φοβος για τα αεροπλανα

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ενδεχόμενο να "πέσει έξω" αναφέρθηκε ως απάντηση στο ενδεχόμενο να "πέσει", και συγκρίθηκε μ' αυτό. Να υποθέσω, επειδή μόνο αυτό αμφισβήτησες, ότι θεωρείς πιο πιθανό το να "πέσει" (το αεροπλάνο)?
να "πέσει έξω" μια εταιρεια τι σημαινει ακριβως? για εξήγησε το εσυ που καταλαβαινεις μαλλον καλυτερα τα ελληνικά.
 

Giannisak

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Να πέσει έξω η εταιρεία με τη φόρα που έχει πάρει και πετάει οπου βρει διαθέσιμο αεροδρόμιο είναι μια σοβαρή πιθανότητα, ιδίως αν η κρίση πλήξει και το τουρκικό κράτος. Να πέσει το αεροπλάνο είναι στατιστικά λίγο πιο δύσκολο. Πήγαινε στη Ν.Υόρκη κι απόλαυσε το ταξίδι σου...


Αυτό! μην καθεσαι να χαλας το μυαλουδακι σου .... θα περασεις τελεια!!!:cool:
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
πάρε ένα καράβι να κάνεις την δουλειά σου εύκολα και απλά...
Οι υπόλοιποι 1500 τι φταίνε. Εδώ μιλάμε για τον καινούριο ΤΙΤΑΝΙΚΟ.

Ακου φίλε ko-ve. Περίμενε να παγωσει ο Βερίγγειος και περνάς με τα πόδια...
 

ko_ve

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Αυτό! μην καθεσαι να χαλας το μυαλουδακι σου .... θα περασεις τελεια!!!:cool:
[/b][/u]
ετσι ειναι ρε μαγκες πρεπει χαλαρωσω και να απολαυσω το ταξιδι μου.
να στε καλα ρε μαγκες
 

Mary 45

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Αεροφοβια ή πετοφοβια

Έχω φτάσει τα 50 και δεν έχω ταξιδέψει Ποτε στο εξωτερικό , αποφάσισα να βρω τρόπο να το αντιμετωπίσω διότι τα χρόνια πέρασαν … Άκουσα για ύπνωση , σε 3 ραντεβού έχει σταματήσει η φοβία , γνωρίζετε κατι γι αυτό ;; Γνωρίζετε άλλους τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος ; Άκουσα επίσης ότι γίνονται κάποια σεμινάρια που βοηθούν από αεροπορικές εταιρείες αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
Έχω φτάσει τα 50 και δεν έχω ταξιδέψει Ποτε στο εξωτερικό , αποφάσισα να βρω τρόπο να το αντιμετωπίσω διότι τα χρόνια πέρασαν … Άκουσα για ύπνωση , σε 3 ραντεβού έχει σταματήσει η φοβία , γνωρίζετε κατι γι αυτό ;; Γνωρίζετε άλλους τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος ; Άκουσα επίσης ότι γίνονται κάποια σεμινάρια που βοηθούν από αεροπορικές εταιρείες αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο
How to Get Over Your Fear of Flying in 9 Simple Steps

από τις 9 λύσεις που δίνει εγώ θα πήγαινα στο ψαχνό. στην 9η αμέσως.

9. Do it anyway.
Exposure therapy really is the best way to confront a phobia. "Exposure allows a person to come into contact with the feared stimulus and disprove their exaggerated, irrational cognitions surrounding the fear," says Dr. Kutner. Avoidance, on the other hand, only makes fears worse. So, if you really want to overcome a fear of flying, the best thing you can do for yourself is to get on a plane.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.996
How to Get Over Your Fear of Flying in 9 Simple Steps

από τις 9 λύσεις που δίνει εγώ θα πήγαινα στο ψαχνό. στην 9η αμέσως.

9. Do it anyway.
Exposure therapy really is the best way to confront a phobia. "Exposure allows a person to come into contact with the feared stimulus and disprove their exaggerated, irrational cognitions surrounding the fear," says Dr. Kutner. Avoidance, on the other hand, only makes fears worse. So, if you really want to overcome a fear of flying, the best thing you can do for yourself is to get on a plane.
Καπως ετσι, αλλα ας πουμε οτι για παιδια με αισθητηριακες δυσκολιες γινεται μια διαδικασια απευαισθητοποιησης, πχ να μεινουν καποια ωρα στο αεροπλανο χωρις να πεταει και να γυρισουν σπιτι, να πανε στο αεροδρομιο να συνηθισουν το περιβαλλον και να φυγουν. Αυτα τα οργανωνει τελευταια το Ιδρυμα Ωναση.
Επισης ισως πιανει να πιει καποιος 2 ουισκακια πριν την πτηση και φυσικα να ξεκινησει με πτηση μισης ωρας.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Κάποιος ισως που ειχε αυτο το προβλημα και το ξεπερασε θα μπορουσε να βοηθησει.. εντάξει η γενικη φιλοσοφια με τους φοβους ειναι να τους αντιμετωπίζεις και να κανεις αυτο που φοβασαι σιγα σιγά ωστε να το ξεπεράσεις ... ισχυει παντως αυτο το λεω απο προσωπικη πειρα για άλλο φοβο.. καμια φορα ο φοβος ισως να προερχεται και απο αγνοια για το πως γινεται κατι και η γνωση να σου δωσει μεγαλυτερη αυτοπεποιθεση.. σε μια αερολέσχη λοιπον πας και μαθαινεις να πετας αν το αντεχεις οικονομικά η εστω μαθαινεις πως πεταει το αεροπλάνο.. why not... δεν ειναι τοσο απιθανο οσο νομιζουν καποιοι..
 

Mary 45

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Δεν είναι απλό , έχω διαβάσει και ενημερωθεί αρκετά χωρισ Καμία βελτίωση , το μυαλό μου τα γνωριζει αλλά το σώμα μου δεν συνεργάζεται , κάποια ελάχιστα ταξίδια που έχω κάνει εντός Ελλάδας δεν το αντέχω καθόλου και αυτά πριν αρκετά χρόνια , ξεκινάει ο πανικός από τη στιγμή που θα βγάλω τα εισιτήρια , δεν περνάω καλά εκεί που βρίσκομαι διότι στο μυαλό μου είναι συνεχώς η επιστροφή , χάνω και τον ύπνο μου από το άγχος , παθαίνω όλα εκείνα που έχει κάποιος σε κρίση πανικού , είναι γνωστά , μην τα περιγράφω και όλα αυτά με ηρεμιστικά
 
Last edited:

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Δεν είναι απλό , έχω διαβάσει και ενημερωθεί αρκετά χωρισ Καμία βελτίωση , το μυαλό μου τα γνωριζει αλλά το σώμα μου δεν συνεργάζεται , κάποια ελάχιστα ταξίδια που έχω κάνει εντός Ελλάδας δεν το αντέχω καθόλου και αυτά πριν αρκετά χρόνια , ξεκινάει ο πανικός από τη στιγμή που θα βγάλω τα εισιτήρια , δεν περνάω καλά εκεί που βρίσκομαι διότι στο μυαλό μου είναι συνεχώς η επιστροφή , χάνω και τον ύπνο μου από το άγχος , παθαίνω όλα εκείνα που έχει κάποιος σε κρίση πανικού , είναι γνωστά , μην τα περιγράφω και όλα αυτά με ηρεμιστικά
Με όλο το θάρρος, αλλά αυτά που περιγράφεις μου φαίνεται δύσκολο να τα αντιμετωπίσει εντελώς μόνος. Όπως είπαν κι οι προλαλήσαντες, δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από τα να αρχίσεις να πετάς και δη όσο γίνεται τακτικότερα. Σκέψου όμως ότι όλη αυτή η φοβία μπορεί να υποκρύπτει κάποια ευρύτερα θέματα διαχείρισης άγχους. Είχα κι εγώ μια πιο ήπια φοβία, κι ακόμα δηλαδή δεν τρελαίνομαι για τις πτήσεις αυτές καθεαυτές, διαπίστωσα όμως ότι μετά από περίπου 2 χρόνια ψυχοθεραπείας που ξεκίνησα για τελείως άσχετους λόγους, ότι τη διαχειρίζομαι πολύ καλύτερα από ό,τι πριν, κι αυτό χρόνια αφότου σταμάτησα τη θεραπεία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.996
Εγω εχω φοβια να πεταξω πανω απο ωκεανο. Γι αυτο μονο Ευρωπη.
Δεν το διαχειριζομαι μπαινοντας σε υπερατλαντικη πτηση, παντως. Δεν ειναι τοσο απλο.
Σκεφτομαι ως κατι ενδιαμεσο μια πτηση σε Αζορες η Μαδειρα καποια στιγμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.338
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom