100 Χρόνια ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
χρονια πολλα αιωνια και μοναδικη αγαπημενη θεσσαλονικη μας που μας εχεις χαριση πολλες ωραιες εμπιριες και στιγμες
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
aimg843.imageshack.us_img843_7761_76241472385785399615120.jpg

Στην φωτογραφία διακρίνεται
η Θεμιστοκλή Σοφούλη και στο πανω μερος της η βιλλα Μπιάνκα.
Εεεε, όχι ακριβώς. Για την ακρίβεια πρόκειται για τη σημερινή οδό Τάκη Οικονομίδη που την εποχή της φωτογραφίας ήταν ο διάδρομος προσγείωσης των στρατιωτικών συμμαχικών αεροπλάνων. Η οδός Θεμιστοκλή Σοφούλη σχεδιάστηκε αργότερα.

Δεν κατάλαβα καλά ποιό κτίριο εννοείς ότι είναι η Βίλλα Μπιάνκα. Ίσως να εννοείς το ίδιο (εκεί που "σβήνει" ο περί ού δρόμος στο κέντρο της φωτογραφίας). Στ' αριστερά του, οι εγκαταστάσεις που φαίνονται είναι οι αποθήκες του τραμ (Ντεπώ) που σήμερα χρησιμοποιούνται από την Αστυνομία (Τροχαία) και λίγο πιο αριστερά, μέσα στο μεγάλο πάρκο που φαίνεται, η Βίλλα Αλλατίνι (πρώην Νομαρχία και νυν Περιφερειακή Διοίκηση).

Το μεγάλο κτήριο στην παραλια ειναι οι μύλοι Αλλατίνι. Πόσο μέσα μπήκε η θάλασσα!!!!
Η παραλιακή γραμμή, μετά την "παλιά" παραλία επιχωματώθηκε το 1973 για τη δημιουργία της "νέας" παραλίας. Τις εργασίες τις παρακολουθούσαμε καθημερινά από το προαύλιο του Η' Γυμνασίου Αρρένων (σημερινό Πολιτιστικό Κέντρο της ΕΤΕ, στην Ανάληψη) που πριν τις εργασίες το "έγλυφε" σχεδόν η θάλασσα. Τυχεροί που προλάβαμε ν΄απολαύσουμε θαλασσινά πάνω στην άμμο στις παραλιακές ταβέρνες της Σαλαμίνας (η σκάλα που έδεναν τις βάρκες ήταν εκεί που είναι σήμερα ο ΝΟΘ).

Καθετα της Σοφουλη,εκει που ειναι τα τολ ηταν το γαλλικο αεροδρόμιο
Για την ακρίβεια, το αεροδρόμιο ήταν συμμαχικό αλλά χρησιμοποιούνταν κυρίως από τις αγγλικές δυνάμεις. Οι εγκαταστάσεις του ήταν στην περιοχή του στρατοπέδου Κόδρα.

Όλος ο χέρσος χώρος, που φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία και τον διασχίζει ο διάδρομος προσγείωσης, διατέθηκε μετά το 1922 για ανοικοδόμηση και εκεί χτίστηκαν και οι πρώτες προσφυγικές πολυκατοικίες που μέχρι πρόσφατα (1990's) υπήρχαν στην οδό Θ. Σοφούλη.

Και, αποκλειστικά για τα μέλη του φόρουμ, ιδού τέσσερις αδημοσίευτες (εξ όσων γνωρίζω - τουλάχιστον) φωτογραφίες του 19ου αιώνα (μεγάλο μέγεθος αλλά χαμηλή ανάλυση λόγω των σχετικών περιορισμών), από την προσωπική μου συλλογή... ;)
 

Attachments

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Και, αποκλειστικά για τα μέλη του φόρουμ, ιδού τέσσερις αδημοσίευτες (εξ όσων γνωρίζω - τουλάχιστον) φωτογραφίες του 19ου αιώνα (μεγάλο μέγεθος αλλά χαμηλή ανάλυση λόγω των σχετικών περιορισμών), από την προσωπική μου συλλογή... ;)
Μήπως ξέρεις ποια ήταν, πώς λέγεται σήμερα η Λεωφόρος Χαμιντιέ που φαίνεται στην δεύτερη φωτογραφία;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μήπως ξέρεις ποια ήταν, πώς λέγεται σήμερα η Λεωφόρος Χαμιντιέ που φαίνεται στην δεύτερη φωτογραφία;
Μα φυσικά η Εθνικής Αμύνης, καλή μου, δεν βλέπεις το Συντριβάνι στο βάθος? ;) :) Και, εννοείται, τα υπέροχα κτίρια που βλέπεις στ' αριστερά, είναι τα "Παλιά Δικαστήρια" που οι άφρονες εγκληματίες άρχοντες της πόλης γκρέμισαν μετά τους σεισμούς του 1978.

ΟΚ, έφτιαξαν το έκτρωμα του Νέου Δικαστικού Μεγάρου, δεν μπορούσαν να τα επισκευάσουν αυτά και να τα χρησιμοποιήσουν ως χώρους πολιτιστικούς (μουσεία, εκθέσεις, βιβλιοθήκες), την εποχή μάλιστα που "λεφτά υπήρχαν"?

Ξέρω, ξέρω, "τι ψάχνεις να βρεις" θα μου πείτε, και θα έχετε δίκιο... :(
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Εεεε, όχι ακριβώς. Για την ακρίβεια πρόκειται για τη σημερινή οδό Τάκη Οικονομίδη που την εποχή της φωτογραφίας ήταν ο διάδρομος προσγείωσης των στρατιωτικών συμμαχικών αεροπλάνων. Η οδός Θεμιστοκλή Σοφούλη σχεδιάστηκε αργότερα.
Συνεχιζω να επιμενω οτι ειναι η Θ.Σοφουλη που τοτε λεγοταν Αλλατινι.
Την συγκρινα με google earth.Εξαλλου η Τ.οικονομιδη δεν εφτανε τοσο ψηλα.
Δεν κατάλαβα καλά ποιό κτίριο εννοείς ότι είναι η Βίλλα Μπιάνκα. Ίσως να εννοείς το ίδιο (εκεί που "σβήνει" ο περί ού δρόμος στο κέντρο της φωτογραφίας).
σωστα.

Η παραλιακή γραμμή, μετά την "παλιά" παραλία επιχωματώθηκε το 1973 για τη δημιουργία της "νέας" παραλίας. Τις εργασίες τις παρακολουθούσαμε καθημερινά από το προαύλιο του Η' Γυμνασίου Αρρένων (σημερινό Πολιτιστικό Κέντρο της ΕΤΕ, στην Ανάληψη) που πριν τις εργασίες το "έγλυφε" σχεδόν η θάλασσα. Τυχεροί που προλάβαμε ν΄απολαύσουμε θαλασσινά πάνω στην άμμο στις παραλιακές ταβέρνες της Σαλαμίνας (η σκάλα που έδεναν τις βάρκες ήταν εκεί που είναι σήμερα ο ΝΟΘ).
Baba Και εγω στο 8ο πηγαινα μεχρι που εφυγε στο Βιαμυλ.

Και, αποκλειστικά για τα μέλη του φόρουμ, ιδού τέσσερις αδημοσίευτες (εξ όσων γνωρίζω - τουλάχιστον) φωτογραφίες του 19ου αιώνα (μεγάλο μέγεθος αλλά χαμηλή ανάλυση λόγω των σχετικών περιορισμών), από την προσωπική μου συλλογή...
Και εγω τις εχω :bleh::bleh::bleh:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μα φυσικά η Εθνικής Αμύνης, καλή μου, δεν βλέπεις το Συντριβάνι στο βάθος? ;) :) Και, εννοείται, τα υπέροχα κτίρια που βλέπεις στ' αριστερά, είναι τα "Παλιά Δικαστήρια" που οι άφρονες εγκληματίες άρχοντες της πόλης γκρέμισαν μετά τους σεισμούς του 1978.

ΟΚ, έφτιαξαν το έκτρωμα του Νέου Δικαστικού Μεγάρου, δεν μπορούσαν να τα επισκευάσουν αυτά και να τα χρησιμοποιήσουν ως χώρους πολιτιστικούς (μουσεία, εκθέσεις, βιβλιοθήκες), την εποχή μάλιστα που "λεφτά υπήρχαν"?

Ξέρω, ξέρω, "τι ψάχνεις να βρεις" θα μου πείτε, και θα έχετε δίκιο... :(
Την Εθνικής Αμύνης υποπτεύθηκα κι εγώ από την θέση της ως προς τα κάστρα, δεν είχα προσέξει το Συντριβάνι.
Πραγματικά υπέροχα τα Παλιά Δικαστήρια. Δυστυχώς δεν τα πρόλαβα για να τα δω από κοντά ούτε και γνώριζα την ύπαρξή τους. Απλώς σκέφτομαι και λυπάμαι για το πόσο διαφορετική και πόσο πιο όμορφη θα μπορούσε να είναι σήμερα η Θεσσαλονίκη αν υπήρχαν κάποιοι πιο φωτισμένοι τοπικοί άρχοντες. Κρίμα...
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Δεν ξέρω, άν από αυτή τη γειτονιά το μόνο δείγμα που έμεινε είναι το σχολείο στη Φιλικής Εταιρείας και Μανουσογιαννάκη.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εξαλλου η Τ.οικονομιδη δεν εφτανε τοσο ψηλα.
Πόσο ψηλά δηλαδή? Μέχρι το Κόδρα φτάνει, ακριβώς εκεί που ήταν και τα υπόστεγα. Θα με κάνεις να ψάξω τις φωτογραφίες της εποχής τώρα! :bleh:

Α, και κάτι ακόμα: Η Σοφούλη έχει το μισό πλάτος της Τάκη Οικονομίδη. Δεν μπορούσε να είναι διάδρομος προσγείωσης (άσε που είναι και δίπλα στη θάλασσα). Ενώ η δεύτερη είναι ο πιο πλατύς δρόμος της περιοχής.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
40ο δημοτικό σχολείο, Ιωαννίδειος σχολή! Το δημοτικό που πήγα! Έπαθε και αυτό μεγάλες ζημιές από τους σεισμούς, αλλά ευτυχώς επισκευάστηκε και το 1982/1983 λειτούργησε και πάλι. Πήγαινα στην τρίτη δημοτικού όταν μεταφερθήκαμε από το λυόμενο της Εθνικής Αμύνης στην ανακατασκευασμένη Ιωαννίδειο και θυμάμαι ακόμη και τώρα τη χαρά μου!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Πόσο ψηλά δηλαδή? Μέχρι το Κόδρα φτάνει, ακριβώς εκεί που ήταν και τα υπόστεγα. Θα με κάνεις να ψάξω τις φωτογραφίες της εποχής τώρα! :bleh:

Α, και κάτι ακόμα: Η Σοφούλη έχει το μισό πλάτος της Τάκη Οικονομίδη. Δεν μπορούσε να είναι διάδρομος προσγείωσης (άσε που είναι και δίπλα στη θάλασσα). Ενώ η δεύτερη είναι ο πιο πλατύς δρόμος της περιοχής.
Αν προσεξες την δευτερη φωτογραφια,το αεροπλανο ερχετε απο θαλασσα
και προσγειωνετε στον διαδρομο που ειναι καθετα στην Σοφουλη.
Βαλε σημαδι το λευκο κτηριο που ειναι στην πρωτη φωτογραφια κατω απο τους
μυλους,το οποιο φαινετε και στην δευτερη φωτογραφια.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν προσεξες την δευτερη φωτογραφια,το αεροπλανο ερχετε απο θαλασσα
και προσγειωνετε στον διαδρομο που ειναι καθετα στην Σοφουλη.
Βαλε σημαδι το λευκο κτηριο που ειναι στην πρωτη φωτογραφια κατω απο τους
μυλους,το οποιο φαινετε και στην δευτερη φωτογραφια.
Αυτό το κτίριο που λες είναι τα παλιά εκπαιδευτήρια "Απολλώνιος" (δεν υπάρχει σήμερα, εμείς το προλάβαμε πιτσιρικάδες, εγκαταλελειμμένο ήταν και τότε και το παίζαμε "εξερευνητές" στα δωμάτιά του - γειτονιά μου ήταν). Αυτή η κάθετος είναι η σημερινή Αργοναυτών η οποία, επίσης, είναι πολύ φαρδειά. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι οι εγκαταστάσεις που φαίνονται στη φωτογραφία σου είναι το Γαλλικό αεροδρόμιο ενώ το Αγγλικό, που ήταν προς τα "κάτω" της φωτογραφίας, δεν φαίνεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom