100 Χρόνια ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πήγα πέρυσι και μαγεύτηκα! Έβγαλα δε μερικές όμορφες φωτογραφίες.
Η απίστευτη γαλήνη του υδάτινου στοιχείου, τα ερείπια των ταβερνών, ερωδιοί, φλαμίνγκος, πάπιες, πελεκάνοι και μερικές ψαρόβαρκες να σπάνε την ηρεμία!
Φαντάσου είμαι τόσο κοντά και δεν αξιώθηκα να πάω ακόμα. Εκεί είναι και οι ξύλινες καλύβες των ψαράδων που μόνο καλύβες δεν τις λες.
48455701.jpg


Και έχω δει και φωτό με εκπληκτικά ηλιοβασιλέματα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απίστευτη! Εμείς δεν είδαμε τόσο καλοφτιαγμένες καλύβες στα σημεία που πήγαμε. Ανεβάζω κι εγώ μερικές δικές μου, απλά η ανάλυση είναι ψιλοχάλια επειδή τις κατέβασα από το fb μου.







 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Ψάχνω να βρω καμιά φωτογραφία μου από τους χιλιάδες "κάστορες" που ζουν στη περιοχή.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.386
Ψάχνω να βρω καμιά φωτογραφία μου από τους χιλιάδες "κάστορες" που ζουν στη περιοχή.
που ζουν αυτοί οι κάστορες;; γιατί οι φωτο που βλέπεις είναι θάλασσα όχι η λίμνη της Καστοριάς...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
που ζουν αυτοί οι κάστορες;; γιατί οι φωτο που βλέπεις είναι θάλασσα όχι η λίμνη της Καστοριάς...
Kι όμως. Κοντά στις εκβολές του αξιού υπάρχει ένα κανάλι που λέγεται Δάνειο.Ανάμεσα στα καλάμια ή το κανάλι έχει παρατηρηθεί ο μυοκάστορας, ένα μεγάλο υδρόβιο θηλαστικό που προέρχεται από τη Νότια Αμερική.
Ψάχνω να βρω καμιά φωτογραφία μου από τους χιλιάδες "κάστορες" που ζουν στη περιοχή.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Εάν έβρισκα τις φωτογραφίες θα καταλαβαίνατε για ποιους "κάστορες" μιλάω.
Για τα γιγαντιαία ποντίκια που κυκλοφορούσαν κάτω από τα πατώματα του Μπαγκλαντές και στους γύρω βάλτους.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν ξέρω εαν έχουν δημοσιευτεί παραπάνω. Τις βρήκα στο fb (Το κέρας της Αμάλθειας) και τις δημοσιεύω. Έχει και πολλές άλλες παλιές φωτογραφίες, όποιος θέλει μπορεί να τις ψάξει εκεί.

Θεσσαλονίκη 1917.




1905
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν ξέρω εαν έχουν δημοσιευτεί παραπάνω. Τις βρήκα στο fb (Το κέρας της Αμάλθειας) και τις δημοσιεύω. Έχει και πολλές άλλες παλιές φωτογραφίες, όποιος θέλει μπορεί να τις ψάξει εκεί.

Θεσσαλονίκη 1917.




1905
Η τρίτη φωτογραφία είναι γνωστή, πολλές φωτογραφίες έχουν ληφθεί απ' αυτήν τη γωνία και σε διάφορες χρονικές περιόδους.

Οι πρώτες δύο, όμως, είναι πολύ ενδιαφέρουσες και σπάνιες. Δείχνουν από μια ασυνήθιστη γωνία την ξύλινη κατασκευή δίπλα στο θέατρο του Κήπου του Λευκού Πύργου, η οποία δεν υπήρχε πριν τον πόλεμο και πιθανόν κατασκευάστηκε για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες (διασκέδαση) των στρατευμάτων της Στρατιάς της Ανατολής.

Με την ευκαιρία, ας γράψουμε δυό λόγια και για το θέατρο και τον Κήπο του Λευκού Πύργου και κάποια ιστορικά γεγονότα της εποχής που σχετίζονται με αυτό:
- Τον Σεπτέμβρη του 1916, στην Κήπο έγινε η συγκέντρωση των οπαδών της Εθνικής Άμυνας, από την οποία ξεκίνησε το κίνημα κατά του Κωνσταντίνου και η κυβέρνηση της Τριανδρίας στη Θεσσαλονίκη.
- Στον χέρσο χώρο που εκτείνονταν δίπλα στην πίσω (τη μέσα) πλευρά αυτού του κτιρίου που φαίνεται, το 1917, μετά την πυρκαγιά, βρέθηκαν πυροπαθείς με ό,τι κατάφεραν να διασώσουν από τις κατοικίες τους.
- Ο Κήπος νοικιαζόταν για 4 χρόνια, μετά από δημοπρασία. Η τιμή για το 1919 (μετά τον πόλεμο) έφτασε το σεβαστό ποσό των 450.000 δρχ. (περί τις 6000 χρυσές λίρες), ένδειξη ότι ανθούσε ως επιχείρηση. Την επόμενη χρονιά έδωσε παράσταση ο γαλλικός θίασος "Παρί Τουρνέ".
- Το 1921, θίασος νάνων έρχεται από την Κωνσταντινούπολη, δίνει παραστάσεις οπερέτας, κωμωδίας και παρουσιάζει "εκλεκτά νούμερα διά το καμπαρέ".
- Μια πολύ ενδιαφέρουσα συγκέντρωση έγινε τον Ιούνιο του 1922. Η σχετική πρόσκληση δημοσιεύθηκε στις εφημερίδες και αφορούσε μια πρόδρομη μορφή του κινήματος για την προστασία του καταναλωτή: "Προς τους καταναλωτάς Θεσσαλονίκης, δημοσίους, ιδιωτικούς, τραπεζιτικούς υπαλλήλους, εργάτας, επιστήμονας. Παρακαλούνται οι ανωτέρω και πάντες οι επιθυμούντες την καταπολέμησιν της ακριβείας της ζωής όπως συνέλθωσιν εις το θέατρον του Λευκού Πύργου όπου θέλουσι τεθεί αι βάσεις της Ενώσεως Καταναλωτών προς προστασίαν των συμφερόντων των".

... και άλλα πολλά, ιστορικά, καλλιτεχνικά, κλπ. Ψάξτε το, αξίζει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.244
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom