Σρι Λάνκα Dreamy days in Sri Lanka/Keylani-Maldives (honeymoon 2016)

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Εμένα προσωπικά με ταξίδεψες! Μακάρι να καταφέρουμε να πάμε κάποτε κι εμείς σ' αυτόν τον παράδεισο!
 
Μηνύματα
39
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ευχαριστούμε για την εξαιρετική ιστορία! Πανέμορφες φωτογραφίες και ωραία αφήγηση που δεν κουράζει αλλά σε κρατάει σε αγωνία. Καλά ταξίδια!!!
Ευχαριστούμε . Οντας πρωτάρηδες ειχαμε το άγχος του να είναι όλα κατανοητά και ευχάριστα.
Καλά ταξίδια σε όλους μας. Κάθε ταξίδι είναι ένας μικρός στόχος που σε κρατάει ζωντανό μέχρι την επίτευξη του και μετά πάλι από την αρχή ;)

Εμένα προσωπικά με ταξίδεψες! Μακάρι να καταφέρουμε να πάμε κάποτε κι εμείς σ' αυτόν τον παράδεισο!
Εμείς ευχόμαστε να πάτε και στους 2 παραδείσους. Σρι Λάνκα & Μαλδίβες.
Μακρυά από την Αθήνα, ταξίδι να είναι και όπου να'ναι :p
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
39
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Συγχαρητηρια για την όμορφη ιστορία!! Να ειστε πάντα ευτυχισμένοι και να κάνετε υπέροχα ταξιδια!! Η Σρι Λάνκα ηταν και για μας μοναδικός προορισμός και διαβάζοντας τις περιγραφες σου ταξιδεψα παλι εκει!
Για γαμήλιο πήγατε κι εσείς;;;; Τι σας άρεσε περισσότερο;;
ευχαριστούμε για τα όμορφα λόγια :)
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.569
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Παιδιά,ευχαριστώ πολύ για την ιστορία σας... Για το Φεβρουαριο σκεφτόμαστε την Σρι Λανκα ,μετα απο ταξιδια σε Μπαλι,Ταιλανδη και Βιρμανια...
Το μπατζετ μας για φετος ειναι στα 2500 ευρώ για τους δυο μας ,για τα παντα. Ισως και συν 500 ευρω αν αποφασίσουμε να δούμε μια ιδεα απο Μαλδιβες. Καλα ταξιδια να εχετε !!
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Τι ωραίες φωτογραφίες!! Μακάρι όλη σας ή ζωή να είναι εξίσου όμορφη!! Να ρωτήσω όμως γιατί γράφεις πως μετανοιώσατε για το ταξιδιωτικό;; κι αν μπορείς γράψε λίγο τιμές κ τα ξενοδοχεία που μείνατε.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Για γαμήλιο πήγατε κι εσείς;;;; Τι σας άρεσε περισσότερο;;
ευχαριστούμε για τα όμορφα λόγια :)
Δε πήγαμε για γαμήλιο, την Πρωτοχρονιά του 2015 ήταν το ταξίδι μας.. Πολλά μας άρεσαν (και κάποια όχι και τόσο :p ) έχω γραψει και γω ιστορία και τα γράφω αναλυτικά.. :)
Εξωτική Κεϋλάνη και χλιδάτα Εμιράτα!
Γαμήλιο όταν με το καλό πάμε θα μου άρεσε να είναι στις Μαλδίβες, φαίνεται ιδανικός προορισμός για χαλάρωση και όμορφες παραλίες..
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
υπεροχη ιστορια,καταπληκτικες φωτος!!! καλα ταξιδια παντα! :)
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη αυτή ιστορία σας...οι φωτογραφίες που έχετε ανεβάσει είναι απίθανες..!!!!
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
(8o)

Το επόμενο πρωί κατευθυνθήκαμε προς την πρωτεύουσα της χώρας-νησιού, το Κολόμπο!
Πριν φτάσουμε όμως, μας έκανε μία εκτός προγράμματος στάση ο ξεναγός μας. Στο μεγαλύτερο ποτάμι της Κευλάνης, για την ακρίβεια σε μία λίμνη που ήταν αποκύημα αυτού του ποταμιού. Καταλαβαίνουμε πως μπορεί να ακούγεται πλεοναστικό, μα ήταν ΚΑΙ αυτό ένα όνειρο! Ειλικρινά αισθανόμασταν συνεχώς σαν να έχουμε βγει από ταινία μαζί με το τοπίο. Στη λίμνη αυτή έμπαινες μόνο με καραβάκι και μπορούσες να επισκεφθείς ένα σωρό κουκκίδες-νησάκια (μερικά εκ των οποίων είναι κατοικήσιμα -5-10 κάτοικοι). Η δική μας διαδρομή αφορούσε το νησάκι όπου φτιάχνονται οι κανέλλες.
View attachment 152441

View attachment 152440

View attachment 152442

View attachment 152443

Στην πορεία... συνεχίσαμε για την πόλη του Κολόμπο..
Μια πόλη που θυμίζει πιο….Ευρώπη! Ουρανοξύστες, δρόμοι με φανάρια, διπλές κατευθύνσεις, Υπουργεία , μεγάλα κτήρια κι ό,τι άλλο παραπέμπει σε μία σύγχρονη πόλη με έντονες επιρροές του δυτικού τρόπου ζωής και της Ανατολής.
Ομολογούμε πως δεν ενθουσιαστήκαμε καθόλου. Οι μόνες μας δραστηριότητες ήταν να πάμε βόλτα πεζοπορώντας την αγορά τους ( χειρότερη από Σοφοκλέους)
και το βράδυ να πάμε για ποτό σε ένα από τα πιο γνωστά μπαράκια της πόλης στον 75ο όροφο ενός ξενοδοχείου –κόσμημα. Επιστροφή στο ξενοδοχείο , ξεκούραση και ξύπνημα στις 9.
Ο Yanaka μας παρέλαβε για τελευταία φορά και μας «παρέδωσε» στο αεροδρόμιο , όπου μας «περίμενε» η πτήση για Μαλδίβες! Πτήση που διήρκησε 55 λεπτά.
Προτού περάσουμε στις 2 ημέρες ας κάνουμε μια μικρή αποτίμηση της επίσκεψης μας στην Κεϋλάνη που μας φιλοξένησε 8 ολόκληρες μαγικές ημέρες.
Είναι μία χώρα σαν ένα δάκρυ που ξεπετάγεται στο νότιο άκρο της Ινδικής χερσονήσου. Εκεί που η ιστορία και ο μύθος πάνε μαζί.
Αρχαίες πολιτείες, θρησκευτικά μνημεία, χρυσές ακτογραμμές, καταπράσινα βουνά, ζούγκλες, εθνικά πάρκα, φυτείες τσαγιού, βουδιστικοί ναοί, μοναδικές παραδοσιακές γιορτές, ελέφαντες και μαϊμούδες, κοκκοφοίνικες, μπαχαρικά, μπανανιές, καουτσούκ, καφές, πολύτιμες πέτρες κ.ο.κ..Ένας παράδεισος που παραμένει ακόμα παρθένος και ίσως αυτό να είναι το μυστικό που τον διατηρεί μοναδικό και σπάνιο. Ένας εξωτικός προορισμός που σε γεμίζει σμαραγδένιες αναμνήσεις. Εμείς μπορεί ποτέ να μην είχαμε στην travel λίστα μας να ταξιδέψουμε έως εκεί, αλλά όχι απλώς δεν το μετανιώσαμε, μα θα ξανά πηγαίναμε με την 1η ευκαιρία, μιας και διαθέτει την ικανότητα να ξελογιάζει εδώ και αιώνες τους επισκέπτες της. Δεν έχει τυχαία ονομασθεί η Ταϊτή της Ανατολής. Θα σταματήσουμε να μιλάμε για την Κεϋλάνη μέσα από το στόμα του Μάρκ Τουέιν:
«Όλα είναι αρμονικά σε αυτήν τη χώρα, όλα σε απόλυτη καλαισθησία...».!!!

‘Όσοι πάτε μην ξεχάσετε: το κλίμα είναι τροπικό γεμάτο υγρασία , αποφεύγετε τους καλοκαιρινούς μήνες όπου έχουν τους μουσσώνες ( δεν θα περάσετε καλά), δεν χρειάζεται να κάνετε εμβόλια, η τοπική τους ώρα μετράει 3 ώρες μετά από τα πάτρια εδάφη, δεν τρώνε τυρί (σοκ!) ,
το wifi είναι είδος προς εξαφάνιση, οι μετακινήσεις γίνονται με τα τοπικά ταξί ( tuk-tuk), λεωφορεία βγαλμένα από ταινίες του Ρέι, εθνικό τους νόμισμα η Ρουπία ( με την τρομερή αντιστοιχία 1ευρώ= 100 ρουπίες) , διαβατήριο και βίζα.
Πολύ ωραία αφήγηση και πολύ όμορφες φωτογραφίες.Έχω κλείσει με άλλους 2 φίλους,για Σρι Λάνκα,για τις 9 με 21 Γενάρη 2018. Η ιστορία σου πραγματικά μου έδωσε πολλές πληροφορίες.Εμείς έχουμε κλείσει μόνο τα εισιτήρια και δε θα οργανώσουμε κάτι από πριν.Απλά έχω φτιάξει ένα πρόχειρο πλάνο για το που θα κινηθούμε. Σκέφτομαι για τρεις διανυκτερεύσεις κάπου ώστε να δούμε το Cultural Triagle (Πολοναρουβα,Σιγκιριγια,Νταμπουλα κτλ.).Που όμως? Μετά τρεις μέρες Κάντυ,σαν βάση για άλλα μέρη ή μήπως όπως εσείς να μείνω και μία βραδυά Νουβάρα Ελίγια? Μετά 3 μέρες Γκάλε, πάλι σαν βάση για εξορμήσεις. Δε μας φοβίζει η κούραση,πάντα στα ταξίδια μας κουραζόμαστε...Θα ξεκουραστούμε μόλις γυρίσουμε.Παρόλο που,όπως σου είπα,πήρα αρκετές πληροφορίες από την ιστορία σου,αν έχεις κάτι να μου προτείνεις αναμένω με αγωνία!!! Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Μηνύματα
39
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πολύ ωραία αφήγηση και πολύ όμορφες φωτογραφίες.Έχω κλείσει με άλλους 2 φίλους,για Σρι Λάνκα,για τις 9 με 21 Γενάρη 2018. Η ιστορία σου πραγματικά μου έδωσε πολλές πληροφορίες.Εμείς έχουμε κλείσει μόνο τα εισιτήρια και δε θα οργανώσουμε κάτι από πριν.Απλά έχω φτιάξει ένα πρόχειρο πλάνο για το που θα κινηθούμε. Σκέφτομαι για τρεις διανυκτερεύσεις κάπου ώστε να δούμε το Cultural Triagle (Πολοναρουβα,Σιγκιριγια,Νταμπουλα κτλ.).Που όμως? Μετά τρεις μέρες Κάντυ,σαν βάση για άλλα μέρη ή μήπως όπως εσείς να μείνω και μία βραδυά Νουβάρα Ελίγια? Μετά 3 μέρες Γκάλε, πάλι σαν βάση για εξορμήσεις. Δε μας φοβίζει η κούραση,πάντα στα ταξίδια μας κουραζόμαστε...Θα ξεκουραστούμε μόλις γυρίσουμε.Παρόλο που,όπως σου είπα,πήρα αρκετές πληροφορίες από την ιστορία σου,αν έχεις κάτι να μου προτείνεις αναμένω με αγωνία!!! Σε ευχαριστώ πολύ!
Λογικά επιστρέφετε αύριο. Περιμένουμε τις εντυπώσεις σας!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom