Ιταλία Cinque terre

Μηνύματα
37
Likes
3
Καλημέρα φίλοι, σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι στην Ιταλία, οπου θα νοικιάσω αυτοκίνητο και θα κατευθυνθώ στη Φλωρεντία. Από εκεί θέλω να επισκευθώ τη περιοχή cinque terre,το πρόβλημα είναι το parking. Απ ότι εχω μάθει υπάρχουν μονοπάτια που ενώνουν τα 5 χωριά, σωστά? Που μπορώ να παρκάρω το αυτοκίνητο ετσι ώστε να μπορέσω να τα δω όλα? Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση μεταξύ τους?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Εχουν Πάρκιν επι πληρωμή όλα τα χωριά! Εχει λιγο περπάτημα μετα βέβαια! Μην το αφήσετε όπου να ναι τα πρόστιμα ειναι σχεδόν βέβαια!
Το μονοπάτι που τα ενώνει ειναι περιπατητικο :)
Αν θέλετε περπατήστε το via de l Amore!
Τελος, όλα συνδέονται με τρένο ίσως ειναι καλη ιδέα να τα γυρίσετε κ ετσι !
 
Μηνύματα
37
Likes
3
Εχουν Πάρκιν επι πληρωμή όλα τα χωριά! Εχει λιγο περπάτημα μετα βέβαια! Μην το αφήσετε όπου να ναι τα πρόστιμα ειναι σχεδόν βέβαια!
Το μονοπάτι που τα ενώνει ειναι περιπατητικο :)
Αν θέλετε περπατήστε το via de l Amore!
Τελος, όλα συνδέονται με τρένο ίσως ειναι καλη ιδέα να τα γυρίσετε κ ετσι !
Καλημέρα και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! θέλω να παρκάρω στο πρώτο από τα 5 χωριά να περπατήσω από τα μονοπάτια μέχρι το τελευταίο και να επιστέψω στο πρώτο με το τραίνο, είναι εφικτό?
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η via dell amore οπως εχει ηδη αναφερθει σε αλλο θεμα, ειναι κλειστη προς το παρόν. Αναζητησε το αλλο θεμα οπου ηδη υπάρχουν πληροφοριες και λινκ. Η κατασταση των μονοπατιων αλλαζει συνεχως μετα την συνεχιζομενη ανακατασκευή τους για λογους ασφαλειας.
Αλλη λυση για φθηνο η κ τσαμπα παρκιν ειναι η La Spezia..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
θέλω να παρκάρω στο πρώτο από τα 5 χωριά να περπατήσω από τα μονοπάτια μέχρι το τελευταίο και να επιστέψω στο πρώτο με το τραίνο, είναι εφικτό?
2 μονοπάτια είναι κλειστά. Πληροφορίες εδώ (επίσημο σάιτ) http://www.parconazionale5terre.it/Esentieri-outdoor.php
Θέλεις να κάνεις αυτήν την πεζοπορία σε μια μέρα; Άθροισα τους χρόνους, για τις 2 διαδρομές που είναι ανοιχτές και βγαίνει 3,5 ώρες συνεχούς περπατήματος σε επίπεδο hiking (κάποια από τα μονοπάτια είναι ιδιαίτερα απαιτητικά).
 
Μηνύματα
37
Likes
3
2 μονοπάτια είναι κλειστά. Πληροφορίες εδώ (επίσημο σάιτ) http://www.parconazionale5terre.it/Esentieri-outdoor.php
Θέλεις να κάνεις αυτήν την πεζοπορία σε μια μέρα; Άθροισα τους χρόνους, για τις 2 διαδρομές που είναι ανοιχτές και βγαίνει 3,5 ώρες συνεχούς περπατήματος σε επίπεδο hiking (κάποια από τα μονοπάτια είναι ιδιαίτερα απαιτητικά).
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! τα κοματια που είναι κλειστά, υπάρχει εναλλακτικός τρόπος να τα δείς?
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! τα κοματια που είναι κλειστά, υπάρχει εναλλακτικός τρόπος να τα δείς?
Η ομορφια των μονοπατιων ειναι η θεα που προσφερουν...οχι αυτά καθ αυτα..υπαρχουν εκδρομες με βαρκες αλλα μην αγχωνεσαι κι αυτα που μενουν ανοικτα εχουν φοβερη θεα. Ακομα κ το τραινο εχει θεα..ειναι ευκολο να τη βρεις..Επι τοπου θα τα δεις.
 
Μηνύματα
37
Likes
3
Η ομορφια των μονοπατιων ειναι η θεα που προσφερουν...οχι αυτά καθ αυτα..υπαρχουν εκδρομες με βαρκες αλλα μην αγχωνεσαι κι αυτα που μενουν ανοικτα εχουν φοβερη θεα. Ακομα κ το τραινο εχει θεα..ειναι ευκολο να τη βρεις..Επι τοπου θα τα δεις.

Και εγώ για τη θέα θέλω να το περπατήσω! το είχα στο μυαλό μου σχεδιασμένο να ξεκινήσω από το πρωτο και περπατώντας να φτάσω στο τελευταίο! Ισως τα κομμάτια που είναι κλειστά να συνδυάσω με βάρκες? Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! τα κοματια που είναι κλειστά, υπάρχει εναλλακτικός τρόπος να τα δείς?
Αν εννοείς από εναλλακτικά μονοπάτια, συμβουλέψου το σάιτ (δεν νομίζω να υπάρχουν άλλα παραθαλάσσια μονοπάτια όμως) Τα χωριά μπορείς να τα επισκεφθείς με το τρένο. Από θάλασσα: Στο σάιτ που σου έδωσα (που θα πρέπει να κοιτάξεις λίγο - τα λέει όλα) έχει αυτό http://www.navigazionegolfodeipoeti.it/
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! τα κοματια που είναι κλειστά, υπάρχει εναλλακτικός τρόπος να τα δείς?
Υπάρχουν εναλλακτικά μονοπάτια. Όλα όμως είναι ορεινά και απαιτούν περισσότερο χρόνο και κόπο. Τον περασμένο Οκτώβρη τα πέρασα, έχουν αρκετό ενδιαφέρον. Σε κάποια από αυτά μπορείς να κάνεις και ενδιάμεσες στάσεις στα ορεινά χωριά του Cinque Terre με συνοδεία τοπικού κρασιού. Επίσης, ωραία διαδρομή είναι από το Portovenere στο Riomaggiore. Μπορείς να πάρεις καραβάκι για Portovenere και να επιστρέψεις από το μονοπάτι (περίπου 5 ώρες αν θυμάμαι καλά).
 

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
Κσλησπερα! Θα ταξιδεψω στο cinque terre και θα ειμαι χωρις αυτοκινητο. Σε ποιο ξενοδοχειο μου προτείνετε να μεινω ετσι ώστε να μην δυσκολευτώ στις μετακινήσεις; Ευχαριστω πολυ
 

tetix

Member
Μηνύματα
46
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλημέρα ιταλοφιλοι. Τον Ιανουάριο θα πεταχτουμε μια Φλωρεντια για τέσσερις μέρες. Η μια έξω αυτών προορίζεται για day trip στη siena.σκεφτομαστε αν μας βγάλουν οι χρόνοι να πάμε και άλλο ένα cinque terre. Από όσο διάβασα είναι κανα τρίωρο μακριά αλλά νομίζω είναι ευκαιρία. Με κολλάει λίγο η εποχή. Τι λέτε κ έσεις ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom