντερνα ασανσερ, που κάπως 'ζαλίζουν'. Στην προσγειωση θα νοιωσεις τα κατεβασματα.

Επισης υπαρχει περιπτωση να κατσεις διπλα σε υστερικο ατομο. Ναι, μου συνεβη. Αν η αεροσυνοδος δεν το αντιληφθει , που συνηθως το κανει, πες της το διακριτικα για να το ηρεμησει. Το ιδιο ισχυει και για ατομα που ειναι μες στην τρελη χαρα και ολο φωναζουν και κανουν πλακες, πιστευω απο ενδελεχη νευρικοτητα, τα οποια μπορει να προκαλεσουν αγχος στα υπολοιπα. Γενικα πιστευω σε ενα ταξιδι πρεπει να επικρατει ηρεμια.
 

Giannisak

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
τι να πω, το δικο μου θέμα είναι η επιτάχυνση και τα βουλωμένα αυτια... απ οτι διαβασα και απο αλλες συζητησεις που μου στείλατε, καποια ηρεμηστικά χαπια μπορει κ να βοηθησουν... αλλα δεν θέλω να με κοιμησουν, οπως γραφουν μερικοι, απλα να με κρατουν ηρεμο και πχ και τα αφτιά μου να βουλώσουν να μην παθω πανικο!!!
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Πιστεύω ότι αν έχεις ανεβεί σε γρήγορο τρενάκι σε λούνα παρκ θα είσαι μια χαρά :)
 

Giannisak

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Στην απογείωση αυτό που θα αισθανθεις είναι η γρηγορη επιταχυνση πριν από αυτην - ειναι θορυβωδης - και ενα αποτομο ανεβασμα μολις γινει που θυμιζει καποια μοντερνα ασανσερ, που κάπως 'ζαλίζουν'. Στην προσγειωση θα νοιωσεις τα κατεβασματα.
.
Αυτό ακριβώς φοβάμαι κι εγω, (βασικα καπως έτσι το φαντάζομουν)
η γρηγορη επιτάχυνση και η ζαλαδα που λες, ακομα και στο μετρο το ιδιο αισθάνομαι κι εγω....
εχω μπει σε αυτα τα μοντέρνα ανσασερ οπως τα λες και δεν ξαναμπηκα σε αυτο ποτε!
σε ολα αυτα , πιστευεις οτι θα βοηθουσε η ληψη καποιου ηρεμηστικου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom