Ντουμπάι Dubai κι από μένα!

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

Ώρα να γράψω κι εγώ την πρώτη μου ταξιδιωτική περιγραφή στο φόρουμ... :lol:

Λοιπόν, παίδες γύρισα από Dubai και πρέπει να σας πω πως η Pandora μας (στο Dubai No2) δεν θα μπορούσε να το περιγράψει καλύτερα. Όποιος σκέφτεται να ταξιδέψει να πάρει το ποστ της και να το κάνει κορνίζα.
Ακριβως όπως τα λεει είναι τα πράγματα.

Να προσθέσω κι εγώ μερικές πινελιές...

Η αεροπορική εταιρεία Emirates είναι το κάτι άλλο.
Τελευταίου τύπου μηχανές, πετάς και δεν ακούς τίποτα. Οι αεροσυνοδοί πανέμορφες, χαμογελαστές, γλυκύτατες - λες και βγήκαν απο διαφήμιση. Σκοτώνονται να εξυπηρετήσουν.

Η πόλη του Dubai δε λεει τίποτα.
Είναι βέβαια τετρακάθαρη (ένα τόσο δα σκουπιδάκι δεν βρήκαμε πουθενά) με μεγάλες λεωφόρους, παρτέρια με πολύχρωμα λουλούδια κι ουρανοξύστες.

Όντως, μην περιμένετε αξιοθέατα.
Όποιος πάρει το δίπατο αγγλικό λεωφορείο για να κάνει το γύρο, γελάει πολύ:
Η ξεναγός σου λεει "δεξιά βλέπετε το Ιntecontinental, αριστερά το Radisson, πίσω το Sofitel".
Άλλοι κάνουν ξενάγηση σε μουσεία κι αρχαιολογικούς χώρους - κι αυτοί σε πάνε τσάρκα από ξενοδοχείο σε ξενοδοχείο. :bleh:

Έχοντας μαζί μου δυο 15χρονους (τον γιο μου και τον κολλητό του) πρέπει να πω ότι το Dubai γι' αυτές τις ηλικίες είναι ένα όνειρο:
Τους άρεσε πολύ το σαφάρι στην έρημο και το πάνω κάτω που κάνουν τα 4Χ4 στους αμμόλοφους.
Ακόμα περισσότερο τους ...συγκίνησε η ζουμπουρλούδικη χορεύτρια της κοιλιάς!!! Την κοιτόύσαν με το στόμα ανοιχτό. Στο σπίτι έχουμε χιλιάδες φωτογραφίες της Φατμέ! :D

Πέρασαν πολύ ωραία στις νεροτσουλήθρες. (Προσοχή: Να θυμάστε ότι η δική τους Παρασκευή είναι αργία. Σαν την Κυριακή μας. Μην κάνετε λοιπόν την βλακεία που έκανα εγώ να πάτε νεροτσουλήθρες Κυριακή γιατί οι ουρές είναι απερίγραπτες και ο ήλιος καυτός. Προσωπικά, στη μία ώρα τα 'παιξα, γιατί δεν έβρισκα ξαπλώστρα ούτε για δείγμα).

Σημείωση: Μην ξεχνάτε καπέλο, γυαλιά ηλίου (ο ήλιος είναι δυνατός) και αντιηλιακό.

Χαβαλέ έχει και το SKI DUBAI στο Mall of the Emirates. Το εισιτήριο είναι γύρω στα 30 ευρώ το άτομο. Η θερμοκρασία μέσα είναι -2 με -4. Μέσα στην τιμή του εισιτηρίου περιλαμβάνεται και η στολή (Παπούτσια, καλτσες, μπουφάν, παντελόνι). Δεν σου δίνουν γάντια και σκούφο με αποτέλεσμα οι δικοί μου να παγώσουν τα χέρια τους και να βγούνε σε χρόνο ντετέ.

Όπως είπε και η Pandora οι αγορές μας δεν διαφέρουν από τις δικές τους. Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να πάω στο Dubai για να βρω Τζάμπο, Καρφούρ, ή Μαρξ εντ Σπένσερ. Υπάρχουν βέβαια και οι μεγάλες φίρμες τύπου Ντιορ, Σανέλ, Πράντα κ.τ.λ.

Πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον βρήκα στα μαγαζιά που πουλάνε τις αμπάγιες (τις παραδοσιακές μαύρες φορεσιές των γυναικών). Νόμιζα ότι είναι κατάμαυρες. Με έκπληξη ανακάλυψα ότι υπάρχουν πανάκριβες μπουτίκ για τις ...εμιροπούλες και τις σεϊχοπούλες: Εκεί οι αμπάγιες είναι κάργα στολισμένες με παγιέτες και κεντήματα χρυσά, ασημένια, κόκκινα και πάει λέγοντας.

Τέλος - για μένα προσωπικά - η μεγαλύτερη "ατραξιόν" του Dubai είναι το τεράστιο ξενοδοχειακό σύμπλεγμα Madinat Jumeirah (αυτό περικλείει και τον Burj και τις νεροτσουλήθρες και άλλα τρία υπερπολυτελή ξενοδοχεία).

Είχα την τύχη να μείνω στο βασικό από αυτά το Al Qasr.
Ένα παλάτι καθόλου κιτς, στις αποχρώσεις της άμμου και λεπταίσθητα αραβουργήματα.
Παιδιά, είναι το κάτι άλλο.
Το σέρβις;
Η ποιότητα της κουζίνας (έχει το μεγαλύτερο μπουφέ της πόλης με σούπερ εδέσματα);
Οι βόλτες στα κανάλια με τις abra, τις παραδοσιακές βάρκες τους;
Το Souk Madinat - μέρος κι αυτό του συγκροτήματος;
Τα μικρά ηλεκτροκίνητα οχήματα που σε μεταφέρουν οπουδήποτε μέσα από μαγευτικές διαδρομές και πανέμορφους κήπους. (Όταν είσαι ένοικος όλες οι μεταφορές είναι δωρέάν)...

Πραγματικά πίστευα ότι ζούσαμε τις Χίλιες και Μια Νύχτες!
Πως από κάποια μεριά θα σκάσει μύτη η Χαλιμά, ο Αλή Μπαμπά με τους 40 κλέφτες και το μαγικό τζίνι που πραγματοποιεί τις ευχές.

Χρυσάφια και τα συναφή είναι όντως φτηνά, σηκώνουν παζάρια, αλλά εγώ δεν αγόρασα τέτοια. Πρώτον, δε με ενδιαφέρουν και δεύτερον δεν σκαμπάζω καθόλου από ποιότητες σε κοσμήματα.
Λένε πάντως ότι εξαίρετικά καλές τιμές βρίσκεις σε διαμάντια στο Gold and Diamond Park. Αυτό για όποιον ενδιαφέρεται για ...μονόπετρο αρραβώνα έχει πραγματικά εκπληκτικά κομμάτια.

Ο καιρός ανεκτός αλλά δεν είναι και για χόρταση.

Τα παιδιά θέλουν με χίλια να ξαναπάνε.

Το ίδιο ενδιαφέρουν θα έχουν φαντάζομαι και οι κυρίες που λατρεύουν το shopping.

Εγώ - ενώ πέρασα καλά - δεν νομίζω ότι θα ξαναπήγαινα. Φεύγοντας το μόνο που λυπόμουνα που άφηνα πίσω μου ήταν το θεϊκό ξενοδοχείο Al Qasr...

Ότι άλλο θέλετε και μπορώ να βοηθήσω, στη διάθεσή σας...:)


Να ευχαριστήσω θερμότατα την Μένια και την Πανδώρα που με μεγάλη υπομονή απάντησαν και στις πιο ηλίθιες ερωτήσεις μιας αγχωμένης μάνας πριν το ταξίδι μας...
Οι συμβουλές σας ήταν πολύτιμες, να 'στε καλά!
 

Attachments

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Καλώς ήρθες στα πάτρια εδάφη! Πραγματικά το Madinat Jumeirah μας τρέλανε κι εμάς (παρόλο που δεν μέναμε εκεί)! Ακόμα θυμάμαι τα περίτεχνα σερβίτσια τσαγιού και το παγωτό - γίγας που πήρε ο άντρας μου!! Χα χα χα!:lol:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πριν απ΄όλα, καλώς μας ήρθες!!!!
Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που βοήθησα να γίνει λίγο πιο εύκολο το ταξίδι σου και ν΄αποφύγεις την όποια ταλαιπωρία...
΄Αλλωστε, κρίνοντας από τα δικά μου '' θέλω '', εκτιμώ ιδιαίτερα και απολαμβάνω το συγγραφικό ταλέντο πολλών, εδώ σ΄αυτή την όμορφη παρέα, άλλο τόσο όμως εκτιμώ και τις χρηστικές πληροφορίες!

Και μια παράκληση, γιατί δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο...
Ανέβασε μερικές φωτογραφίες, όταν μπορέσεις, απ΄το Madinat Jumeirah. Νομίζω ότι αξίζουν όσο χίλιες λέξεις!!!:clap:

Να΄σαι πάντα καλά και να περνάς ακόμα καλύτερα στα ταξίδια σου!!!!:D
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Nα σημειώσω εδώ ότι το δωμάτιο και το μπάνιο που βλέπετε στις φωτογραφίες είναι τα πιο οικονομικά του ξενοδοχείου (αν είναι ποτέ δυνατόν!!!)

Ονομάζονται Αrabian Deluxe Rooms και είναι τα πιο ... απλά τους!
Αυτά εμείς στην Ευρώπη τα ονομάζουμε "junior suites" γιατί είναι τεράστια έχουν χώρο με διθέσιο καναπέ, πολυθρόνα και τραπεζάκι και γραφείο.

Σε τέτοια μείναμε εμείς, οι τυχερούληδες... :clap:

Το πακέτο το κλείσαμε με την Emirates και (με βάσεις τις τιμές που μας δώσαν εκεί) κοστίζουν πάνω-κάτω γύρω στα 500 ευρώ το δωμάτιο.

Εντάξει, μη βαράτε, είναι πολλά! Αλλά δουλεύουμε όλοι τόσο σκληρά στη ζωή μας που, μια στα τόσα, αξίζει αυτή η εμπειρία!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ωραίες οι φωτογραφίες. :)
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτές που έβγαλα εγώ με την κακομοίρα την Sony Cybershot (ή κάπως έτσι, τέλος πάντων, γιατί είμαι πανασχέτου στις φωτογραφίες) είναι μαύρο χάλι...:(

Γι' αυτό είπα να σας περιποιηθώ και κατέβασα τις "επίσημες" του ξενοδοχείου...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πω πω!! Γκρέτα σ΄ευχαριστώ!
Μ΄έστειλες τώρα.....
Ζητείται το τζίνι επειγόντως ;) να ξαναπάω !!!

Μπράβο, για ότι καλύτερο προσφέρεις στον εαυτό σου και στο γιόκα σου!:clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom