airtickets.gr ερωτηση

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Περίεργο, εδώ και 2 χρόνια τα χάρτινα εισιτήρια έχουν απαγορευτεί στις αεροπορικές εταιρίες μέλη της ΙΑΤΑ, και τα συνδεμένα ταξιδιωτικά γραφεία (με κάποιες εξαίρεσεις που δε σε αφορούν όμως).

Για το φίλο που είπε ότι του ζήτησαν εισιτήριο στη Γερμανία, παρακαλώ αμα δεν έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάτε, μην ποστάρετε ότι σας κατέβει. Σας ζήτησαν σε κάποιο χαρτί τον ΑΡΙΘΜΟ του εισιτηρίου ή της κράτησης για να μπορέσουν να το βρούν στο σύστημα. Δε σας ζήτησαν χάρτινο εισιτήριο (που έχει χρηματική αξία κλπ).
Δεν ξερω.Παντως οι αλλοι επιβατες κρατουσαν φακελους ιδιου χρωματος και ο υπαλληλος με ρωτησε ΄΄tickets?''
Οταν του εδωσα την εκτυπωση,εκανε 1-2 τηλεφωνα και μετα εδωσε το ΟΚ.
Δηλαδη δεν ηταν οτι απλως εδωσα τον αριθμο κρατησης.
Τωρα,αν ο αυτος δεν ηξερε ακριβως τη διαδικασια,ειναι αλλο καπελο.
Δεν ηξερα οτι θα εχω και λογοκρισια στο τι θα ποσταρω.:haha:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Δεν ξερω.Παντως οι αλλοι επιβατες κρατουσαν φακελους ιδιου χρωματος και ο υπαλληλος με ρωτησε ΄΄tickets?''
Οταν του εδωσα την εκτυπωση,εκανε 1-2 τηλεφωνα και μετα εδωσε το ΟΚ.
Δηλαδη δεν ηταν οτι απλως εδωσα τον αριθμο κρατησης.
Πάντως ήταν εκτύπωση, δεν ήταν εισιτήριο παλιάς μορφής, αυτό εννοούμε εδώ ως "χάρτινο".
Εκτύπωση στοιχείων ηλεκτρονικού εισιτηρίου δηλαδή.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Πάντως ήταν εκτύπωση, δεν ήταν εισιτήριο παλιάς μορφής, αυτό εννοούμε εδώ ως "χάρτινο".
Εκτύπωση στοιχείων ηλεκτρονικού εισιτηρίου δηλαδή.
Ναι το καταλαβα.Απλως,ακολουθησαμε διαφορετικη διαδικασια απο τους αλλους.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
μου εστειλαν τελικα μια αποδειξη σε pdf απο το λογιστηριο της airtickets που αναφερει το ποσο που πληρωσα, τα ονοματα των επιβατων, τον αριθμο της πτησης, τις ημερομηνιες και τους κωδικους των εισητηριων...

φανταζομαι αυτο θα πρεπει να εχω μαζι μου, μιας και τα γραφει ολα..
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
μου εστειλαν τελικα μια αποδειξη σε pdf απο το λογιστηριο της airtickets που αναφερει το ποσο που πληρωσα, τα ονοματα των επιβατων, τον αριθμο της πτησης, τις ημερομηνιες και τους κωδικους των εισητηριων...

φανταζομαι αυτο θα πρεπει να εχω μαζι μου, μιας και τα γραφει ολα..
Ναι, τύπωσέ το και έχε το μαζί σου. Ωστόσο για να δεις πώς λειτουργεί το ηλεκτρονικό εισιτήριο, κάνε το εξής. Όταν θα πάτε στο τσεκ-ιν δώστε μόνο διαβατήρια ή ταυτότητες και τίποτε άλλο. Έχε το χαρτί μαζί για να νιώθεις ασφάλεια αλλά μην το δείξεις, θα δεις ότι δε θα σ'το ζητήσουν.
 
Μηνύματα
36
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
και εγώ εχω ταξιδέψει μεσω airtickets και δεν είχα πρόβλημα και έδινα μόνο τα ονομάτα των επιβατών και τις ταυτότητες. Πάντως το e-mail της κράτησης πάντα το εκτυπώνω και το έχω μαζί μου για παν ενδεχόμενο.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
μου ηρθε το 1ο μειλ με το που εκανα την κρατηση στο σαιτ, αναφεροντας ολες τις λεπτομερειες της και το ποσό που επρεπε να πληρωσω..

μετα την πληρωμη 2ο μειλ με την αποδειξη της συναλλαγης..

σημερα 3ο μειλ με πιο αναλυτικα στοιχεια για τις πτησεις και ολες τις λεπτομερειες..

λογικα δεν πρεπει να περιμενω τιποτα αλλο, σωστα?
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σωστά! Τόσα άτομα τα επιβεβαίωσαν.
Μην αγχώνεσαι τσάμπα!

Το άγχος σκοτώνει! ;)
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
γενικα οταν κλεινει καποιος αεροπορικα μεσω ιντερνετ (μεσω τριτου) μπορει μεσω της εταιρειας μετα να επιβεβαιωσει την κρατηση?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γενικα οταν κλεινει καποιος αεροπορικα μεσω ιντερνετ (μεσω τριτου) μπορει μεσω της εταιρειας μετα να επιβεβαιωσει την κρατηση?
Ναι, αρκεί να έχει τα σωστά στοιχεία (Booking reference/pnr/..., ένας κωδικός από 5 ή 6 κεφαλαία και αριθμούς ανακατεμένα), το e-ticket number, και το ονοματεπώνυμο με τη σωστή λατινική γραφή.
Αν δεν τα έχει, η εταιρία είναι υποχρεωμένη να μη δώσει πληροφορίες από το τηλέφωνο, για λόγους ασφαλείας.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
Ναι, αρκεί να έχει τα σωστά στοιχεία (Booking reference/pnr/..., ένας κωδικός από 5 ή 6 κεφαλαία και αριθμούς ανακατεμένα), το e-ticket number, και το ονοματεπώνυμο με τη σωστή λατινική γραφή.
Αν δεν τα έχει, η εταιρία είναι υποχρεωμένη να μη δώσει πληροφορίες από το τηλέφωνο, για λόγους ασφαλείας.
ok μπηκα στο checkmytrip.com (μεσα απο το σαιτ της μαλεβ) kαι διαπιστωσα οτι ολα ειναι ενταξει...
και παλι ευχαριστω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom