Ολλανδία amsterdam." Ο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗΣ

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Εν αρχή ην.....
Η μαγική καρτούλα, που ακούει στο όνομα στο όνομα iamsterdam
I amsterdam Card - I amsterdam
που σου δίνει πρόσβαση σε όλα τα σχεδόν τα μέσα μαζικής συγκοινωνίας και στα μουσεία , ή παρέχει σημαντικότατες εκπτώσεις .
Πολύ χρηστική και την προμηθεύεσαι σχεδόν μόλις βγεις έξω από το σιδηροδρομικό σταθμό.

Αρκετό καιρό , έψαχνα να βρω ένα τίτλο για αυτό το σημείωμα μου , το οποίο θα ήθελα να έχει και τη θέση του "ευχαριστώ" στην προθυμία σας σχετικά με την παροχή των συμβουλών σας και των γνώσεων σας , ακόμα και εάν αυτές είχαν σαν αντικείμενο τα γευστικότατες λιχουδιές που έδωσαν μερικά κιλικία.
Έλεγα λοιπόν ότι έψαχνα να βρω ένα τίτλο που θα μπορούσε να περιγράψει ότι αποκόμισα από ένα πενθήμερο ταξίδι στην πόλη του amsterdam.
Μην σας φανεί περίεργο, αλλά μετά από επίμονη σκέψη ότι είδα , ότι αισθάνθηκα θα μπορούσαν να τα συμπυκνώσω στην φράση " Ο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗΣ"
και ευθύς αμέσως σας το αναλύω:

1) Κατ΄ αρχάς αυτό που οι πάντες θα διαπιστώσουν , είναι ότι το amsterdam είναι η πόλη των εραστών της αρχιτεκτονική των κουκλόσπιτων . Κάθε γωνία της, κάθε κτίριο είναι ένας πινάκας, που συνδυάζει χρώματα, σχήματα , εικόνες από το χθες μέσα στο σήμερα, κτίρια που άλλα μ σε παραπέμψουν ταυτόχρονα σε παραμύθια με ανθισμένες τουλίπες … σε ψύχρες λογικές εμπορίου με γεύση της πιο σκληρής αποικιοκρατίας αλλά σε ιστορίες τρόμου του ανθρωπινού παραλογισμού, όπως αυτές αναδύονται από το γνωστό ημερολόγιο της Άννας Φρανκ .
Όλα αυτά μαζί, σε ταξιδεύουν καθώς διασχίζεις τα αμέτρητα κανάλια της, ανεβοκατεβαίνεις γέφυρες η περιδιαβαίνεις τους καλοδιατηρημένους δρόμους της μέσα σε μια πραγματική αρμονία σχημάτων χρωμάτων που αντικατοπτρίζονται στα νερά των καναλιών .
Αυτά όμως αφορούν το ιστορικό κέντρο.
(Αυτοί βλέπετε, το διατήρησαν ανέπαφο, (έδωσαν και δίνουν άδειες π.χ. εστιατορίων σε κτίρια με μικρές σκάλες , ακόμα πιο μικρά δωμάτια και εστί δεν εγκαταλειφθήκαν, αντίθετα έδωσαν και δίνουν ζωή σε κτίρια 200 και πλέον ετών) εμείς τα αντίστοιχα των δικών μας πόλεων τα δώσαμε βορά στο θεριό της αντιπαροχής και δημιουργήσαμε αυτά τα απίθανα εκτρώματα του νεοελληνικής αισθητικής )
Αν όμως λέω, αν κάποιος τολμηρός, αποφασίσει να βγει λίγο έξω από το ιστορικό κέντρο, τότε θα μείνει έκπληκτος από την αρχιτεκτονική στειρότητα των ολλανδών και μπορεί να θαυμάσει την μεταφορά της «αρχιτεκτονικής των λαϊκών πολυκατοικιών» της άλλοτε κραταιάς σοβιετικής ένωσης στη πρωτεύουσα της πλέον ιστορικής αποικιοκρατικής δύναμης .
Τεράστια ομοιόμορφα συγκροτήματα κατοικιών, χωρίς «ταυτότητα» χωρίς καμία απολύτως αρχιτεκτονική γραμμή, σε ένα καμβά μουντών αποχρώσεων .
2) Θα ήταν βέβαια παράλειψη, σε ένα σημείωμα αφιερωμένο στο amsterdam, να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι η υπόθεση συγκοινωνίες στην πόλη αυτή έχει τη δική της ταυτότητα.
Είναι αδύνατον να μην προσέξει κανείς , να μην σχολιάσει , να μην ζηλεύσει την σχέση των ολλανδών με το ποδήλατο. Μια σχέση σχεδόν ερωτική. Αφού οι πάντες , ανεξαρτήτου φύλλου και ηλικίας , χρησιμοποιούν το ποδήλατο με την ιδία ευκολία που εμείς οι ελληναράδες χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο και ας είναι να πάμε 5 μέτρα πιο κάτω , η τις μηχανές (ολοένα αυξανόμενου κυβισμού λες και έχουν τις λεωφόρους να ξεχυθούν) με κομμένες εξατμίσεις και με διάθεση δραπανοφόρων οχημάτων.
Σε κάθε όμως περίπτωση εκείνο που πρέπει να ειπωθεί είναι ότι η ανάπτυξη των μέσων μαζικής συγκοινωνίας αφαιρούν οποιαδήποτε ανάγκη για χρήσης ιδιωτικών μέσων μεταφοράς.
Εδώ δύο βασικές επισημάνσεις για κάθε φιλόδοξο επισκέπτη αυτής της πόλης.
α) Είναι ξεχωριστή εμπειρία να γυρίσεις τα κανάλια που διασχίζουν με τα πλοιάρια και να βλέπεις το amsterdam να περνάει μπροστά σου σαν παραγωγή της paramount pictures.
β) ότι για να το γνωρίσεις θα πρέπει πραγματικά να αφεθείς στην αγκάλη της (στα πλοιάρια της ) και να γυρίσει παντού, να βρεθείς από τη μία συνοικία στη άλλη , να περιπλανηθείς απο τα μουσεία της μέχρι το ΝΕΜΟ και από το ΝΕΜΟ μέχρι τα καφέ της και στα κόκκινα φανάρια.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δώσε και άλλα στο λαό!!!! Ενδέχεται να πάω κάποιους μήνες εκεί, και οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν εξαιρετικά χρησιμη. Πήγες τώρα; είναι μουντό ή όχι; ο τροπος ζωής των κατοίκων εκεί πώς σου φάνηκε;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αν όμως λέω, αν κάποιος τολμηρός, αποφασίσει να βγει λίγο έξω από το ιστορικό κέντρο, τότε θα μείνει έκπληκτος από την αρχιτεκτονική στειρότητα των ολλανδών και μπορεί να θαυμάσει την μεταφορά της «αρχιτεκτονικής των λαϊκών πολυκατοικιών» της άλλοτε κραταιάς σοβιετικής ένωσης στη πρωτεύουσα της πλέον ιστορικής αποικιοκρατικής δύναμης .
Τεράστια ομοιόμορφα συγκροτήματα κατοικιών, χωρίς «ταυτότητα» χωρίς καμία απολύτως αρχιτεκτονική γραμμή, σε ένα καμβά μουντών αποχρώσεων .
Περιμένω με πραγματικό ενδιαφέρον να διαβάσω τις εντυπώσεις σου από το Άμστερνταμ. Δεν μπορώ όμως να μην επισημάνω την εντύπωση που μου έκανε η προηγούμενη παράγραφος. Για μένα οι γειτονιές του Άμστερνταμ ήταν ένας παράδεισος της σύγχρονης αρχιτεκτονικής. Μιλάω για περιοχές όπως η Java, το KNSM island, το Borneo και άλλες που σίγουρα δεν ανήκουν στο ιστορικό κέντρο. Δεν θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν και οι περιοχές που αναφέρεις, αλλά σίγουρα αυτή η πόλη δεν χαρακτηρίζεται από "αρχιτεκτονική στειρότητα" και από "έλλειψη ταυτότητας". Ίσα - ίσα που τα μάτια μου χόρτασαν από όμορφα κτίρια, από πολυκατοικίες που ξεπερνάνε την χρηστικότητα και τη λειτουργικότητα και συναντάνε επιτέλους την αισθητική.
Όταν στην Ελλάδα τα μάτια μου "πονάνε" από αυτά που αντικρύζω, εκεί τα άφηνα να περιπλανιούνται πάνω στα κτίρια και δεν χόρταινα: από το εξαιρετικό κέντρο αρχιτεκτονικής του Άμστερνταμ μέχρι πάρα πολλά συγκροτήματα κατοικιών. Δείτε αυτόν τον χάρτη αρχιτεκτονικής της πόλης και θα καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω. Κάθε κουκκίδα αντιπροσωπεύει ένα κτίριο παλιότερο ή νεότερο με αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Πατήστε πάνω τους και δείτε τις φωτογραφίες.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Περιμένω με πραγματικό ενδιαφέρον να διαβάσω τις εντυπώσεις σου από το Άμστερνταμ. Δεν μπορώ όμως να μην επισημάνω την εντύπωση που μου έκανε η προηγούμενη παράγραφος. Για μένα οι γειτονιές του Άμστερνταμ ήταν ένας παράδεισος της σύγχρονης αρχιτεκτονικής. Μιλάω για περιοχές όπως η Java, το KNSM island, το Borneo και άλλες που σίγουρα δεν ανήκουν στο ιστορικό κέντρο. Δεν θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν και οι περιοχές που αναφέρεις, αλλά σίγουρα αυτή η πόλη δεν χαρακτηρίζεται από "αρχιτεκτονική στειρότητα" και από "έλλειψη ταυτότητας". Ίσα - ίσα που τα μάτια μου χόρτασαν από όμορφα κτίρια, από πολυκατοικίες που ξεπερνάνε την χρηστικότητα και τη λειτουργικότητα και συναντάνε επιτέλους την αισθητική.
Όταν στην Ελλάδα τα μάτια μου "πονάνε" από αυτά που αντικρύζω, εκεί τα άφηνα να περιπλανιούνται πάνω στα κτίρια και δεν χόρταινα: από το εξαιρετικό κέντρο αρχιτεκτονικής του Άμστερνταμ μέχρι πάρα πολλά συγκροτήματα κατοικιών. Δείτε αυτόν τον χάρτη αρχιτεκτονικής της πόλης και θα καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω. Κάθε κουκκίδα αντιπροσωπεύει ένα κτίριο παλιότερο ή νεότερο με αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Πατήστε πάνω τους και δείτε τις φωτογραφίες.
Τι συζητάμε ρε συ mariath, ο άνθρωπος πήγε στη Μέκκα της αρχιτεκτονικής (λαϊκών) κατοικιών, και το μόνο που κατάφερε να δεί ήταν... σοβιετικές πολυκατοικίες...
Την επόμενη φορά ας κάνει μια βόλτα από το Het Schip (Museum Het Schip) για να μάθει για την αρχιτεκτονική της σχολής του Άμστερνταμ...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Alcorfu σε ποιο Αμστερσταμ πηγες εσυ; Γιατι το Αμστερνταμ που γυρισα εγω χθες ηταν διαφορετικο απο αυτο που ειδες εσυ
 

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.
Καταρχήν εκφράστηκα με τα καλύτερα λόγια γι αυτό που αποτελεί το κέντρο του amsterdam.
Μίλησα για συνοικίες έξω από το κέντρο του amsterdam που είχα την τύχη να βρεθώ, και έκανα την πιο απλή διαπίστωση (και συνάμα καλοπροαίρετη) ότι αυτοί οι όγκοι που αντίκριζα με την ομοιομορφία τους που θύμισαν, τα μπλοκ των λαϊκων πολυκατοικιών στο πρώην ανατολικό μπλοκ, που είχα την τύχη στη ζωή μου να ζήσω περίπου τρία ολάκερα χρόνια πριν την κατάρρευση του και έχω το προνόμιο να έχω φίλους που «φίλε» taver γνώριζουν και πως να εκφράζουν τις απόψεις τους αλλά πώς να απευθύνονται σε άλλους.
Βεβαία στη ζωή μου έμαθα, ποτέ να μην διεκδικώ το τίτλο του αλάθητου η του παντογνώστη και πάντα να προσπαθώ να δίνω προέκταση στη λογική του άλλου και όχι να τον κατακρίνω γιατί έχει διαφορετική άποψη από τη δική μου.
Έτσι δεν θα διαφωνήσω με τη καλή φίλη mariath και τα όσα υποστηρίζει. Θα θέσω όμως κατά την γνώμη μου δύο παραμέτρους.
1) Σε μία ευρωπαϊκή πρωτεύουσα είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν και κτίρια σταθμοί της σύγχρονης αρχιτεκτονικής και τα οποία συνήθως αφορούν κτίρια ειδικών προδιαγραφών.
Δηλώνω κατηγορηματικά ότι δεν είμαι αρχιτέκτονας για να έχω ειδικότερα κριτήρια και αξιολογήσω το κάθε κτίριο χωριστά.
Ως όμως απλώς ταξιδιώτης και βεβαία με τα δικά μου μετρά αισθητικής μπορώ να πω ότι αυτό το κτίριο ναι μου αρέσει αλλά το άλλο με καταπλακώνει. Και εξηγούμε:
Αρχιτεκτονικό κατασκεύασμα είναι και το περίφημο κτίριο που στεγάζει το ΝΕΜΟ και από μακριά φαντάζει σαν ένα καράβι έτοιμο να αποπλεύσει.
awww.galinsky.com_buildings_nemo_Exterior_203.jpg

Είναι μια κατασκευή, κατά την ταπεινή μου άποψη απόλυτα εναρμονισμένη με το χώρο που βρίσκεται, που δίνει προοπτική και συνεχεία.
Στον αντίποδα όμως π.χ. του ΝΕΜΟ ( και χρησιμοποίησα αυτό γιατί είναι μια εικόνα πολύ διαδεδομένη στα μάτια των ταξιδιωτών) θα βάλω μια σειρά από μεγαθήρια όπως τοRembrandt Tower ή Breitner Center ( Photo of Breitner Center: View from Amsteldijk | Emporis.com ) που σιγουρα είναι υποδειγμα συγχρονης αρχιτεκτινικής αλλα σιγουρα δεν ταιριάζει στην δικη μου ψυχοσυνθεση.
2) στο κείμενο μου, μιλούσα όχι φυσικά για ειδικά κτίρια , αλλά μιλούσα για τις σύγχρονες κατοικίες, τα σπίτια τα διαμερίσματα που ζει ο μέσος Ολλανδός, και όχι ο δικός μας κάτοικος του Ψυχικού και της Εκάλης. (ARCAM architectural documentation
Ας κάνει, κάποιος μια βόλτα προς την πλευρά που βρίσκεται το αεροδρόμιο (συγχωρέστε με που δεν θυμάμαι την τοποθεσία) τότε θα διαπιστώσει μια σειρά από τεραστίους ομοιόμορφους όγκους που ξεφεύγουν πολύ από το «κουκλίστικο» κέντρο του amsterdam
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
2) στο κείμενο μου, μιλούσα όχι φυσικά για ειδικά κτίρια , αλλά μιλούσα για τις σύγχρονες κατοικίες, τα σπίτια τα διαμερίσματα που ζει ο μέσος Ολλανδός, και όχι ο δικός μας κάτοικος του Ψυχικού και της Εκάλης. (ARCAM architectural documentation
Ας κάνει, κάποιος μια βόλτα προς την πλευρά που βρίσκεται το αεροδρόμιο (συγχωρέστε με που δεν θυμάμαι την τοποθεσία) τότε θα διαπιστώσει μια σειρά από τεραστίους ομοιόμορφους όγκους που ξεφεύγουν πολύ από το «κουκλίστικο» κέντρο του amsterdam


"Φίλε", διάβασε περισσότερα για τη σχολή του Άμστερνταμ, και δες και το site του μουσείου που ανέφερα παραπάνω. Αναφέρεται αποκλειστικά σε απλά, λαϊκά σπίτια/διαμερίσματα, και μάλιστα σύγχρονα, όχι στα κουκλόσπιτα του κέντρου.

Πού τελειώνει για σένα το κέντρο του Amsterdam? Στο Schiphol? Από το Σκίπχολ που είναι το αεροδρόμιο δεν είναι πια προάστια του Άμστερνταμ, μεσολαβούν και άλλες πόλεις / χωριά.
 
Last edited by a moderator:

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
στο κείμενο μου, μιλούσα όχι φυσικά για ειδικά κτίρια , αλλά μιλούσα για τις σύγχρονες κατοικίες, τα σπίτια τα διαμερίσματα που ζει ο μέσος Ολλανδός, και όχι ο δικός μας κάτοικος του Ψυχικού και της Εκάλης. (ARCAM architectural documentation
Ας κάνει, κάποιος μια βόλτα προς την πλευρά που βρίσκεται το αεροδρόμιο (συγχωρέστε με που δεν θυμάμαι την τοποθεσία) τότε θα διαπιστώσει μια σειρά από τεραστίους ομοιόμορφους όγκους που ξεφεύγουν πολύ από το «κουκλίστικο» κέντρο του amsterdam


Επειδή κι εγώ μιλούσα για σύγχρονες κατοικίες και όχι για Ψυχικό και Εκάλη, θέλω να δώσω μερικά παραδείγματα για το τι σημαίνει σύγχρονη αρχιτεκτονική στο Άμστερνταμ. Δείτε ένα συγκρότημα κατοικιών, ιδιωτικές κατοικίες, άλλο συγκρότημα κατοικιών, ένα σχολείο, και άλλη μία κατοικία σαν λίγα παραδείγματα του τι παίζεται στο Άμστερνταμ. Μιλάω για γειτονιές κανονικές, μικρομεσαίες και με αρκετούς μετανάστες γιατί τις περπάτησα δρόμο - δρόμο για να τις χορτάσω. Φαντάζομαι ότι δεν εννοείς ότι τέτοια κτίρια σου θυμίζουν ανατολικό μπλοκ, στο οποίο είχα και γω την τύχη να ζήσω για έξι μήνες και ξέρω πώς ακριβώς είναι.

Είπα από την αρχή ότι υπάρχουν και τα κτίρια που ανέφερες, όμως ευτυχώς αυτά δεν δίνουν τον τόνο στην πόλη. Κι αν είδες μόνο αυτά, τότε δεν είδες τίποτα. Μάλλον περιπλανήθηκες σε λάθος γειτονιές και δεν μπόρεσες να απολαύσεις αυτήν την "μέκκα" της αρχιτεκτονικής, όπως την είπε και ο taver. Το Άμστερνταμ είναι από τις πόλεις που μπορείς να πας και μόνο για την αρχιτεκτονική του (αν και έχεις και δεκάδες άλλους λόγους για να το κάνεις φυσικά).
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αlcorfu,διάβασα με ενδιαφέρον την ιστορία σου,μια και το Αμστερνταμ είναι απ'τους προορισμούς που θέλω με την πρώτη ευκαιρία να επισκεφθώ!(απλά γράψε με μεγαλύτερα γράμματα την συνέχεια,εκτός αν την τελείωσες).Μου άρεσε η περιγραφή σου,και ειλικρινά ΔΕΝ καταλαβαίνω τις παρατηρήσεις που σού έγιναν για την προσωπική σου άποψη σχετικά με το πώς σου φάνηκαν τα καινούργια οικοδομήματα,ναι μέν δεν έχω άποψη επί του θέματος αλλά ειλικρινά μου φαίνεται ακατανόητο το να μην μπορεί κάποιος να δεχτεί όσο ωραίο και μοντέρνο και πρότυπο σύγχρονης αρχιτεκτονικής να ΘΕΩΡΕΤΑΙ κατά γενική ομολογία κάποιο κτίριο η συγκρότημα κλπ, για μερικούς να ΜΗΝ ισχύει αυτό και να χαρακτηρίζεται ομοιόμορφο..,χωρίς ταυτότητα.
Ανάλογη εμπειρία είχα με την επίσκεψη μου στο Βερολίνο πριν λίγους μήνες...,στην Potzdamer Platz,που θεωρείται ότι πιο..must to see..,με τους υπερσύγχρονους ουρανοξύστες,που από τους περισσότερους εκθυάζονται,εμένα με ψυχοπλάκωσαν ήταν ο χειρότερος εφιάλτης μου...και όχι μόνο,ακόμα και άλλα συγκροτήματα σούπερ μοντέρνα που έβλεπα δεν μπορώ να πώ ότι αισθητικά μου κάθονταν καλά...γούστα είναι αυτά!
Οπως πολύ σωστά ανέφερες σ'ένα σημείο δεν είμαστε αρχιτέκτονες ούτε εσύ ούτε εγώ ,δεν ξέρω για τους υπόλοιπους,και έχουμε κάθε δικαίωμα να εκφράζουμε μια διαφορετική άποψη...
Θα χαρώ να διαβάσω την συνέχεια της ιστορίας σου!
 

Pitcoupe

Member
Μηνύματα
18
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια-Σλοβενια-Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
...οπου δεν εχω παει
Και εγω επισης, αλλα...

Μερικοι θα πρεπει να καταλαβουν οτι ο τροπος ομιλιας τους ειναι τοσο αποκρουστικος, που το μονο που καταφερνουν ειναι να μας κανουν να μη θελουμε να ξαναδιαβασουμε σχολιο τους. Να ειρωνευομαστε επειδη καποιος δεν ειδε, η δεν του αρεσε, η δεν εδωσε σημασια σε κατι που αρεσε σε μας?

Ο ανθρωπος αυτα ειδε, αυτα βιωσε, αυτα εγραψε. Αν καποιος βλεπει με αλλα ματια, μεγεια του.

Φιλικα.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Ξερολισμος, το ανωτατο σταδιο της ημιμαθειας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom