ΗΠΑ California road trip...με ολίγον από Las Vegas και Grand Canyon

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.485
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλά ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερ΄πωνεις, πολύ καλογραμμένα όλα και κατατοπιστικά.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Eυχαριστούμε για τις ωραίες είκονες που μας μεταφέρεις. Διαβάζοντας την ιστορία σου βρίσκω ενδιαφέρον την Calico Ghost Town ,δεν την έχω στον προγραμματισμό μου για το αντίστοιχo ταξίδι μου στην california και σκέφτομαι να την εντάξω. Πόση περίπου ώρα αφιέρωσες εκεί?

Ανυπομονούμε να μας γράψεις για Grand Canyon
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Eυχαριστούμε για τις ωραίες είκονες που μας μεταφέρεις. Διαβάζοντας την ιστορία σου βρίσκω ενδιαφέρον την Calico Ghost Town ,δεν την έχω στον προγραμματισμό μου για το αντίστοιχo ταξίδι μου στην california και σκέφτομαι να την εντάξω. Πόση περίπου ώρα αφιέρωσες εκεί?

Ανυπομονούμε να μας γράψεις για Grand Canyon
Αξίζει την μικρή παράκαμψη. Αφιερώσαμε περίπου 1.30 ώρα
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
τον Απριλιο φευγουμε για το ιδιο σχεδον ταξιδι για 2 εβδομαδες με αλλα δυο ατομα κ οι εμπειριες κ πληροφοριες σου μου φανηκαν ιδιαιτερα χρησιμες!!!Σευχαριστω κ ανυπομονω να μαθω για το Grand Canyon που ειναι κ το ονειρο ζωης μου να παω!!!πλιιιιιιζζζζζζζ γραψε μας κατι!!! :) :) :) :) :)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
sourloulou που ακριβώς θα πάτε? εγώ με την σύζυγό μου 3/4 πάμε LA και μετά κατά σειρά GCNP,LV,Highway 1 Και τέλος SF.
Είναι σχεδόν όλο το πρόγραμμα έτοιμο ώρα προς ώρα εκτός από το τι θα κάνουμε στο SF
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
sourloulou που ακριβώς θα πάτε? εγώ με την σύζυγό μου 3/4 πάμε LA και μετά κατά σειρά GCNP,LV,Highway 1 Και τέλος SF.
Είναι σχεδόν όλο το πρόγραμμα έτοιμο ώρα προς ώρα εκτός από το τι θα κάνουμε στο SF
28/3 αναχωρουμε για 2 εβδομαδες!καταστρωνουμε το δρομολογιο μιας κ νοικιασαμε αυτοκινητο ...η σειρα ειναι LA-LV-SF-LA με τα ενδιαμεσα που τωρα συμπεριλαμβανουμε διαβαζοντας οδηγους κ φορουμ!βρηκα κατι ενδιαφερον στο in2life για Grand Canyon αλλα θα με ενδιεφερε να διαβασω κ κατι απο συμφορουμιτη με tips κλπ για να αποφυγουμε ή να μη χασουμε διαφορα!!! ;) ;)
ο @gioske τα εχει γραψει πολυ γλαφυρα κ κατατοπιστικα οποτε συμπληρωθηκαν κατα πολυ οι γνωσεις κ πληροφοριες μας απο τους τουριστικους οδηγους...φυσικα ο,τι αξιοπεριεργο κ αξιοσημειωτο ανακαλυψουμε κι εμεις θα το προσθεσω στο θεμα για μελλοντικες χρησεις απο αλλους!!!ειναι ιδιαιτερο ταξιδι κ ταυτοχρονα με εμας ψαχνουν κ οι συνταξιδιωτες μας εκ Γερμανιας σε αντιστοιχους οδηγους οποτε ολο κ κατι θα προσθεσουμε!!! :) :) :)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
πόσες μέρες θα μείνετε σε κάθε πόλη?Στείλε μου αν θέλεις το πρόγραμμα σου να πάρω ιδέες. Το δικό μας έχει ως εξής:
3/4/2015 προσγειωνόμαστε Λος Άντζελες , θα μείνουμε 5 βράδια και θα επισκεφτούμε
3/4 Hollywood,Melrose avenue,The Grove,
4/4 Mullholand dr,Bel Air,Malibu,Venice,Santa Monica,
5/4 Universal studios,Griffith Park
6/4 Disney concert,Pueblo,Hollywood
7/4 και 8/4 αφιερωμένες στην Disneyland
στην συνέχεια βράδυ πηγαίνουμε στο Indio που κοιμόμαστε το βράδυ της Τετάρτης 8/4
9/4 αφιερώνουμε 3 ώρες στο Joshua park και στην συνέχεια ταξιδεύουμε για GCNP.
9/4 και 10/4 μένουμε 2 βράδια στο Grand Canyon National Park.
Πρωί 10/4 ταξιδεύουμε για Λας Βέγκας οπου θα μείνουμε για τα επόμενα 3 βράδια,έχουμε σκοπό τα δούμε 3 shows .Ίσως τα le reve, believe,love (τώρα είμαι στην φάση που ψάχνουμε εισιτήρια για αυτά)
14/4 πρωί πηγαίνουμε από LV προς Cambria ,κάνοντας στάση στην Ghost town Calico
15/4 ξυπνάμε στην Cambria και απολαμβάνουμε την διαδρομή του Highway 1 προς Σαν Φρανσίσκο.
2 βραδιές στο SF και 17/4 ημέρα επιστροφής.

Γενικά σε τέτοιου είδους ταξίδι χρειάζεται πολύς χρόνος για οδήγηση και ελπίζω να μην έχουμε υπολογίσει κάτι λάθος όσον αφορά τις αποστάσεις και τους χρόνους οδήγησης , δουλέψαμε πολύ σε google maps και μεγάλη βοήθεια πήραμε από αντίστοιχη ιστορία του taver.

Ειδικά για εμάς ισχύει ότι είμαστε φανατικοί των θεματικών πάρκων και για αυτό θα αφιερώσουμε αθροιστικά 3 ολόκληρες μέρες σε universal studios k disneyland.
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
μολις το ετοιμασω θα το ανεβασω!θα δω κι αυτα που επελεξες κ προτεινεις! :) :)
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
10η ημέρα (27/05)

Υπάρχουν τρεις τρόποι για να επισκεφθείς το Grand Canyon (εφεξής GC) από το Las Vegas, με αυτοκίνητο. Ο εύκολος, ο δύσκολος και ο ιδανικός τρόπος. Ο εύκολος είναι να οδηγήσεις για 200 χλμ περίπου μέχρι το δυτικό άκρο του φαραγγιού, να ανέβεις στο skywalk και να γυρίσεις πίσω. Ναι μεν η αίσθηση ότι κρέμεσαι πάνω από το κενό είναι ωραία αλλά η θέα δεν είναι τόσο εντυπωσιακή. Ο δύσκολος τρόπος είναι να οδηγήσεις μέχρι το βόρειο άκρο (North rim) για 450 χλμ ,με δύσκολη πρόσβαση (η οποία διακόπτεται τους φθινοπωρινούς-χειμερινούς μήνες) και λίγες τουριστικές υποδομές. Ο ιδανικός τρόπος (και ο προτιμώμενος από τους γνώστες του φαραγγιού) είναι να φτάσεις στο νότιο άκρο (South Rim) οδηγώντας για αρκετά χιλιόμετρα (440 περίπου) πάνω στον I-93 South μέχρι Kingman και έπειτα στον I-40 East μέχρι το Williams. Η διαδρομή είναι μέτριου ενδιαφέροντος μέχρι που μπαίνεις στο δάσος, στο The Kaibab National Forest με κατεύθυνση στο Grand Canyon Village. Εκεί μπορείς να παρκάρεις το αυτοκίνητό σου και να πάρεις δωρεάν (αφού έχεις πληρώσει 30USD ανά αυτοκίνητο στην είσοδο) τα λεωφορεία που θα σε κάνουν περιοδεία σε διάφορα σημεία με εξαιρετική θέα προς το φαράγγι.

Το νότιο άκρο δεν επιλέγεται τυχαία από την πλειοψηφία των επισκεπτών. Εκτός από άρτιες υποδομές, έχει και τα περισσότερα σημεία με θέα (vista points), περίπου 50. Υπάρχουν 3 διαφορετικά δρομολόγια λεωφορείων, όπου μπορείς να τα χρησιμοποιείς απεριόριστα για να μετακινηθείς μεταξύ των vista points (βλέπε εδώ για λεπτομέρειες).

Αυτό το φυσικό θαύμα με μήκος 446 χιλιομέτρων, πλάτος μεταξύ 6,5 και 29 χιλιομέτρων και βάθος που φτάνει τα 1,8 χιλιόμετρα είναι αποτέλεσμα της διαβρωτικής επίδραση εκατομμυρίων ετών του ποταμού Κολοράντο και των παραποτάμων του. Σε αυτά τα στοιχεία της φύσης αποδόθηκαν θεϊκές ιδιότητες και λατρεύτηκαν ως τέτοια από τους ιθαγενείς, για χιλιάδες χρόνια. Ο πρώτος Ευρωπαίος που πάτησε το πόδι του μέσα στο φαράγγι ήταν ένας Ισπανός κονκισταδόρ το 1540 και για 2 αιώνες μετά κανείς δεν το ξανατόλμησε.

Κατεβαίνοντας από το λεωφορείο στο πρώτο vista point, η αρχική εντύπωση ήταν μάλλον χλιαρή. Η πρώτη ματιά προς το φαράγγι δεν είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα, δεν το πανηγύρισα κιόλας. Κάπου είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι που) ότι στην αρχή και μέχρι να προσαρμόσεις το βλέμμα σου στο μέγεθος που απλώνεται μπροστά σου σε όλες τις διαστάσεις, ίσως και να μην ενθουσιαστείς, ίσως να σου φανεί μικρό και ρηχό. Ωραία, σκέφτηκα, ας δώσω λίγο χρόνο προσαρμογής μήπως και βελτιωθεί το πράγμα. Όσο η ώρα περνούσε και στρέφοντας το βλέμμα πανοραμικά (μιας και η θέα ήταν ανεμπόδιστη και απέραντη) κατάφερα να αποκτήσω αίσθηση και των τριών διαστάσεων του φαραγγιού. Στο πεντάλεπτο, δεν μπορούσα να μιλήσω. Με κατέκλυσε ένα ιερό δέος, μια αίσθηση ασημαντότητας μπροστά στο ασύλληπτο έργο της φύσης. Αλλά ταυτόχρονα αισθάνθηκα μοναδικά τυχερός λες και όλο αυτό το μεγαλείο δημιουργήθηκε μόνο και μόνο για να το αντικρίσουν τα μάτια μου και να το θαυμάσουν. Λες και η Ανθρωπική Αρχή (*), επινοήθηκε για αυτήν ακριβώς τη στιγμή στον χωροχρόνο, για το Εδώ και το Τώρα...

* Στην αστροφυσική και στην κοσμολογία υπάρχει η λεγόμενη Ανθρωπική Αρχή. Σύμφωνα με αυτήν το Σύμπαν άρα και ο Κόσμος μας δημιουργήθηκε με τέτοιο τρόπο ώστε να είμαστε εδώ για να το παρατηρήσουμε. Αν δηλαδή άλλαζε έστω και κάποια ελάχιστη μεταβλητή στις κοσμικές εξισώσεις, οποιαδήποτε έμβια ζωή άρα και ο άνθρωπος δεν θα δημιουργούνταν, άρα δεν θα μπορούσε και να θαυμάσει την απέραντη ομορφιά της Ζωής. Η τύχη μας αυτή είναι ασύλληπτη, ας την εξαργυρώσουμε λοιπόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.*


Grand Canyon.jpg
Grand Canyon-2.jpg
Grand Canyon-3.jpg
Grand Canyon-4.jpg
Grand Canyon-5.jpg
Grand Canyon-6.jpg
Grand Canyon-7.jpg
Grand Canyon-8.jpg
Grand Canyon-9.jpg
Grand Canyon-10.jpg
Grand Canyon-11.jpg
Grand Canyon-12.jpg
Grand Canyon-13.jpg
Grand Canyon-14.jpg
Grand Canyon-15.jpg
Grand Canyon-16.jpg
Grand Canyon-17.jpg
Grand Canyon-18.jpg
Grand Canyon-19.jpg



Ούτε που καταλάβαμε πως πέρασε η ώρα, καθώς βρεθήκαμε στο δυτικότερο vista point του πάρκου, το Hermits Rest. Ο ήλιος είχε κατέβει χαμηλά και και οι επισκέπτες συνωστίζονταν και ετοίμαζαν τις φωτογραφικές τους μηχανές. Η απαθανάτιση της δύσης του ηλίου είναι από τα highlights της εκδρομής, και όχι άδικα. Η τελευταία εικόνα μας από το GC, ήταν τόσο έντονη που βουρκώσαμε. Οι αχτίνες του ήλιου ψηλάφισαν για τελευταία φορά σήμερα την πανάρχαια επιδερμίδα, εξευμενίζοντας τις χθόνιες θεότητες του Φαραγγιού και σκορπώντας ασήμι στη ράχη το ζωοδότη ποταμού Colorado...

Grand Canyon-20.jpg
Grand Canyon-21.jpg
Grand Canyon-22.jpg



Τα υπόλοιπα ήταν μια τυπική διαδικασία. Νύχτωσε για τα καλά πια και ο δρόμος της επιστροφής φάνηκε πιο σύντομος, πιο ξεκούραστος. Οι έντονες εικόνες της ημέρας αντηχούσαν ακόμη στο μυαλό κάνοντας ακόμη και την βαρετή, νυχτερινή διαδρομή μέσα από την έρημο της Αριζόνα, ενδιαφέρουσα. Τα φώτα της Αμαρτωλής Πόλης, αυτά που σύμφωνα με κάποιες φήμες δεν έχουν σβήσει ποτέ, φάνηκαν στον ορίζοντα...


 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom