Ινδονησία BALI - Ubud

korina80

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
θαλασσινο μπάνιο

Διαβάζοντας τις ομολογουμένως πανέμορφες ιστορίες για Μπαλί κι επειδή το σκέφτομαι για καλοκαιρινές διακοπές, θα θελα να ρωτήσω αν υπάρχουν και παραλίες που μπορεί/ προσφέρεται να κάνεις μπάνιο ή έχουν όλες κύμματα?
 

Saradojo

Member
Μηνύματα
69
Likes
196
Επόμενο Ταξίδι
Όπου βγάλει ο δρόμος
.... το σκέφτομαι για καλοκαιρινές διακοπές, θα θελα να ρωτήσω αν υπάρχουν και παραλίες που μπορεί/ προσφέρεται να κάνεις μπάνιο ή έχουν όλες κύμματα?
Korina80 δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου δώσει απάντηση στο ερώτημά σου, γιατί δεν βούτηξα στο Μπάλι. Φυσικά δεν έχει παντού κύματα στις παραλίες.
Όμως η γνώμη μου είναι, ότι αν η προτεραιότητα σου είναι τα μπάνια το καλοκαίρι και δεν θες να μείνεις Ελλάδα, γιατί έχεις μόνο καλοκαιρινές διακοπές. Τότε πάνε στην πανέμορφη Ταϊλάνδη, στα νησάκια της. Προσωπικά είμαι ευτυχής που δεν έχασα ούτε μια μέρα για μπάνιο στο Μπάλι.

Θα γράψουν και άλλοι πιστεύω την γνώμη τους, πάνω στο ερώτημά σου και θα αποφασίσεις έστω την τελευταία στιγμή.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Διαβάζοντας τις ομολογουμένως πανέμορφες ιστορίες για Μπαλί κι επειδή το σκέφτομαι για καλοκαιρινές διακοπές, θα θελα να ρωτήσω αν υπάρχουν και παραλίες που μπορεί/ προσφέρεται να κάνεις μπάνιο ή έχουν όλες κύμματα?
Ποιός μίλησε για κύμματα? Νερό δεν έχουν κορίτσι μου! Περπατάς 100 μέτρα από την ακτή και το νερό σου είναι ακόμη μέχρι τον αστράγαλο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποιός μίλησε για κύμματα? Νερό δεν έχουν κορίτσι μου! Περπατάς 100 μέτρα από την ακτή και το νερό σου είναι ακόμη μέχρι τον αστράγαλο!
στις περισσότερες που πήγα έτσι ήταν. διέφεραν η Lovina και η Dreamland. η δεύτερη ήταν και η μόνη που μου άρεσε στο νησί. κατάλευκη άμμος αλλά με αρκετά βαθιά νερά. δεν την συνιστώ για παιδιά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
η δεύτερη ήταν και η μόνη που μου άρεσε στο νησί. κατάλευκη άμμος αλλά με αρκετά βαθιά νερά.
Ε, ναι, αυτό το κομμάτι της ακτής είναι και το μόνο (απ' όσα είδα εγώ - Lovina δεν πήγα) που μπορείς να κολυμπήσεις. H Dreamland είναι δίπλα στην Padang Padang η οποία είναι πιο γραφική (για τα γούστα μου) και μου άρεσε περισσότερο. Εκεί βουτήξαμε...

 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ε, ναι, αυτό το κομμάτι της ακτής είναι και το μόνο (απ' όσα είδα εγώ - Lovina δεν πήγα) που μπορείς να κολυμπήσεις. H Dreamland
σε αυτές πήγα και δεν ήταν ρηχά τα νερά. η Dreamland μου άρεσε, η Lovina πάτος αλλά με κανονικό βάθος νερών. γκριζοκαφεοειδή νερά, αξίζει πολύ περισσότερο η διαδρομή ως εκεί.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
σε αυτές πήγα και δεν ήταν ρηχά τα νερά. η Dreamland μου άρεσε, η Lovina πάτος αλλά με κανονικό βάθος νερών. γκριζοκαφεοειδή νερά, αξίζει πολύ περισσότερο η διαδρομή ως εκεί.
Είπα εγώ κάτι διαφορετικό? :shock:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είπα εγώ κάτι διαφορετικό? :shock:
γιατί είπα εγώ ότι εσύ είπες κάτι διαφορετικό? πάλι κολοκυθιά πρωί πρωί παίζουμε..είπα ότι εγώ σε αυτές πήγα και είδα διαφορετικό βάθος νερών από το συνηθισμένο του νησιού. στις άλλες που αναφέρθηκαν δεν έχω πάει. και από τις 2 μόνο μία αξίζει (τουλάχιστον στο τμήμα επί πληρωμή που πήγα εγώ), η άλλη είναι πάτος. τόσο απλά. εμπειρίες ανταλλάσουμε όλα τα μέλη εδώ προς όφελος των αναγνωστών. δεν διαφωνεί κανείς με κανέναν.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τα άσχετα μηνύματα διαγράφηκαν. Σας παρακαλώ οι κουβέντες μόνο on topic. Οι προσωπικές σας κόντρες δεν ενδιαφέρουν το forum.
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.289
Καλλιτερα να πας καπου αλλου!

Πανέμορφο το Μπαλί (ή Μπάλι)! Κατά την άποψή σου πόσες είναι οι ελάχιστες μέρες που πρέπει να αφιερώσει κάποιος για να δει λίγο απ' όλα (ναούς, ηφαίστεια, ορυζώνες, καμιά παραλία, ενδοχώρα)?
2 μερες & πολλες του! Δυστυχως αυτο που εχουμε & δεν το σεβομαστε που λεγεται Ελλαδα εχει πολυ περισοτερα να δειξει & να προσφερει απο το Μπαλι. Δυστυχως αυτο που εψαχνα στο Μπαλι δεν το βρηκα, τα περισοτερα αξιοθεατα ειναι τεχνικα, (δες Τanah Lot), οσο για τα πιθηκοδαση, αυτοι τις εχους μαζεψει τις μαϊμουδες για να πηγαινουνε οι βλακες οι τουριστες. Οπως τω'χα δει στο Μεξικο σε ενα νησακι καπου. Ειμαι κρητικος, η Κρητη εχει πιο πολλα να προσφερει απο το Μπαλι. Αν μεταφρασουμε τα τεμπλα σε εκκλησιες εχουμε πιο πολλα, απο παραλιες βεβαια δεν παιζομαστε, τις καλιτερες, χρεωνουμε τις ξαπλωστρες, αλλα η χειποτερη παραλια της Ελλαδας δεν ισοδυναμει με την καλιτερη του Μπαλιου. Για μενα 1 βδομαδα στο Μπαλι ητανε βαρετη! Η Java & η Soumatra ηταν πολυ ανωτερα, βεβαια με τα πολλα ηφαιστεια που βλεπεις τα βαριεσαι καποια στιγμη! Ειχα παει την χρονια της εκρηξης του Merapi. Mυστικιστης δεν ειμαι, ουτε γιαπης, καλλιτερα η Κρητη, οσο για τους ορυζωνες, ο φημισμενος ειναι ενας (UNESCO WH) που ειναι & ιδιοτικος! Τι διαολο εχει η παλια πολη των Χανιων & δεν μπορει να γινει προστ. μνημειο της UNESCO δεν ξερω! Βεβαια μπορεις να χρησιμοποιησεις το Μπαλι σας εξοδο για τα νησια Λομποκ & Γκιλις!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.418
Likes
7.758
2 μερες & πολλες του! Δυστυχως αυτο που εχουμε & δεν το σεβομαστε που λεγεται Ελλαδα εχει πολυ περισοτερα να δειξει & να προσφερει απο το Μπαλι. Δυστυχως αυτο που εψαχνα στο Μπαλι δεν το βρηκα, τα περισοτερα αξιοθεατα ειναι τεχνικα, (δες Τanah Lot), οσο για τα πιθηκοδαση, αυτοι τις εχους μαζεψει τις μαϊμουδες για να πηγαινουνε οι βλακες οι τουριστες. Οπως τω'χα δει στο Μεξικο σε ενα νησακι καπου. Ειμαι κρητικος, η Κρητη εχει πιο πολλα να προσφερει απο το Μπαλι. Αν μεταφρασουμε τα τεμπλα σε εκκλησιες εχουμε πιο πολλα, απο παραλιες βεβαια δεν παιζομαστε, τις καλιτερες, χρεωνουμε τις ξαπλωστρες, αλλα η χειποτερη παραλια της Ελλαδας δεν ισοδυναμει με την καλιτερη του Μπαλιου. Για μενα 1 βδομαδα στο Μπαλι ητανε βαρετη! Η Java & η Soumatra ηταν πολυ ανωτερα, βεβαια με τα πολλα ηφαιστεια που βλεπεις τα βαριεσαι καποια στιγμη! Ειχα παει την χρονια της εκρηξης του Merapi. Mυστικιστης δεν ειμαι, ουτε γιαπης, καλλιτερα η Κρητη, οσο για τους ορυζωνες, ο φημισμενος ειναι ενας (UNESCO WH) που ειναι & ιδιοτικος! Τι διαολο εχει η παλια πολη των Χανιων & δεν μπορει να γινει προστ. μνημειο της UNESCO δεν ξερω! Βεβαια μπορεις να χρησιμοποιησεις το Μπαλι σας εξοδο για τα νησια Λομποκ & Γκιλις!
Nταξει, το εμπεδωσαμε, η Κρητη ειναι καλυτερη!!!
Το Μπαλι, του Μπαλιου???:rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom