Ντουμπάι Dubai - μέρος 2ο

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τηρώντας την υπόσχεσή μου και σε συνέχεια του παθήματος που έγινε μάθημα, να σας περιγράψω τις εντυπώσεις μου:
1) Εμβλημά τους : <Εσείς σκέφτεστε κι εμείς το πραγματοποιούμε> !
2) Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο παντού !
3) Τέτοιος οικοδομικός οργασμός πουθενά στον κόσμο! Τόσοι γερανοί μικροί, μεγάλοι, τεράστιοι όπου και να κοιτάξεις ακόμα και πάνω σε ουρανοξύστες !
4) Ο ψηλότερος ουρανοξύστης του κόσμου ( Βurj Dubai - 900m ), στην κορυφή του έχει επίσης γερανό και δεν θα τελειώσει ποτέ για να μην τον ξεπεράσει άλλο οικοδόμημα στον κόσμο !
5) Οι αποστάσεις μεταξύ των οικοδομικών τετραγώνων στο Νέο Dubai (όπου και απίστευτες κατασκευές) είναι τεράστιες. Δεν αντικατοπρίζονται στους χάρτες και μπορεί να ξεγελαστείς σκεπτόμενος ίσως τα δικά μας οικοδομικά τετράγωνα που τα περπατάς με τα πόδια !
6) Τα τεχνητά νησιά με τις υπέροχες βίλες !
7) Οι διαδρομές ανάμεσα στους ατέλειωτους ουρανοξύστες νομίζω ότι απομυθοποιούν το Manhattan και τη Σιγκαπούρη με το ρυθμό που χτίζονται !
8)Το Wafi (το πιο exclusive εμπορικό κέντρο ) πανάκριβο, με πυραμίδες από βιτρώ !
9) Το Emirates shopping center όπου και το Ski Dubai, με κήπο και συντριβάνια και νερά που χορεύουν, για να γευματίσεις και να καπνίσεις ! Στον τελευταίο όροφο έχει και toyland για όλες τις ηλικίες των παιδιών.
10) Το Burj al Arab πανέμορφο 7στερο και βάλε !
11) Το Μadinat Jumeirah !! Δεν υπάρχουν λόγια γι αυτό το συγκρότημα με το ποτάμι, τις γόνδολες, τις απίθανα όμορφες ξύλινες Αραβικές κατασκευές , τα εμπορικά του με αντίκες και ξυλόγλυπτα, όπου πρέπει να δειπνήσεις, όταν ανάβουν τα φώτα και μοιάζει παραμύθι απ΄τις χίλιες και μια νύχτες ! Οτι ωραιότερο έχει το Dubai είναι εκεί...
12) Τα ξενοδοχεία είναι εξαιρετικά, πολυτελή και προσιτά για ότι προσφέρουν
13) Οι παροχές σε τεχνολογία αξεπέραστες !
14) Η πτήση με αερόστατο και σερβίρισμα πρωινού για να θαυμάσετε το ξημέρωμα πετώντας πάνω απ΄την πόλη (200$ το άτομο). Δυστυχώς δεν το έκανα...
15) Τα ταξί είναι άφθονα, όλα Τoyota Avensis και φθηνά ! Ομως δεν σταματούν οπουδήποτε στο δρόμο και δεν ανταποκρίνονται στα νεύματα. Τα βρίσκεις μόνο στα εμπορικά κέντρα, όπου η αναμονή είναι μεγάλη, συνήθως με αριθμούς προτεραιότητας και οι ουρές τεράστιες (κυριολεκτώ) ειδικά τις ώρες αιχμής ! Υπάρχουν και πειρατικά κατόπιν συμφωνίας για το κόμιστρο. Ισως η καλύτερη λύση : ενοικίαση αυτοκινήτου με οδηγό για 12 ώρες (100$), να πάτε όπου θέλετε, ακόμα και σε άλλα εμιράτα π.χ. το Αμπού Ντάμπι είναι 1μιση ώρα...
16) Το σαφάρι με τζιπ 4 Χ 4 στην έρημο το ηλιοβασίλεμα, είναι όμορφη εμπειρία !
17) Οι εκπτώσεις στις επώνυμες ακριβές μάρκες δεν είναι σπουδαίες. Στις λιγώτερο γνωστές όμως είναι πραγματικά έως 70%.
18) Το φαγητό δεν έχει κάτι το εξαιρετικό, βρίσκετε τα πάντα και δεν είναι ακριβά.
19) Το μποτιλιάρισμα της ώρες αιχμής, παρά τις 6 και 1 λωρίδες σε κάθε κατεύθυνση, είναι απερίγραπτο! Τώρα φτιάχνουν εναέριο μετρό. Πριν 1-2 χρόνια ήταν 1.500.000 κάτοικοι, τώρα είναι 6.000.000 !
20) Ο χρυσός απομυθοποιείται γιατί στη συγκεκριμένη περιοχή, τα μαγαζιά είναι άπειρα και τα εκθέματα κατά εκατοντάδες, ώστε στο τέλος αδυνατείς να διαλέξεις οτιδήποτε ! Η ποσότητα και η αφθονία εκμηδενίζει την αξία τους. Ομως σηκώνουν παζάρι και οι τελικές τιμές είναι καλές.
21) Ολα τα εμπορικά κέντρα έχουν δικά τους αυτοκίνητα (μικρά λεωφορεία) και μεταφέρουν τους πελάτες τους σε κεντρικές πλατείες - συνήθως κοντά στα ξενοδοχεία - πράγμα πολύ βολικό, αφού αποφεύγεις τις ουρές για ταξί.
22) Ο καιρός το Φεβρουάριο είναι μια χαρά, γύρω στους 15-19 βαθμούς
23) Είναι από τις ασφαλέστερες περιοχές που έχω ταξιδέψει. Οι ντόπιοι είναι ευγενέστατοι και πολύ εξυπηρετικοί !
Αρα, την επόμενη φορά που θα πάω (είπαμε όταν τελειώσει η Dubailand) θα κλείσω ξενοδοχείο κοντά στο Emirates, γιατί ομολογώ ότι με γοήτευσε όλο αυτό το παραμύθι, θα νοικιάσω αυτοκίνητο με οδηγό και σίγουρα θα πετάξω απευθείας για να γλυτώσω χρόνο και χρήμα !
Φίλοι μου, αν περιμένετε κουλτούρα, μουσεία, ιστορικές μνήμες και ότι άλλο για να χορτάσετε τροφή του μυαλού, θα σας λυπήσω.... Είναι όμως μια ευκαιρία, αν πραγματικά θέλετε να μείνετε με το στόμα ανοιχτό, για το τι μπορεί να κατασκευάσει ο άνθρωπος στην απόλυτη υπερβολή, όταν υπάρχει χρήμα!
Και σίγουρα να αφεθείτε για λίγες μέρες στο απόλυτο "ντάντεμα" της ξενοιασιάς και της καλοπέρασης!
Υ.Γ.Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα...
 

Attachments

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αν και καθόλου δεν μου πάει το Ντουμπάι, Πανδώρα ευχαριστώ για την κωδικοποιημένη περιγραφή.
Ισως ως ενδιάμεσος σταθμός σε καμιά πιο μακρινή πτήση...
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Φίλοι μου, αν περιμένετε κουλτούρα, μουσεία, ιστορικές μνήμες και ότι άλλο για να χορτάσετε τροφή του μυαλού, θα σας λυπήσω....
Υ.Γ.Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα...
Στο μουσείο δεν πήγατε; Η ιστορία τους αν και μικρή υπήρχε φωτοβιντεογραφημένη όπως και οι κέρινες εποχικές παραστάσεις τους...
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα παω Ντουμπάι 23-28 Απρίλη (εποχή) Πάσχα. :clap:
Έχουμε κλείσει στο ξενοδοχείο AL QASR στο συγκρότημα Madinat Jumeirah. Όταν γυρίσουμε με το καλά, θα σας πω τις εντυπώσεις μου με το νι και με το σίγμα...
Περιττό να σας πω ότι για να βρω στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο άρχισα το ψάξιμο από τον Οκτώβρη. (Είχα ξεκινήσει κι από Αύγουστο για Χριστούγεννα, αλλά δεν βρήκα με τίποτα και τελικά πήγαμε Βιέννη).

Pandora,

Τα αξίζει τα λεφτά του αυτό το ξενοδοχείο ή θα κλαίω τα ευρώ μου; Όλοι μου λένε ότι είναι καταπληκτικό.

Και κάτι ακόμα, σε παρακαλώ. Επειδή θα πάρω μαζί τον γιο μου κι έναν φίλο του (γύρω στα 14-15 χρόνια) ποιες δραστηριότητες θα μου πρότεινες που θα τους αρέσανε;
Ξέρω για τις νεροτσουλήθρες έξω από το Beach Hotel αλλά είναι τόσο εντυπωσιακές όσο λένε, ή μπα;
Το σαφάρι με τα 4Χ4 αντέχεται ή θα μας βγουν τα άντερα έξω;
Το αερόστατο είναι 200 Ευρώ το άτομο; Δλδ, εμείς που είμαστε 4, μια οχτακοσάρα; Δεν είμαστε καλά!
Έχεις ίσως κάποια άλλα μέρη να μου προτείνεις για τα παιδιά (που μου είναι και ζωηρά τα πουλάκια μου, ζωη να 'χουν).
Και το κερασάκι: Τι σόι πρίζες έχουν εκεί; :D
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αγαπητή Γκρέτα
Το ξενοδοχείο που θα μείνεις είναι υπέροχο και πιστεύω ότι δύσκολα θα ξεκολλήσετε από εκεί. Νομίζω ότι θα παρέχει δραστηριότητες για όλους σας και όχι μόνο για τα ζουζούνια σας!
Για τις νεροτσουλήθρες δεν έχω άποψη, γιατί απλά, δεν τις είδα...
Το σαφάρι με τα 4 Χ 4 αντέχεται, τουλάχιστον με τους οδηγούς που πήγαμε εμείς!
Το αερόστατο κοστίζει US$ 200 το άτομο με πρωινό {ισοτιμία euro/dirham 1/5 ή 1/5,5} δηλαδή euro130-140 το άτομο. {Εσύ ξέρεις.... εσύ αποφασίζεις!}
Για τα παιδιά, ανακάλυψα στο Εmirates shopping center{όπου και το SkiDubai}στον τελευταίο όροφο την Τοyland, όπου υπάρχει Λουνα παρκ, παιχνιδομηχανές και ότι άλλο φαντάζεσαι γι αυτές τις ηλικίες. Στον ίδιο όροφο υπάρχει τεράστιο Friday's για φαγητό.
Αλλες δραστηριότητες θα σου προτείνουν και στο ξενοδοχείο αν το ζητήσεις, εξ άλλου μέσα στα δωμάτια αφθονούν τα διαφημιστικά με προσφορές.
Οι πρίζες είναι ανάμεικτες. Αν δεν σε καλύπτουν, ζήτησε αντάπτορα {στο δικό μας δωμάτιο η μια πρίζα ταίριαζε, η άλλη όχι}

Σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα, να ξεκουραστείς και να διασκεδάσεις!!!!!
Και βέβαια θα περιμένω τις εντυπώσεις σου
Οτι άλλο θέλεις είμαι στη διάθεσή σου
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
exs,
Τώρα είδα το μήνυμά σου!
Οχι, στο μουσείο δεν πήγα. Οπως προανέφερα, ήταν η μοναδική φορά που αφέθηκα στις πληροφορίες του φίλου και επί χρόνια συνταξιδιώτη μου, ο οποίος με ενημέρωσε ότι ψάχνοντας στο Internet και διαβάζοντας ότι το αφορούσε, δεν εντυπωσιάστηκε. Θεώρησε ότι ήταν πολύ λίγα και σχετικά αδιάφορα όσα διάβασε.
Τι να κάνω! Ας όψονται οι συνθήκες εκείνων των ημερών, για την ανύπαρκτη προετοιμασία μου!

Θα το λάβω όμως υπόψη μου, μια που το λες, για την επόμενη φορά...
Σ΄ευχαριστώ
 

g_kor06

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα , Σκέφτομαι να επισκεφτώ το Dubai τέλη Μαίου αλλά προβληματίζομαι με τις καιρικές συνθήκες που θα επικρατούν τότε...Ακουσα ότι ο υδράργυρος χτυπάει περίπου 35 βαθμους !!! Θα πάω γαμήλιο ταξίδι οπότε δεν λέει να πάω και να μείνω εγκλοβισμένος στο ξενοδοχείο... Εχει επισκεφτεί κάποιος φίλος-φίλη το συγκεκριμένο διάστημα το Dubai ??? Πώς ήταν ??? Ευχαριστώ :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλησπέρα , Σκέφτομαι να επισκεφτώ το Dubai τέλη Μαίου αλλά προβληματίζομαι με τις καιρικές συνθήκες που θα επικρατούν τότε...Ακουσα ότι ο υδράργυρος χτυπάει περίπου 35 βαθμους !!! Θα πάω γαμήλιο ταξίδι οπότε δεν λέει να πάω και να μείνω εγκλοβισμένος στο ξενοδοχείο... Εχει επισκεφτεί κάποιος φίλος-φίλη το συγκεκριμένο διάστημα το Dubai ??? Πώς ήταν ??? Ευχαριστώ :D


Ντουμπαι, δεν εχω παει καθολου, αλλα Ομαν που ειναι λιγο πιο νοτια και ημασταν εκει τελος Απριλιου και ηταν οριακα απο αποψη ζεστης. Τον Μαιο αρχιζουν οι μεγαλοι καυσωνες τους, τον δε Ιουνιο, κανει ζεστη και το βραδι. Καθονται λεει στην καρεκλα βραδι στις αυλες τους και ιδρωνουν και οι ιδιοι οι ντοπιοι, απ'οσο μου ελεγαν. Βεβαια η ζεστη τους ειναι ξερη, δεν εχει υγρασια και ως εκ τουτου δεν εχει μεγαλο βαθμο δυσφοριας. Το Ομαν ειναι πιο νοτια απο το Ντουμπαι, αλλα δεν νομιζω οτι αλλαζουν πολυ τα πραγματα. Ελπιζω καποιος αλλος να μπορει να σε βοηθησει καλυτερα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Καλησπέρα , Σκέφτομαι να επισκεφτώ το Dubai τέλη Μαίου αλλά προβληματίζομαι με τις καιρικές συνθήκες που θα επικρατούν τότε...Ακουσα ότι ο υδράργυρος χτυπάει περίπου 35 βαθμους !!! Θα πάω γαμήλιο ταξίδι οπότε δεν λέει να πάω και να μείνω εγκλοβισμένος στο ξενοδοχείο... Εχει επισκεφτεί κάποιος φίλος-φίλη το συγκεκριμένο διάστημα το Dubai ??? Πώς ήταν ??? Ευχαριστώ :D


Κάκιστη επιλογή το Ντουμπάι για γαμήλιο....για πολλούς λόγους! Τι να πάει να κάνει τόσες μέρες ένα νέο ζευγάρι στο Ντουμπάι? Για ψώνια?

Δείτε το σαν ευκαιρία να πάτε κάπου αλλού, σε μέρη πιο "δύσκολα" και πιο ενδιαφέροντα
 

g_kor06

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Κάκιστη επιλογή το Ντουμπάι για γαμήλιο....για πολλούς λόγους! Τι να πάει να κάνει τόσες μέρες ένα νέο ζευγάρι στο Ντουμπάι? Για ψώνια?

Δείτε το σαν ευκαιρία να πάτε κάπου αλλού, σε μέρη πιο "δύσκολα" και πιο ενδιαφέροντα

Θα διαφωνήσω μαζί σου , πιστεύω ότι το Dubai συνδυάζει πολλά και διαφορετικά πράγματα…Άλλωστε είναι ένας από τους πιο ανερχόμενους προορισμούς διεθνώς.
Από την άλλη δεν θα μου άρεσε να έδινα ένα μεγάλο χρηματικό ποσό για ταξίδι και να πήγαινα σε ένα εξωτικό νησί που εκτός από την υπέροχη αμμουδιά και το χλιδάτο ξενοδοχείο δεν θα μου πρόσφερε κάτι άλλο…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom